... jen tak pro radost :o)

Typy kávy

952199670.gif picture by darmarka4

 

Espreso

Je několik přesných pravidel, která se musí všechna dodržet. Espresso se vždy připravuje ze 7 g umleté kávy, má obsah 25 - 35 ml a teče 20 - 30 sekund. Důležitý je i tlak a teplota v kávovaru při přípravě espressa, správně má být tlak 9 barů a teplota vody v kávovaru při přípravě espressa je okolo 80-90 oC.
Ristretto
U nás je známé díky Itálii, kde patří mezi nejčastěji připravovaný nápoj. Připravuje se ze stejné dávky jako espresso, i stejným způsobem. Jediné, v čem se liší, je doba průtoku v kávovaru. Mělo by vždy téct jen 18 vteřin, což je zhruba méně než polovina klasického malého šálku. Obsahuje první nejsilnější extrakty, jako jsou různé emulze a oleje.
Větší espresso
Nejčastěji ho v lístku najdete jako lungo, v lepším případě jako prodloužené espresso. Ve většině kaváren je připravované naprosto špatným způsobem. Co se stane, když necháme natéct plný větší hrníček a káva teče více jak minutu? Po 30 vteřinách, což je malé espresso, se stane to, že káva, která je v páce, je již použitá a veškeré dobré látky se vyčerpaly. Přes prázdný lógr potom dále teče teplá voda. Z lógru se začínají louhovat škodlivé látky a také se káva přepaluje. To je důvod, proč se často lidem dělá po kávě těžko. Správně by se espresso mělo servírovat tak, že zákazníkovi přinesete větší šálek, ve kterém je klasické espresso. Dále k tomu v konvičce horkou vodu na dolití, aby si zákazník kávu mohl prodloužit podle své chuti. Získá tím chuťově mnohem lepší kávu a hlavně i zdravější.
Double espresso
Jinak nazývané i jako o espresso doppio nebo dvojité espresso. Připravuje se z dvojité dávky umleté kávy, 14 gramů. Jinak je příprava stejná, jako u normálního klasického espressa. Mělo by téct 20 - 30 vteřin, jenom má větší obsah. Je to velmi silná káva a voda servírovaná k ní by měla být samozřejmostí.
Espresso macchiato
To je espresso s trochou mléčné pěny. Připravuje se z espressa a mléčné pěny. Ta se šlehá na trysce s párou na kávovaru, pokud možno z vychlazeného a plnotučného mléka. Pěna se nalije na povrch espressa, můžou se dát dvě polévkové lžíce.
Cappuccino
Cappuccino je espresso s mlékem a mléčnou pěnou. Ideální cappuccino má teplotu 70 oC a pěna na povrchu musí mít 1 - 2 cm. Její konzistence musí být jemná a hladká, bez velkých bublinek. Vždy používáme plnotučné mléko, které je dobře vychlazené. Nalijeme důkladně našlehané mléko do espressa.
Latté
Latté se většinou připravuje z klasického espressa, které je dolité horkou vodou ve vysoké sklenici a lije se do něho teplé mléko a mléčná pěna. Tato káva se hodí pro ty, co nechtějí až tak silnou kávu a nemají rádi tolik mléka, jako je například v latté macchiatu.
Frappé
V Řecku se silné malé espresso mixuje s ledem, kdy má potom frappé na povrchu nádhernou pěnu. Další způsob, jak se frappé připravuje, je ten, že se espresso umixuje s mlékem a s ledem. Vyšleháte tím lahodný letní nápoj. Často se setkáte i s tím, že vám frappé připraví z instantní kávy. Rozhodně více doporučuji frappé z espressa.

Zdroj: EMMA 11/2011

PERNÍKY

 

Více smajlíků ke stažení
 

Perník od prababičky
200 g hladké mouky, 80 g cukru, 60 g másla, 2 vejce, 1 dl mléka, 50 g mletých ořechů, 50 g kandovaného nebo sušeného ovoce, 3 lžíce medu, 2 lžíce švestkových povidel, 1 lžička koření do perníku, 1 lžička jedlé sody, moučkový cukr a bílková poleva na zdobení.
Hladkou mouku smícháme se sodou, perníkovým kořením, ořechy a cukrem. Přidáme vejce rozkvedlané v mléce a rozpuštěné vlažné máslo, pak vmícháme med, povidla a na kousky nakrájené sušené kandované ovoce. Takto připravené řídké těsto necháme 30 min. odpočinout. Pak těsto nalijeme na plech vyložený papírem na pečení, vložíme do trouby vyhřáté na 160 st. C a upečeme. Perník necháme vychladnout, poté na něj přiložíme ozdobnou šablonu a posypeme moučkovým cukrem.
 

Mramorový perníkový chlebíček
200 g polohr. mouky, 140 g medu, 100 g másla, 4 vejce, 1 dl slazeného kondenzovaného mléka, 40 g mletých oříšků, 20 g kakaa, 1 sáček kypřicího prášku do perníku, tuk na vymazání a strouhanka na vysypání formy.
Med, změklé máslo a žloutky utřeme v míse do pěny. Pak přidáme kondenzované mléko a mouku smíchanou s práškem do perníku . A na závěr vmícháme sníh ušlehaný z bílků. Těsto rozdělíme na 2 části, jednu obarvíme kakaem a vmícháme do ní nastrouhané oříšky. Do vymazané a vysypané formy na chlebíček nalijeme střídavě světlé a tmavé těsto a chlebíček upečeme v troubě vyhřáté na 180 st. C. (Těsto pečeme nejprve zakryté alobalem, aby se povrch nepřipálil.) Upečený chlebíček po vychladnutí vyklopíme z formy a před podáváním nakrájíme.
 

Perník s jablky
450 g polohrubé mouky, 300 g pískového cukru, 1 prášek do pečiva (může být i kypřicí prášek do perníku), 1 vanilkový cukr, 1 lžíce jedlé sody, 1,5 lžíce kakaa, 2 vejce, 120 g rozpuštěného másla, 12 lžic mléka, 450 g oloupaných a jemně nastrouhaných jablek. Poleva: 80 g cukru moučka, 80 g másla, 1 lžíce mléka, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce škrobové moučky (rozpuštěné ve vodní lázni).
V míse smícháme mouku, pískový cukr, prášek do pečiva, vanilkový cukr, jedlou sodu a kakao. Přidáme vejce, rozpuštěné máslo, mléko a jemně nastrouhaná jablka.
Suroviny dobře promícháme, těsto rozetřeme na vymaštěný plech a upečeme. Vychladlý perník polijeme polevou.
 

Křehké perníčky s mandlemi
(Na 20 kusů) 350 g medu, 100 g krystalového cukru, 100 g másla, 1 vejce, 1 citron, 1 lžíce kakaa, 1 kypřicí prášek do perníku, 500 g polohr. mouky, 200 g mandlí, 250 g moučkového cukru, sušenky ke zdobení, třešně ke zdobení, pistáciové oříšky ke zdobení, tuk na vymazání plechu.
Do mísy dáme med, cukr, máslo nebo margarin a ve vodní lázni mícháme, než se nám cukr rozpustí. Následně tuto masu v misce necháme v chladné místnosti vystydnout. Citron opláchneme pod vodou, ubrouskem osušíme a nastrouháme na jemném struhadle. Do misky s vychladlým cukrem a medem přidáme vejce, nastrouhanou kůru z citronu a kypřicí perníkový prášek. Vše dobře promícháme. Mouku prosejeme a přisypeme do misky. Mandle oloupeme, umeleme a rovněž smícháme s medovou masou. Do ručního mixéru vsuneme hnětací násady a vše důkladně prohněteme. Vzniklé těsto přikryjeme v misce a necháme odpočinout 12 hod. v místnosti s pokojovou teplotou. Poté těsto ještě prohněteme a pravidelně rozetřeme na vymazaný plech (33 x 31 cm). Plech vložíme do předehřáté trouby, nastavené na druhý stupeň. Pečeme zhruba 25 min. Upečený koláč vyndáme z trouby a necháme vychladnout. Moučkový cukr důkladně rozmícháme dohladka se 4-5 lžícemi vody. Rozmíchanou cukrovou polevou potřeme vystydlý koláč. Ke zdobení použijeme sušenky ve tvaru hvězdiček, třešně a drcené pistáciové oříšky.
 

Perník s rychlou pařížskou šlehačkou
Perník: 400 g hl. mouky (asi 3 hrnky), 350 g cukru krupice (1,5 hrnku), 3 polévkové lžíce oleje, 2 vejce, 250-300 ml mléka (podle hustoty těsta), 1 prášek do perníku, 2 polévkové lžíce kakaa, 2 polévkové lžíce rozehřáté meruňkové marmelády, 1/2 čajové lžíce skořice nebo perníkového koření. Všechny suroviny prošleháme a vylijeme na vymazaný a moukou vysypaný plech. Pečeme asi 20-25 minut při 180 stupních.
Rychlá pařížská šlehačka: 1 šlehačka v prášku Dr. Oetker, 1 polévková lžíce cukru moučka. Ušleháme se studeným mlékem podle návodu a do již ušlehané zašleháme 2-3 polévkové lžíce prosátého kakaa. Dle chuti je možné ještě dosladit. Výborně drží tvar i do druhého dne! Sáčkem s ozdobnou špičkou stříkáme na perník, dozdobíme dle fantazie, nebo v rámci zrychlení lze perník jen pocukrovat, pro děti třeba přes vystřihnuté tvary.


Perníkový koláč
Těsto: 600 g hl. mouky, 240 g práškového cukru, 4 vejce, 100 g másla, 4 lžíce horkého medu, mletá skořice, lžička jedlé sody.
Náplň: švestková marmeláda, mleté ořechy.
Na potření: 1 vejce.
Z mouky, cukru, másla, vajec, horkého medu, mleté skořice a z jedlé sody připravíme těsto. Rozdělíme ho na 4 díly a odložíme je na 2 hodiny na chladné místo. Plech na pečení vymažeme. Každý díl odleženého těsta rozválíme, potřeme švestkovou marmeládou a posypeme 2 hrstmi mletých ořechů. Naplněný koláč potřeme rozšlehaným vejcem a pečeme v mírně vyhřáté troubě 40 minut. Po upečení je lepší koláč krájet až druhý den.
 

Perníková placka
Těsto: 180 g cukru moučka, 2-3 velké lžíce medu, 50 g tuku (100 = tuk Lukana), 2 vejce, lžíce sody bikarbona nebo kypřicího prášku, 320 g hl. mouky, 2 malé lžičky skořice.
Na náplň: švestková povidla, strouhaný kokos, 2 lžíce rumu, nasekané vlašské ořechy.
Na pomazání: 1 vejce.
Z ingrediencí vypracujeme těsto a dáme na 1 hodinu do lednice. Po hodině těsto vyválíme na 2 placky: jednu placku pomažeme směsí z povidel, kokosu a rumu, posypeme ořechy a poté druhou plackou přikryjeme. Navrch pomažeme vajíčkem. Těsto jemně a hustě propícháme vidličkou, aby při pečení neprasklo. Přendáme na plech na pečicí papír a pečeme 20 - 25 min při teplotě 180 - 200 stupňů. Po vychladnutí krájíme na řezy.
 

Perníkové řezy
150 g hr. mouky, 150 ml medu, 4 vejce, 1 prášek do perníku, tuk a strouhanka na formu, 50 g čokolády na vaření, 25 g tuku, 50 g moučkového cukru, 2 lžičky citronové šťávy.
Med utřeme se žloutky a asi 2 lžícemi vlažné vody, přidáme mouku smíchanou s práškem do perníku a sněhem z bílků. Těsto dáme do vymazaného a vysypaného pekáčku a zvolna upečeme dozlatova. Z čokolády a tuku připravíme ve vodní lázni tmavou polevu a z cukru a citronové šťávy polevu bílou. Vychladlý perník nazdobíme podle vlastní fantazie. Pro slavnostnější příležitosti můžeme ještě dozdobit šlehačkou.
 

Perníčky
400 g hladké mouky, 200 g cukru moučka, 2 celá vejce, 80 g tuku, 70 g medu, citronová kůra, vanilkový cukr, skořice, 3 špičky nože jedlé sody.
Vše zpracujeme v těsto, necháme chvíli odpočinout, vyválíme a vykrajujeme. Vždy dva stejné tvary slepíme marmeládou a až druhý den namáčíme v čokoládové polevě.
Rychlý perník
2 a 2/3 hrnku hl. mouky, 1 a 2/3 hrnku moučkového cukru, 2 hrnky mléka, 2 vejce, 12 lžic oleje, 3 lžíce švestkových povidel, 2 lžíce kakaa, 1 lžička mleté skořice, 1 vanilkový cukr, 1 lžička sody bikarbony, 1 prášek do pečiva, rozinky, nasekané ořechy, kandované ovoce, trochu nastrouhané citronové kůry.
Všechny přísady v míse dobře promícháme, přidáme trochu nasekaných rozinek, ořechů nebo kandovaného ovoce a citronovou kůru. Těsto rozetřeme na vymazaný a hrubou moukou vysypaný plech a upečeme. Vychladlý perník posypeme moučkovým cukrem.


Mikulášské perníčky
300 g cukru moučky, 3 vejce, 125 g másla, 200 g medu, 750 g hladké mouky, 1 lžička sody, perníkové koření, 2 lžíce kakaa. Poleva: 150 g cukru moučky, 1 bílek, trocha citronové šťávy, cukr, vejce a máslo. Utřeme, pak přidáme med a ostatní suroviny.
Vypracujeme těsto, které necháme pár dní v lednici uležet.
Potom těsto vyválíme na pomoučněném válu na plát silný zhruba 3 mm a pomocí různých formiček vykrajujeme rozličné tvary.
Dáme je na plech vyložený pečicím papírem a upečeme v předem vyhřáté troubě při 150 st. C dozlatova.
Po vytažení z trouby potřeme rozšlehaným vejcem.
Zdobíme cukrovou polevou z uvedených surovin.


Vánoční perníčky
Těsto: 400 g hl. mouky, 140 g cukru moučky, 2 vejce, 100 g hery, 2 lžíce medu, 2 lžíce kakaa, 1 a 1/2 lžičky perníkového koření, 1 lžička sody.
Mimo to: hera a mouka na vysypání formiček, 1 vejce na potření.
Všechny suroviny na těsto smícháme a uhněteme. Těsto necháme několik hodin nebo přes noc odpočinout v lednici.
Formičky různých tvarů potřeme herou a vysypeme moukou. Z odpočinutého těsta odkrajujeme malé kousky a plníme do formiček. Pozor, jen opravdu málo těsta, neboť během pečení těsto zvětší svůj objem!
Postupně v troubě vyhřáté na 180 oC upečeme a ihned po vyndání z trouby ještě horké potřeme rozšlehaným vajíčkem a necháme vychladnout. Podle fantazie zdobíme bílou polevou.
Výborné perníkové hromádky
3 vejce, 4 lžíce medu, lžíce másla nebo rostlinného tuku, lžíce citronové šťávy, 50 g oloupaných mandlí, 50 g lískových oříšků,
100 g polohrubé mouky, 2lžičky mletého perníkového koření, tuk na vymazání a mouka na vysypání alobalu nebo papíru na pečení.
Na ozdobení: čokoládová poleva a kandované ovoce.
Vejce, med, tuk a citronovou šťávu dobře našleháme, přidáme nahrubo opražené drcené mandle a oříšky (dáme je do mikrotenového sáčku a paličkou na maso podrtíme), prosátou mouku a koření. Dobře promíchanou hmotu klademe lžičkou na tukem vymazaný a moukou vysypaný alobal položený na plechu a upečeme dorůžova. Vychladlé hromádky přelijeme polevou a ozdobíme kandovaným ovocem.


Perníková omáčka
150 g švestkových povidel, 150 g perníku na strouhání, rum, hrst rozinek, hrst jader vlašských ořechů, voda podle potřeby.
Povidla rozvaříme ve vodě, zahustíme nastrouhaným perníkem, ochutíme rumem, přidáme rozinky a jádra vlašských ořechů. Vše krátce povaříme. Omáčku nalijeme na talíř a vložíme do ní knedlíčky. Ocukrujeme a posypeme strouhaným perníkem nebo nastrouhaným tvrdým tvarohem.
Přejeme dobrou chuť!

Zdroj: EMMA 11/2011

 

Více smajlíků ke stažení
 

PRAVDA O MÜSLI


medove.gif

Ovesné vločky, sušené ovoce, ořechy, jedním slovem müsli. Pro mnoho lidí neopominutelná součást snídaně. Jsou skutečně tak zdravé, jak se o nich říká?

Duchovním otcem dnešních ovocných müsli byl švýcarský lékař Maxmilian Oskar Bircher-Benner. Už na přelomu devatenáctého a dvacátého století poukazoval na to, že konzumace velkého množství bílého pečiva a masa neprospívá zdraví. Místo toho doporučoval jíst obilniny a ovoce tak, jak to dělali chudí pastevci ve švýcarských Alpách.
ZDRAVÍ ZE ŠVÝCARSKA
Švýcarští horalé své obilné kaše doslazovali pouze ovocem. Získávali z nich energii pro těžkou práci a na rozdíl od bohatých evropských měšťanů se těšili dobrému zdraví. Bircher-Benner chtěl dosáhnout téhož u svých pacientů. Otevřel si proto sanatorium, v němž léčil pacienty trpící poruchami zažívání kombinací fyzické práce a prosté stravy. Její hlavní součástí byly ovesné vločky doplněné čerstvým i sušeným ovocem, ale bez cukru. K vločkám se přikusoval chléb s máslem a pila se bílá káva.
Švýcarský lékař pojmenoval obilnou kaši dialektickým výrazem pro jídlo - d’Spys, avšak do světa pronikl německý název Bircher-müsli odvozený od výrazu pro ovocná povidla (das Mus). V šedesátých letech minulého století müsli dobyly celou Evropu a postupně ovládly většinu světa.
AMERICKÝ PŘÍNOS
Nezávisle na výzkumu Bircher-Bennera dospěl k podobným závěrům americký lékař a vegetarián John Harvey Kellogg. V Michiganu vedl sanatorium, kde kladl důraz na zdravou stravu, tělesná cvičení a čištění střev pomocí klystýrů. Kellogg se domníval, že příčinou většiny zdravotních obtíží je nesprávná mikroflóra ve střevech. Doporučoval konzumaci potravin s nízkým obsahem bílkovin a velkým podílem vlákniny spolu s jogurtem a přírodními projímadly.
Kromě provozu sanatoria se John Harvey Kellogg zajímal o vývoj nových zdraví prospěšných potravin. Byl autorem patentovaného postupu na výrobu arašídového másla oblíbeného zejména v Severní Americe. Seznámil se s různými druhy obilných směsí, s nimiž experimentovali odborníci z řad adventistické církve. S bratem Willem vyvinul několik druhů obilných vloček, mezi nimi i kukuřičné lupínky. Krátce poté si společně otevřeli továrnu na obilné potraviny.
Brzy se bratři dostali do sporů ohledně složení výrobků. Will Kellogg prosazoval, aby se do kukuřičných lupínků a jiných obilnin přidával cukr. Nakonec se s bratrem rozešel a založil vlastní společnost, která se později stala jedním z největších světových výrobců sušených obilných směsí, kukuřičných lupínků, sušenek a samozřejmě i hotových müsli.
PROTI HLADU A OBEZITĚ
Tradiční obilné kaše a suché müsli jsou považovány za pokrm, který spolehlivě zahání hlad. Výzkum odborníků z univerzity v Oxfordu z roku 2003 prokázal, že snídaně složená z obilnin vede k menší potřebě jídla během oběda. Příznivě se odráží i v hodnotě glykemické křivky, ukazateli hladiny glukózy v krvi. Ta stoupne po každém jídle, avšak působením hormonu inzulinu se začne snižovat.
Pro jednotlivé potraviny se stanoví tzv. glykemický index (GI), který vyjadřuje, jak velké úsilí musí organismus vyvinout, aby se hladina glukózy vrátila na původní úroveň. Čím je GI vyšší, tím více glukózy je v krvi a tím více musí tělo vyplavit inzulinu. Důsledkem je dřívější pocit hladu a větší potřeba jídla. Jinými slovy: čím vyšší je GI potravin, tím dříve a více člověk jí.
Výzkumy prokázaly, že děti, které snídají potraviny s nízkým GI (obilniny), nesnědí k obědu tolik jako děti, které snídají potraviny s vysokým GI (například bílé pečivo). Počátkem obezity může být tedy i jen nevhodná snídaně.
Nepotvrdil se však předpoklad, že průmyslově vyráběné müsli dětem pomáhají k lepší práci ve škole. Podle výzkumu amerických psychologů měly nejlepší výsledky děti, které snídaly pouze ovesné vločky, ne však děti, které jedly průmyslově vyráběné müsli.
SKRYTÉ NÁSTRAHY
Müsli jsou pro mnoho lidí synonymem zdravého životního stylu. Ne vždy to je pravda. Müsli mohou obsahovat mykotoxiny, jedovaté látky tvořené mikroskopickými houbami, které mohou způsobit otravu a některé z nich mohou vyvolat i nádorová onemocnění. Kanadští vědci změřili množství mykotoxinů v 350 druzích obilnin běžně používaných k snídani. Výsledek byl překvapující: polovina všech vzorků obsahovala jeden z nejnebezpečnějších mykotoxinů aflatoxin B1. Ve čtyřech procentech byl jeho obsah vyšší, než připouští evropská norma.
Problematické je i müsli obohacené vitaminem C a železem. Vitamin C zlepšuje vstřebávání železa organismem. V roce 2004 bylo prokázáno, že kombinace těchto dvou látek může být nebezpečná. Železo i vitamin C produkují volné radikály neboli atomy či části molekul, které působí oxidaci buněk, urychlují stárnutí a přispívají k mnoha nepříznivým změnám v organismu. Pro mladého člověka nepředstavuje kombinace železa a vitaminu C nebezpečí, lidé po padesátce by se jí měli vyvarovat.
ZDRAVÉ A NEZDRAVÉ
Průmyslově vyráběné müsli s příchutěmi čokolády či medu skrývají velké množství cukru. Mají proto vysoký glykemický index GI jako sladké pochoutky, které mají nahradit, a představují pro organismus zátěž.
VÝROBA
Příčinou je už samotný proces výroby. Obilniny jsou vystaveny vysokému tlaku a teplotě, aby byly křupavé, ne však tvrdé. Zahříváním se přemění škroby na látky s vyšším GI. Mnozí výrobci se snaží GI ve svých obilných směsích snižovat. Řešení hledají například v přísadách látek, které zpomalují v organismu přeměnu škrobů na glukózu.
Nejzdravější müsli jsou jednoznačně ty, které neobsahují cukr a další přísady. Ideální jsou směsi připravené doma z ovesných vloček, ořechů a čerstvého či sušeného neslazeného ovoce tepelnou úpravou nebo horkým vzduchem v troubě. (tj) n



RÝŽOVÉ BURIZONY A OVESNÉ VLOČKY
Srovnání ve 100 g

    burizony ovesné vločky
Index GI 82 65
Energie (kcal) 382 368
Bílkoviny (g) 7 11
Sacharidy (g) 85 62
Cukry (g) 8 1,1
Tuky (g) 1,5 8
Vláknina (g) 1 7
Vitamin B1 (mg) 1,2 0,9
Vitamin B2 (mg) 1,3 0
Vitamin B6 (mg) 1,7 0,33
Vitamin B9 (µg) 167 60
Železo (mg) 7,9 3,8
 

 

Moučníky a zákusky, dáte si se mnou?


  

Na každém kroku zraje letošní úroda a láká k přípravě zákusků

Moučníky z čerstvého ovoce

Byl by to hřích nevyužít každé bobulky, kterou příroda v létě nabízí! Snadno a rychle z nich vyčarujeme osvěžující pochoutky.

 

Piškotová roláda s rybízem a borůvkami

4 bílky, 100 g krupicového cukru, 6 žloutků, 80 g hrubé mouky, 2 lžíce škrobové moučky, 150 g směsi rybízu a borůvek

Na krém: 125 g krémového sýra (žervé, lučina, ricotta, mascarpone), 100 ml zakysané smetany, 125 g bílé čokolády

Z bílků ušleháme pevný sníh a do něj opatrně zašleháme polovinu cukru. Ze žloutků a druhé poloviny cukru utřeme světlý krém. Do něj postupně zapracujeme sníh a mouku promíchanou se škrobovou moučkou. Na plech položíme pečicí papír a rovnoměrně na něj rozetřeme připravené těsto. V troubě předehřáté na teplotu 210 oC pečeme dozlatova asi 10 až 15 minut. Upečený plát přesuneme z pečicího papíru na látkový ubrousek a přikryjeme ho vlhkou utěrkou. Jakmile vychladne, utěrku odstraníme a na piškot rovnoměrně naneseme krém a poklademe ho omytými a osušenými bobulemi rybízu a borůvek. Potom plát pomocí ubrousku opatrně zatočíme. Roládu zabalíme do fólie a necháme v chladničce ztuhnout.

Krém: V misce utřeme sýr se zakysanou smetanou, přilejeme rozpuštěnou bílou čokoládu a šleháme asi 2 minuty.

Doba přípravy: 40 minut

TIP! Místo rybízu a borůvek použijeme čerstvé maliny nebo jahody.

 

Broskvové šátečky z listového těsta

1 listové těsto, hladká mouka na pracovní plochu, 500 g tvrdších menších broskví, 1 tabulka čokolády na vaření, krupicový cukr na posypání, tuk na vymazání plechu, rozpuštěné máslo na potření

 

Na pracovní ploše vysypané moukou rozválíme listové těsto na obdélník o tloušťce asi 3 mm a rozkrájíme na stejně velké čtverce podle velikosti plodů. Čerstvé broskve omyjeme, rozpůlíme a vypeckujeme. Do středu každého čtverce položíme kousek čokolády, zakryjeme ho půlkou broskve (rozříznutou stranou dolů) a posypeme lžičkou cukru. Rohy čtverce přeložíme křížem přes broskev a lehce přitiskneme k sobě. Takto připravené kousky pokládáme na vymazaný plech a nakonec potřeme rozpuštěným máslem. Pečeme v předehřáté troubě při teplotě 150 oC asi 10 minut. Když začne těsto růžovět, pečivo vyjmeme.

Doba přípravy: 30 minut

TIP! Broskve nahradíme čerstvými meruňkami.

 

Tvarohový dort zdobený ovocem

250 g měkkého tvarohu, 1 krémový sýr (žervé, lučina, mascarpone nebo ricotta), 50 g krupicového cukru, zralé ovoce podle vlastního výběru, 1 sáček želatiny, 1 piškotový dortový korpus

Tvaroh a sýr utřeme s cukrem. Ovoce omyjeme, necháme okapat a část pokrájíme na menší kousky. Nakrájené ovoce přidáme do tvarohové hmoty a důkladně rozšleháme. Podle návodu připravíme želatinu: zahřejeme ji a mícháme, dokud se nerozpustí. Pak ji necháme trochu vychladnout. Část připravené želatiny vmícháme do tvarohové hmoty s ovocem a vše naneseme na hotový dortový korpus. Přelejeme zbylou želatinou a dort dáme do chladničky ztuhnout (nejlépe přes noc). Před podáváním ještě ozdobíme celým čerstvým ovocem.

Doba přípravy: 30 minut

TIP! Můžeme použít například jahody, třešně nebo maliny.

 

Jahodový pohár s vaječným koňakem


 

 

400 ml mléka, 3 lžíce krupicového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 sáček vanilkového pudinku na vaření, 100 ml vaječného koňaku, 200 g jahod, smetana na šlehání na ozdobení

Z mléka, obou cukrů a pudinkového prášku uvaříme tuhý vanilkový pudink. Když vychladne, zašleháme do něj vaječný koňak. Do sklenice vrstvíme jahody, pudink a nakonec vše zdobíme šlehačkou. Pokud je pohár určen dětem, vynecháme vaječný koňak a nahradíme ho například ovocným sirupem. Ovoce můžeme libovolně obměňovat podle sezony. Do každé sklenky přidáme oplatku nebo kulaté dětské piškoty. Kromě šlehačky doplníme pohár kopečkem zmrzliny. Každou porci ozdobíme lístky meduňky nebo máty peprné.

Doba přípravy: 20 minut

TIP! Můžeme použít i jahodový pudink.

 

 

 

Zábavné vaření

Jahodový dort s rosolem

1 sáček želatiny, 4 lžíce krupicového cukru, 400 ml vody, 1 hotový piškotový korpus, 750 g čerstvých jahod, šlehačka na ozdobu

Leckterá kuchařka se zalekne, když má pracovat se želatinou. Ovocné zákusky zalité rosolem však vypadají tak úžasně, že bychom se o ně občas měli pokusit. Nakonec zjistíme, že je to úplně snadné a rychlé.

 

1. Želatinu s cukrem nasypeme do kastrůlku a lehce promícháme.

2. Do nádoby přilejeme potřebné množství vody.

3. Želatinu necháme asi 5 minut bobtnat.

4. Pak zahříváme na mírném ohni, až se želatina zcela rozpustí.

5. Nádobu s čirou tekutinou sejmeme z ohně a vložíme do studené lázně.

6. Jakmile ji zchladíme, tekutina začne želírovat.

7. Do kulaté dortové formy vložíme korpus a nakrájené čerstvé jahody. Vše zalejeme tuhnoucí želatinou a necháme ji v chladu zcela ztuhnout. Před podáváním ozdobíme šlehačkou.

Doba přípravy: 30 minut

TIP! Lze použít také želatinu v plátcích.

Příprava receptů a produkce CORINA SCHLESINGEROVÁ

a MICHAELA DANIELOVÁ

 

Připravila JARMILA KULTOVÁ

 

Nápojový lístek

 

 

Jak vybrat dobré víno?

Začátečníci by si měli nejprve nechat poradit od odborníka ve vinotéce. Tak získají přehled a můžou si dál vybírat sami.

1. Nejprve si rozmyslíme, k jaké příležitosti víno chceme, co budeme jíst a kdo bude náš host.

2. Všimneme si, odkud víno pochází. Obecně platí, že vína z jižnějších krajin jsou těžší a sladší. Čím severněji oblast leží, tím jsou trpčí.

3. Ochutnáme různé odrůdy, abychom zjistili, jaká z nich nám chutná. Cuvée (směs) na etiketě znamená, že víno vzniklo z několika odrůd.

4. Dáváme přednost jakostním vínům s přívlastkem před nižšími kategoriemi, jako jsou stolní, zemské, odrůdové nebo známkové.

5. Důležitý je výrobce vína, jenž může mít na etiketě své vyjádření a doporučení, k jakým pokrmům ho podávat.

6. Zkontrolujeme ročník a porovnáme cenu s kvalitou vína.

 

Vína z Moravy k ovocným dezertům

Aurelius pozdní sběr - bílé víno z podoblasti slovácké z mladé české odrůdy, která vznikla křížením Neuburského a Ryzlinku rýnského. Ovocné aroma s limetkovým tónem s nádechem lipového květu se doporučuje i k dezertům.

 

Cabernet Moravia 2004 kabinet - velkopavlovické červené víno s vůní černých bobulí, fermentovaných višní s nádechem skořice je originální k lesnímu ovoci s čokoládou.

 

Ryzlink vlašský 2004 pozdní sběr - suché bílé víno z Mikulovska, pro tuto oblast je typické. Jemně kořeněné víno intenzivní barvy se bude hodit k tvarohovým moučníkům s ovocem.

Ryzlink vlašský 2003 ledové víno - vyrábí se lisováním zmrzlých hroznů a vyznačuje se vysokou cukernatostí. Proto se podává jen v malých dávkách na konec pohoštění, případně se zákuskem.

           

 

BYLINNÉ SMĚSI "ČAJ ŽIVOTA"

BYLINNÉ SMĚSI  "ČAJ ŽIVOTA"

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Vychutnejte si vyvážené směsi bylinných čajů - pomáhají při mnoha fyzických obtížích, podporují  klid a harmonii, detoxikují a posilují organismus, pomohou Vám s redukcí nadváhy či při depresích a migréně. Síla bylinek přinese opět zdraví Vašemu tělu  a pohodu Vaší mysli. S nabízenými druhy směsí máme dobré zkušenosti -   Vaší pozornosti doporučujeme zejména čaj při nespavosti a čaj pro hyperaktivní děti. Směsi jsou míchány zkušeným bylinkářem, přičemž je kladen velký důraz na kvalitu a chuť.

 Pokud si z naší nabídky vyberete, můžete si čajové směsi objednat v našem obchůdku - zde

 

Je libo šunku, salámek či špekáček?

 

 

Šunkové knedlíčky


1 l zeleninové polévky, 300 g dušené šunky, 1 vejce, 1 malá
cibule, 4 lžíce jemně mleté strouhanky, 30 g másla, 1 lžíce
smetany, mletý bílý pepř, sůl.
Šunku jemně umeleme nebo rozmixujeme a smícháme s drobně
nakrájenou cibulí, vejcem, smetanou, strouhankou a změklým
máslem. Směs opepříme, podle potřeby osolíme a vypracujeme těsto,
ze kterého vytvarujeme malé kulaté knedlíčky. Vložíme je do hrnce
s vroucí mírně osolenou vodou a vaříme na mírném ohni asi 10 min.
Hotové knedlíčky vyjmeme cedníkem, rozdělíme na talíře nebo do
misek a přeléváme horkou zeleninovou polévkou.

 

Čína z gothaje

2 lžíce oleje, 300 g gothajského (nebo jiného měkkého ) salámu,
2 lžíce sójové a 2 lžíce worcesterské omáčky, sůl, pepř, 2 velké
cibule, půlka hlávky zelí, 1 pórek, 2 papriky, kari vegeta, mletá
sladká paprika, případně 1 feferonka.
Cibuli a pórek nakrájíme na kolečka, papriku a zelí na nudličky
a na rozpáleném oleji přibližně 7-10 min. dusíme na mírném
plameni. Pak zaprášíme kari vegetou a mletou paprikou, přidáme
uzeninu pokrájenou na nudličky, promícháme a asi 3 min. spolu
dusíme. Poté přidáme sójovou a worcesterskou omáčku, dobře
promícháme, krátce povaříme a podle chuti ještě osolíme
a opepříme. Můžeme přidat i nasekanou feferonku. Podáváme s rýží,
do které jsme vmíchali burské oříšky.

 

Brambory se šunkou a hráškem

1 kg malých nových brambor, sůl, 20 g šunky nebo slaniny, 150 g
hrášku, 150 g kukuřice, 250 g cherry rajčátek, 4 lžíce
olivového oleje, 1-2 hrsti sekané petrželky, sůl, drcený černý
kmín.
Nové brambory oškrábeme, propláchneme a překrojíme napůl a potom
je v osolené vodě uvaříme doměkka. Nakonec je scedíme a necháme
na sítku dobře okapat. Šunku (anebo slaninu) nakrájíme na
nudličky, hrášek s kukuřicí spaříme ve vroucí vodě. Rajčátka
omyjeme a překrojíme napůl. Ve velké pánvi potom rozehřejeme olej
a brambory na něm opečeme dozlatova. Vyjmeme je a do pánve
vložíme šunku, hrášek a kukuřici. Vše společně orestujeme. Do
pánve vrátíme brambory, přidáme rajčátka s petrželkou, směs
osolíme, podle chuti okořeníme drceným černým pepřem, společně
prohřejeme a odstavíme. Před podáváním můžeme ještě do mísy
přidat snítku petrželky či jiných bylinek.

 

Pikantní buřty pečené v pivě a kečupu

10 buřtů (špekáčků), až půl láhve (o váze 300-310 g) pikantního
kečupu (výborný je Gurman - pikant), 1 větší cibule, 3 dl černého
piva, 8 stroužků česneku, hořčice, (chuťově zajímavá je
kremžská), 2 špetky mleté papriky nebo proužky čerstvé, tuk
(olej), kdo chce ostřejší, přidá do buřtů i kousek feferonky.
V hlubší zapékací misce (nebo v menším pekáčku či běžném
kastrůlku) necháme na tuku zesklovatět větší část cibule
nakrájené na tenká kolečka. Oloupané buřty podélně až za polovinu
nařízneme, řez promázneme po obou stranách hořčicí a opaprikujeme
malou špetkou papriky či vložíme 1-3 proužky čerstvé papriky,
dále do řezu dáme kolečko cibule a 2-4 slabé plátky česneku.
Takto připravené buřty vložíme do nádoby se sklovatou cibulí
řezem (náplní) nahoru. Buřty dáváme těsně k sobě, aby se
nerozevíraly. Smícháme kečup s pivem a naskládané buřty tímto
nálevem podlijeme, navrch přidáme zbylou syrovou cibuli a ke
konci zapékání můžeme přidat (není nutné) i plátkový sýr (jiný
sýr). Zapékáme v předehřáté troubě 15-25 min. (podle velikosti
buřtů, po 15 minutách ochutnáme, jestli jsou dostatečně
prohřáté).
Příloha: Čerstvý chléb a pivo, šťávy se nám udělalo dost, buřty
na talířku i s cibulí podléváme či podáváme zvlášť a každý si
nabere sám - je vynikající, vytíráme chlebem.

 

Ševcovský mls

500 g buřtů (nebo točeného salámu), 2 cibule, 2 sladkokyselé
okurky, 1 polévková lžíce oleje, 1 polévková lžíce octa, 1 větší
lžíce hořčice, 1 polévková lžíce kečupu, 1/2 červené papriky,
sůl, pepř, 1 majolka, trochu worcesterské omáčky. Buřty oloupeme
a nakrájíme na kolečka. Cibuli překrojíme a nakrájíme na tenké
proužky, okurku můžeme nastrouhat na hrubším struhadle. Papriku
nakrájíme na tenké proužky.
Vše dáme do větší misky, promícháme a přidáme lžíci oleje, octa,
hořčice a kečupu. Pokapeme worcesterskou omáčkou, osolíme
a opepříme. Nakonec dáme majolku. Vše řádně promícháme, dochutíme
a necháme chvíli odležet. Podáváme s čerstvým pečivem.

 

Cikánská směs


400 g uzeniny (salám, špekáčky, párky), 50 g angl. slaniny
pokrájené na kostičky, 1 velká cibule, 400 g brambor, 1 plechovka
sterilovaných žampionů (případně čerstvých), 2 papriky, zbytky
tvrdého sýra na strouhání, 1 lžička mleté papriky, 2 stroužky
česneku, 1 kostka masoxu, pepř, sůl, 1 lžíce oleje, 2 hrnky vody.
Kostičky slaniny vyškvaříme na lžíci oleje, přidáme k nim
oloupané brambory pokrájené na malé kostky, hrubě nakrájenou
cibuli, houby, na proužky nakrájené papriky a vše dobře
promícháme. Směs zasypeme mletou paprikou, osolíme, opepříme
a dochutíme prolisovaným česnekem. Podlijeme vodou, přidáme
kostku masoxu a dusíme, dokud brambory nezměknou. Pak přidáme
pokrájenou uzeninu. Směs posypeme strouhaným sýrem a necháme
ještě asi 10 min. zapékat v troubě.

 

Dřevorubecký toast

100 g šunkového salámu, 200 g strouhaného sýra, 1 vejce, 2
stroužky česneku, 50 g kečupu, veka nebo toastový chléb.
Do misky dáme na nudličky nakrájený salám, přidáme strouhaný sýr,
rozšlehané vejce, utřený česnek a vše promícháme.
Veku nebo toastový chléb pokapeme kečupem, naneseme vrstvu směsi
a v troubě zapečeme.
Příloha: brambory, chléb, rýže.

 

Šunkové pirohy

300 g šunky vcelku, 1 sáček bramborového těsta v prášku, 200 g
strouhanky, 2 vejce, 60 g hl. mouky, 1 cibule, 3 lžíce mléka,
mletý pepř, sůl, olej na smažení, polohrubá mouka na vál.
Drobně nakrájenou cibuli zpěníme na lžíci oleje, necháme ji
vychladnout a pak ji rozmixujeme se šunkou nakrájenou na
kostičky. Směs osolíme, opepříme a promícháme s 1 bílkem.
K bramborové směsi v prášku přidáme žloutek a podle návodu na
obalu připravíme těsto, které rozválíme na pomoučněném vále na
plát silný asi 5 mm. Nakrájíme ho na čtverce, na každý dáme
trochu šunkové nádivky, čtverce opatrně přeložíme na
trojúhelníky, okraje potřeme vodou, aby se těsto dobře spojilo,
a přitiskneme je k sobě. Zbylé vejce rozšleháme s mlékem a solí.
Pirohy obalíme postupně v hl. mouce, ve zbylém vejci rozšlehaném
s mlékem a solí, a na závěr ve strouhance a usmažíme je
v dostatečném množství rozehřátého oleje z obou stran. Jsou
vynikající teplé i studené.

 

Zapékaná šunka s chlebem

8 plátků toastového chleba, 8 silnějších plátků pizza šunky, 3
vejce, 100 g nastrouhaného tvrdého sýra, 2 dl mléka, 1 malá
cuketa, na špičku nože muškátového květu, mletý pepř, sůl, máslo
na vymazání zapékací misky.
Cuketu omyjeme, nakrájíme na tenké plátky a vložíme 1-2 min. do
vroucí osolené vody. Pak plátky necháme okapat a vychladnout.
Vejce rozšleháme s pepřem a muškátovým květem. Přisypeme polovinu
sýra a promícháme. Chléb i šunku překrojíme na trojúhelníky.
Plátky chleba namočíme v sýrové hmotě a rozložíme je střídavě se
šunkou a plátky cuket do máslem vymazané zapékací mísy. Pokud nám
zbyla sýrová hmota, nalijeme ji na pokrm v míse, vše vložíme do
trouby vyhřáté na 180 st. C. Zapékáme asi 25 min. Těsně před
dokončením posypeme pokrm zbylým sýrem a necháme roztavit.

 

Pánev s brokolicí a salámem

2 cibule, mletou papriku, olej, 700 g brambor, 200 g mrkve, 300 g
brokolice, půl pórku, 300 g točeného salámu, 30 g hl. mouky, 80 g
másla, sůl, pepř, prášek do pečiva.
Cibuli na oleji krátce zpěníme, zaprášíme mletou paprikou a lehce
osmahneme. Zalijeme vodou, opepříme, osolíme a přivedeme k varu.
Přidáme na kostky nakrájené brambory a kolečka mrkve. Zeleninu
uvaříme téměř doměkka. Brokolici rozdělíme na malé růžičky a
vložíme do vroucí vody s trochou soli a prášku do pečiva, tak
zůstane jasně zelená. Povaříme asi 7 minut, scedíme a přilijeme
studenou vodu, aby již dál neměkla.
Salám nakrájíme na kolečka, orestujeme na trošce oleje a přidáme
k bramborám a mrkvi. Necháme přejít varem a zahustíme jíškou
(máslo s moukou) a ještě povaříme 6 minut společně. Můžeme pak
ještě dochutit solí a pepřem. Do hotového vložíme brokolici
a pórek, který jde předem orestovat na másle. Podáváme na stůl
v hluboké pánvi - výborná večeře nebo oběd.

 

Teplé chlebíčky

200 g měkkého salámu, 200 g tvrdého sýra, 1 cibule, 2 vejce, sůl,
pepř, veka nebo toustový chléb
Salám a sýr nastrouháme, cibuli nadrobno pokrájíme a všechno
promícháme se syrovými vejci. Osolíme, opepříme, případně můžeme
přidat jiné oblíbené koření. Hmotu natřeme na krajíčky veky či
toustového chleba, vložíme do trouby vyhřáté na 200oC a zapečeme
asi 10 minut. Ozdobíme čerstvou zeleninou a podáváme teplé.

 

Zelné závitky se šunkou a sýrem


Pár listů hlávkového zelí, šunka, šunkový salám, plátky sýra,
přísady na obalení a smažení.
Listy zelí spaříme ve vroucí vodě, vykrojíme košťál, rozřízneme
na potřebnou velikost, na list dáme plátek šunky, plátek sýra,
možno osolit, ale sýr i salám jsou již slané, přeložíme nebo
zamotáme, obalíme v trojobalu mouka-vajíčko-strouhanka a smažíme.
Jako příloha se hodí vařené brambory, hranolky, bramborová kaše +
obloha, tatarka.

 

Šunkoví šneci


1-2 menší cibule, máslo na smažení, 500 g listového těsta, hl.
mouka na poprášení, 200 g plátků šunky, 1 rozšlehané vejce, kmín
a mořská sůl.
Cibuli nakrájíme na tenká kolečka a dorůžova je osmahneme na
másle. Těsto rozválíme na lehce pomoučněném válu a poklademe
plátky šunky, posypeme cibulkou a pevně zavineme jako roládu.
Potřeme vajíčkem, posypeme kmínem a krystalky mořské soli.
Nakrájíme tři centimetry silná kolečka a položíme v rozestupech
na plech vyložený pečicím papírem. Pečeme při teplotě 170 st. C
zhruba 25-35 min., aby šneci pěkně vyběhli a zezlátli.

Zeleninoví utopenci


Příprava: 30 minut + uležení 5-7 dní
Na 4litrovou láhev potřebujeme:
Nálev: 400 ml octa, 400 ml vody, 3 lžičky cukru, 1 lžička soli,
7 kuliček nového koření, 12 kuliček černého pepře, 4 bobkové
listy.
Utopenci: 10 malých růžiček květáku, 2 červené kapie, 1 zelená
kapie, 1 paprika, 3 stonky řapíkatého celeru, 1 menší křen, 3
mrkve, 1/2 hlávkového zelí, 10 špekáčků.
Ocet s vodou přivedeme k varu, přidáme koření a necháme několik
minut vařit. Podle svého gusta dochutíme.
Růžičky květáku uvaříme do poloměkka, necháme okapat. Kapie,
papriku nakrájíme na tenké proužky, celer na centimetrové
špalíčky, křen na tenká kolečka, mrkev na trochu silnější. Zelí
pokrájíme.
Špekáčky oloupeme, rozřízneme a vložíme do nich trochu zelí, pár
kousků kapie a papriky. Veškerou zeleninu promícháme. Částí směsi
poklademe dno, coby další vrstvu dáme několik špekáčků, pak znovu
zeleninu a špekáčky... Když je sklenice plná, zalijeme utopence
nálevem až po horní vrstvu. Uzavřeme a necháme odpočívat 5-7 dní.

Utopenci na pivu


Příprava: 20 minut + uležení 4-5 dní
Na 4litrovou láhev potřebujeme:
Nálev: 500 ml černého piva, 100 ml vody, 50 ml octa, 15 kuliček
pepře, 10 kuliček nového koření, 7 bobkových listů, 1 lžička
chilli, 1 lžička soli.
Utopenci: 14 špekáčků, 5 lžic plnotučné hořčice, 5 cibulí, 2
papriky.
Pivo s vodou a octem přivedeme k varu, přidáme koření a necháme
okolo pěti minut povařit. Ochutnáme a dochutíme.
Špekáčky oloupeme, nařízneme, vymažeme hořčicí a přidáme několik
plátků cibule. Papriku pokrájíme na plátky a spolu s cibulí s ní
poklademe dno, pak přidáme špekáčky a vrstvy střídáme. Nakonec
zalijeme teplým nálevem a necháme 4-5 dní uležet.
Náš tip: Pokud je na vás černé pivo příliš sladké, udělejte si
řezanou verzi z 200 ml světlého a stejného množství černého piva.

CITRONOVO-ČESNEKOVÝ ZÁZRAK

 

  Suroviny:
5 ks celých citronů
30 stroužků česneku
1 l vody.
  Postup:
Citróny umyjeme v horké vodě a nakrájíme je na malé kousky.
Česnek oloupeme a nakrájíme na půlky. Všechno dohromady umixujeme na kaši.
Tu nalejeme do vody a necháme projít varem. Hned pak odstavíme. Přecedíme přes sítko a nalejeme do láhve. Skladujeme na chladném místě, nejlépe v ledničce.
  Užívání:
Pijeme denně 2 cl před jídlem (t. j. 1 štamprle). Buď ráno před snídaní nebo před obědem.

Tuto lacinou a neškodnou léčivou kúru by měl člověk zopakovat každý rok.
Zápach česneku není vůbec cítit. Účinek citrónu s česnekem se projeví naplno.

Odstraňuje to vápník a tuk usazený v těle a v cévách. Posiluje srdce, upravuje tlak. Po třech týdnech pití pocítíte v těle příjemné omlazení.
Zvápenatění a vedlejší příznaky jako je zhoršený zrak nebo sluchové potíže se postupně zmenšují a odcházejí. Po třech týdnech užívání by měl člověk kúru na 8 dní přerušit a potom zase 3 týdny pokračovat. Potom se dostaví pronikavý úspěch.
Člověk může zase dobře spát a nemusí v noci běhat na záchod. Vápnik se rozpustil.

Užívá se to jako prevence proti rakovině štítné žlázy. Výsledky jsou vynikající. A jedna paní se vyhla operaci srdce, protože tuk a vápník v cévách se po kúře rozpustil. Lék se také osvědčil při vypadávaní zubů - paradentóze.

Ať se Vám daří!

 

Čočka patří na novoroční stůl

 


 

Čočková polévka s kyselým zelím, houbami a párky


250 g kyselého zelí, 100 g čočky, 500 ml zakysané smetany, 20 g
hl. mouky, 10 g sušených hub, 3 nožičky jemných párků, bobkový
list, sůl.
Čočku propláchneme a necháme 2 hod. namočenou. Potom ji ve stejné
vodě vaříme 20 min. Přidáme bobkový list, předem namočené houby,
scezené kysané zelí a uvaříme doměkka. Polévku osolíme. Smetanu
dobře promícháme s moukou, vlijeme do polévky a ještě krátce
povaříme. V pánvi nasucho opečeme na kolečka nakrájené, je-li
třeba i oloupané, párky. Ty vložíme do polévky chvíli před
podáváním. Polévku rozdělíme na porce.

Vývar s červenou čočkou a krutonky
2 větší karotky, 1 cuketa, 1 cibule, petrželka, 120 g červené
čočky, 2 plátky toastového bílého chleba, 2 lžíce másla, 1 lžíce
vegety, sůl.
Karotku očistíme, cibuli oloupeme a cuketu omyjeme. Pokud máme
mladou cuketu, neloupeme ji. Všechnu zeleninu nakrájíme na
nudličky. V hrnci rozehřejeme máslo a zeleninu orestujeme.
Přilijeme asi 1 l vody, uvedeme do varu, přidáme propláchnutou
červenou čočku a vaříme asi 20 min. Dochutíme solí a vegetou
a přidáme petrželku. Z toastového chleba vykrájíme kolečka,
potřeme je trochou másla a posypeme nasekanou petrželkou. Vložíme
do trouby a pečeme asi 4 min. Připravené toasty dáváme do polévky
těsně před podáváním nebo je necháme zvlášť na malém talířku.

 

Zapečená čočka


500 g čočky, 3 vejce, 200 g zeleninové směsi, 2 žemle,
strouhanku, vegetu, 3 stroužky česneku, 1 cibule, olej, sůl,
pepř.
Na máslovou omáčku: 600 ml zeleninového vývaru, 60 g másla, 50 g
hl. mouky, olej, vegetu, sůl, pepř.
Předem namočenou čočku uvaříme doměkka a scedíme. Mírně zchladlou
ji umeleme spolu s očištěnou zeleninou, cibulí a česnekem.
Přidáme 1 vejce, namočené a vymačkané žemle a směs ochutíme.
Podle potřeby ji zahustíme strouhankou. Polovinu směsi rozložíme

na pekáč vymazaný tukem, na vrstvu čočky rozložíme kolečka
uvařených vajec a zakryjeme druhou polovinou směsi. Zakapeme
olejem a dáme péct.
Připravíme si omáčku: Rozpustíme máslo, přidáme mouku
a připravíme světlou jíšku. Zalijeme ji vývarem a vaříme za
občasného míchání asi 20 min. Do scezené omáčky přidáme lžičku
oleje, sůl, pepř a vegetu. Před podáváním každou porci čočky
polijeme omáčkou.

 

Čočka s uzeným masem a rajčaty


300 g čočky, 1 bobkový list, 300 g uzeného masa, 3 rajčata, 2
cibule, 2 stroužky česneku, pepř, sůl, petrželovou nať.
Čočku propláchneme, namočíme ji na 2 hod. do studené vody. Potom
ji ve stejné vodě uvaříme spolu s bobkovým listem doměkka.
Uvařenou čočku scedíme. Cibuli a rajčata nakrájíme na kolečka,
stroužky česneku nasekáme najemno. Cibuli a česnek osmahneme na
oleji, přidáme nakrájená rajčata, osolíme, opepříme a krátce
dusíme. Potom do pánve přidáme čočku a dusíme ještě asi 6 min.
Podáváme posypané sekanou petrželovou natí spolu s opečenými
plátky masa.

 

Čočková směs s jablky a párkem


Pro 1 osobu: půl cibule, 1 lžička másla, 40 g drobné hnědé čočky,
200 ml zeleninového vývaru, 1 jarní cibulka, 15 g slaniny, půl
jablka, sůl, pepř, půl lžičky medu, 1 vídeňský párek, rozmarýn na
zdobení.
Nakrájenou cibuli zesklovatíme, přidáme čočku a chvilku dusíme.
Přidáme vývar a vaříme asi 25 min. Jarní cibulku, slaninu
a jablka také nakrájíme a společně osmahneme. Přidáme sůl, pepř
a med. Pak jablkovou směs přidáme k čočce. Párek dáme na špejli
a podáváme.

 

Čočka zapékaná s houbami


300 g hnědé čočky, 2 bobkové listy, sůl, 200 g žampionů, pepř,
1 pórek, 2 vejce, 150 g strouhaného sýra, 1 hrst petrželky, hl.
mouku na zahuštění, 2 mrkve, 1 cuketu, 2 červené papriky, 1
cibuli, 3 stroužky česneku, 3 lžíce oleje.
Čočku propláchneme a na 2 hod. namočíme. Poté ji s bobkovými
listy uvaříme doměkka a těsně před koncem osolíme.
Žampiony s pórkem nakrájíme nadrobno. Čočku scedíme, vyjmeme

z ní bobkové listy a okapanou ji vysypeme do mísy. Přidáme vejce,
sýr, žampiony, pórek a petrželku. Osolíme, opepříme
a propracujeme. Je-li třeba, zahustíme moukou, pak ji rozetřeme
do vymazané a vysypané formy a při 180 st. C pečeme 60 min.
Mrkve s cuketou a paprikami nakrájíme na kousky, cibuli na
měsíčky, česnek na plátky. Mrkev vsypeme do hrnce s osolenou
vroucí vodou a krátce povaříme (musí zůstat křehká). Scedíme ji.
V pánvi na oleji osmahneme cibuli s česnekem. Přidáme všechnu
ostatní zeleninu, orestujeme ji a osolíme. Podáváme k zapečené
čočce.

 

Lilek plněný čočkovou směsí


250 g čočky, 3 lilky, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 2 rajčata,
2 papriky, 3 lžíce oleje, pepř, sůl, chilli, lístky z 1 snítky
rozmarýnu, 100 g strouhaného parmazánu, 2 lžíce strouhanky.
Čočku propláchneme, zalijeme vodou a 2 hod. necháme bobtnat. Poté
ji uvaříme doměkka. Těsně před koncem vaření ji solíme, scedíme
a necháme okapat.
Lilky omyjeme a vložíme do hrnce s vroucí vodou. Asi 5 min. je
povaříme, vyjmeme a necháme trochu zchladnout. Podélně je
rozkrojíme a vydlabeme "lodičky" k naplnění.
V pánvi rozehřejeme olej a necháme na něm zezlátnout cibuli
s česnekem. Přidáme papriky s rajčaty a orestujeme je. Vmícháme
čočku a rozmarýn. Okořeníme a odstavíme.
Lodičky lilku osolíme a naplníme připravenou směsí. Vložíme je do
vymazaného pekáčku a v troubě při 200 st. C necháme zapékat. Asi
po 10 min. je posypeme směsí strouhanky a parmazánu a pod grilem
dopékáme, dokud posypka nezezlátne.

 

Čočka se zeleninou


250 g čočky, 1 kostka zeleninového bujonu, mrkev, celer, menší
cibule, trochu hl. mouky, citronová šťáva, sůl, pepř, zelená
petrželka, kelímek zakysané smetany, olej.
Předem namočenou čočku uvaříme doměkka s kostkou bujonu. Později
k ní přidáme nahrubo nakrájenou mrkev a o něco méně celeru. Na
oleji osmahneme cibulku a zaprášíme ji moukou. Přebytečnou vodu
z čočky slijeme a čočku zahustíme cibulovou zásmažkou. Dochutíme
citronovou šťávou, solí, pepřem a zelenou petrželkou. Nakonec
vmícháme zakysanou smetanu.

 

Kuře s čočkou


1 lžičku rostlinného oleje, 2 plátky libové anglické slaniny
jemně pokrájené, 2 velká kuřecí stehna s kostí, ale bez kůže, 1
středně velkou cibuli, nakrájenou nadrobno, 1 drcený stroužek
česneku, 1/2 lžíce hladké mouky, 1/2 lžíce rajčatového pyré,
150 ml suchého bílého vína, 200 ml drůbežího vývaru, 50 g
předvařené čočky, 1/2 lžičky sušeného tymiánu, 80 g žampionů nebo
lesních hub; větší rozpulte, sůl a pepř na dochucení.
Na široké mělké pánvi rozpálíme olej, vložíme do něj slaninu
a necháme lehce osmahnout. Přesuneme na talíř. Do pánve vložíme
stehna a z obou stran je osmažíme do světle hněda (6-8 minut
z každé strany). Pak je vyjmeme z pánve a dáme stranou.
Česnek a cibuli asi 5 minut smažíme a poté vmícháme mouku a pyré.
Na nízkém plameni vaříme za stálého míchání 2-3 minuty. Přidáme
vývar, víno, čočku, tymián; promícháme. Přivedeme k varu, snížíme
plamen, přiklopíme a 5 minut dusíme.
Do směsi ponoříme houby, kuře a slaninu. Přiklopíme a na nízkém
plameni vaříme 20-25 minut (dokud čočka i kuře nezměknou).
Osolíme a opepříme.

 

Argentinská čočka


300 g čočky, 2 cibule, 1 klobása, 250 ml ostrého kečupu, olej,
sůl, pepř.
Čočku namočíme na 2 hod. do studené vody. Na rozpáleném oleji
necháme zesklovatět nakrájenou cibuli. Pak přidáme čočku
a klobásu nakrájenou na kousky, podlijeme podle potřeby vodou
a vaříme, dokud čočka nezměkne. Měla by zůstat nerozvařená.
Nakonec přidáme kečup, podle chuti mírně osolíme, opepříme
a prohřejeme. Podáváme s pečivem.

 

Čočkový salát


250 g čočky, cibule, sáček rozinek, trocha octa, soli, pepře,
oleje, muškátového květu.
Čočku vaříme doměkka, pozor nepřevařit! Za tepla přidáme
propláchnuté a nabobtnalé rozinky, nasekanou cibuli, možno i se
zelenou natí, pepř, olej, sůl a ocet - trochu více, než je
předpokládaná chuť, vstřebá se. Nakonec posypeme špetkou muškátu.

 

Salát z červené čočky
 

200 g červené čočky (nebo 100 g červené a 100 g žluté), 2 jablka,

1 pórek, 100 ml jablečné šťávy, 2 polévkové lžíce jablečného
octa, 2 lžíce olivového oleje, 40 g vlašských ořechů, hlávkový
salát.
Čočku vaříme asi 10 min. Pokud máme dva druhy, vaříme každou
zvlášť. Omytá jablka rozpůlíme, zbavíme jadřinců a nakrájíme na
tenké plátky. Omytý pórek nakrájíme na kolečka. Uvařenou čočku
necháme okapat. Smícháme ocet, olej a jablečnou šťávu. Osolíme
a opepříme. Zálivkou přelijeme čočku smíchanou s jablky
a s pórkem a nakonec pokrm posypeme nasekanými vlašskými ořechy.
Salát podáváme na listech hlávkového salátu.

 

Čočkový salát s klobásou
 

300 g čočky, 200 g klobásy, 1 svazek mladé cibulky, 3 lžíce
olivového oleje, 100 g sladkokyselých okurek, 3 lžíce octa, 1
lžička soli, 1 lžička cukru, špetka mleté papriky, 2 stroužky
česneku, 1 chilli paprička, 80 g polníčku.
Čočku dobře propláchneme a uvaříme doměkka. Hotovou čočku potom
scedíme, znovu propláchneme studenou vodou a necháme okapat.
Mezitím si uvaříme klobásu, a aby neoschla, necháme ji
vychladnout ve vodě, ve které se předtím vařila. Mladou cibulku
nasekáme nadrobno, polovinu dávky zpěníme na oleji a necháme
vychladnout. Okapanou čočku vsypeme do velké salátové mísy,
přidáme k ní na kolečka nakrájenou klobásu, nakrájené
sladkokyselé okurky, chilli papričku, orestovanou (včetně oleje)
i neorestovanou cibulku, sůl, cukr, ocet a vše promícháme.
Nakonec přidáme utřený česnek a salát necháme vychladnout. Pokrm
můžeme dozdobit polníčkem nebo jinými druhy listového salátu.
Nejvhodnější přílohou je čerstvé pečivo.

 

Teplý čočkový salát
 

400 g čočky, 2 cibule (nejlépe červené), 100 g anglické slaniny
(plátky), 1 lžíce hrubozrnné hořčice (nejlépe francouzská zn.
Bornier), 2 lžíce octa, 6 lžic olivového oleje, 2-3 lžíce kaparů,
3 stroužky česneku, pepř, sůl, bobkový list, 200 g balkánského
sýra, 2 stonky zelené cibulky.
Předem namočenou čočku s bobkovým listem uvaříme doměkka
a smícháme s kapary.
Mezitím na pánvi rozpustíme anglickou slaninu, pokrájenou na cca
centimetr silné proužky, opečeme ji dokřupava a přidáme jemné
proužky cibule, podrcený česnek a vše opečeme dohněda. Podle

potřeby přikápneme olej. Smícháme s čočkou a celé zalijeme
zálivkou z hrubozrnné hořčice, octa, zbylého oleje, soli a pepře.
Dobře promícháme a případně dochutíme.
Balkánský sýr nahrubo nastrouháme a cibulku pokrájíme na velmi
slabá kolečka.

 

Lívance

 

Jablečné lívance 1


300 g jablek, 1 hrneček mléka, 80 g cukru krupice, 160 g hr.
mouky, 1 lžička prášku do pečiva, olej, 2 vejce, skořice.
Žloutky ušleháme s mlékem a cukrem, vmícháme mouku s práškem do
pečiva, přidáme ušlehaný sníh z bílků a oloupaná nastrouhaná
jablka. Těsto lijeme na olejem vymazaný lívanečník (nebo
pánvičku) a opečeme z obou stran. Hotové lívance posypeme
skořicovým cukrem.

 

Jablečné lívance 2


200 g hl. mouky, 3 jablka, 2 dl zakysané smetany, 2 vejce, 40 g
cukru, 20 g droždí, citronová šťáva, špetka soli, olej na
smažení, moučkový cukr a půl lžičky mleté skořice na posypání.
Droždí rozetřeme s cukrem, přidáme žloutky, zakysanou smetanu
a mouku a na závěr do těsta vmícháme sníh ušlehaný z bílků
a špetku soli. Těsto necháme na teplém místě kynout tak dlouho,
dokud nezdvojnásobí svůj objem. Jablka zbavíme jadřinců, oloupeme
je, nakrájíme na plátky a pokapeme citronovou šťávou.
V lívanečníku rozpálíme olej a do každé části dáme plátek jablka,
který zalijeme těstem. Lívance po chvíli opatrně otočíme
a opečeme je i z druhé strany. Necháme je okapat na papírové
utěrce, rozdělíme na talíře, posypeme moučkovým cukrem ochuceným
skořicí a hned podáváme.

 

Tvarohové jablečné lívanečky
 

250 g měkkého tvarohu, 60 g másla, 1 vejce, 150 g polohrubé
mouky, 150 g strouhaných jablek, 125 ml mléka, 80 g oleje na
pečení, moučkový cukr, skořice na posypání.
Do tvarohu postupně zamícháme rozehřáté máslo, vejce, mouku
a strouhaná jablka. Směs zředíme mlékem. Ze vzniklého těsta
tvoříme naběračkou lívanečky, které opékáme na vymaštěném
lívanečníku po obou stranách. Hotové lívanečky posypeme cukrem
a skořicí.

 

Lívanečky s jablky
 

250 g polohrubé mouky, 125 g másla, 70 g moučkového cukru, 3
žloutky, 1 vejce, 3 bílky, 20 g droždí, 1/2 l mléka, citronová
šťáva, 1 kg jablek, olej na smažení, moučkový cukr na posypání.
Změklé máslo utřeme s cukrem do pěny, postupně přidáváme žloutky
a vejce, pak droždí rozpuštěné ve vlahém mléce, citronovou šťávu
a oloupaná jablka nakrájená na menší kostičky. Nakonec vmícháme
mouku a vše lehce promícháme s tuhým sněhem z bílků. Těsto
přikryjeme čistou utěrkou a na teplém místě necháme vykynout. Pak
z něj na rozpáleném oleji tvoříme malé lívanečky, které sypeme
cukrem nebo mažeme méně sladkou zavařeninou.

 

Lívance s borůvkami


250 g hl. mouky, 5 dl mléka, 2 žloutky, 30 g cukru, 15 g droždí,
špetka strouhané citronové kůry, špetka soli, olej na smažení.
Na posypání a přelití: 250 g borůvek, 1,5 dl javorového sirupu,
strouhaný tvaroh dle chuti.
V míse rozetřeme droždí s cukrem, přidáme lžíci vlažného mléka
a lžíci mouky a vzniklou kaši necháme 10 min. stát. Postupně
vmícháme žloutky, zbylé mléko a mouku se solí a citronovou kůru.
Těsto necháme na teplém místě asi 30 min. kynout. Připravené
těsto postupně lijeme do rozpáleného oleje v lívanečníku,
usmažíme z obou stran a lívance necháme okapat na papírové
utěrce. Borůvky smícháme s javorovým sirupem a za stálého míchání
je krátce povaříme na mírném plameni. Lívance přelijeme horkými
borůvkami a podle chuti je ještě posypeme nastrouhaným tvarohem.

 

Lívance s malinami


4 dl mléka, 250 g polohr. mouky, 1 vejce, 25 g cukru, 15 g
droždí, špetka soli, olej na pečení.
Na doplnění: 250 g čerstvých malin, 200 g měkkého tvarohu, 2
lžíce smetany, cukr podle chuti.
V míse rozmícháme polovinu vlažného mléka s cukrem a rozdrobeným
droždím. Asi po 5 min. přidáme mouku, zbylé vlažné mléko, vejce
a špetku soli a těsto necháme vykynout na teplém místě (asi 20
min.). Mezitím rozšleháme měkký tvaroh se smetanou a podle chuti
osladíme. Z vykynutého těsta lijeme na rozehřátou pánev vytřenou
olejem velké lívance o průměru asi 12-15 cm. Na každý lívanec
položíme asi 10 celých malin, a když začnou okraje těsta
zlátnout, opatrně lívanec otočíme a dopečeme i z druhé strany.
Hotové lívance rozdělíme na talíře, každý doplníme kopečkem
tvarohového krému, posypeme zbylými malinami, případně ještě
moučkovým cukrem a ihned podáváme.

 

Lívance s jahodami

 

500 g hr. mouky, 1 l vřelé vody, 4 žloutky, sůl, lžička strouhané
citronové kůry, olej na smažení, krupicový cukr a mletá skořice
na posypání, jahodový kompot na zdobení.
Mouku prosejeme do mísy, zalijeme ji vodou a necháme asi 1/4 hod.
stát. Pak přidáme žloutky, špetku soli, citronovou kůru a těsto
důkladně utřeme. Lívanečník vymažeme olejem, rozpálíme
a naběračkou do něj nalijeme těsto. Usmažíme je z obou stran
dozlatova. Horké lívance posypeme cukrem se skořicí a podáváme
s jahodovým kompotem.

 

Lívanečky s ořechy a medem
 

200 g hladké mouky, 2 vejce, 250 ml mléka, 20 g droždí, špetka
soli, lžíce rumu, skořicový cukr, 4 lžíce medu, 100 g vlašských
ořechů, šlehačka, ovoce na ozdobu
Na rozehřáté pánvi případně lívanečníku usmažíme na másle
lívance. Na talíři posypeme skořicovým cukrem, polijeme medem
a posypeme drcenými ořechy. Zdobíme šlehačkou a ovocem.

 

Lívance z ovesných vloček
 

500 ml mléka, 150 g celozrnné mouky, 80 g ovesných vloček, 40 g
medu, 1 vejce, 20 g droždí, 100 ml oleje, 150 g tvarohu na
strouhání, špetku soli, skořicový cukr.
Smícháme trochu vlažné vody nebo mléka s droždím a trochou medu
a necháme na teplém místě vzejít kvásek. Pak ho přidáme do
vlažného mléka a za stálého míchání přisypeme mouku, ovesné
vločky, vlijeme tekutý med, sůl, vejce a vypracujeme vláčné
těsto. Na pánvi z něj pečeme na malém množství tuku malé
lívanečky. Podáváme teplé, posypané skořicovým cukrem a tvarohem,
případně namazané džemem.

 

Vločkové lívance s rozinkami s jahodovým tvarohem
 

150 g polohrubé mouky, 100 g ovesných vloček, 2 vejce, 5 dl
mléka, 50 g rozinek, 30 g cukru, 1 lžička kypřícího prášku,
špetka soli.
Na pomazání: 300 g jahod, 1 měkký tvaroh (250 g), 40 g cukru.
Mouku smícháme s práškem do pečiva, cukrem a špetkou soli.
Přidáme ovesné vločky a vmícháme vejce rozkvedlané v mléce. Na
závěr vmícháme rozinky a těsto necháme několik minut odpočinout.
Do pánve s trochou rozpáleného oleje vždy nalijeme tenkou vrstvu
lívancového těsta a lívance podobné palačinkám usmažíme z obou
stran. Podáváme je ještě teplé, potřené tvarohem smíchaným
s cukrem a jahodami nakrájenými na kousky.

 

Lívance s džemem a jogurtem


400 g hladké mouky, asi 1/2 litru mléka, 1 vejce, 15 g droždí,
2 lžíce cukru, sůl, olej na smažení, džem, 2 kelímky bílého
jogurtu, moučkový a vanilkový cukr na posypání.
Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr, vejce, sůl
a za stálého šlehání přidáváme po troškách prosátou mouku. Nádobu
s řídkým těstem na lívance přikryjeme a necháme v teplé místnosti
vykynout. Vykynuté těsto naléváme na rozehřátý olej a lívance
usmažíme po obou stranách. Potřeme džemem, přeložíme na půlky,
poklademe jogurtem, posypeme moučkovým a vanilkovým cukrem a hned
podáváme.

 

Lívanečky
 

Hrnek hl. mouky, 1/4 lžičky kypřicího prášku, 1/4 lžičky jedlé
sody, 2 lžíce pískového cukru, 1 vejce, 1/2 hrnku mléka, 2 lžičky
oleje, 1/2 hrnku rozinek.
Do mísy dáme prosetou mouku s kypřicím práškem a sodou. Vmícháme
cukr. Uprostřed uděláme důlek a rozšleháme v něm mléko smíchané
s vejcem a olejem, aby vzniklo hladké těsto. Můžeme přidat
rozinky, ty ale nemusí být. Těsto dáváme po lžících na rozpálenou
a olejem vytřenou pánev a smažíme, až se začnou tvořit bublinky.
Pak obrátíme a smažíme dozlatova. Můžeme dělat na tefal pánvi na
sucho bez tuku. Hotové pomažeme marmeládou, sladkým tvarohem nebo
jen posypeme cukrem anebo cukrem se skořicí.

 

Škvarkové lívance
 

200 g polohr. mouky, 150 g škvarků, 3 dl mléka, 1 vejce, 1
cibule, 15 g droždí, 1 lžíce nasekané zelené petrželky, 1 lžička
soli, špetka cukru, sádlo na smažení, feferonková pasta na
potření (prodává se hotová), čerstvé bylinky na ozdobení.
V trošce vlažného mléka rozpustíme droždí se lžičkou mouky
a špetkou cukru a kvásek necháme 10 min. stát. Ve zbylém mléce
rozkvedláme vejce, přidáme mouku a sůl, vmícháme kvásek a těsto
necháme v teple asi 20 min. vykynout. Pak do něj vmícháme na malé
kousky nakrájené škvarky, drobně nasekanou cibuli a petrželku.
Těsto lijeme do sádlem vymazaného rozpáleného lívanečníku
a lívance osmažíme z obou stran. Ještě horké je potřeme
feferonkovou pastou, ozdobíme čerstvými bylinkami a hned
podáváme.

 

Sýrové lívanečky
 

200 g hl. mouky, 200 g tvrdého tučného sýra (např. 45 % eidamu),
3 dl mléka, 1 vejce, 15 g droždí, 2 lžíce sezamových semínek, 1
lžička soli, špetka cukru, olej na smažení, cibulková nať na
posypání.
V trošce vlažného mléka rozpustíme droždí se lžičkou mouky,
špetkou cukru a kvásek necháme 10 min. stát. Ve zbylém mléce
rozkvedláme vejce, přidáme mouku, sůl a nahrubo nastrouhaný sýr,
vmícháme kvásek a těsto necháme v teple asi 20 min. kynout.
Vykynuté těsto lijeme malou naběračkou do rozpáleného oleje
v lívanečníku a povrch každého lívance posypeme sezamovými
semínky. Po chvilce lívance otočíme a osmažíme je i z posypané
strany. Podáváme je horké, posypané cibulovou natí. Slané lívance
jsou výborné s tatarskou omáčkou.

 

Mrkvové lívance
 

500 g mrkve, 2 hrnky mléka, 2 hrnky hladké mouky, 20 g droždí,
1 vejce, 1 lžíce cukru, 1 lžička soli, olej na smažení, 1
zakysaná smetana.
Nejprve si připravíme kvásek. Rozdrobíme droždí, posypeme cukrem
a zalijeme polovinou mléka, které by mělo být vlažné. Zaprášíme
hladkou moukou a přikryjeme čistou utěrkou. Na teplém místě
necháme vzejít kvásek.
V míse smícháme zbylé vlažné mléko, vejce, mouku a lžičku soli.
Do takto vzniklého hustšího těsta zapracujeme hotový kvásek
a najemno nastrouhanou mrkev. Vše řádně promícháme. Těsto necháme
opět na teplém místě vykynout. Olej rozpálíme na pánvi a smažíme
lívance. Zdobíme zakysanou smetanou.

 

Lívance jednohubky
 

1 bílý jogurt, polohrubá mouka, sůl, jedlá soda.
Do mísy vyklopíme bílý jogurt, prázdný kelímek dvakrát naplníme
polohrubou moukou a přidáme do mísy, doplníme lžičkou jedlé sody
a přiměřeně soli. Vypracujeme těsto, které se nelepí na mísu,
vyklopíme na vál a vyválíme slabou placku. Formičkou nebo
likérovou skleničkou vykrajujeme malá kolečka a smažíme na pánvi
ve větší vrstvě oleje. Potíráme česnekem rozmíchaným v kečupu
a zdobíme nastrouhaným sýrem. Výborné teplé i studené k vínu.

 

 

 MLETÉ MASO

 

Sekaná nebo karbanátky se honosí rozmanitostí chutí i tvarů...


Variace na mleté maso


Hovězí šišky s rozmarýnem na špejli


120 g střídy bílé veky, 600 g mletého hovězího masa, 1 stroužek česneku, 1 vejce, sůl, mletý černý pepř, 1 snítka rozmarýnu, 1 paprička chilli, olivový olej
Střídu veky namočíme do vody, vymačkáme a rozmělníme na kousky. Přidáme maso, prolisovaný česnek, vejce, sůl, pepř, nasekaný rozmarýn a nakrájenou papričku chilli a vše dobře promícháme. Špejle namočíme na chvíli do vody. Z masa vytvarujeme šišky a napíchneme je na špejle. Namočenou rukou dotvoříme jejich podlouhlý tvar a potřeme je olejem. Grilujeme po obou stranách na kuchyňském nebo zahradním grilu 5 až 6 minut. Podáváme s hranolky, hlávkovým salátem a jogurtovým dipem s nastrouhanou salátovou okurkou.
Doba přípravy: 35 minut
TIP! Připravujeme vždy na mírném plameni.

 

Karbanátky ze čtyř druhů masa
 

150 g vepřového masa, 150 g stehenního kuřecího řízku, 150 g telecí plece, 150 g předního hovězího masa, 150 g střídy bílé veky, 150 g nastrouhaného tvrdého sýra, sůl, mletý černý pepř, 1 vejce, 1 hrst zelené petrželky, sušené oregano, šalvěj, nastrouhaná kůra z půlky citronu, špetka nastrouhaného muškátového oříšku, 2 lžíce hladké mouky, strouhanka na obalení, olej na smažení
Všechny druhy masa nameleme na masovém strojku najemno. Přidáme ve vodě namočenou a rozmačkanou střídu veky, sýr, sůl, pepř, vejce, petrželku, oregano, šalvěj, citronovou kůru, muškátový oříšek a hladkou mouku. Vše důkladně prohněteme, z hmoty vytvarujeme malé karbanátky a obalíme je ve strouhance. Smažíme je na středně rozpáleném oleji 5 až 10 minut z každé strany dozlatova. Na talířích je spojíme po třech párátkem.
Doba přípravy: 45 minut
TIP! Podáváme se zeleninovým či bramborovým salátem nebo šťouchanými bramborami.

 

Mleté koule s nivou v rajčatové omáčce
 

1 střední cibule, 2 stroužky česneku, 2 lžíce oleje, 100 g střídy z bílé veky, 300 g mletého vepřového masa, 300 g mletého hovězího masa, 150 g nivy, 2 lžíce hladké mouky, sůl, mletý černý pepř, 1 hrst čerstvé bazalky, 2 snítky zelené petrželky
Na omáčku: 3 lžíce oleje, 1 cibule, 1 stroužek česneku, 2 plechovky nakrájených rajčat, sůl, mletý černý pepř
Cibuli a česnek oloupeme, nasekáme nadrobno a na oleji krátce osmažíme. Střídu z veky namočíme do vody, vymačkáme a rozmačkáme. Vše vmícháme do směsi mletých mas. Přidáme nastrouhanou nivu, mouku, sůl, pepř, část nasekané bazalky a petrželku a vše důkladně promícháme. Vytvarujeme malé koule, potřeme je olejem a pečeme na pekáči v předehřáté troubě při 200 °C zhruba 15 minut. Vložíme je do omáčky a ozdobíme lístky bazalky.
Omáčka: Na oleji krátce orestujeme nasekanou cibuli s česnekem, přidáme rajčata a krátce povaříme. Osolíme a opepříme.
Doba přípravy: 40 minut
TIP! Jednotlivé porce poklademe pečenými rajčaty.

 

Vepřová sekaná s pečeným česnekem
 

8 stroužků česneku, 4 lžíce oleje, 200 g střídy z bílé veky, 1 cibule, 600 g mletého vepřového masa, oregano, trocha vody, 1 hrst nasekané zelené petrželky, sůl, mletý černý pepř
Stroužky česneku rozkrájíme podle velikosti na půlky nebo třetiny a krátce opečeme na lžíci rozpáleného oleje dorůžova. Střídu z veky nakrájíme na malé kostičky a lehce zvlhčíme vodou. Cibuli nasekanou nadrobno osmažíme na lžíci rozpáleného oleje dozlatova. Smícháme maso, veku, cibuli, dvě třetiny česneku, oregano, trochu vody a petrželku, osolíme a opepříme. Směs dobře promícháme a vytvarujeme dvě malé šišky. Pečeme je v předehřáté troubě při teplotě 180 °C asi 40 minut. Hotovou sekanou posypeme zbytkem osmaženého česneku. Podáváme s bramborovou kaší.
Doba přípravy: 60 minut
TIP! Místo oregana okořeníme majoránkou.

 

Zábavné vaření
 

Mleté kuřecí ve sněhovém těstíčku


500 g stehenních kuřecích řízků, 100 g střídy bílé veky, 2 žloutky, 1 cibule, 1 hrst nasekané zelené petrželky, trocha šalvěje, mletá sladká paprika, 1 paprička chilli, sůl, mletý černý pepř, 2 lžíce kysané smetany, 3 lžíce oleje
Na těstíčko: 2 lžíce vody, 1 vejce, trocha hladké mouky, sůl, 2 bílky
Postup
1. Kuřecí maso nameleme na masovém strojku. Veku nakrájíme na malé kostičky a zvlhčíme vodou.
2. Do masa přidáme žloutky, osmaženou nakrájenou cibuli, petrželku a šalvěj.
3. Přisypeme kostičky veky, ochutíme paprikou a papričkou chilli, osolíme a opepříme.
4. Nakonec vložíme kysanou smetanu a vše důkladně promícháme. Ze vzniklé hmoty vytvarujeme karbanátky.
5. Z vody, vejce a mouky připravíme husté těstíčko. Osolíme ho a opatrně do něj vmícháme tuhý sníh z bílků.
6. Karbanátky obalíme v těstíčku a usmažíme na rozpáleném oleji asi 10 minut ze všech stran. Poté je necháme okapat na savém papíru.
Doba přípravy: 40 minut
TIP! Pokrm ozdobíme listy salátů, ředkvičkami a rajčaty.
Recepty, příprava pokrmů a styling JAN KRAJČ,
snímky ONDŘEJ KALMÁN
Připravila JARMILA KULTOVÁ

 


Chytrá vařečka


Taje majonézy
 

Omáčka, která vznikne šleháním vajec s olejem a ochucuje se octem, solí a pepřem, má původ ve francouzské kuchyni.
 Domácí majonéza: za stálého šlehání žloutků přidáváme po kapkách a pak tenkým pramínkem nejlépe řepkový olej (na 2 žloutky podle velikosti vajec asi 125 až 250 ml oleje). Jakmile začne směs houstnout, přidáme ocet nebo citronovou šťávu (1 lžíce) a špetku soli, případně pepře. Vydrží maximálně 4 dny.
 Průmyslově vyrobená: má několik výhod - vydrží déle (až 6 měsíců), protože se vejce tepelně upravují, jsou k dostání i výrobky s nižším obsahem tuku (tzv. light) nebo obohacené jogurtem.
 Tatarská omáčka: je to vlastně majonéza s naloženými kyselými okurkami, česnekem, cibulí, pažitkou, petrželí, estragonem, šalotkou, kapary, solí a pepřem. V některých receptech se rovněž objevují na malé kousky nakrájená vařená vejce.

 

Česká tatarka:
obsahuje naložené okurky, hořčici, cibuli, pažitku, pepř a sůl.
Skladování:
majonézu uchováváme v chladu, nejlépe při teplotě okolo 10 °C; při vyšší se množí mikroorganismy snášející kyselé prostředí a urychluje se oxidace tuků. Nesmí však ani zmrznout (emulze by se rozpadla).

 

Ještě recepty z mletéhé masa


 

Čevabčiči
 

600 g mletého vepřového masa, 1 velká cibule, 1 velká mrkev, 2
lžíce plnotučné hořčice, 1 lžíce hl. mouky, 1 lžíce sádla, 1
stroužek česneku, 2 lžičky kořenicí směsi čevabčiči, 1 lžička
sterilovaných kapií, sůl.
Mleté maso smícháme s kořením a solí a mokrýma rukama z něj
vytvarujeme malé válečky. Obalíme je v hl. mouce a na rozehřáté
pánvi zlehka vytřené částí sádla je opečeme ze všech stran.
Mezitím očistíme mrkev a nakrájíme ji na nudličky. Cibuli
oloupeme a nakrájíme na kolečka. V pánvi po opečení masa
rozehřejeme zbytek sádla, vložíme nakrájenou zeleninu a krátce ji
orestujeme. Hořčici smícháme s nasekaným česnekem a lžičkou
sterilovaných kapií a přidáme k zelenině. Čevabčiči podáváme
s bramborovou kaší, přelité restovanou zeleninou s ochucenou
hořčicí.

 

Kapustové čevabčiči
 

500 g kapusty, 250 g vepřové plece, 100 g oleje, 1 vejce,
majoránku, stroužek česneku, pepř, sůl.
Kapustu uvaříme ve vodě, dáme okapat a pak umeleme s masem
a cibulí. Přidáme vejce, pepř, majoránku, stroužek utřeného
česneku a osolíme. Je-li třeba, zahustíme strouhankou nebo
krupičkou. Děláme malé šišky a opékáme je na rozpáleném oleji.

 

Pikantní mleté maso s lískovými oříšky
 

1 cibule, 50 g lískových ořechů, petrželová nať, 500 g směsi
mletého vepřového a hovězího masa, 50 ml koňaku, 4 lžíce bílého
jogurtu, 1 lžíce majoránky, sůl, mletý černý pepř, 8 plátků angl.
slaniny, 50 ml červeného vína, 100 ml kečupu, chilli koření,
sójová omáčka, worchester.
Cibuli oloupeme a nakrájíme najemno. Lísková jádra překrájíme na
polovinu. Petrželovou nať opláchneme, necháme okapat a nasekáme
nadrobno. Mleté maso vložíme do mísy, přidáme nakrájenou cibuli,
nasekanou petrželku, bílý jogurt, podle chuti majoránku, sůl
a pepř. Maso důkladně promícháme. Nakonec přidáme lískové ořechy
a zlehka je do masové hmoty zapracujeme. Z mletého masa
vytvarujeme šišky, a obalíme je angl. slaninou nebo je obalíme
v bránici a vložíme do pekáčku. Pečeme je v předem vyhřáté troubě
při 180 st. C po dobu asi 25 min.
Mezitím si připravíme pikantní studenou omáčku. Červené víno
promícháme s kečupem a ochutíme troškou chilli koření, sójovou
omáčkou a worcesterem. Upečené masové šišky rozdělíme na talíře
a podáváme k nim připravenou omáčku.
Vhodnou přílohou k tomuto pokrmu jsou zelené fazolky, které jsme
orestovali na proužcích angl. slaniny. Takto upravené maso můžeme
servírovat s čerstvým pečivem, vařenými či pečenými brambory,
hranolkami nebo třeba kroketami.

 

Zámecká sekaná pečeně
 

750 g mletého masa, 2 vejce, 3 lžíce mletých vlašských ořechů,
špetka šalvěje, špetka drceného jalovce, zázvoru, skořice,
bazalky, 2 lžíce petrželky, 1 žemle máčená ve víně, 1 dl vína,
sůl, máslo.
Mleté maso smícháme s vejci, ořechy, v koření máčenou a utřenou
žemlí, osolíme, vypracujeme a uděláme šišku. Pečeme na másle.
Podle potřeby podléváme vínem, případně vodou a povrch mastíme
máslem.

 

Znojemská sekaná


2 žemle z předešlého dne, 3 lžíce mléka, 1 cibule, 1 lžíce sádla,
80 g sterilované kapie, 4 sladkokyselé okurky, 2 stroužky
česneku, 600 g mletého libového masa, sůl a mletý černý pepř, 1
vejce, 150 g plátků angl. slaniny.
Žemle nakrájíme na kostičky, zalijeme mlékem a necháme nasáknout.
Cibuli oloupeme, nasekáme nadrobno a orestujeme na rozehřátém
sádle. Kapii také nasekáme nadrobno, okurky nakrájíme na kousky.
Česnek oloupeme a prolisujeme.
Do mísy vložíme mleté maso, které osolíme, opepříme
a propracujeme. Pak do něj zapravíme česnek, cibuli, vejce
a žemle. Nakonec vmícháme kapie a okurky.
Formu na biskupský chlebíček vysteleme plátky slaniny a naplníme
masovou směsí. Sekanou trochu upěchujeme a zakryjeme zbylou
slaninou. Vložíme ji do trouby vyhřáté na 190 st. C a pečeme asi
60 min.

 

Křenová sekaná se sýrem


500 g mletého masa, 150 g nakrájené slaniny, 250 g strouhaného
sýra, 70 g strouhaného křenu, 2 lžíce hladké mouky, 2 housky
namočené v mléce, 2 vejce, mletý pepř, nasekaná nať petrželky,
sůl.
Maso promícháme s nakrájenou slaninou, vejci, vymačkanými
houskami a sýrem. Přidáme hladkou mouku, křen, osolíme, opepříme,
přidáme petrželku a promícháme. Ze směsi vytvarujeme šišku,
položíme do pekáče s rozpuštěným tukem a 1 cibulí nakrájenou na
čtvrtky. Sekanou potřeme bílkem, trošku podlijeme vodou a pečeme
asi 45 minut.

Rychlý a levný bramborový salát s mletým masem
500 g brambor vařených ve slupce, 300 g mletého masa (podle
vlastního výběru), 100 g sýra s modrou plísní, 1 pórek, 1
paprika, 1 svazek ředkviček, 2 lžíce oleje, mletý pepř, sůl,
zelené bylinky na ozdobu.
Očištěný pórek, ředkvičky a papriku nakrájíme na kolečka a na
nudličky. Na pánvi rozehřejeme olej a orestujeme na něm mleté
osolené a opepřené maso. Brambory oloupeme, nakrájíme na kolečka,
smícháme s orestovaným masem a nakrájenou zeleninou a případně
ještě dochutíme. Salát rozdělíme na talíře a každou porci
posypeme rozdrobeným plísňovým sýrem a nasekanými bylinkami.

 

Mozeček z mletého masa
 

Na slanině zpěníme cibuli, vložíme mleté maso. Osolíme, přidáme
drcený kmín, trochu pepře a málo podlijeme. Opékáme za častého
míchání, aby se maso neslepilo. Do vysmahnutého vmícháme vejce.

 

Havířina
 

200 g mletého masa, 250 g krup, 1 velká cibule, 4 stroužky
česneku, 5 lžic sádla, 2 hrsti sušených hub, kmín, majoránka,
pepř, sůl.
Kroupy osmahneme na polovině sádla, podlijeme vodou a dusíme.
Houby namočíme a povaříme. Na zbytku sádla osmahneme nakrájenou
cibuli, mleté maso, přidáme kroupy, nasekaný česnek, koření
a promícháme s houbami. Pekáček vymažeme sádlem, vysypeme
strouhankou a vložíme kroupy s masem a houbami.
Zapékáme asi 30 minut, podáváme se zelným salátem nebo salátem
z červené řepy.

 

Český biftek


Polovinu mletého hovězího a polovinu vepřového masa smícháme,
osolíme, přidáme jemně nasekanou cibulku. Z této hmoty tvarujeme
biftečky okořeněné a osolené. Na pánvičce zvolna dusíme a hotové
zalijeme kyselou smetanou.

 

Vepřenka s cibulí
 

500 g mletého vepřového masa smícháme se 2 rohlíky namočenými ve
vodě, ochutíme solí, paprikou, pepřem a pečlivě promícháme.
Z této směsi vytvarujeme bochánky, které opečeme po obou stranách
v rozpáleném oleji dozlatova. Při podávání je ještě teplé
potíráme hořčicí a sypeme krájenou cibulí.

 

Sekaný máslový řízek
 

500 g mletého masa smícháme se 4 rohlíky namočenými v mléce,
osolíme, opepříme, dokořeníme a přidáme špetku strouhané
citronové kůry. Poté přidáme 1 vejce a důkladně promícháme. Pak
tvarujeme obdélníkové řízky, vysoké asi 1 cm, jejich spodní
stranu namočíme do hladké mouky. Touto pomoučněnou stranou je
klademe do rozehřátého tuku. Po opečení je obracíme a opečeme
z druhé strany.

 

Mleté maso s rýží
 

200 g rýže, 2 lžíce sádla, 400 g rajčat, 400 g očištěných paprik,
300 g mletého masa, 1 cibule, mletá paprika, 1 dl kysané smetany.
Opláchnutou a spařenou rýži zalijeme 3 dl osolené vody, přidáme
lžíci sádla a dusíme do změknutí. Na dno ohnivzdorné misky
narovnáme na kolečka pokrájená rajčata a papriku. Vrstvu dušené
rýže, mletého masa, každou vrstvu osolíme. Na zbytku sádla
osmažíme cibuli, vmícháme mletou papriku, hned zalijeme 1 dl vody
a smetany a vším pak zalijeme připravené potraviny v misce.
Pečeme nejdřív pod pokličkou, později pokličku sejmeme.

 

Pivní noky z mletého masa
 

500 g mletého masa, 200 g strouhaného sýra Niva, nakrájená
čerstvá bazalka, pepř, sůl.
Maso osolíme, opepříme, smícháme se sýrem a bazalkou.
Ze směsi pomocí 2 lžic tvarujeme noky, které namáčíme v pivním
těstíčku z vejce, hladké mouky, piva, trochy škrobové moučky,
pepře a soli. Smažíme v rozpáleném oleji.

 

Plzeňský karšouch
 

250 g předního hovězího masa, 300 g vepřového bůčku (nebo
plecka), 300 g syrových brambor, 2 vejce, 2 lžíce mléka, 2 lžíce
hladké mouky, 1 lžička strouhaného čerstvého zázvoru, česnek,
majoránka, pepř, sůl.
Maso umeleme, brambory nastrouháme na křenovém struhadle, přidáme
ostatní a promícháme. Tvarujeme placičky a smažíme po obou
stranách.
Můžeme také kousky hmoty obalit jako řízek a usmažit.

 

Malostranské placičky
 

600 g mletého hovězího a vepřového masa, 150 g měkkého tvarohu,
2 vejce, 100 g cibule, lžičku paprikové VEGETY, sůl, pepř, lžíci
hořčice a sekané zelené natě, 100 g oleje.
Do umletého masa přidáme tvaroh, vejce, jemně nakrájenou cibuli,
VEGETU, pepř, sůl, hořčici, zelenou nať a vše promícháme.
Tvarujeme malé placičky, které opékáme zvolna na horkém oleji po
obou stranách.
Podáváme s různě upravenými brambory a zeleninovým salátem.

 

Ďáblova pochoutka
 

2 najemno nasekané cibule a česnek osmahneme v rozpáleném tuku,
přidáme 500 g mletého masa, 200 g Nivy a podusíme. Vmícháme
rajský protlak, chilli, pepř, sůl. Dáme do vymazané formy,
potřeme 2 dl zakysané smetany, zasypeme 500 g kysaného zelí
a poklademe na kostičky pokrájenou slaninou (100 g). Pečeme asi
60 minut.

 

Olomoucké medailonky
 

500 g mletého masa, 2 vejce, sůl, pepř, majoránka, 3 - 4 stroužky
česneku, 1 - 2 balíčky kulatých tvarůžků, hladká mouka, vejce
a strouhanka na obalení, tuk na smažení.
Maso smícháme s vejci, solí, prolisovaným česnekem a kořením,
podle chuti můžeme přidat i jiné koření (mletá paprika,
gril.koření. Dobře promícháme. Každé kolečko tvarůžků zabalíme
dobře do masové směsi (jde to lépe, když si namočíme ruce do
studené vody - pak se na ně maso nelepí) a obalíme v mouce, vejci
a strouhance jako řízek. V rozpáleném oleji usmažíme.

 

Mleté řízky v leču


Mleté maso smícháme s vajíčkem rozdělaným v mléce, přisypeme
strouhanku, osolíme, opepříme a důkladně hmotu propracujeme.
Potom z této směsi uděláme několik řízků, poklademe je do
rozpuštěného tuku v pekáčku a dáme péct do vyhřáté trouby. Pečeme
z každé strany 10 minut. Před dopečením řízky zalijeme lečem
rozmíchaným s rajčatovým protlakem, po chvilce přilijeme smetanu,
přisypeme mletou papriku a dopečeme. Podáváme s těstovinami.

 

 

Omáčky na každý den

Bešamelová omáčka v několika variantách


Základní předpis


Přibližně na půl litru omáčky: Ohřejeme 30 g másla, poprášíme je
30 g hl. mouky a lehce opražíme. Za stálého míchání přilijeme půl
litru studeného mléka, přivedeme zvolna k varu a necháme asi 10
min. povařit za občasného míchání na mírném ohni. Omáčku
dochutíme solí, pepřem a muškátovým oříškem.

 

S hořčicí


Do hotové omáčky nakonec zamícháme polévkovou lžíci ostřejší
hořčice. Omáčku už nevaříme, jinak hořčičný olej vyprchá. Omáčka
s hořčicí chutná k vařeným vejcím nebo k dušené rybě. Vhodná je
i na jemné nákypy, např. s pórkem a vařenou šunkou.

 

S bylinkami
 

Svazek bylinek, např. hladkou petrželku, kerblík nebo pažitku
omyjeme, otřepeme dosucha a najemno nasekáme, případně nakrájíme
na malé kousky a přidáme nakonec do hotové omáčky. Tato omáčka se
hodí k dušenému květáku, mrkvi a brokolici, ale i k vejcím
naměkko nebo k rybě. K italským jídlům přidáme do bešamelové
omáčky bazalku.

 

Se žloutkem
 

Se žloutkem bude hotová omáčka hustší, ale i krémovější, se
sametovou jemností. Jeden nebo dva žloutky pečlivě rozkvedláme
s trochou omáčky a spojíme se zbytkem. Tato jemná varianta chutná
dobře k jarní zelenině, jako je chřest, ale i k pečené rybě
a také ke světlému, krátce opečenému masu (kuřecímu nebo
telecímu.

 

Se sýrem
 

Do omáčky přidáme asi 75 g čerstvě nastrouhané goudy, sýra
greyerzer nebo parmazánu a za stálého míchání je rozpustíme.
Teprve potom omáčku kořeníme. Sýrová omáčka je ideální do nákypů
s masem nebo se zeleninou a bramborami. Omáčku můžeme dochutit
i trochou bílého vína.

 

Houbová omáčka
 

Drobně nakrájenou cibuli osmažíme na rozehřátém oleji, přidáme
očištěné nakrájené houby, hořčici, osolíme, opepříme, zalijeme
vývarem a několik minut dusíme. Zalijeme smetanou, v níž jsme
rozšlehali mouku, a ještě krátce povaříme. Nakonec dochutíme
citronovou šťávou.

 

Koprová omáčka
 

Do bešamelového základu přidáme posekaný čerstvý kopr (může být
i sterilovaný). Dochutíme octem, solí, případně trochou cukru
podle toho, jak kdo má rád.

 

Brokolicová omáčka
 

1 velká cibule, česnek podle chuti, brokolice podle potřeby,
špetka bazalky, špetka soli, špetka bílého pepře, niva podle
chuti.
Cibuli nakrájíme nadrobno, propasírujeme česnek a pokrájíme
brokolici na malé kousky. Cibuli s česnekem zpěníme na oleji
a přidáme brokolici. Osolíme, mírně opepříme a za stálého míchání
přidáme bazalku. Důkladně restujeme na větším plameni, dokud
brokolice úplně nezměkne. Pozor, nesmí se vařit na kaši! Nakonec
ještě vmícháme najemno nastrouhanou nivu a všechno znovu pár
minut povaříme, dokud se sýr nerozpustí. Omáčka je skvělá
s těstovinami.

 

Křenová omáčka
 

Do základního bešamelu po stažení z ohně přidáme nastrouhaný křen
nebo krenex. Dochutíme solí a podáváme s brambory a domácí
klobásou.

 

Limetková omáčka
 

40 g másla, 40 g hl. mouky, 250 ml vývaru nebo vody, 1-2 limetky,
mletý pepř.
Rozpustíme máslo, přisypeme mouku a připravíme světlou jíšku.
Zalijeme ji vlažným vývarem nebo vodou a za občasného míchání
provaříme. Limetky důkladně omyjeme a do omáčky nastrouháme
trochu kůry. Poté z limetek vymačkáme šťávu a podle chuti
přilijeme do omáčky. Osolíme, opepříme a omáčku ještě krátce
povaříme. Povařenou omáčku přecedíme a zjemníme smetanou.
Podáváme např. se smaženou rybou.

 

Cibulová omáčka
 

Na másle opražíme hl. mouku, zalijeme smetanou, případně dolijeme
mlékem. Do takto připraveného základu přidáme velkou cibuli nebo
2 střední, nejlépe nakrájenou (strouhaná by mohla být hořká,
nemáme-li nerez struhadlo). Po provaření (cibule musí být měkká)
tyčovým mixérem vyšleháme, aby byla hladká a přidáme ještě trochu
worcesterské omáčky, 2 lžíce kečupu a sůl. Podáváme s jakýmkoliv
vařeným masem.

 

Játrová omáčka


100 g vepřovyěch, telecích či hovězích jater, 600 ml hovězího
vývaru, 2 kuličky nového koření, 3 kuličky černého pepře, 1
hřebíček, 30 g másla, 30 g hladké mouky, sůl.
Játra naškrábeme najemno nožem nebo nasekáme v robotu. Vložíme do
rendlíku, zalijeme hovězím vývarem, přidáme koření. Nesolíme!
Vaříme asi hodinu. Mezitím si připravíme zlatavou jíšku z másla
a hladké mouky a omáčku zahustíme. Podle potřeby osolíme,
případně přecedíme. Podáváme horké.

 

Svíčková na smetaně
 

Pro 4-6 osob: 800 g kvalitního hovězího masa, 300 g kořenové
zeleniny (3 mrkve, 2 petržele, půlka celeru), 100 g slaniny, 4 dl
vývaru - může být i z kostky, 80 g másla, 1 cibule, 250 cl sladké
smetany, 3 lžíce hl. mouky, 1 lžíce octa, šťáva z půlky citronu,
3 bobkové listy, 8 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření, mletý
pepř, sůl, brusinkový kompot.
Maso omyjeme a očistíme. Ostrým nožem nebo špikovací jehlou
uděláme v mase otvory, které protáhneme slaninou, nakrájenou na
proužky. Maso můžeme svázat provázkem do tvaru válce, aby drželo
tvar.
Kořenovou zeleninu očistíme, cibuli oloupeme a vše nakrájíme
nadrobno. Připravené maso osolíme, opepříme, opečeme v pekáčku na
másle ze všech stran a vyjmeme je. Ve výpeku z masa orestujeme
nakrájenou zeleninu, na ni vložíme zpět opečené maso. Přidáme
ocet a koření a zlehka podlijeme vývarem, necháme vychladnout
a uložíme do chladničky odležet přes noc.
Zakrytý pekáč s masem vložíme do vyhřáté trouby a pečeme za
stálého obracení a podlévání vývarem doměkka. Potom maso opět
vyjmeme a uchováme v teple. Z omáčky vyjmeme koření, přelijeme
smetanou, v níž jsme rozmíchali mouku a necháme povařit. Omáčku
prolisujeme nebo rozmixujeme, podle potřeby dochutíme citr.
šťávou, solí a případně trochou karamelu ze 2 lžic cukru a lžičky
másla. Maso nakrájíme na plátky a podáváme je přelité omáčkou
a ozdobené brusinkami.

 

Šípková omáčka
 

1/8 l kyselejšího bílého vína, 1 hřebíček, 1 lžičku cukru, 2-3
lžíce protlaku ze šípků, 2 lžíce rajčatového protlaku, pepř, sůl,
citronovou šťávu, 1/8l smetany.
Víno svaříme s hřebíčkem a cukrem na dvě třetiny objemu. Přidáme
šípkový a rajčatový protlak. Ten připravíme tak, že rozkrájené
plody uvaříme ve vodě a prolisujeme. Vše zakápneme citronovou
šťávou, lehce opepříme, přiměřeně osolíme a nakonec zalijeme
připravenou smetanou a trochu povaříme. Nezapomeňte nakonec
odstranit hřebíček.

 

Kedlubnová omáčka
 

500 g kedlubny, 1 kelímek šlehačky (250 g), 2 lžíce hladké mouky,
máslo nebo olej, sůl.
Kedlubny nakrájíme na proužky o velikosti hranolků. Do hrnce dáme
trochu oleje nebo másla a přidáme jednu polévkovou lžíci mouky
a uděláme jíšku. Když je jíška hotová, nalijeme do hrnce půl
litru vody, osolíme a přidáme nakrájené kedlubny. Necháme je
povařit až změknou. Mezitím rozmícháme 1 lžíci mouky ve šlehačce.
Poté vlijeme do hrnce s kedlubnami a znovu necháme přejít varem.
Podáváme s vařenými brambory.

 

Omáčka z paprik
 

3 lžíce olivového oleje, 4 stroužky česneku, 200 g rajčatového
protlaku, 8 větších paprik, trochu vody, trocha soli, 1 lžička
oregana, půl lžičky kmínu, chilli papričky podle potřeby.
Na pánvi v rozehřátém oleji krátce a zprudka opečeme drcený
česnek, přidáme protlak a nasekané papriky. Směs zředíme trochou
vody, opatrně osolíme, přidáme oregano, utlučený kmín a pálivé
papričky dle chuti. Na mírném ohni povaříme asi 10 min. za
občasného míchání. Horkou omáčkou se obvykle polévají vařené
fazole. Dá se uchovat i v mrazničce.

 

Česneková omáčka
 

4 lžičky másla, 4 lžíce mouky, 2 dcl mléka, 2 párky, 10-20
stroužků česneku, sůl, pepř.
Z másla a mouky uděláme světlou jíšku. Zalijeme ji vodou
a mlékem. Rozšleháme a 10 min povaříme. Do omáčky vložíme na
kolečka nakrájený párek a česnek, popřípadě dosolíme a opepříme.
Můžeme zjemnit mlékem či smetanou. Podáváme s bramborem nebo
knedlíkem.

 

Brynzová omáčka
 

1 kalíšek brynzy, půl deci mléka, 1 deci vývaru, pár lžic hladké
mouky, 1 lžíce oleje, hrstka provensálských bylinek, 1 lžička
hořčice.
Uděláme světlou jíšku z oleje a mouky, zalijeme vývarem a pečlivě
rozmícháme. Pak přidáme brynzu (množství dle chuti), rozmícháme.
Až se omáčka přestane vařit, přidáme mléko, trošku hořčice na
zvýraznění chuti a bylinky. Omáčka se hodí jak na těstoviny, tak
na kuře s rýží a určitě ke spoustě dalších pokrmů. A chutná
i těm, kdo brynzu kvůli její aromatičnosti nemají rádi.

 

Ořechová omáčka
 

200 - 250 ml smetany, 1 svazeček bazalky, 50 g piniových oříšků,
1 stroužek česneku, 70 g vlašských ořechů.
Vlašské ořechy spaříme a oloupeme, česnek oloupeme. Bazalku
opereme a osušíme.
Do mixéru dáme lístky bazalky, česnek a ořechy. Vše rozmixujeme
na jemnou pastu, kterou přeložíme do misky. Pak ji rozředíme
smetanou.
Ořechovou omáčku servírujeme na horkých těstovinách a sypeme
parmazánem. Podáváme ihned.

 

Perníková omáčka
 

150 g švestkových povidel, 150 g perníku na strouhání, rum, hrst
rozinek, hrst jader vlašských ořechů, voda podle potřeby.
Povidla rozvaříme ve vodě, zahustíme nastrouhaným perníkem,
ochutíme rumem, přidáme rozinky a jádra vlašských ořechů. Vše
krátce povaříme. Omáčku nalijeme na talíř a vložíme do ní
knedlíčky. Ocukrujeme a posypeme strouhaným perníkem.

 

 

Pekař peče housky

 

Houstičky Evy Hruškové

Asi na 25 houstiček: 1 kg hl. mouky, kostka droždí, 30 g cukru,
půl l mléka, 80 g tuku omega, 1 žloutek, lžička soli.
Nejprve si připravíme těsto. Do 1 kg hl. mouky rozdrobíme kostku
droždí, přidáme potřebné odměřené množství cukru (krupice nebo
krystal) a lžičku kuchyňské soli. Promícháme a uprostřed směsi
vytvoříme důlek. Do něj vlijeme mírně rozehřátý tuk omega.
Rozklepneme vejce a žloutek přilijeme k tuku. Postupně přiléváme
nepříliš studené mléko a vypracujeme vláčné těsto, které nelepí.
Na válu z něj vytvarujeme váleček. Z těsta odkrajujeme ostrým
nožem malé kousky. Tyto malé válečky pak zapleteme do tvaru
houstiček nebo tvoříme jiné tvary. Fantazii se meze nekladou.
Pokud máme málo času, uděláme obyčejné bochánky nebo dalamánky.
Výhodou tohoto receptu bezesporu je, že těsto nekyne, což uvítají
zejména začátečnice.
Houstičky můžeme připravit na slano i na sladko. Pak je potřeme
rozpuštěným máslem a posypeme solí, kmínem, sezamem či mákem.
Troubu předem vyhřejeme na 180 st. C a na plechu na pečicím
papíře upečeme houstičky. Ne ale moc pozvolna, jinak by ztvrdly.
Hotové je můžeme namazat marmeládou, máslem, paštikou apod.

Majonézové housky

250 ml mléka, 1 vanička majonézy, tj. 100 ml, 1 lžička soli, 500
g hladké mouky, 1 lžička cukru, 1 a 1/2 lžičky sušeného droždí.
V uvedeném pořadí vložíme do pekárny program těsto.Po vykynutí
upleteme houstičky, potřeme bílkem či rozšlehaným vejcem,
posypeme mákem, kmínem nebo sýrem.
Troubu zbytečně neotevíráme. Lze připravit i klasicky.

Domácí houstičky


30 g droždí, 1 lžička cukru, 500 g hl. mouky, 100 ml mléka, 1
lžička soli, 2 žloutky, 100 g tuku, 1 vejce na potření, hr. sůl,
kmín, sezam a mák na posypání.
Z droždí, cukru, lžíce mouky a 2 lžic mléka umícháme kvásek. Na
teplém místě ho necháme vzejít. Do zadělávací mísy vsypeme zbylou
mouku. Přidáme sůl, žloutky, rozpuštěný tuk a vzešlý kvásek.
Přilijeme zbylé vlahé mléko a vypracujeme vláčné těsto. V teple
necháme vykynout. Během kynutí těsto alespoň dvakrát dobře
propracujeme. Vykynuté těsto rozdělíme na 16 stejně velkých
kousků. Z každého kousku vytvarujeme houstičku. Pokud chcete,
můžete housky plést ze tří pramenů. Houstičky přeneseme na plech
vyložený pečicím papírem, pečlivě potřeme rozšlehaným vajíčkem
a posypeme solí a kmínem nebo mákem či sezamem. V troubě vyhřáté
na 180 st. C pečeme 15 min.

Škvarkové bochánky


500 ml mléka, půl lžičky moučkového cukru, 1 lžíce hr. mouky, 30
g droždí, 500 g hl. mouky, 350 g škvarků, 1 vejce, 1 lžička soli,
tuk na vymazání plechu, kmín a hrubá sůl na posypání.
Ze 100 ml vlažného mléka, cukru, hr. mouky a rozdrobeného droždí
necháme na teplém místě vzejít kvásek. Do mísy prosejeme hl.
mouku a přidáme nahrubo nasekané škvarky, vejce, sůl a 300 ml
mléka. Přilijeme kvásek, vypracujeme tužší těsto, přikryjeme ho
utěrkou a necháme vykynout. Vyklopíme ho na pomoučněný vál,
nakrájíme z něj 16 stejných kousků a vyválíme je na placky
o tloušťce asi 0,5 cm a průměru 6 cm. Navrchu vytvoříme nožem
mřížku. Placky položíme na vymazaný plech a potřeme je zbývajícím
mlékem, vidličkou propícháme a posypeme kmínem a hrubou solí.
Necháme je na plechu ještě asi 20 min. vykynout a pečeme ve
vyhřáté troubě při 160 st. C asi 40 min.

Celozrnné bulky plněné nivou


250 ml kefíru, 3 lžíce oleje, 150 g celozrnné pšeničné mouky,
100 g celozrnné žitné mouky, 150 g hl. mouky, 2 lžičky soli, 3
lžičky sušeného droždí, 1 lžička drceného kmínu, 1 lžička
chlebového koření, 150 g nivy, trochu vlažného mléka se špetkou
soli na potření, 100 g slunečnicových semínek.
V míse smícháme kefír, olej, všechny druhy mouky, 2 lžičky soli,
droždí, kmín a chlebové koření, uhněteme hladké těsto a necháme
ho na teplém místě vykynout. Poté ho rozdělíme na 16 dílů,
vyválíme na plátky, naplníme kostičkami nivy a zabalíme. Bulky
dáme na plech vyložený pečicím papírem, necháme ještě 30 min.
kynout. Potom je potřeme vlažným mlékem smíchaným se špetkou solí
a posypeme slunečnicovými semínky. Pečeme v předehřáté troubě
nejprve 10 min. při 140 st. C a pak při 160 st. C.

Olivové bochánky

Těsto: 550 g polohrubé mouky, 1 kostka droždí, 1 lžička cukru
krupice, 400 ml vlažné vody, 3 lžíce olivového oleje, 3 lžíce
provensálského koření, 1 lžička soli, olej na potření.
Náplň: 1 balíček oliv s papričkou, 100 g oloupaných mandlí, 250 g
měkkého tvarohu, sůl dle chuti.
Do mísy nasypeme mouku a utvoříme důlek. Rozdrobíme droždí, které
posypeme cukrem a zalijeme 100 ml vlažné vody. Mísu zakryjeme
čistou utěrkou a necháme na teple vzejít kvásek.
Přidáme olej, zbytek teplé vody, sůl a koření. Zpracujeme těsto
a opět necháme vykynout v teple pod utěrkou.
Mezitím si připravíme náplň: Olivy scedíme, rozmixujeme, mandle
umeleme a obojí smícháme s měkkým tvarohem a solí.
Vykynuté těsto znovu propracujeme a tvoříme menší kuličky, které
klademe na plechy vyložené pečicím papírem. Na jeden plech se
vejde asi 15 kousků.
Kuličky potřeme olejem, prstem vytvoříme důlek a lžičkou vložíme
olivovou náplň. Pečeme ve vyhřáté troubě asi 25 minut při 180 oC.
Upečené bochánky můžeme podávat se zbylým olivovým tvarohem.

Domácí bylinkové houstičky

500 g hl. mouky, 1 sušené droždí, 1-2 vejce podle velikosti, 1
žloutek, 2 hrsti čerstvých bylinek různých druhů (cibulka,
česnek, petrželka, bazalka, tymián, pažitka apod.) posekaných
nadrobno, 4 lžíce olivového oleje, vlažná voda dle potřeby, 1
lžíce krupicového cukru, špetka soli, hrubá sůl, kmín, strouhaný
sýr eidam.
Nejprve připravíme kvásek: Do hrnku s vlažnou vodou vsypeme cukr,
droždí a 2 lžíce mouky a necháme vzejít. Do mísy dáme mouku,
vzešlý kvásek, vejce, bylinky, olej, špetku soli, vodu dle
potřeby a vypracujeme těsto, až se v něm dělají bubliny. Pod
utěrkou necháme vykynout na teplém chráněném místě. Těsto
přesuneme na vál, podsypeme, znovu rukama propracujeme
a rozdělíme asi na 20 dílků. Každý dílek rozdělíme na další části
podle toho, z kolika pramenů budeme plést houstičky. Můžeme též
dělat žemličky tak, že dílek zpracujeme do kuličky, kterou tupou
stranou nože lehce nahoře nakrojíme do kříže. Pečivo dáme na
plech s pečicím papírem, potřeme rozšlehaným žloutkem a posypeme
hrubou solí, kmínem, můžeme též ke konci pečení posypat
strouhaným sýrem. Pečeme na 180 st. C asi 20 min. - až housky
zezlátnou.

Sýrové bochánky ( asi na 40 kousků)


450 g polohrubé mouky, 280 g sýra (alespoň 45 % tuku), 220 ml
mléka, 50 g másla, 1/2 sáčku prášku do pečiva, 1 vejce na
potření, sůl.
Do mísy prosejeme mouku s kypřicím práškem a solí. Sýr
nastrouháme a 4/5 přidáme spolu s mlékem a rozpuštěným vlahým
máslem do mísy. Vypracujeme hladké, vláčné těsto.
Těsto rozdělíme na kousky a vyválíme z něj kuličky, které
rozložíme na plech vyložený pečicím papírem.
Kuličky potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme zbylým sýrem
a vložíme do vyhřáté trouby. Pečeme při 170 oC asi 15 - 20 minut
dozlatova.

Sýrové bochánky s česnekem


240 g hladké mouky, půl sáčku prášku do pečiva, 1 lžička soli,
1 utřený stroužek česneku, 1 lžíce nasekané zelené petrželky, 65
g másla, 100 g nastrouhané goudy, 1 vejce, 3 lžíce kysané
smetany, sladká smetana na potření.
V míse promícháme mouku s práškem do pečiva, solí, česnekem
a petrželkou. Přidáme nakrájené máslo a rukama vytvoříme
drobenku. Potom přisypeme goudu, přilijeme vejce a smetanu
a vypracujeme těsto. Vyválíme z něj silnější plát a formičkou
vykrájíme kolečko. Položíme je na plech s pečicím papírem,
potřeme smetanou a pečeme v předehřáté troubě při 20 oC přibližně
15 minut dozlatova.

Rohlíčky z tvarohového těsta


Na těsto: 125 g měkkého tvarohu, 4 lžíce mléka, 1 vejce, 4 lžíce
oleje, 1 lžička soli, 300 g hladké mouky, 1 sáček prášku do
pečiva.
Na náplň: 1 lžíce másla, 1 menší pórek nebo hrnek jemně
nakrájeného čínského zelí, 4 kostky taveného sýra, 1 vejce na
potření a hrubou sůl na posypání.
Tvaroh rozetřeme v míse s mlékem, vajíčkem a olejem. Přisypeme
prosátou mouku s práškem do pečiva, sůl a vše vypracujeme ve
vláčné těsto. Na pomoučněném vále pak ještě propracujeme, aby
bylo pružné. Zabalíme do fólie a necháme chvíli v chladu
odpočívat.
Zeleninu lehce podusíme na másle. Necháme trochu
zchladnout. Těsto vyválíme do obdélníku a nakrájíme na osm
čtverců. Ty poklademe kousky sýra a podušenou zeleninou. Zavineme
je, potřeme rozšlehaným vejcem a posypeme solí. Rohlíčky dáme na
plech vyložený pečicím papírem a pečeme asi čtvrt hodiny při 200o
C.
Obměna náplně: Brokolicová
Rozeberte brokolici na menší růžičky, povařte asi pět minut ve
slané vodě, pomačkejte a smíchejte s lučinou. Dochuťte bílým
pepřem.
Šunková: Nadrobno nakrájenou šunku promíchejte s taveným sýrem
a lučinou a jemně krájenou červenou cibulkou. Opepřete.

Slaninové pirožky

375 g hladké mouky, 125 ml vlažného mléka, 20 g droždí, 80 g
másla, 2 vejce, 150 g slaniny, 100 g žampionů, 2 cibule, 4 lžíce
kysané smetany, máslo, petrželka, sůl.
Mouku prosejeme, doprostřed rozdrobíme droždí a smícháme
s trochou vlažného mléka. Necháme 20 minut kynout. Přidáme máslo,
1 vejce, zbytek mléka, sůl a s moukou a kváskem hněteme, dokud
těsto není hladké. Slaninu a cibuli nakrájíme na kostičky
a osmažíme. Přidáme nakrájené žampiony, přimícháme kysanou
smetanu, pánev odstavíme a přidáme nasekanou petrželovou nať.
Z těsta vyváleného asi na 1,5 cm vykrajujeme kolečka o průměru
8 cm. Na každé kolečko dáme připravenou směs, okraje potřeme
rozšlehaným vejcem a přeložíme. Okraje pevně stlačíme k sobě.
Necháme ještě chvilku kynout a pečeme asi 25 minut v předehřáté
troubě při 180 oC.

Houbové bochánky


25 dkg polohrubé mouky, 12 dkg anglické slaniny, 10 dkg hub, 25
dl mléka, 1 žloutek, 1 cibule, 2 lžíce oleje, 2 g kvasnic, trošku
cukru na kvásek, kmín, mletý pepř, sůl, máslo a vejce na potření.
Nejprve si uděláme kvásek z droždí, cukru, trochu mouky a 3 lžic
vlažného mléka. Necháme na teple vzejít. V míse smícháme mouku,
špetku soli, žloutek a zbytek vlažného mléka. Nyní přidáme kvásek
a uhněteme tužší těsto. Necháme kynout asi hodinu.
Připravíme si houby. Orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli
a slaninu. Pak přidáme na kousky nakrájené houby. Restujeme tak
dlouho, dokud se z hub neodpaří všechna voda. Odstavíme z plotny,
osolíme a opepříme a necháme vychladit.
Vykynuté těsto rozválíme a nakrájíme jej na čtverečky. Do středu
každého čtverečku dáme houbovou náplň a okraje k sobě smáčkneme,
aby vznikl bochánek. Spojenou částí otočíme dolů na plech
(vyložený pečicím papírem potřeným máslem), necháme ještě asi 15
minut kynout, potřeme rozšlehaným vejcem, posypeme kmínem
a upečeme dozlatova. Jsou dobré k vínu nebo pivu.

 

 

Švej-ču-žou


45 minut(y) Náročnost Vepřové maso nakrájené na tenké nudličky, prudce opečené, ochucené sójovou omáčkou, s přidáním zelí a pórku.

500 g vepřové kýty
300 g škvařeného sádla
150 g hlávkového zelí
150 g pórku
100 g škrobu (solamylu)
15 g mletého chilli koření
10 g glutasolu
5 g mletého pepře
60 ml dezertního vína
50 ml hovězího vývaru
50 ml sójové omáčky
3 ks vajec
 voda
 sůl
1. Opláchnutou vepřovou kýtu nakrájíme na tenké nudličky, osolíme a promícháme s rozšlehanými vejci a částí, v malém množství vody rozpuštěného, škrobu (solamylu); necháme krátce odležet
2. Na pánvi rozehřejeme část sádla a maso, za stálého míchání, zprudka orestujeme
3. Měkké maso scedíme a necháme na cedníku okapat
4. Do pánve přidáme vývar, krátce spaříme na nudličky pokrájené zelí (bez košťálů), na tenké plátky očištěný, pokrájený pórek a vše dohromady krátce podusíme
5. Nakonec přidáme do vývaru se zeleninou okapané maso, ochutíme sójovou omáčkou, dezertním vínem, glutasolem a mírně zahustíme druhou částí, v malém množství vody rozmíchaného, škrobu (solamylu)
6. Na druhé pánvi rozehřejeme zbylé sádlo, ve kterém osmahneme mleté chilli koření a pepř, a takto upraveným sádlem, jednotlivé porce, přelijeme.

 

Doporučení:
Jako přílohu podáváme různě upravenou rýži nebo pečivo.

 

Švej-ču-žou pro 4 osoby

 

600 g vepřové kýty
2 vejce
2 lžíce máčeného škrobu
2 pórky
1/4 hlávkového zelí
1 šálek hovězího vývaru
sůl, olej
2 lžíce sójové omáčky
1 lžíce dezertního vína
1/2 lžičky Glutasolu
2 lžíce sádla
1/2 lžičky drcených papriček chilli
1/4 lžičky drceného japonského pepře

 

 Příprava:
Vepřovou kýtu nakrájíme na velice tenké plátky a promícháme s vejci, solí a máčeným škrobem. Necháme asi 30 minut v chladničce odležet. Na pánvi rozpálíme větší množství oleje a maso do hněda opečeme za stálého míchání vidličkou, aby se neslepilo. Dobře osmažené maso vyjmeme a necháme okapat. Do zbylého oleje v pánvi nalijeme vývar, přidáme krátce spařené na kostky nakrájené zelí, na kostky nakrájený pórek, krátce podusíme, přidáme okapané maso, ochutíme sójovou omáčkou, dezertním vínem a mírně zahustíme máčeným škrobem. Maso přendáme na předehřátou mísu, na pánvi rozpálíme sádlo, ve kterém opražíme mleté papričky chilli a japonský pepř. Nasmíme přepálit! Takto ochuceným sádlem pokrm přelijeme a podáváme.

 


 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode