
Mrkev
ÚČINNÉ LÁTKY: Mrkev je doslova zásobárnou cenných biolátek. K nejcennějším patří betakaroten - předstupeň životně důležitého vitamínu A, který mimo jiné zlepšuje vidění a pomáhá při šerosleposti. Mrkev má však i neobyčejně vysoký obsah selenu, jenž chrání naše tělo před volnými radikály. Dále obsahuje vitamíny ze skupiny D, E a K, lecitin, draslík, vápník, hořčíku, jód a další minerální látky. To vše aktivuje látkovou přeměnu, zastavuje proces stárnutí, podporuje růst vlasů a nehtů a posiluje srdce a krevní oběh.
SEZÓNA: Mrkev je v obchodní nabídce celoročně. Na jaře se však objevuje mladá karotka, která se vyznačuje lepší chutí a větším podílem cukru.
NÁKUP: Vždy si všímáme především toho, aby mrkev byla nahrubo očištěná a bez zelených skvrn.
UCHOVÁNÍ: Skladujeme v chladném a temném prostředí. Pravidelně kontrolujeme její kvalitu. Mrkev nikdy nekrájíme ani nestrouháme předčasně, nýbrž těsně před další úpravou.
POUŽITÍ V KUCHYNI: Mrkev je výborná jak zasyrova (ve formě salátů), tak v teplých i studených omáčkách nebo polévkách. Doporučujeme vám vyzkoušet osvěžující mrkvové nápoje (džusy či koktejly).
Pórek
ÚČINNÉ LÁTKY: Pórek obsahuje biologicky vysoce hodnotné bílkoviny, vzácný vitamin B1 a zejména velice mnoho vitaminu C. Vedle hořčičných olejů poskytuje železo, hořčík, draslík a fosfor - vše, co potřebuje dítě k růstu a starší lidé ke stabilizaci kostí. Látky obsažené v pórku podporují trávení; omlazují a regenerují, zvyšují výkon jater a žlučníku a snižují hladinu cukru v krvi. Vlákniny navíc čistí střeva.
SEZÓNA: Typicky podzimní rostlina je dnes na trhu po celý rok.
NÁKUP: Špičky listů musí být čerstvé a pevné, stvol nesmí vykazovat žádné cibulovité rozšíření.
UCHOVÁNÍ: Pórek se nesmí skladovat pomačkaný, protože by začal hnít. V zeleninovém oddílu chladničky vydrží týden.
POUŽITÍ V KUCHYNI: Pórek můžeme vařit ve vodě nebo v páře, zapékat nebo dusit či přidávat jej do polévek. Je rovněž nezbytnou složkou francouzské speciality vichyssoise a zlepšuje chuť mnoha druhů zeleniny. Jako přílohu ho podáváme zejména k rybám. Chutný je pórek s jablky a ořechy, zabalený do šunky, připravujeme ho také jako syrový salát.
Česnek
ÚČINNÉ LÁTKY: Česnek obsahuje intenzivní směs účinných látek - aliin, jód, hormony, vitaminy, minerální látky a další. Aliin se v našem těle přeměňuje v alicin, což je velmi účinné antibiotikum, které ničí (podobně jako penicilin) většinu mikroorganismů. V krevním oběhu česnek umí rozproudit naši látkovou přeměnu a pomáhá tedy hubnout. Snižuje rovněž hladinu tuků v krvi a působí proti arterioskleróze.
NÁKUP: Nejlepší a na účinné látky nejbohatší jsou čerstvé česnekové stroužky. Poznají se podle toho, že jsou pevné a pružně plné. Nakupujeme nepoškozené česnekové hlavičky bez zelených výhonků.
UCHOVÁNÍ: Česnek uchováváme na chladném, temném, relativně suchém a dobře větratelném místě i několik měsíců. Oloupaný česnek lze zmrazit, sušit nebo zpracovat na česnekovou sůl.
POUŽITÍ V KUCHYNI: Používáme jej na ryby, maso, saláty, zeleninu nebo předkrmy všeho druhu. Je nezbytný při přípravě skopového a mletého masa, domácích klobás, karbanátků, omáček, majonéz. Stroužky česneku buď prolisujeme, nebo drobně nasekáme. Kromě čertvého můžeme použít i česnek sušený. V kuchyni se však může zužitkovat celá rostlina - nať do nálevů pro nakládání zeleniny a hub, marinád apod. Mimoto existuje i česneková pasta, máslo nebo olej. Do polévek přidáváme česnek až ke konci vaření.
Celer – posiluje nervy a působí anti-bakteriálně
ÚČINNÉ LÁTKY: Významný je vysoký podíl éterických olejů, které celeru propůjčují chuť i vůni. Tyto éterické oleje působí antibakteriálně a antimykoticky (usmrcují plísně).
Dezinfikují sliznice při vylučování přes ledviny, močový měchýř a močovod a pomáhají tím při zánětech. B-komplex celeru je současně základní výživou pro naše nervy a mozek, pomáhá v činnosti střev a udržuje zdravou kůži, vlasy, oči i játra. Dále celer odvodňuje organismus a pomáhá tak při hubnutí.
NÁKUP: Celer se u nás sklízí od srpna s natí, hlavní sklizeň pak probíhá v říjnu. Od listopadu do července přichází na trh skladované tuzemské nebo dovážené zboží. Nakupovaný celer musí být tvrdý a mít pevnou dužinu.
UCHOVÁNÍ: V chladničce jej můžeme skladovat velmi dlouho – nejlépe v mikrotenovém sáčku s větracími otvory.
POUŽITÍ V KUCHYNI: Celer zpracováváme na polévky, kaše, studené i teplé pokrmy, hlavní jídla i jako přílohu a nápoje.
Jako koření se používají čerstvé i sušené listy, čerstvá i sušená dužina nebo semena.
Celerem se hodně koření v balkánské, americké, anglické, ale i francouzské kuchyni.
Květák - odvodňuje a působí na snižování krevního tlaku
ÚČINNÉ LÁTKY: Pro svůj podíl vody a značné množství biolátek patří k nejzdravějším zeleninám. Pozoruhodný je vysoký obsah kyseliny listové, jež je nepostradatelná pro růst buněk a krvetvorbu. Léčivé působní květáku na sliznici tlustého střeva je nejlepší prevencí rakoviny. Květák je také obzvlášť bohatý na vitamin C, draslík a kyselinu nikotinovou, navíc obsahuje stopové prvky zinek, měď, jód a fluor.
NÁKUP: Domácí druhy květáku jsou v prodeji od června do listopadu, v ostatních měsících je dovážen převážně z jižní Evropy. Při jeho nákupu dbáme, aby hlávka byla pevná, bílá a bez otlaků, listy nezvadlé.
UCHOVÁNÍ: Čerstvý neomytý květák v perforovaném mikrotenovém sáčku vydrží v chladničce asi deset dní, předvařený se dobře zmrazuje.
POUŽITÍ V KUCHYNI: Květák chutná vařený, přelitý máslem či jemnou bešamelovou omáčkou, ale také dušený, zapékaný, gratinovaný a samozřejmě smažený. Tuto zeleninu konzervujeme – nakládáme do slaného či octového nálevu. Z něj pak připravujeme saláty nebo předkrmy.
Brokolice - povzbuzuje imunitní systém a posiluje srdce
ÚČINNÉ LÁTKY: Brokolice je významným zdrojem hořčíku, minerální látky nezbytné pro činnost svalů, srdce, přenosu nervových vzruchů a tvorbu hormonů. Vysoký podíl vlákniny v brokolici pomáhá proti ochabnutí střev a působí tak proti vážným střevním onemocněním až po rakovinu. Mezi další účinky této zeleniny se řadí podpora krvetvorby, povzbuzení imunitního systému a pomoc při poruchách spánku.
NÁKUP: Vybíráme nepoškozené růžičky beze skvrn, s nezažloutlými listy. Brokolici je třeba rychle zkonzumovat, aby nedošlo (zvláště v teple) ke žloutnutí a otevírání poupat.
UCHOVÁNÍ: Velmi osvědčené je zmrazení vařené brokolice a její následné použití. Nejprve do vody ponoříme stonek a listy a nakonec křehké růžice, přičemž vše vaříme maximálně 15 minut.
POUŽITÍ V KUCHYNI: Brokolice je ideální příloha k mnoha pokrmům - zejména k masu, ale přidává se i do polévek, zeleninových jídel, rizot atd. Z mírně povařené brokolice připravujeme výborný salát.
Zdroj: Zelinářská unie Čech a Moravy