... jen tak pro radost :o)

Hubnutí a diety

Očista organismu, už jste začali?

Pokládáte si otázku, jak se zbavit nějakého toho kila navíc?





S očistou organismu můžeme očekávat zlepšení vitality, kondice
a dostaví se také nová chuť do života.



Co je hlavní příčinou přibírání během zimního období? Během zimy často omezujeme pohybovou aktivitu a také přísun tekutin. Tím přispíváme nejen ke zvýšenému ukládání tuku, ale také k hromadění toxinů. Jejich zátěž se může projevit i v podobě nepříjemně nošených kilogramů zadržované tekutiny. Paradoxně jednou z důležitých příčin zadržování tekutin je dehydratace. A dalším, velmi častým je tvoření a uchovávání toxických zplodin v organismu. Organismus zadržuje vodu, aby se rozpustil. Jak se tedy těchto toxinů nejlépe zbavíme?

 

Existují bylinky, které nám pomohou zlepšit vylučování toxinů z těla a podpoří odbourávání nahromaděné tekutiny. V kombinaci s nasazením kaloricky podhodnoceného jídelníčku se dají kilogramy na ústup. Společně s očistou organismu můžeme očekávat zlepšení vitality, kondice a dostaví se také nová chuť do života.

 
 
Které bylinky konkrétně nám pomohou organismus očistit?
Mezi přírodní produkty, které nám pomohou zbavit se přebytečných tekutin v těle patří například: majoránka, rozmarýn, fenykl, maté, zelený čaj, chaluha nebo smilix lékařský. Zlepšení detoxikace organismu prostřednictvím stimulace ledvin a močového měchýře napomůže také černý bez, heřmánek, bříza a pampeliška. Pampeliška prospívá i správné funkci jater. Jejich detoxikační činnost doporučuji podpořit zařazením artyčoku a ředkve seté. Pokud docílíte odbourání toxinů, začnete také odbourávat přebytečné tuky, především v oblasti bříška. Ženy, které trápí spodní partie těla, ocení očistu od toxinů a vody pomocí extraktů z borůvky, hroznového vína, semínek hroznového vína a citrónu. Dojde tak k očistě lymfy, posílení žilní stěny a uleví se také otékajícím nohám.
 
Jak zní rada na závěr?
Radím všem, aby zapojili vytrvalostní pohybovou aktivitu. Ostřejší chůze, běh, jogging, kolo, plavání ... Spolu s vyváženým redukčním a očistným jídelníčkem povede k cíli. Zkuste například středomořskou stravu v podobě ovoce, zeleniny, jogurtů, vlákniny, ryb, cereálií a olivového oleje. Zůstává poslední nezbytný předpoklad úspěchu: osobní rozhodnutí něco se sebou udělat!
 

 

Hubnutí a krevní skupiny



Je to fascinující, ale i dnes, ve 21. století, naše tělo rozlišuje, nakolik je přijímaná potrava ve shodě s potravou přijímanou našimi předky. Právě z toho vychází výzkumy, týkající se výživy podle krevních skupin. Jistě si kladete otázku, zda se tímto způsobem dá zhubnout? Za určitých podmínek ano. Dietu respektující krevní skupiny formuloval americký lékař přírodní medicíny Dr. D´Adamo, který na věci pracoval spolu se svým otcem (také lékařem) a týmem dalších odborníků. Provedli léčbu desítek pacientů.

V průběhu mnoha tisíciletí se vyvinuly celkem čtyři krevní skupiny: nejstarší a výchozí je skupina 0. Dále existují krevní skupiny A, B, a nejmladší (a nejpřizpůsobivější) skupina AB. Každá krevní skupina je vybavena imunologicky jinak - krevní buňky každé této skupiny mají určitou základní sadu tzv. antigenů (tj. zjednodušeně - imunologickou reakci vyvolávajících látek). Antigeny jednotlivých krevních skupin jsou známy, podle nich se krevní skupiny rozlišují, a řadu reakcí krevních skupin díky jejich antigenům dokážeme předvídat (proběhnou jakožto imunologické reakce vždy stejně). Dokážeme zajisté předvídat, co se např. stane smíšením krve skupiny A s krví skupiny B: proběhne imunologická reakce, jedna skupina „odmítá“ druhou, chovají se vzájemně jako nepřátelé; vzniknou krevní shluky (krev se „srazí“). Než byla existence krevních skupin objevena, mnoho lidí po převodu krve od jiného člověka proto zemřelo.

Stravovací způsob vycházející z existence krevních skupin počítá, kromě antigenů krevních skupin, také s přítomností tzv. lektinů ve většině potravin. Tyto látky jsou schopny reagovat s určitými složkami lidské krve (i s antigeny krevních skupin), a lidského organismu vůbec. Lektiny jsou totiž schopny v menší nebo větší míře pronikat do krevního řečiště, a to i přes bariéry trávicího systému. Pak mohou vstupovat do již zmíněné reakce, která není tělu příznivá - vznikají při ní totiž opět shluky látek, jejichž role v našem těle je rušivá. Mohou poškozovat trávicí trakt (typickým příkladem lektinu je lepek, který není některými osobami vůbec snášen a nedokáží ho trávit), zhoršovat využití živin, narušovat hormonální rovnováhu, zapříčiňovat alergie... Přičemž platí, že různé lektiny mají afinitu (přitažlivost) k různým orgánům. Jakmile se v oblasti příslušného orgánu vytvoří onen nežádoucí shluk, jsou k němu „magneticky“ přitahovány shluky další a další... Příkladem může být častá konzumace brambor nositeli krevní skupiny 0, kdy se vzniklé nežádoucí komplexy usazují v okolí kloubů. Typicky nevhodná je dále konzumace žita nositeli krevní skupiny B (kteří nepříznivě reagují, žel, i na tkáň z kuřete).

Každá krevní skupina reaguje nepříznivě s jinými potravinami. To je základ celé úvahy o vztahu krevní skupiny a výživy. Následky většinou nelze pozorovat hned, ale projevují se často i po letech nevhodného jídelníčku. Z této úvahy (dnes již v řadě případů ověřené) rovněž plyne, že některé potraviny se mohou podílet zvýšenou mírou na váhových přírůstcích u některých krevních skupin (typický je případ lepku u krevní skupiny 0). Jejich vynechání může u dotyčné krevní skupiny usnadnit redukci váhy. Například omezení pšenice a výrobků z ní se ukazuje účinné při redukci váhy u krevní skupiny A.

Neúspěch při hubnutí podle krevních skupin spočívá v domněnce, že výběr vhodných potravin sám o sobě stačí. Tedy že nekonzumovat "zakázané" potraviny je onen "vtip", díky němuž dojde k výrazné redukci váhy. To však není tak docela pravda. Snížení kalorického příjmu je i zde podmínkou. Nicméně - vztah výživy a krevní skupiny ukazuje, že jednoznačně "zdravá" výživa, tedy jediná správná výživa pro všechny, neexistuje. Je zkrátka nepatřičným zjednodušením problému. Individuální přístup je více než na místě, protože každý z nás má jinou genetickou výbavu a jiný životní styl. V souvislosti s tímto poznáním pak vyvstává závažnost umělé „výroby“ potravin způsobem, ke kterému by v přírodě nikdy nemohlo dojít - genetickou manipulací. Následky by mohly být pro lidské zdraví skutečně vážné.

 

Produkty ke snížení váhy můžete zakoupit zde.


publikováno: 08.08.2008
autor: RNDr. Jana Šmýdová
další články v rubrice: Prevence


zdroj: https://www.celostnimedicina.cz/

 

Co dělat, když dieta nestačí?


emban44.gif


Může se stát, že přes veškerou snahu vám přísnější jídelníček nepomůže tak, jak jste si přála. Čtěte, co vám pomůže...

Pokud chcete zkusit něco z lékárny, máte dvě možnosti - kromě léků, které musí předepsat odborník, můžete zvolit některý z volně prodejných přípravků.

Přípravky, které se prodávají v lékárnách, fungují na různých principech - některé obsahují zejména vlákninu, která nabobtná a zasytí vás, jiné mají tlumit chuť na sladké pomocí chromu a ještě jiné slibují povzbuzení spalování tuků. Nečekejte od nich zázraky a mějte na paměti, že na každého působí trochu jinak. Mohou vám však pomoci v začátcích shazování či když máte pocit, že už se pokles váhy zastavil.

Nastartovat hubnutí velmi dobře umí i léky na předpis - výhodou je jejich klesající cena, už dávno neplatí, že za ně budete v lékárnách muset zaplatit tisíce korun měsíčně. Lékaři už je také vcelku běžně předepisují i lidem, jejichž nadváha či obezita nejsou nijak morbidní.
Ale rozhodně vám je doporučí až tehdy, když nezabral běžný dietní jídelníček spolu s pohybem. To už totiž může svědčit o tom, že dotyčný člověk má zpomalený metabolismus, a lék na hubnutí je pro něj tou správnou volbou.

Počítejte však s tím, že ani s pomocí léků nezhubnete bez námahy a o spoustu kil - průměrný úbytek po jedné kúře většinou nepřesahuje deset kilo a spíše se drží i pod pětikilovou hranicí. Jejich výhodou je spíše nakopnutí zlenivělého spalování než to, že by samy dokázaly likvidovat vaše přebytečná kila.

Hotové jídlo na míru

Pokud nemáte čas a naopak dost peněz, můžete si objednat dietu na míru s dovozem až domů.

Kam se obrátit?
*
www.nutricare.cz - čtyři týdny přijdou zhruba na 15 300 Kč
* www.expresmenu.cz - hlavní jídlo za 65 Kč
* www.bodyfactory.cz - týdenní fit menu přijde na 780 Kč * www.liniebox.cz - od 4 600 Kč za čtyři týdny
* www.dietbox.cz - program na měsíc stojí 6 800 Kč
* www.dietplus.cz - 5 800 Kč za třicetidenní balíček

 

Když potřebujete odbornou pomoc

* Pokud máte pocit, že sami zhubnout nedokážete, obraťte se raději na odborníka.

* Můžete zvolit lékaře nebo psychologa, případně specializované kurzy.

* Nejdříve zamiřte k praktikovi. Větší jistotou je obezitolog, avšak těch je poměrně málo. Péči obezitologů v nemocnicích platí pojišťovny, v privátních ordinacích musíte počítat s placením.

* Psychologové vás mohou naučit zvládat stres a přistupovat k jídlu jinak. V tom najdete pomocníka rovněž v nutričních terapeutech.

 

Alkohol při hubnutí? Jen výjimečně!

Suché bílé víno. A to jen občas. Tak zní odpověď na otázku, zda si může člověk usilující o štíhlou linii dopřát alkohol.

Má totiž mnoho energie a jeho konzumace je srovnatelná s pitím hodně oslazené vody. A zjednodušeně řečeno, čím silnější alkohol si dáte, tím hůře pro vás i po stránce hubnutí.

V jednom panáku whisky či rumu je zhruba tolik energie jako v jednom pivu, pokud však jde o sladké nebo dokonce smetanové likéry, množství energie se i zdvojnásobí.

Nejlepší poměr co do vychutnání si nápoje a přijatelného množství energie poskytují suchá vína, ovšem i ta jen v případě, že zůstanete u jedné či dvou deci.

Zvláštní kapitolou jsou míchané nápoje, kde se kombinuje energie z alkoholu se sladkými sirupy či likéry.

Záludnost ve vztahu k hubnutí se projevuje i jinak - alkohol je hodně sladký a můžete po něm pociťovat hlad. Pokud to s ním přeženete, bude se vaše tělo druhý den dožadovat mnohem vyššího příjmu energie než obvykle, což mimo jiné opět souvisí s cukrem - hlad ovlivňuje rozkolísaná hladina cukru v krvi. Navíc příliš mnoho alkoholu se často pojí s nevyspáním a únava pak vede k přejídání.

emban44.gif

zdroj:  iDNES.cz

 

Děvčata, chystáte se hubnout do plavek?

Tak tady máte na pomoc pár dietek... :)) S chutí do toho...



Photobucket 

Dieta celebrit

Dieta celebrit zahrnuje jídla s vysokým obsahem bílkovin. Nejméně 2x týdně bychom měli konzumovat luštěniny, pečivo podávat pouze tmavé a nebo celozrnné.
Po každém jídle se obvykle konzumuje grep, jablečný ocet nebo přípravky pro spalování tuků. Dieta zapomíná na konzumaci zeleniny a ovoce, proto není příliš zdravá.

Atkinsova dieta

Při této dietě lze zhubnout, avšak po přidávání sacharidů je větší pravděpodobnost, že se váha bude rychle vracet zpátky,takjakbyla před tím. U této doety dochází k nedostatku vápníku a vitaminů, proto je dobré při této dietě doplňovat vitaminy formou tablet.

Při této dietě je možné jíst tuky, ale nesmějí se konzumovat škroby. Tato dieta zakazuje konzumaci chleba, brambor, těstovin a rýže, doporučuje jíst tučné maso, zvěřinu a vejce.

Dieta Lenky Kořínkové

Mezi nejznámější českédiety patří dieta Lenky Kořínkové. Hlavním principem diety je, že určité skupiny potravin musíte konzumovat samostatně. V praxi to znamená, že rostlinnou skupinu nesmíte nikdy kombinovat s živočišnou, ovoce nesmíte kombinovat se zeleninou. V této dietě je úplně vyškrtnut cukr, bílé pečivo a alkohol.

Zónová dieta

Zónová dieta spočívá ve správném poměru sacharidů, bílkovin a tuků v každém jídle a kalorie jsou až na druhém místě.

Cambridgeská dieta

Cambridgeská dieta spočívá v konzumaci instantních potravin jako jsou různé polévky, tyčinky či koktejly apod. Jedná se o to, že každý den si můžete zvolit pouhé tři výrobky podle vaší chuťi.

Montignacova dieta

Montignacova dieta je oblíbeným hubnoucím prostředkem například Kylie Minogue. Metoda francouzského vědce rozděluje uhlohydráty na dobré a špatné, nebo chcete-li tak na zdravé a nezdravé. Nezdravé uhlohydráty způsobují ukládání nežádoucího tuku. Tato dieta Vás převážně zasytí celozrnnými špagetami, rybami,
Chilli Con Carne a nebo nízkotučným jogurtem.

Dieta Glyx -důležitý je glykemický index

Dalším receptem jak docílit štíhlé linie je dieta glyx. Potraviny se dělí podle glykemického indexu. Základem jsou nenasycené kyseliny. Při této dietě můžete celozrnný chléb, ovoce, sušené ovoce, syrovou zeleninu, zeleninové polévky, ryby,ostatní maso a také mléčné výrobky.

Photobucket

 

Seznamte se s nejoblíbenějšími dietami

 

 

V dnešní době mnoho lidí hubne a téměř každá žena vyzkoušela ve svém životě nějakou dietu. Většina z pokusů o shození kil je ale nesystematické. Představíme vám nyní dvě nejoblíbenější diety a jejich principy.

První z nich je dieta nízkosacharidová (v literatuře i na internetu ji můžete najít taky pod názvem Atkinsova). Dříve se jí říkalo též bezuhlovodanová nebo bodová. Už tyto názvy vám jistě něco napoví. Tato dieta doporučuje jíst potraviny, které mají nulový nebo minimální obsah sacharidů. Omezením jejich příjmu se totiž výrazně tlumí vyplavování hormonu inzulínu do krve.

Inzulín má totiž na svědomí zvýšenou tvorbu tukové tkáně. Zpočátku nízkosacharidové diety je nutno zapomenout na velké množství takzvaných zdravých potravin. Tím se myslí i ovoce. Potraviny rostlinného původu by se měly zredukovat pouze na zeleninu. Mezi další doporučené potraviny patří maso, ryby, dary moře, sýry a ořechy. Zakázány jsou sladkosti, chléb, těstoviny, rýži, obiloviny a brambory.

Tato dieta má tu výhodu, že během ní nepociťujete chuť k jídlu. Naproti tomu se zvyšuje pravděpodobnost vzniku aterosklerózy a nádorových nemocí. Neposkytuje totiž dostatek ochranných látek rostlinného původu.

Druhou z nich je dieta zónová. Zóna je stavem ideálního vyladění organismu, při kterém je duševní a tělesná výkonnost nejvyšší. Důsledkem toho má být pomalé, ale stálé hubnutí až na ideální váhu. Zóna není ani tak dietou jako spíše způsobem výživy. Jídelníček je sestaven tak, že v každém z denních jídel je 30% bílkovin, 30% tuků a 40% sacharidů.. Tento poměr má například oběd skládající se z kuřecího masa, brokolice a dvou lžic vařených těstovin.

Pozitivum je, že v jídle vůbec nestrádáte. Stálá hladina krevního cukru brání pocitům hladu. Negativum může být systém náročný na pochopení i realizaci. Je nutno plánovat dopředu a mít u sebe stále vhodné potraviny.

1.Jaká dieta vám může způsobit žaludeční potíže?
2.Jaké potraviny si dát do ledničky při držení zónové diety?
3.Jaké jsou výhody dvou nejoblíbenějších diet?

Výsledky kvizu a další zajímavosti naleznete na https://doformy.cz/kviz65

 

 

Nejčastější dietní omyly

Trochu rad... :))




Snížím příjem potravy a zhubnu
Na jednu stranu není možné nesnížit příjem potravy a očekávat redukci váhy. Na druhé straně pouhé vyřazení části vašeho dosavadního jídelníčku není správnou cestou k hubnutí. Když to tak uděláte, pravděpodobně vám budou chybět důležité výživné látky a vitamíny. Navíc, pokud snížíte příjem potravy výrazně, vaše tělo si začne ukládat zásoby na "ještě horší časy". Takže tudy cesta nevede. Váš denní příjem by při dietě neměl klesnout pod 4000 až 6000 kJ, záleží na vašem metabolismu a denní aktivitě.

Čím intenzivněji budu cvičit, tím rychleji budu hubnout
Neplatí, protože tuky se spalují pouze za přítomnosti kyslíku. Když cvičíte příliš intenzivně, krev nestačí zásobovat orgány kyslíkem. Tělo začne čerpat energii z cukrů, které při následujícím jídle doplní, takže na spalování tuků vůbec nedojde. Význam pro hubnutí nemá ani příliš krátké cvičení. Prvních 20 až 30 minut tělo čerpá energii z cukrů a až po vyčerpání těchto zásob sahá do tukových rezerv.

 

Cvičení kompenzuje špatnou stravu
Nacpat do sebe koláčky nebo tabulku čokoládu netrvá déle než minutu, zato než ho vycvičíte, dá vám to zabrat aspoň na hodinu. Navíc pokud chcete hubnout, měla byste snížit příjem energie (méně jíst) a zvýšit její výdej (hýbat se). Když budete praktikovat jen jedno, dost jistě nedosáhnete svého cíle. Při hladovění bude vaše tělo pohublé, povislé, ochablé, při cvičení bez úpravy jídelníčku můžete docela klidně začít nápadně přibírat, protože vám začnou růst svaly. Zpevnit svaly a vyrýsovat je vyžaduje úsilí a jisté know-how. Aby vaše cvičení mělo požadovaný efekt, nechte si poradit od svého cvičitele nebo od trenéra v posilovně.

Budu pít džus a zhubnu
Pití ovocných džusů a zejména čerstvých šťáv je rozhodně lepší než pití sladkých limonád. Pokud jste si koupila odšťavovač a hodláte pít ovocné šťávy ve velkém, uvědomte si, že ovoce obsahuje velké množství cukru a tudíž, že popíjením džusu přijímáte dost velké množství energie. Sklenice čerstvě vymačkané šťávy z pomeranče obsahuje 460 kJ a kupované džusy, které navíc obsahují přidaný cukr a konzervační látky mají ještě větší energetický význam. Na rozdíl od ovoce navíc většina džusů neobsahuje vlákninu, a proto nenasytí a nezažene pocit hladu a vzhledem k tomu, že jsou džusy sladké nutí vás pít dál a dál, abyste zahnala žízeň.

Potraviny "light" si můžu dovolit
Potraviny "light" mají zpravidla cukr nahrazen umělým sladidlem a mají snížený obsah tuků. To je pozitivní, ale doporučujeme pečlivě studovat etikety potravin, abyste si udělala představu o tom, jak moc významné či zanedbatelné ono snížení tuků je. Pak vám bude jasné, že spořádat celý balíček sýru light vám dodá víc kilojoulů, než kdybyste si dala dva plátky normálního sýra. Když je něco "light", neznamená to ještě, že je to zdravé, a že byste to měla konzumovat bez rozmyslu.

Po těstovinách se tloustne
Vedle. Jestli si kvůli hubnutí zakazujete vše, co obsahuje mouku nebo připomíná těsto, neděláte dobře. Právě těstoviny jsou součástí jídelníčku lidí, kteří jsou trvale štíhlí. Správné italské těstoviny, to znamená bezvaječné, neobsahují žádný tuk. Skládají se ze složitých cukrů, které tělo pomalu zpracovává a proto vám zajistí nadlouho pocit sytosti. Kromě toho obsahují těstoviny i vitamíny skupiny B, železo a draslík. O jejich dietnosti nejvíc rozhoduje to, s čím těstoviny konzumujete. Vyberte si rajčatovou omáčku bez masa nebo pesto, ale vyhněte se ragů, smetanovým a sýrovým omáčkám. Dnes si dám dvě jablka, odlehčím se a zítra začnu hubnout.

Pokud to vydržíte, tak proč ne, odlehčovací den vašemu organismu prospěje. Pokud ale vstáváte v šest, do sedmé večerní máte honičku v práci a večer se musíte postarat o rodinu, nechte si odlehčovací den radši na víkend. Je dost pravděpodobné, že to jednoduše neustojíte. Když odpoledne hladina vašeho krevního cukru klesne, dostanete nezvladatelný hlad, k tomu se přidá stres a váš odlehčovací den skončí tak, že se bez rozmyslu zaplácnete čímkoli, co bude po ruce. Naplánujte si den tak, abyste měla větší počet (5 až 6) malých jídel denně, což udrží hladinu vašeho krevního cukru v rovnováze.

Salát je nejlepší dietní jídlo
To je a není pravda zároveň, protože není salát jako salát. Pokud si dopřáváte salát z půl zeleniny a půl tvrdého sýra, štědře zalitý majonézou a posypaný smaženými krutóny, není to zrovna dietní záležitost a nebuďte překvapená, když se pokles váhy konat nebude. Dalším rizikem salátu je zajíst ho košíkem bílého pečiva, v "lepším případě" ještě s máslem. Sestavte svůj salát tak, aby vás zasytil to znamená kromě zeleniny zakápnuté olivovým olejem a citrónovou šťávou, které by měly tvořit většinu vašeho talíře, přidejte nesmažené krůtí maso, nebo vejce natvrdo, sýr cottage, tuňáka nebo plátek uzeného lososa. Takový salát splňuje dietní nároky a přitom vás zasytí do odpoledne, aniž byste se musela dojídat spoustou chleba. Měly by vám stačit dva menší krajíčky tmavého chleba, dalamánek nebo čtvrtka celozrnné bagety.

Zcela vyřadím tuky, abych zhubla
Tuky mají vysokou energetickou hodnotu a proto se jejich nekontrolovaná konzumace zásadně neslučuje s redukcí váhy žádná novinka. Není však ani rozumné snažit se všechny tuky ze své stravy vytěsnit. Měly by tvořit 10 15 % našeho denního příjmu energie. Kdybyste je vůbec nekonzumovala, vaše tělo by bez tuků vůbec nedokázalo vstřebat vitamíny A, D, E a K, které jsou pro nás důležité. Nejzdravější z tuků je panenský olivový olej lisovaný za studena, přičemž dvě polévkové lžíce denně zajistí vaši denní potřebu.

 

 

Snídej sám, obědvej s přítelem a večeři nech svému nepříteli :)

To je pravda...
 
Vnímejme staré lidové moudrosti, vycházejí z dlouholetých zkušeností, je v nich pravda. Vědecké týmy, které se zabývají zdravím tyto moudrosti potvrzují. Snídat patří ke zdravému životu. To je hlavní závěr finské vědecké studie, jejíž výsledky zveřejnila německá společnost pro dietetiku v Bad Aachemu.

Dlouhodobé sledování 5500 mladých lidí i jejich rodičů prokázalo, že ti, kdo vynechávají snídaně, mají sklon častěji sahat k různým nezdravým svačinám, ale také k alkoholu a cigaretám. Dosahují nižšího vzdělání a v produktivním věku si hůře shánějí práci. Rozhodující je v tomto směru příklad rodičů. Děti rodičů, kteří nesnídají, mají tendenci tento zlozvyk napodobovat a rovněž žít nezdravě, tvrdí vedoucí výzkumného týmu Anna Keski-Rahkonenová. "Je zřejmé, že jedinci, kteří vynechávají snídani, se všeobecně méně starají o své zdraví," řekla Anna Rahkonenová. "Děti, které snídají, mají více energie, a tím se vylepšuje schopnost jejich koncentrace při školní výuce," vysvětlila Rahkonenová fakt, proč snídající děti to dotáhnou v životě dál.
Snídat je tedy samo o sobě zdravější než nesnídat. To ostatně tvrdí i lidová moudrost - snídej sám, obědvej s přítelem a večeři nech svému nepříteli. Že najíst se je třeba ráno před pracovním dnem, zatímco živiny večeře už se nespotřebují a uloží se do tukových zásob, věděly už naše prababičky. Kdo chce ale navíc ještě snídat vyloženě zdravě, měl by podle poznatků finských vědců zařazovat na svůj jídelníček zejména rostlinnou stravu s množstvím vláknin a celozrnných produktů. Vedle této známé"babičkovské" stravy - zeleniny, rostlinných tuků a obilných vloček doporučují odborníci již ke snídani také ryby, zvláště mořské. Vhodný je prý i rosbíf a ementálský sýr. Proč však studie doporučuje právě tuto úpravu hovězího a tento typ sýra už agentury neuvádějí. Kávu ani čaj vědci příliš nedoporučují, pít bychom podle nich měli zejména ovocné šťávy a minerální vody.

 

Ještě něco o dietách... :)
 

    Druhy diet a něco o nich ...

......opsáno z novin

Na úvod bych vám doporučil se pokusit sestavit si "teoretický jídelníček" například na týden tak, abyste v něm denně jedli více jak třikrát, pili dva až tři litry tekutin a splnili veškeré výživové nároky vašeho organizmu vzhledem k jeho správné funkci. Běžná nadváha je důsledkem špatné životosprávy či poruchy metabolizmu, což bývá také důsledkem chybné výživy. Obezita může být vrozená, zděděná dispozice, ale častěji jde o zděděné stravovací návyky a předsudky.  
Ale zpět k teoretickému jídelníčku - sedněte si k němu a vyhodnoťte jeho stránku ekonomickou, časovou náročnost nejen přípravy, ale i obstarání surovin (vlastní zahrada, multimarket,ekologické farmy), komplikovanost jeho přípravy v prostředí vaší rodiny i míru nutné disciplinovanosti, aplikovatelnost v zaměstnání, potřebu pohybu. Určitě vám toto pomůže s výběrem pro vás vhodné diety, protože si uvědomíte, co je pro vás snadněji splnitelné. Každý druh z diet vznikal v jiných podmínkách a proto je vhodný pro jinou kategorii lidí i pro jiné cíle. Jiné cíle má zdravá mladá ambiciózní žena a jiné cíle má nemocný člověk s nadváhou, která komplikuje jeho zdravotní stav. Někdo si pohybem redukci váhy usnadní, jiný s nemocnými klouby si spíš pohybem ublíží.

Máte-li svůj teoretický jídelníček vyhodnocený, pak to s tou dietou myslíte vážně.
Uvědomte si, že tempo zdravého hubnutí je někde kolem 4 kg/měsíc.
S vědomím hodnoty zdraví pro vaši budoucnost  pusťte se do dalšího čtení...

 

Základní zásady dietní stravy:   více jak tři jídla denně, důsledný pitný režim (více jak dva, tři litry tekutin denně), méně alkoholu,
dostatek přiměřeného pohybu svaloviny v oblasti trávícího traktu
(cvičení v leže, rotoped, cyklistika, plavání)
Diety do X kcal   Dieta např. do 1000 kcal vás nechá jíst vše, ale musíte si hlídat kalorickou hodnotu všech svých jídel a za den se tzv.vlést do těch 1000 kcal. Hodnota 1000 kcal je jen přibližná , neboť každý organizmus je jiný, má jiný metabolizmus a je jinak během dne zatížen. Zde je dobré si nejdříve udělat rozbor po stránce kalorií stávající stravy a tuto hodnotu snižovat.
Mezi technické nevýhody patří to, že počítání kalorií u každého sousta je bohužel nutností. Ze zdravotního hlediska je určitě nevýhodou snadné sklouznutí k jednostranné výživě, chudé na vitamíny a minerály. A organizmus tak úspěšně vyhladovět, což je základem Jo-Jo efektu. Dlouhodobě nelze tento typ diety doporučit ani pro zdravý organizmus.
Hollywoodská dieta   Tato dieta je tvořena velkým množství ovoce, které je bohaté na enzymy - ananas, kiwi apod. Enzymy aktivují metabolizmus, zvyšují spotřebu kalorií a urychlují spalování tuků.
Hlavní nevýhoda vyplývá z velké spotřeby ovoce na úkor jiných také důležitých potravin. Zcela určitě jde o výrazně jednostrannou dietu, kterou lze doporučit jen pro mladý a zdravý organizmus.
Dieta Fit pro život   V určitém smyslu jde o jeden druh dělené stravy, kdy od sebe odělujeme potraviny s uhlohydráty a bílkovinnou potravu. Vychází se z předpokladu, že lidský oragnizmus tráví obojí v různých časových obdobích dne. Čili dopoledne můžete ovoce, na oběd zeleninu s bílkovinou, masem a večer jen uhlohydráty jako např. rýži, brambory i těstoviny.
Zde je snad jedinou nevýhodou nutnost velké disciplíny, totální změna zažitých zvyků. Je nutné zapomenout na klasická jídla. Určitě to komplikuje rodinné stravování, kdy se musí vařit tzv.nadvakrát.
Dieta Lenky Kořínkové   Tuto typickou dělenou stravu tvoří kombinace potravin podle klíče: kytičky - zvířátka a potraviny, které se dají nebo nedají doplnit, jako zelenina a ovoce. Podle nápaditosti může jít o velmi různorodou stravu.
Nevýhody ze zdravotního hlediska snad nemá, jen pracnost je pro běžného člověka velkou překážkou. Zjednodušením zpravidla vede k jednostrannosti a k jo-jo efektu.
Dieta Štefana Margity   Jídelníčková dieta, která je založena na pestrosti. Obsahuje dost zeleniny, ovoce i protejnů. Příklad: 1.den  ráno - černá káva, poledne - 2 vařená vejce a špenát, večer - grilovaný steak, hlávkový salát či ovoce, 2.den ráno - černá káva rohlík, poledne - gril.maso, hlávkový salát nebo i ovoce, večer - přiměřeně šunka. 3.den ráno - černá káva a rohlík, poledne - 2 vařená vejce, hlávkový salát, rajčata, večer - šunka atd. Je vidět, že se dieta snaží zachytit všechny druhy živin. Jednotlivé potraviny lze při zachování charakteru nahrazovat podle aktuální nabídky trhu a domova.
Nevýhody ze zdravotního hlediska snad také nemá, opět pracnost přípravy je pro běžného pracujícího člověka. Jsou zde patrné velké nároky na disciplínu. Úskalí bude vydržet ji několik měsíců.
Dieta modelek   Jde o ovocnou dietu, která je postavená na celodenní konzumaci syrového čistého ovoce i zeleniny- ananas, banány, hroznové víno, kiwi, hl.salát, mrkev (nikoliv  jablka)
Nevýhody - zdánlivě zdravá dieta, ale ve skutečnosti jde spíš o krátkodobé příjemné pročištění organizmu. Vzhledem k jednostrnnosti však nelze doporučit jako několika měsíční dietu. Je provázena výrazným jo-jo efektem.
Dieta dle krevních skupin   Dieta snad na základě moderních poznatků. Je postavena na názoru, že krevní skupina určuje charakter nároků metabolizmu. 0 - lovec, A-pěstitel, B-kočovník, AB-potravně různorodý. Lovec je více zvyklý na maso, ostatní druhy potravin jeho metabolismus spíš ukládá, podobně pěstitel je spíš vegetarián a naopak maso je pro jeho organismus navíc.
Nevýhody - svoji krevní skupinu dnes zná velké procento lidí, ale dodržování této diety, této výživy jde příliš nad rámec zvyklostí, rodinných tradic a zděděných návyků. S pohledu organismu by se těžko hledala pro konkrétního jedince vyváženost mezi masitou a  rostlinou výživou.
Instatní dieta   Jde o moderní dietu postavenou na instantních produktech, které by měly obsahovat vyvážená množství živočišných a rostlinných protejnů, dostatek vitamínů a minerálů včetně stopových prvků. Většinou jde o komplex několika samostatných produktů, které lze kombinovat. Protože jde o plnohodnotnou nízkokalorickou vyváženou výživu, je velmi malé riziko jo-jo efektu. Vlastní mechanizmus redukce váhy spočívá v aktivaci svalových buněk, tedy jde o zintenzivnění spalování tuků. Tento druh diet ze zdravotního hlediska je určen k dlouhodobé aplikaci s vysokou úspěšností.
Nevýhody - některé druhy z chuťového hlediska nelze aplikovat dlouhodobě - záleží na každém jedinci. Druhá nevýhoda je cena, kdy ta se pohybuje na urovni klasického jídla, čili určitě se touto dietou neušetří.
Dieta JJP   Dieta na bázi disciplíny - jezte jen polovinu - zní to jako šprým, ale funguje to. Ano, jde o tu nejprimitivnější dietu - nejíst tolik. Ale pozor i zde musíte se zajímat o to, co jíte. Neboť cílem všech diet by mělo být posílení zdraví.
Nevýhodou je právě potřeba silné vůle. A navíc je aplikovatelná jen u lidí, kteří skutečně jedí mnoho. Je dost lidí s velkou nadváhou, kteří v podstatě moc nejedí, ale mají špatnou skladbu jídla. Čili další snížení objemu potravy by vedlo k většímu nedostatku nezbytných základních živin.
Tzv.chemická dieta   Dietu na bázi tablet,tobolek apod. nazývám chemickou, protože jde většinou o syntetické preparáty úzce zaměřené na potlačení činnosti trávícího traktu nebo na ovlivnění psychiky člověka, rozhodně se tento typ diet nemůže řadit mezi výživové či zdravé moderní diety.
Nevýhodou je právě ta strohá chemie s nebezpečím bočních vlivů na organizmus, bez výchovných dopadů na nevhodné stravovací návyky.

 

Chcete hubnout?

Poradím vám zajímavou dietu:

 

Dieta, kterou Vám tady prozradím Vás asi překvapí. Je podobná Atkynsonově dietě, ale na druhou stranu se dost liší. Já jsem už slyšel o lecčems a také jsem i leccos zkoušel. Ale možná to znáte sami, buď je to drahé, drastické a nebo to prostě nefunguje.
Tady tedy máte k dispozici jednu dietu, která funguje zaručeně, nemáte při ní hlad a v podstatě to nestojí skoro nic navíc než co by jste normálně stejně projedli.
Celá dieta spočívá  v tom, že můžete cokoli v jakémkoli množství, ale nesmí to obsahovat cukr. Záhy zjistíte, že tedy vlastně smíte jen asi 6 věcí : Maso, ryby, drůbež, vajíčka, houby a šunku. Dají se z toho nadělat docela zajímavé dobroty jako je například hemenex, ale fakt je, že se toho brzy přejíte.
No a co můžete pít? Vodu.
Během diety zapomeňte na pivo, kafe, limo, šumáky či vitamíny a další bezva věci.

Pozitivní na tom všem je to, že každý den zhubnete jedno kilo, což znamená, že pokud skutečně chcete zhubnout, tak to musíte chvilku vydržet. Oporou Vám může být pohled na váhu každý den ráno. Nebo tedy alespoň mne to vždy donutilo to ještě jeden den vydržet...

 

 

Pohyb a dieta

Abyste se zbavili nadbytečných kilogramů, je nutné nejen snížit energetický příjem, ale zároveň zvýšit energetický výdej svalovou činností -pohybem.


Myspace Layouts

Pouhým držením diety ztrácíte nejenom tělesný tuk, ale i svalovou hmotu. Při každém přibrání váhy však nabíráte především tuk, který se dostává i na místa předtím "obsazená" svalovinou. Jestliže se máte při hubnutí zaměřit především na ztrátu tuku, je pohyb nezbytností. Ke zvýšení energetického výdeje přispívá i fakt, že po skončení pohybu ještě dlouho přetrvává rychlejší látková výměna.

Energetický výdej
Vaše tělo potřebuje pro svoji funkci energii. Většina energie se spotřebuje na zabezpečení tzv. bazálního metabolismu. Bazální metabolismus je základní složkou energetické spotřeby, která je nezbytná pro zajištění základních životních pochodů, za normální teploty a za úplného tělesného i duševního klidu (ve spánku). K zabezpečení bazálního metabolismu potřebují muži v průměru 7000 kJ (1700 kcal) a ženy 6300 kJ (1500 kcal) denně. Jinak řečeno, během jedné hodiny spánku nebo úplného klidu spotřebujete 250-300 kJ (60-70 kcal).
Množství energetické spotřeby je ovlivněno tělesnou strukturou, výškou, věkem a pohlavím. Jak stárnete, mění se i váš bazální metabolismus a snižuje se vaše základní energetická potřeba. Bazální metabolismus je nižší u žen než u mužů, protože v ženském těle je proporčně vyšší podíl tukové tkáně, která má nižší energetickou spotřebu než svalová tkáň. Ze stejného důvodu mají nižší základní energetickou spotřebu i obézní.
Zbývající energetická spotřeba (nad základní potřebu bazálního metabolismu) je spojena se svalovou prací. Proto se hovoří o pracovní složce energetické spotřeby. Liší se podle charakteru zaměstnání nebo stupně pohybové aktivity. V následujících řádcích jsou různé činnosti roztříděny podle množství spotřebované energie.

Spotřeba energie při různých činnostech
Mezi činnosti, u nichž spotřeba energie za hodinu nepřesahuje 400 kJ, patří většina aktivit realizovaných vsedě a vyžadujících pouze malý pohyb rukou, jako je čtení, psaní, některé ruční a úřednické práce, sledování televize nebo oblékání.
Činnosti, při nichž se spotřeba energie za hodinu pohybuje mezi 400-800 kJ,jsou většinou provázeny vestoje a vyžadují pomalejší pohyb. Je to například příprava jídla, některé domácí práce (mytí nádobí, žehlení apod.) nebo hra na hudební nástroj.
Při rychlejším pohybu (lehčí zahradnické práce, stlaní postelí nebo zametání) činí energetická spotřeba 800-1000 kJ. Při těžší práci (luxování, drhnutí podlahy, truhlářské práce, ale i řízení kamionů) a lehčích, rekreačních sportech se hodinová energetická spotřeba pohybuje mezi 1000-1500 kJ.
Rychlá chůze, bruslení, kamenické nebo dřevorubecké práce, stejně jako sexuální aktivita zvyšují energetickou spotřebu až na 1900 kJ. Při cyklistice, tanci, sjezdovém lyžování nebo tenisu se hodinová energetická spotřeba pohybuje v rozmezí 1900-2100 kJ.
Hodinová energetická spotřeba přesahující 2100 kJ je při košíkové, kanoistice, joggingu, veslování, horolezectví, běhu na lyžích nebo odhrabávání sněhu. Z hlediska hubnutí je na pohybu významná ještě jedna skutečnost: Když cvičíte, nejíte.
Uvedené údaje jsou průměrné a záleží přirozeně na způsobu, jakým je daná aktivita prováděna, a na rychlosti pohybů. Když se budete při bruslení neustále opírat o mantinel, bude hodinová energetická spotřeba jistě nižší, než když se budete snažit rychle vytřít podlahu.
Velikost energetického výdeje záleží i na vaší zacvičenosti (kdo je trénovanější, vydává při témže výkonu méně energie) a velikosti nadváhy. Čím více kdo váží, tím více energie vydává, protože má větší zátěž. Neměli byste však pracovat a sportovat jen proto, že budete spalovat energii. Nezapomínejte, že pohyb je naší přirozenou potřebou, podmínkou tělesného zdraví a osobní spokojenosti.

Všeho s mírou
Mít více pohybu by nemělo znamenat, že začnete provozovat vrcholový sport. Nesmíte přepínat svoje síly a rovnou začínat s nadměrným pohybem v obtížných podmínkách. Přestaňte, když pocítíte nevolnost, nebo začnete cítit vyčerpání. Jestliže máte nějaké zdravotní obtíže nebo užíváte léky, poraďte se se svým lékařem.

Podle svého tepu můžete zjistit hranici únosné námahy. Počet tepů za minutu nesmí při zatížení překročit 180 minus váš věk (například 180-35 = 145). Tep by měl být v průběhu zvyšující se zátěže konstantní. Když se příliš zrychlí, zpomalte. Můžete se zpotit nebo zadýchat, neměli byste však vyčerpáním lapat po dechu.
Začínejte pomalu a svoji pohybovou aktivitu rozložte na několik úseků. Hledejte v pohybu požitek a radost, nejen nepříjemný způsob, jak se zbavit nadváhy. Nestyďte se, když vám to půjde hůře než ostatním, zbytečně se s nimi nesrovnávejte, nehrajte si na závodníka (každý týden o 10 km více). Pozor, nadměrný nebo nevhodný pohyb může být riskantní, zvláště když trpíte větší nadváhou!
Naopak -jestliže je váš BMI nižší než 19 a jestliže trávíte několik hodin denně usilovným cvičením nebo jiným sportem, zvolněte tempo a učte se odpočívat. Pozor na jednostranný pohyb, například při posilování. Zvláště muži jsou při cvičení ambiciózní, soutěživí a snaží se podat výkon jako "zamlada".

 

Aktivní pohyb


Myspace Layouts


Nejsnazší a nejefektivnější způsob, jak se zbavit nadváhy, je udržet tělo ve středně intenzivním pohybu delší časový úsek -alespoň půl hodiny, aby se spálilo co nejvíce energetických zásob. Pohyb je účinný, když se ho účastní celé tělo. Je třeba postupně zaměstnat všechny svalové skupiny, nejen v těch tělesných partiích, kde chcete zhubnout. Nerovnoměrné rozložení tuku se většinou dědí. Cvičením, zaměřeným na určitou oblast, můžete pouze zpevnit svaly, a tím si částečně vylepšit tvar těla.
Důležité je zvolit vhodnou intenzitu pohybové aktivity. Když je příliš malá, neovlivní látkovou výměnu a nedojde k úbytku váhy. Když je příliš velká, riskujete infarkt a pohyb vás netěší. Rozhodněte se pro takový druh pohybu, který vás bude těšit a pro který si najdete čas a vhodný prostor. Počítejte s tím, že se stane pravidelnou součástí vašeho denního režimu.
Častou chybou bývá, že si vyberete nevhodný sport, nebo chcete příliš rychle zhubnout a začnete příliš "zostra". Snadno se vyčerpáte, znechutíte si pohyb a potvrdíte si, že to fyzicky nebo časově nezvládnete. Brzy toho necháte a selhání vás demoralizuje. Nejvhodnější je cvičení pod odborným vedením.
Ten, kdo trpí artrózou kloubů, nemůže samozřejmě běhat, skákat přes švihadlo nebo dělat dřepy. Plavat v příjemně teplé vodě nebo cvičit s odlehčením nosných kloubů však může každý. Pro většinu obézních je vhodná chůze. Můžete ji provozovat podle libosti, přizpůsobit svým možnostem její tempo i vzdálenost. Nevyžaduje nákladnější vybavení a je stimulující i v mnoha jiných směrech. Dovolí vám vychutnat chvíli klidu, okolní krajinu, samotu i příjemnou společnost.

Jednou neznamená nic
Uspokojení z pohybu, ale i úspěch při snižování nadváhy můžete mít jen tehdy, když se budete hýbat pravidelně. Stačí když budete cvičit každý den 10-20 minut (když hubnete, tak raději obden 30 minut), několikrát týdně se půjdete projít (stačí při cestě ze zaměstnání) a občas si zajdete zaplavat nebo se budete rekreačně věnovat nějakému Sportu.
Domluvte se ještě s někým, nebo si předplaťte pravidelné cvičení, abyste s tím museli předem počítat. Připravte se na to, že vás možná zprvu nebude cvičení bavit, že můžete být unaveni a hledat si různé výmluvy. Když vydržíte, zvyknete si na cvičení stejně jako dříve na čokoládu nebo večerní přejídání. Důležitější než silná vůle je někdy přiměřenost pohybu a pravidelnost.
Nejjednodušší a zároveň nejúčinnější je pravidelně cvičit doma. Zvolte si vhodnou dobu, kdy budete cvičit, a rozhodněte se, jak dlouho budete cvičit. Necvičte nadměrně oblečeni a v přehřáté místnosti.
Při volbě cviků přihlížejte ke svému zdravotnímu a fyzickému stavu (trénovanosti), věku a míře nadváhy. Vyvarujte se nevhodných, příliš namáhavých nebo jednostranných silových cviků. Při pravidelném cvičení se už za několik týdnů budete cítit méně unaveni.

Rutinní pohyb
Stejně důležitý jako sport nebo cvičení je i tzv. rutinní pohyb. Je součástí vašeho každodenního života, proto si ho většinou ani neuvědomujete. Přitom právě v každodenní rutině se skrývají vaše největší možnosti. Uvedeme vám několik příkladů:
- Začněte chodit pěšky do schodů. výtah používejte, jen když nesete něco těžkého nebo jedete do vyššího patra. Můžete vystoupit o jedno nebo dvě patra dříve. Chůzí do schodů vydáte více energie než při jízdě na kole. Začněte zvolna, se zlepšující kondicí si můžete přidávat. Na schody našlapujte v pravidelném tempu celým chodidlem.
- Omezte jízdu osobním autem, parkujte dále od domu nebo zaměstnání. Na kratší vzdálenosti choďte pěšky. Jedna naše klientka venčila každý večer svého psa tak, že pomalu jezdila autem a on běhal za ní. Není divu, že vážila přes 90 kg, zatímco její pes se udržoval ve skvělé kondici. Máte-li možnost a čas, můžete jet na kole.
- Vystupte z dopravního prostředku o několik stanic před cílem a zbytek dojděte pěšky. Cestou se můžete projít v parku nebo se zastavit na jiném zajímavém, příjemném místě.
- Nevyhýbejte se domácím pracím a pokládejte je za cvičení. Ušetříte peníze a budete se cítit svěží.
- Když to bude možné, raději si v práci pro některé věci nebo za někým zajděte, než abyste proto telefonovali. Nemusí to nijak snížit vaše postavení.
- Najděte si čas zajít na oběd mimo budovu, kde pracujete.
- Hrajte si se svými dětmi, choďte s nimi častěji na procházku. Počkejte na ně někdy před školou nebo se zajděte podívat, co dělají ve svém volném čase. Prospěje to vašim vzájemným vztahům i tělesné kondici. Nechtějte však s nimi soupeřit, nebo jim předvádět, jak se co správně dělá.
- Dělejte si doma menší zásoby, choďte častěji nakupovat, projděte několik
obchodů.
- Pokuste se každý den ujít o několik metrů více než předešlý den, zapojte fantazii a přemýšlejte o dalších možnostech pohybu. Snažte se překonat svoji pohodlnost a nepodléhat uspěchanému životnímu stylu.
Každodenní, rutinní pohyb by se měl stát nepostradatelnou součástí vašeho života.

Myspace Layouts

Zdroj: SOS nadváha, Iva Málková, František D. Krch, uvedeno ve spolupráci s nakladatelstvím Portál.cz

 

Klidnou a kvalitní snídaní by měl začít každý den




Stále velké procento lidí buď vůbec nesnídá a nebo snídá ve velkém spěchu.
Přestože už delší čas odborníci veřejnost informují, jak moc je kvalitní snídaně pro člověka důležitá, lidé tento fakt stále podceňují. Buď si na snídani
vůbec nenajdou čas a nebo ji odbívají. Připravují se tak o základní denní dávku energie.
Podle odborníka na zdravou výživu Lumíra Komárka ze Státního zdravotního ústavu je snídaně stále podceňována a často vynechávána. Různá šetření ukázala,
že vůbec nesnídá mnoho dětí. "Pokud se snídá, bývá to ve chvatu a nervozitě a to je špatně", dodává.

Asi největší chybu dělají lidé, kteří chtějí svůj organismus nastartovat do nového dne pouze kávou. "To je takový italský způsob, kde kult kávy dospěl až
k absurditě," říká Komárek. Káva organismus spíše odvodní, zatímco člověk po noci potřebuje tekutiny doplnit. Vhodné jsou ovocné džusy, čaj nebo mléko.

Jídlo by pak mělo být co nejpestřejší.

"Snídaně by měla přinést základní dávku energie, hlavních živin, minerálů a vitamínů pro celý den," říká Komárek. Sám prý snídá celozrnné pečivo s rostlinným
tukem, sýr a jogurty. Od věci však podle něj není ani trocha sladkého. Cukr totiž tělo pro dobití energie potřebuje.

Lidé často nedokáží snídat v klidu

Asi nejvíce trpí lidé, kteří musí příliš brzo vstávat a pracovat. Denní funkce organismu ještě zpravidla nejsou nastaveny na příjem potravy. Podle Komárka
je nejvhodnější čas na snídani mezi osmou až desátou hodinou, kdy je tělo k příjmu potravy připraveno. Snídaně by pak měla probíhat v klidu, což je bohužel
pro mnohé zaměstnané lidi vcelku nepředstavitelné.

Podle Lenky Rogerové  je největší problém v tom, že si lidé neudělají na snídani čas. Základ zdravé stravy není ani tak v tom, co člověk jí, ale v jakém
množství. Jídlo se musí vychutnat v klidu, nehltat najednou nebo cestou do práce.

 

Snídaně do postele, nebo v poklusu?

 

Nesnídám, nestíhám... nemám hlad, nemám chuť, radši spím.

To a desítky jiných výmluv nás vedou k tomu, že nesnídáme. Přitom se říká, že člověk má ráno jíst jako král, v poledně jako princ a večer jako chuďas. To není z mé hlavy, to jsem někde četla, ale znám to i jinak. Snídani sněz sám, o oběd se rozděl s přítelem a večeři dej nepříteli. Tím se třeba řídím já. Nejsem žádný borec ani znalec zdravého životního stylu, ale snídaně mě prostě baví. Navíc si myslím, že na těch úslovích něco je. Přinejmenším je to dobré na linii. A tak jsem se naučila své tělo krmit nejvíc po ránu a postupem dne ubírat. Můj muž to dělal naprosto obráceně. Snídaně žádná, jenom přeslazené kafe a cigáro, oběd žádný, přeslazené kafe a cigára, zato nálož k večeři. To by mě nejen zabilo, ale byla bych za chvíli jako koule.

Takhle se ráno na jídlo vyloženě těším, a kdybych se nenajedla, bude mi špatně. Nejraději mám snídaně „na sladko“. Dělám si ovesnou kaši, ta mi nějak zůstala z vegetariánského období, na dlouho člověka zasytí, ale neunaví trávením. Když spěchám, dám si „kornovy fleky“ s jogurtem. Jeden čas jsem se dokonce rozmazlovala čerstvým ovocným salátem. To jsem se zase vyblbla s dělenou stravou. Smíchá se všechno možné ovoce od banánu, jablek, pomeranče, kiwi až po grep, vydá to na docela slušnou mísu a je to fajn hlavně v létě. Pravda, není to zrovna nejlevnější.
Někdy mě popadne chuť na vajíčka na měkko, to chce ale čas a ranní pohodičku. Třeba o víkendu. Ještě v pyžamu, pěkně si to naservíruju, pustím telku a vydržím takhle snídat celé dopoledne. Slanou snídani ukončím sladkou tečkou a kávičkou. Paráda.


A co takhle pověstná snídaně do postele? Hm... nezlobte se na mě, ale to mi připadá jako pouhá filmová fikce. Rozespalá, leč krásně nalíčená žena v saténových poduškách, nad ní se sklání a polibkem ji budí šarmantní muž s tácem plným dobrot. Už to vidím v reálu. Rozvrkočená, s nevyčištěnými zuby, drobky a rozlitý džus v posteli. Díky, to si nechám zajít chuť a o šarmantním muži (tom nejdůležitějším prvku) raději pomlčím.

Ale i tak, snídaně je základ a bez ní si nedokážu představit rozjezd. To je jako bych chtěla nastartovat auto s prázdnou nádrží.
Proto vůbec nechápu svoje holky (odpusťte, berušky, že vás tady zase propírám, ale na příkladech se to lépe demonstruje) a můžu jim to vtloukat do hlavy horem dolem, nic nepomáhá. Ani když jsem jim snídaně každé ráno připravovala a strkala pod nos. Párkrát do toho ďobly, něčeho si lokly a pryč od stolu. Zlomila jsem nad nimi hůl. Už mě nebaví poslouchat ty jejich argumenty, že brzy ráno nemají chuť, že by jim ujel autobus a že si něco koupí cestou do školy. Ale co si koupí, nad tím už nemám kontrolu. Patrně colu a koblihu.

A co snídáte vy, milé ženy-in?
Také colu a koblihu?
Nebo dokonce nic?
A co třeba párečky, slanina s vejci?
Užíváte si to, nebo něco zhltnete za pochodu?
Už vám někdo přinesl snídani do postele?
A vy někomu?
Snídáte jinak o víkendu než ve všední den?
Jaká je vaše snídaně snů?

zdroj: žena-in

 

 

Chaloupkova dieta - děvčata zkusíme to? :o)

zkušenost čtenářky z Ženy-in

emban44.gif

VLADUSKA:
Taky už jsem vyzkoušela cokoli. Sestřenka třeba hubla pod dozorem lékaře a tak mi nějaké z těch svých pilulí dala. Chtěla jsem shodit asi 2 kila - výsledek byla naopak ta 2 kila nahoře. Pak jsem zkoušela nejíst - to sice mělo výsledek, ale dočasný. A pak jsem nasadila Chaloupku - výsledek : 10,5 kila za 6 týdnů dole. A to jsem byla stále přecpaná. Teď je to dva roky, dá se říct, že hřeším, ale mám za ty dva roky nahoře 4 kila. Tak si ho zopáknu - protože jsem zjistila, že to jediné je 100%.Je to vlastně docela jednoduché - snídám sladké a džus, svačím např. racio chlebíček s džemem,obědvám maso a syrovou zeleninu, na odpolední svčinu mám ovoce - kiwi, pomeranč,večeřím maso, ryby a dušenou zeleninu. K tomu to chce hodně pít neperlivou vodu, nesladit cukrem,ale medem a nesolit.Zpočátku je nezvyk nesolit, ale pak to ani nepřijde.Herbalife je k ničemu - taky jsem to zkusila. Chaloupkova dieta je pestrá, žádné ochucené koktejly.



emban44.gif
 

Pestré menu, které je zároveň i dietní


Dobrá snídaně je základem i při dietě. A pokud máte pocit, že k obědu jíte stále podobná jídla, zkuste třeba neobvyklé kombinace, které vám přinášíme v dalším díle hubnoucího speciálu.

Snídaně

Dobrá snídaně je základem i při dietě. Když si k ní dáte něco extra dobrého, nebude vás "honit mlsná" celý den.

Jablkový koláč

Příprava: 45 minut/pečení 45 minut

Na koláčovou formu o průměru 23 cm, 1 porce 1 250 kJ

* 250 g hladké mouky * špetka soli * 120 g hery
* 3-5 lžic studené vody na náplň * 600-800 g jablek
* šťáva z 1 citronu * 1 sáček pudinkového prášku s vanilkovou příchutí * 20-40 g třtinového cukru * špetka skořice

1. Jablka nakrájíme, promícháme s citronovou šťávou, podlijeme trochou vody, posypeme cukrem a skořicí a dusíme. Přilijeme pudink rozmíchaný ve 200 ml vody a povaříme do zhoustnutí.

2. V míse rozdrobíme tuk s moukou a špetkou soli, přilijeme studenou vodu a zpracujeme těsto. Rozdělíme ho na dvě části. Z první vyválíme plát, který přeneseme do formy a poklademe náplní, z druhé pak nařežeme proužky na mřížku. Pečeme asi 40 minut dozlatova.

 

Tip
Místo pudinku můžete použít kukuřičnou moučku, pak ale přidejte místo jedné lžíce cukru sáček vanilkového cukru.

 

Vícezrnná houska s pomazánkou

Příprava: 10 minut

Na 4 porce, 1 porce 890 kJ

* 4 vícezrnné housky * 80 g kuřecí šunky * 80 g jarní cibulky * 40g mražené vyloupané kukuřice * snítka celerové natě *menší svazek pažitky * mořská sůl a mletý pepř * 120 ml bílého jogurtu * citronová šťáva

1. Cibuli a zelené natě omyjeme a očistíme. Kukuřici necháme rozmrazit při pokojové teplotě. Šunku, cibulku a celerovou nať a pažitku pokrájíme najemno a dáme do mísy. Přidáme povolenou kukuřici, bílý jogurt a podle chuti osolíme, opepříme a dochutíme citronovou šťávou. Housky rozkrojíme, potřeme jogurtovou pomazánkou a podáváme.

 

Tip
Do pomazánky použijte kvalitní šunku, místo celerové natě přidejte petrželku nebo aromatičtější bylinky. Chuť zvýrazněte hořčicí a kukuřici nahraďte uvařeným vejcem natvrdo.

 

Obložený chléb se sýrem

Příprava: 5-10 minut

Na 4 porce, 1 porce 1 326 kJ

* 4 plátky celozrnného žitného chleba * 80 g brynzy
* 80g ementálu * 4 listy hlávkového salátu * 4 velké ředkvičky * 1 červená paprika * 4 lžíce usekané pažitky

1. Zeleninu omyjeme, očistíme a osušíme. Z papriky vykrojíme semeník a žebroví a nakrájíme ji na drobné kostičky. Ředkvičky nakrájíme na plátky a pažitku usekáme najemno. Plátky chleba potřeme brynzou, obložíme listy salátu, plátky ementálu a plátky ředkviček. Dozdobíme jemně pokrájenou červenou paprikou a pažitkou.

Obědy

Když máte pocit, že jíte stále podobná jídla, je to chyba. Zkuste neobvyklé kombinace.

Kuřecí roláda s čočkou

Příprava: 50 minut + doba na máčení čočky

Na 4 porce, 1 porce 1 700 kJ

* 400 g kuřecích prsou * 150 g čerstvého sýra * hrst usekaných bylinek * mořská sůl a drcený zelený pepř
* 2 lžíce olivového oleje + 1 lžíce na zakapání * 160 g čočky * 80 g cibule * šťáva z 1 citronu * 400 g cherry rajčátek

1. Předem namočenou čočku zalijeme vodou, přidáme cibuli a uvaříme doměkka. Nemícháme, aby se zrnka neporušila. Čočku slijeme, zakápneme olivovým olejem a dochutíme solí a citronovou šťávou.

2. Kuřecí prsa prokrojíme na silnější plát a otevřeme jako knihu, lehce naklepeme a osolíme. Sýr promícháme s bylinkami, ochutíme solí, pepřem a rozdělíme na maso. Srolujeme a zabalíme do alobalu potřeného trochou oleje. Konce stáhneme a pečeme na 180 stupňů 15 minut. Odstraníme alobal, maso potřeme olejem a dopečeme při vyšší teplotě 5 minut společně s rajčátky. Rolky krájíme na plátky a podáváme s čočkou a rajčaty.

 

Hovězí s cizrnou

Příprava: 1,5 hodiny

Na 4 porce, 1 porce 1 610 kJ

* 400 g zadního hovězího * 150 g cibule, červené
* 4 stroužky česneku * 1 lžíce rajčatového protlaku
* 2 lžičky mleté papriky * 1 lžička koriandru * 1 chilli paprička * 200 g uvařené cizrny * 200 g červené papriky
* 4 celozrnné housky

1. Maso nakrájíme na kostky. V kastrole na oleji opečeme cibuli a česnek dozlatova. Přidáme maso a ze všech stran ho opečeme, aby se zatáhlo. Přidáme rajčatový protlak, poprášíme paprikou a koriandrem. Promícháme a ihned zalijeme trochou vody, osolíme, opepříme a dusíme pod poklicí.

2. Papriky nakrájíme na proužky, chilli papričky jemně usekáme. Když je maso skoro měkké, přidáme papriku a chilli, cizrnu a chvíli dusíme. Dochutíme majoránkou.
Podáváme s celozrnným pečivem.

Kuskus s kuřetem a rukolou

Příprava: 20 minut

Na 4 porce, 1 porce 1 710 kJ

* 300 g kuřecích prsou * 2 lžíce olivového oleje * 1 lžička kari koření * 60 g jarní cibule * 250 g celozrnného kuskusu * citronová šťáva a kůra z půlky citronu
* 1 lžička pomerančové kůry * 50 g červené papriky
* 4 lžíce rozinek, asi 40 g * 80 g černých oliv
* 100 g rukoly * 200 g salátových listů

1. Kuřecí prsa omyjeme, osušíme, nakrájíme na nudličky, osolíme a promícháme s kari kořením.
V pánvi zpěníme na oleji najemno pokrájenou cibulku, přidáme maso a opečeme ho ze všech stran. Salátové listy a rukolu omyjeme a osušíme.

2. Kuskus připravíme podle návodu na obalu a promícháme s masovou směsí. Přidáme citronovou kůru a šťávu, pomerančovou kůru, červenou papriku, omyté a předem namočené rozinky, olivy, sůl, mletý pepř a část lístků natrhané rukoly a dobře promícháme. Podáváme se zbylou rukolou a salátovými listy.

Tortilly s kuřecím masem

Příprava: 10 minut/opékání 10 minut

Na 4 porce, 1 porce 1 260 kJ

* 400 g kuřecích prsíček * 1 lžička mladého koriandru
* směs mexického koření, podle chuti * 2 lžíce olivového oleje * 100 g červené cibule * 4 stroužky česneku
* 1 červená paprika * 1 žlutá paprika * chilli omáčka
* 4 pšeničné tortilly * 4 lžíce usekaného koriandru

1. Maso nakrájíme na silnější proužky, posypeme koriandrem, mexickým kořením a promícháme. V hluboké pánvi rozpálíme olej, vsypeme cibuli s česnekem a osmahneme. Přidáme maso a zprudka osmahneme ze všech stran.

2. K masu přisypeme papriky, zamícháme a opékáme ze všech stran dalších asi 3-5 minut, dokud není maso propečené a zelenina nezkřehne. Dochutíme solí, chilli omáčkou a odstavíme. Tortilly krátce nasucho opečeme z obou stran na pánvi. Na každou placku naneseme čtvrtinu směsi, zabalíme a ihned podáváme.

Večeře

Salát nemusí být jen studená večeře. Co třeba vyzkoušet teplou variantu nebo si večer pochutnat na grilované rybě?

Salát s hovězím masem

Příprava: 10 minut

Na 4 porce, 1 porce 900 kJ

* 250 g rostbífu * 350 g salátové okurky * svazek jarní cibulky, 150 g * 250 g cherry rajčátek

Zálivka:
* šťáva ze 2 limetek * 1 lžička nastrouhané limetkové kůry * 2 lžíce třtinového cukru * 1 chilli paprička
* 1-2 lžíce rybí omáčky * 2 cm zázvoru * 2 lžíce arašídového oleje

1. V misce prošleháme všechny suroviny na zálivku. Rostbíf nakrájený na tenké plátky vložíme do mísy.
Okurky nakrájíme na tenčí plátky, rajčata přepůlíme. Cibulku omyjeme a očistíme a nať i bílou část nakrájíme na tenké podélné nudličky. Zeleninu zlehka promícháme s masem a podáváme přelité připravenou zálivkou.

 

Tip
Limetkovou kůru a šťávu nahraďte citronovou šťávou a kůrou, arašídový olej olivovým. Rostbíf můžete nahradit i vařeným zadním hovězím masem.

 

Teplý salát s olivami

Příprava: 10 minut/pečení 10 minut

Na 4 porce, 1 porce 820 kJ

* 400 g kuřecích prsou * mořská sůl * 1/2 lžičky ml. zázvoru * 2 lžíce olivového oleje * 2 stroužky česneku, prolisovaného * 100 g karotky * 250 g zelených fazolek
* 2 lžíce vinného octa * 150 g rukoly * 100 g oliv

1. Kuřecí řízky lehce naklepeme. Osolíme, poprášíme zázvorem a opečeme po obou stranách na lžíci rozpáleného oleje, celkem asi 8-10 minut. Do výpeku přidáme zbylý olej, prolisovaný česnek, nastrouhanou karotku a opékáme asi 3 minuty. Fazolky povaříme v páře na skus a přidáme do pánve i s olivami. Promícháme a dochutíme solí a octem. Maso natrháme na proužky, promícháme se zeleninou a podáváme s rukolou.

Grilované sardinky

Příprava: 15 minut

Na 4 porce, 1 porce 1 580 kJ

* 1000 g čerstvých nebo mražených sardinek, vykuchaných * mořská sůl * 2 stroužky česneku
* 1 lžička citronové kůry, bio * 2 lžíce olivového oleje
* pár snítek estragonu * 1 citron k podávání

1. Sardinky omyjeme, očistíme a osušíme. Citronovou kůru a prolisovaný česnek promícháme s olivovým olejem a směsí potřeme připravené sardinky. Rozložíme je na plech potřený trochou oleje a pečeme v předehřáté troubě 10-15 minut. Můžeme je také grilovat na rozpáleném grilu po dobu asi 6 minut, podle velikosti ryb. Podáváme ozdobené lístky estragonu a plátky citronu.

 

Tip
Podávejte s grilovanou nebo čerstvou zeleninou či zeleninovým salátem, pečivem a bílým suchým vínem. Pozor na odér, připravované sardinky mají velmi výraznou vůni.

 

 

Tak jaké jste si dali Novoroční předsevzetí?

Pokud chcete hubnout, přečtěte si...:)




Ke shazování kilogramů stačí podle amerických vědců málo. Kdo si tedy jako novoroční předsevzetí dal shazování nadbytečných tukových zásob, ten by měl od počátku ledna více stát. Mnohem více kalorií totiž spálíme, pokud při nejrůznějších aktivitách stojíme.

Stání pomáhá spalovat více kalorií


Ke shazování kilogramů stačí podle amerických vědců málo. Kdo si tedy jako novoroční předsevzetí dal shazování nadbytečných tukových zásob, ten by měl od počátku ledna více stát. Mnohem více kalorií totiž spálíme, pokud při nejrůznějších aktivitách stojíme.

  Zhubnout můžete i díky tomu, že místo sezení budete častěji stát.

Podle profesora Marca Hamiltona z University of Missouri jen několik málo pohybů navíc udržuje tělo ve formě a brání přibývání na váze.

V řadě studií prokázal profesor Hamilton, že právě při sezení jsou hormony štěpící tuky potlačovány, zatímco při stání naopak fungují mnohem intenzivněji. Vedle pravidelného cvičení tedy stačí, abychom se v domácnosti či kanceláři častěji zvedli ze židle, křesla či sedačky.

„Změna životního stylu nevyžaduje, aby lidé strávili hodiny cvičením v tělocvičně, ale místo toho zlepšili kvalitu toho, co již denně dělají,“ dodal Hamilton pro britský Daily Mail. Budete-li sledovat televizi či pracovat u počítače - stůjte. Pomůžete tak svému tělu spalovat mnohem více kalorií, než při sezení.

Famous

Související články

 

Chce to pevnou vůli... :o))




Také máte po zimě nadváhu? A co s tím děláte? Snažíte se hubnout, a nebo nad vším mávnete rukou s pocitem, že do léta je času dost a do plavek se vejdete. A když ne, tak se koupí nové.



"Jenže spoléhat na dostatek času na zhubnutí nelze. Pokud chcete upravit svou váhu na optimální, pak není třeba čekat. Začněte hned," doporučuje přední český obezitolog prof. Štěpán Svačina, přednosta třetí interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, který se výzkumem a léčbou obezity dlouhodobě zabývá.

Za posledních dvacet let se počet obézních v ČR zdvojnásobil a stále stoupá. Pětina národa je už dnes obézní a dalších 30 % má nadváhu. Bohužel se obezita nevyhýbá ani dětem, ba naopak! Přebírají návyky svých rodičů a hrozí jim tloustnutí. Češi jsou tak třetí nejtlustší v Evropě. Před námi jsou jen obyvatelé bývalé Jugoslávie a Řekové.

Velká zdravotní rizika
Že obezita s sebou přináší velká zdravotní rizika, asi není třeba připomínat. Přesto mnoho silných lidí jako by si to vůbec neuvědomovalo. Mezi nejzávažnější zdravotní rizika obezity patří:

vysoký krevní tlak
nemoci srdce a cév

degenerativní onemocnění kloubů.
Silní lidé mají třikrát častěji nemocné srdíčko a cévy než lidé s normální váhou. Jsou častěji vystaveni infarktu a mrtvici. Léčení nemocí spojených s obezitou jde ročně do desítek miliard korun.

Česká populace se také málo hýbe. Denně prosedíme osm i víc hodin, autem jezdíme do práce, na nákupy i vozíme děti do škol. Nedostatek pohybu vede k řadě nemocí, hlavně srdce a cév.

Když Světová zdravotnická organizace i na území ČR zkoumala, jak je to s pohybem obyvatel, zjistila, že třetina lidí ve věku 25 až 65 let denně prosedí osm hodin a víc. 31 procent používá pro cestu do práce auto nebo jim trvá cesta pěšky méně než 15 minut. Takový režim uvedlo dokonce 47 % mužů ve věku 45 až 54 let a 54 % mužů ve věku 35 až 44 let. Náročnější pohybové aktivitě se nevěnuje vůbec 38 % mužů a 58 % žen. Ještě horší je, že ani mírný pohyb není vlastní 22 % mužů a 28 % žen.

Lékařské výzkumy přitom ukazují, že bychom měli cvičit denně 30 minut. Mělo by jít o intenzivní pohyb, při kterém se nám zvýší tep, zadýcháme se, ale jsme schopni mluvit.

Proč hubnout
Když chcete začít s hubnutím, je dobré si říci, proč chcete hubnout. Pro někoho to může být snaha po snížení zdravotních rizik, pro druhého touha vypadat dobře a třetí chce zhubnout jen proto, že když se na sebe podívá do zrcadla, zhrozí se a řekne si -takhle už dál ne.

Druhým úkolem by mělo být stanovit si reálný cíl. Tím by měla být hmotnost, kterou budeme schopni udržet dlouhodobě. Ideální je zhubnout zhruba pět až deset procent výchozí hmotnosti. Např. má-li někdo 100 kg, znamená to zhubnout pět až deset kilogramů.

Dalším úkolem je určení způsobu hubnutí.

"Okamžitá hladovka může být úspěšná, ale k cíli nevede," zdůrazňuje magistr Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy pražského Institutu klinické a experimentální medicíny. Doporučuje poradit se s odborníkem, který sestaví zájemci jídelníček šitý na míru. Suchánek je i proti drastickým dietám, které také mohou mít pouze krátkodobý účinek a když dietu ukončíme, vedou k tzv. jo-jo efektu, kdy se váha během krátké doby vrátí na tu, kterou jsme měli před hubnutím.

Šest porcí denně
Profesor Svačina má na hubnutí jeden osvědčený recept, který zatím nikdy nebyl překonán: "Jíst méně a častěji. Přijímat méně kalorií než vydáme. To je celý princip hubnutí. Nic víc, nic méně," zdůrazňuje profesor. Tvrdí, že velkou chybou je, když celý den nejíme a večer se doslova přecpeme. Nejenže tím nebudeme hubnout, ale naše tělo si takovýto styl stravování pamatuje a tuk si ukládá do zásoby.

"Mnohem zdravější je jíst pět až šestkrát denně. Dvě jídla by měla být zeleninová nebo ovocná. Tělo pak tuky spaluje pravidelně, neukládá je do zásoby a my máme pocit, že jsme lehčí," říká doktorka Václava Kunová z Fóra zdravé výživy. Doporučuje také nejíst po 17. hodině vydatná jídla, ale před spaním si třeba dát jedno jablko.

Profesor Svačina se zase domnívá, že nejdůležitější je dodržet celkovou kalorickou hodnotu přijímané potraviny během dne a méně významné už je její rozložení do dne.

Odborníci z Merilinky tvrdí, že správný redukční jídelníček by měl být pestrý a chutný. Jídla bychom měli vybírat pokud možno ze všech druhů potravin. Z jídelníčku vyřadit pouze potraviny s vysokým obsahem energie, a to především tuky a alkohol. Doporučují pro kontrolu zapisovat si denně vše, co sníme.

Deník e-kalkulačky
Odborníci z Flóra poradny vymysleli tzv. deník e-kalkulačky. Je to nástroj, který slouží k počítání přijaté energie a živin. Databáze potravin a jídel obsahuje více než 2000 položek a je pravidelně aktualizovaná.

Inženýrka Marcela Svobodová tvrdí, že kalkulačka může s aktivním hubnutím dost pomoci. Práce s ní je totiž velmi jednoduchá. Prostřednictvím e-kalkulačky je možné každý den zadat množství konzumovaných potravin, program je vyhodnotí a vy se z výsledku dozvíte každodenní příjem energie, bílkovin, sacharidů, tuků a cholesterolu. Barevné rozlišení vám oznámí, která hodnota je v normě a kdy jste naopak denní dávku překročili či jí nedosáhli. Pokud jste ji překročili, deník vás vyzve k jejímu výdeji pomocí pohybu.

Zázračné diety neexistují
Všichni odborníci se shodují v tom, že neexistují stoprocentně zaručení zázračné diety.

"Kdo chce, ať jim věří. Měl by ale především věřit sám sobě a mít pevnou vůli skutečně zhubnout. A na to je pouze jediný lék: méně jíst. Nepřejídat se. Nepotřebujeme vstát od stolu až když máme tlak v břiše a pocit nasycenosti. Jíme proto, abychom žili a nežijeme proto, abychom jedli," říká profesor Svačina.

Připouští však, že zázračné diety mohou mít psychologický účinek a je skutečně možné, že na čas zaberou. Dlouhodobě ale záleží jen na naší vůli. Proto je tak důležité raději věřit sami sobě, že chceme pro své tělo a zdraví něco udělat.

 

Další vychytaná dieta - jezte syrové!

Nedokážete si představit, že byste jedla jen nevařené? Všechno pěkně syrové a zdravé? Tak to alespoň zkuste a vyzkoušejte tuhle dietku.

Zelenina a ovoce vede!
Jak vyplývá ze samotného názvu, budete jíst všechno pěkně syrové. Z toho si už asi sama logicky vyvodíte, že maso ve vašem jídelníčku rozhodně nebude. Leda, že byste si dala tatarák, ale ten do vaše dietního plánu rozhodně nezařadíme!
 
Vařením a ohříváním potravin, se z nich ztrácí vitamíny. Také enzymy, které jsou důležité při trávení. Co jiného vám tedy zbývá? Bingo! Zelenina… No, nejen ona, za syrova je mnohem zdravější i ovoce. Ve vašem jídelníčku budou převážně figurovat saláty, a to ze zeleniny i ovoce, štávy, ořechy, oleje (zejména ten olivový), ale klidně i bylinky.
 
Budete se cítit lépe!
Ptáte se, co takovouto dietou získáte? V prvé řadě do těla dostanete dostatečné množství minerálů a stopových prvků. Vaše tělo získá energii a budete se těšit lepšímu zdraví. V žádném případě z vás nechceme udělat vegetariány, ale jako očistná a hubnoucí kúra bude tato dieta stoprocentně fungovat a kila poletí dolů rychlostí blesku.
 
Nevíte, jak byste si měla váš jídelníček sestavit? Poradíme…
 
Snídaně: Dejte si misku  borůvek a několik kuliček hroznového vína.
V poledne: Jezte ananas (půlku musíte do sebe vpravit)! Výborné ovoce při dietách, pomáhá spalovat kalorie, k tomu hrst mandlí.
Odpoledne: Najeďte opět na hroznové víno, ale tentokrát si ho dopřejte více.
Večeře: Pochutnejte si na okurce s mátou, koriandrem a pomerančovou kůrou, bude-li vás honit mlsná, šupněte do sebe mrkvičku.
 
Zeleninu a ovoce můžete zkrátka kombinovat podle vaší chuti. Nedržte ale tuto dietu zase příliš dlouho, vaše tělo přece potřebuje nabrat látky a vitamíny z jiných potravin, než je jen ovoce a zelenina (popřípadě klíčky a semínka).
 
 
 
Zdroj:Zena Atlas

 

Z diety se člověk může zbláznit

 

O tom, že výrazné diety a změny jídelníčků nesmí podstupovat psychicky nemocní lidé, není pochyb. Omezení příjmu živin totiž může jejich stav výrazně zhoršit.
Z nejnovější vědecké studie však vyplynulo, že dieta může být nebezpečná i pro psychiku relativně zdravého člověka. Extrémní změna jídelníčku a především
bezsacharidová dieta totiž může vyvolat psychikou poruchu i u zdravého jedince.
Drastická dieta může být nebezpečná pro psychiku i relativně zdravého člověka.
Docent Joseph Garner z Purdue University v Indianě sledoval vliv diety na trichotilomanii člověka. Při této poruše si stresovaní lidé vyrvávají vlasy a
chlupy. Většinou se tato psychická porucha vyskytuje u žen, v populaci postihuje asi dvě až čtyři procenta. Při laboratorních pokusech přitom bylo prokázáno,
že vytrhávání vlasů souvisí s nízkou hladinou serotoninu, významného nervového přenašeče. Jeho snížený obsah v mozku a chyby při zpětném vychytávání provázejí
vážné depresivní stavy a jiné psychické nemoci.

Podle pokusů docenta Garnera přitom při nedostatku sacharidů a aminokyseliny tryptofanu v potravě dochází v těle k výraznému snížení aktivity serotoninu.
Vše několikrát ověřil na laboratorních zvířatech. Podle Garnera mají objevy ale platnost i pro člověka, neboť lidský mozek reaguje na biochemické a fyziologické
úrovni stejně.

Garner netvrdí, že každá dieta může vést k psychickým potížím, ale důležité je zachování pestré skladby živin a omezení energie a zařazení pohybu do životního
stylu. Drastické diety s velkým omezením příjmu sacharidů mohou být velmi nebezpečné.

Famous

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode