... jen tak pro radost :o)

Naše Zdraví, různé zajímavosti...

Myspace Layouts

BOŽSKÁ LÉKÁRNA

 

Když Bůh tvořil, nejprve udělal rozdělení mezi vodami Potom se objevila souš, stvořil  zahradu Eden,
zvířata a ryby ..
Bůh potom stvořil věci, které nutně potřebujete
 (ovoce, zelenina)...
 
To vše před stvořením člověka, než jsme se narodili.
Nejlepší zelenina je když se jí syrová.
Vzhledem k tomu že úroveň vzdělání je nulová, Bůh nám nechal indikace!
Jaké potraviny potřebují různé části našeho těla?
BOŽSKÁ LÉKÁRNA!
PODIVUHODNÉ!

----

Mrkev vypadá jako
Lidské oko, zřítelnice, duhovka...
Radiální linky připomínají oko
A nakonec, věda potvrdila že mrkev dokáže výrazně zlepšit zrak a krevní oběh.


Rajče je červené a uvnitř má čtyři komory
Srdce má čtyři komory a je červené.
Všechny vědecké výzkumy prokázaly, že rajčata, které obsahují lykopen, 
Jsou opravdu nezbytné pro Srdce a krev.

Hroznové víno svým tvarem připomíná srdce
Každá bobule vína připomíná krevní krvinku
Poslední výzkumy ukazují že hroznové víno je výživné
A revitalizuje srdce a krev.


Ořech vypadá jako mozek, levá a pravá hemisféra,
Mozková kůra - upper cerebrums a mozeček - lower cerebellums. 
I vrásky a záhyby na ořechu
se podobají mozkové kůře.
I ořech je užitečný
Dokáže vytvořit víc jak tři tucty
neuronů nutné pro funkci mozku.


Fazole má tvar ledviny.
Pečuje a zachovává funkce ledvin.
A vypadají přesně na ledviny.

 

Celer, čínské bílé zelí a rebarbora vypadají jako kosti.
Kosti jsou tvořeny z 23% sodíku a tyto potraviny mají 23% sodíku.
Pokud nemáte dostatek sodíku ve své stravě, Tělo je vezme z kostí,  člověk se „sníží", a kosti se oslabí.Tyto potraviny dají kostem to co potřebují.

 

Avokádo, lilek a hrušky „se starají" o zdraví a funkci dělohy a děložního čípku u ženy a podobají se ženskému orgánu.
Výzkumy ukazují, že když ženy konzumují jedno avokádo týdně, stabilizuje jejich hormony, zabrání nadměrné hmotnosti po porodu, a ochrání je před rakovinou děložního čípku.
Trvá to přesně devět měsíců, než se dá avokádo jíst,  Od květu až do dozrání;  Existuje více než 14.000 chemických fotolytických výživných složek,  z nichž každý odpovídá jednomu z těchto plodů. (Moderní věda zatím prozkoumala a pojmenovala asi 141).


Fíky jsou plné zrníček a jsou zavěšeny ve dvojicích, když rostou. Fíky zvyšují pohyblivost spermií a podporují jejich množení, bojují také proti mužské neplodnosti.

Brambory vypadají jako slinivka břišní a dokážou vyvažovat glykemický index při cukrovce.

Olivy pečují o zdraví a o funkci vaječníků.

Pomeranč, grapefruit a jiné citrusové plody připomínají žlázy prsů žen...
Pečují o zdraví prsů a o pohyb limfy uvnitř i vně dutin.


Cibule vypadá jako buňky našeho těla.
Výzkum ukázal, že cibule napomáhá k čištění všech tělesných buněk. Provokují také slzení  a tím pročistí epiteliální vrstvu oka.
Dalším spolupracovníkem je česnek, který pomáhá zadarmo odstranit radikálně nebezpečný odpad z těla.


Zašlete prosím tyto poznámky svým přátelům aby i oni je mohli využít.

 

Myspace Layouts

 

Jezte luštěniny, jsou zdravé!

Čočka


Má třetí nejvyšší obsah bílkovin, celých 26 %. Existuje v mnoha druzích, výborně stravitelná je červená (ta se nemusí ani dlouho vařit). Je jediným druhem luštěnin, které nenadýmá (prodává se už loupaná), proto se doporučuje také kojícím matkám a dětem od 9. měsíce věku jako zdroj bílkovin. Čočka výrazně snižuje obsah cukru v krvi, což potřebují především diabetici, pomáhá proti zácpě, únavě, posiluje nervovou soustavu a krvetvorbu. Zařaďte do jídelníčku jednou týdně.
Hrách
Patří k nejchutnějším luštěninám. Díky vysokému obsahu vitaminu B posiluje nervový systém, zvyšuje odolnost proti infekcím. Vitamin E zase zodpovídá za správnou činnost pohlavních orgánů, "káčko" ovlivňuje srážlivost krve. Zelený hrášek snižuje krevní tlak a účinně léčí chronické onemocnění ledvin. Hrách je elixírem mládí pro buňky.


Bob obecný


Je luštěnina Středozemí. Zdroj kyseliny listové, vitaminu E, manganu, železa a zinku. Jedí se syrové i vařené, mají nízký obsah tuku, takže jsou vhodné i pro redukci váhy. Naopak mají vysoký obsah proteinů. Boby obsahují i přirozené antioxidanty a fosfor. Čím dřív boby ve formě lusků sklidíte, tím jsou lahodnější. Kombinujte s rýží nebo těstovinami, získáte všechny aminokyseliny potřebné pro růst. Obsahují i beta-karoten a vitaminy C, A, E.
Pozor: Jsou nevhodné pro pacienty na antidepresivech skupiny inhibitorů MAO, mohlo by dojít ke zvýšení krevního tlaku.
 

Fazole


Jsou kvalitním zdrojem bílkovin, ale chybí v nich lysin a další esenciální aminokyseliny. Kombinujte proto luskoviny a obiloviny. Fazolová pomazánka na toastu, to je ono!
Fazol šarlatový obsahuje jedovatou látku, kterou člověk nestráví bez tepelné úpravy. Namočte je přes noc, potom 15 min. vařte, slijte, zalijte novou vodou a dále vařte 1,5 hod. doměkka.
Bílé fazole mají vysoký obsah vlákniny, snižují riziko ischemické choroby srdce. Oblíbené jsou hlavně v USA.

 

Myspace Layouts

 

 

Pálivý lék na bolest

 

Červené chilli papričky jsou nejen zdrojem vysoce pikantní chuti pokrmů, ale mohou lidskému tělu přinášet i velkou úlevu. Obsahují totiž kapsicinoidy, zvláště kapsicin - olejovou ostře pálivou látku, která je účinným lékem proti bolesti. Pravidelná aplikace kapsicinu v masti, pastě či náplasti zapůsobí na nervové buňky tak, že se sníží přenos bolestivých vzruchů do mozku. Této vlastnosti kapsicinu se využívá při zmírnění bolesti u kloubních zánětů, při rekonvalescenci po pásovém oparu nebo při nervových poruchách u diabetiků. Vědci pálivou látku zkoumají dál a zdá se, že by mohla např. pomáhat potlačovat svědění při lupénce.
Krása s příchutí
Proč se koření přidává do krémů a parfémů?
Protože stejně dobře jako chutná na jazyku, si na něm smlsne pokožka a nos.
Bez skořice si neumíme představit štrůdl ani svařák, ale v kosmetické branži je také postrachem tuku. Skořicová silice přidaná do tělového gelu prohřívá a prokrvuje pokožku, tím se aktivují a urychlují procesy v kožních buňkách, mimo jiné i odbourávání tuku. Pokožka získá hladší povrch, pevnost a pružnost.
Vůně skořice působí jako afrodiziakum, což se dá ověřit díky parfémům. V pánských vůních se často kombinují s muškátovým oříškem, budícím dobrou náladu, a kardamomem neboli egyptským pepřem, který zanechává silnou štiplavou stopu připomínající kafr.
Dámská vůně se asi nejčastěji koření vanilkou, která všeobecně vyvolává pocit klidu a pohody. Odvážnějším činem bylo přimíchat do parfému nezaměnitelný zázvor. V případě pepře se dá snadno odhadnout, že dodává voňavému koktejlu ten správný říz.

Zdroj: EMA 11 2011

 

Myspace Layouts

 

Rady tety kořenářky

 

Máte problematické nehty na rukou a nohou? Zkuste léty prověřená doporučení:
Když má nehet drobné jamky nebo rýhy - ke snídani jezte chléb se sýrem. Z jídelníčku vynechejte marmeládu a špenát, ochuzují organismus o vápník.
Máte-li slabé nehty - choďte hodně do přírody. Jezte více sýrů, vajec a přírodního jogurtu. Nepijte slazené nápoje typu kola ani barevné limonády.
Velice slabé nehty posílíte pomocí oxidu křemičitého, který lze koupit v lékárně.
Máte-li zanícené nehtové lůžko, smíchejte ve stejném poměru med a šťávu z cibule a před spaním si ze směsi upravte obklad a zakryjte obvazem. Směs působí jako dezinfekce a mobilizuje hojivé síly.
Když vám zaroste nehet, koupejte nohy v teplé vodě, aby nehty změkly. Pak vezměte kousek vaty a vsuňte ji pod zarostlý nehet, takže může lépe růst.

Zdroj: EMMA 11/2011

 

 

Myspace Layouts

 

Správný spánek

Co je spánek a co se s námi během spánku děje?


Klidný a ničím nerušený spánek není pro každého člověka úplnou samozřejmostí. Jen velmi malé procento lidí lehá večer do postele, upadne do hlubokého spánku a ráno po cca 7-8 hodinách se probouzí odpočato. Nespavost je pro mnohé martýrium, kdy v průběhu noci namísto klidné regenerace jen neklidně leží, převalují se a nad ránem těžko usínají, aby se vzápětí probudili nevyspaní.
Na spánek působí celá řada faktorů, které jej ovlivňují a ne vždy ku prospěchu věci. Celou řadu jich ale můžeme ovlivnit sami. V posledních 40 letech bylo učiněno hodně výzkumů týkajících se spánku a jeho poruch.
Jsou různé fáze spánku, ve kterých se během noci ocitáme. Při některých dochází k regeneraci mozku, při jiných k regeneraci těla, látkové výměně a obnově buněk. Spánek probíhá v celkem pravidelných cyklech. Během cca osmihodinového spánku proděláme 5 těchto cyklů. Velmi důležité jsou zejména dva.
Non REM spánek (hluboký spánek), kdy dochází k regeneraci těla a REM spánek (charakterizovaný rychlými pohyby očních víček), kdy se regenerují buňky mozku.
Tyto fáze se během noci střídají v pravidelných cyklech (5-6 krát), přičemž čím blíže ránu jsme, tím delší je fáze REM a kratší fáze Non REM. Ve fázi REM se nám zdají sny, ty které se zdají nad ránem si lépe pamatujeme, protože fáze nad ránem je nejdelší. Je-li však během noci naše tělo jakkoliv rušeno a to zejména ve fázi REM, toto vyrušení náš mozek registruje, nedojde k regeneraci a výsledkem jsou ranní bolesti a ospalost. Proto je velmi důležité, jaká bude naše postel a matrace.


Jaká by měla být poloha těla při spánku?
 

Odpočinek je důležitým parametrem při odstraňování problémů se zády. Správná poloha těla při spánku zmenší tlak v meziobratlových ploténkách a sníží svalové napětí v zádech. Ploténky tak mohou nasávat tekutiny a obnovit svoji funkci tlumičů otřesů a šoků během denní zátěže.
 

Nespavost - Do postele s bylinkami


 

Asi 25 až 35% dospělé populace má potíže se spánkem. Přestože nespavost a následná denní ospalost patří mezi nejčastější lidské stesky, zůstává až 85% případů nespavosti neřešených.
Terapie začíná dodržováním pravidel spánkové hygieny (např. úprava lůžka, ticho). Další možností jsou behaviorálně kognitivní metody a farmakoterapie. Dřív než požádáme lékaře o recept na léky pro nespavosti, jež mají mnohdy návykový charakter a vedlejší účinky, měli bychom zkusit přírodní řešení.
Bylinné přípravky používali s úspěchem naši předkové. Je vyzkoušeno, že se dobře usíná po pivu (samozřejmě v přiměřené dávce) - to mimo jiné obsahuje chmelový extrakt.
Již dávní Číňané, Řekové, ale i naše babičky a další popisují výborný zklidňující a duševně relaxační efekt kozlíku lékařského. Přípravek Benosen výše popsané účinné látky obsahuje, proto ho odborníci doporučují jako dobře tolerovatelné přírodní hypnotikum v chronickém stresu současného hyperaktivního životního stylu.

Zdroj: EMA 11/2011

Myspace Layouts

 

 

 

 

Ani málo, ani moc. Naučte se, že musíte pít "tak akorát"

 

Pijte vodu ve správném čase!

Víme, že je třeba pít hodně vody, ale důležité je i načasování pití.
Pití vody ve správném čase maximalizuje funkčnost

2 poháry vody hned po probuzení podporuje funkci vnitřních orgánů
1 pohár vody 30 minut před jídlem prospívá trávení
1 pohár vody před koupelí snižuje krevní tlak
1 pohár vody před spaním předchází krvácení do mozku a ve spánku často se vyskytujícímu srdečnímu záchvatu

 

 

Dodržovat správně pitný režim neznamená jen dostat do sebe co nejvíce
tekutin. Pokud jich vypijete mnoho, zatížíte organismus a ohrozíte činnost
ledvin.
Pozor si dávejte také na složení.

Nosíte u sebe celý den lahev s vodou a při každé příležitosti ji doplníte?
Pak možná trpí vaše ledviny. V souvislosti s pitným režimem se nejčastěji
hovoří
o nedostatečném doplňování tekutin, a na opačný extrém se zcela zapomíná.
Nadbytečné množství vody přitom zhoršuje filtrační funkci ledvin a zatěžuje
srdce.
Spolehnout se nedá ani na obvyklé rady, kolik tekutin byste měli denně
vypít. Tyto údaje jsou zcela individuální a závisí na věku, složení potravy,
typu
zaměstnání i trávení volného času.

 

Od jednoho litru až po pět

Podle údajů Státního zdravotního ústavu by měl dospělý muž vypít denně kolem
dvou litrů tekutin, žena o čtyři decilitry méně. Tyto údaje jsou však spíše
průměrné.

Ti, kdo celý den sedí v kanceláři, holdují zelenině, obilovinám a sůl si
raději odpustí, splní pitný režim jedním litrem tekutiny. Naopak mlsouni,
kteří
si den bez sladkostí a solených jídel nedokážou představit, fyzicky pracují
a večer jdou své hříchy ještě vysportovat, potřebují do těla dostat třeba i
pět litrů tekutin.

Podle toho si můžete svůj pitný režim jednoduše upravit a naučit se ho
dodržovat. Rozhodně se však neřiďte podle pocitu žízně. Ten se totiž
objevuje až
v okamžiku dehydratace. Navíc se pocit žízně ve vyšším věku snižuje, tudíž
pro seniory je takový ukazatel nedostatečný.

Na mírnou dehydrataci nás může upozornit také sucho v ústech, oschlé rty,
škytavka při jídle, tlak v okolí žaludku nebo suchá pokožka. Jako
stoprocentně
spolehlivý ukazatel poslouží barva moči a intenzita, s jakou na toaletu
chodíte.

Britští vědci dokonce spustili kampaň: Keep it light (Udržuj ji světlou),
která upozorňuje na to, že jedině barva moči je správný indikátor. Pokud
jdete
jednou za den a všimnete si, že je moč hodně tmavá, raději kolem sebe
rozmístěte lahve s vodou, abyste na doplňování tekutin nezapomínali.

Pokud běháte na záchod každou chvíli, začněte myslet na to, kolik vody
vlastně pijete. Na příliš velké množství vypité tekutiny vás upozorní
například zvýšené
pocení v normálních teplotních podmínkách, vlhké ruce či nohy, bolestivost
bodu vzadu uprostřed lýtka (při stisku prstem).

 

Při přepití hrozí otok mozku

Pokud pitný režim nedodržíte, hrozí vám v lepším případě vážné zdravotní
potíže, ale extrémní případy můžou skončit dokonce smrtí. Voda zajišťuje
nejen
látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin, tedy vylučování škodlivých látek,
které v těle vznikají. Umožňuje také plnou výkonnost všech ostatních orgánů
a
tělesných i duševních funkcí.

Po prvních příznacích dehydratace se objevují bolesti hlavy, únava
amalátnost, pokles fyzické i psychické výkonnosti včetně poklesu
koncentrace. Ztráta
tekutin na úrovni dvou procent tělesné hmotnosti představuje ztrátu až
dvaceti procent výkonu. U dětí se snižuje schopnost sledovat vyučování. Při
pětiprocentní
dehydrataci již hrozí přehřátí, oběhové selhání a šok.

Mírný, ale dlouhodobý nedostatek tekutin, který v denním shonu mnohdy ani
neregistrujeme, pak může mít za následek vážné zdravotní poruchy. Vedle
opakované
bolesti hlavy nebo zácpy mohou selhat ledviny nebo vzniknou ledvinové
amočové kameny.

I když ne tak častý, ale stejně nebezpečný je opačný extrém, hyperhydratace.
U lidí, kteří vypijí nadměrné množství tekutin, se objevují kolapsy a na
následky
zavodnění někdy umírají. "Ledviny pak nestihnou vodu zpracovat a dojde k
otoku mozku, při kterém člověk může zemřít," vysvětluje Eva Jančová z
kliniky
nefrologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak dodává, takový stav není častý. Člověk obvykle tolik vody nevypije,
případy kolapsů nebo úmrtí se vyskytly spíše u lidí, kteří závodili nebo se
snažili
přepít nějakou bolest. Častějším jevem je podle Františka Kožíška ze
Státního zdravotního ústavu mírnější nadbytek příjmu tekutin. Ten vede ke
zhoršení
funkce ledvin a k zatížení dalších orgánů, zejména srdce.

 

Minerálky jako lék

Na základě těchto informací lze odvodit, kolik litrů byste měli denně do
těla dostat. A tomu se také přizpůsobit. Pokud pijete málo, spojte konzumaci
nápojů
s pravidelnou činností nebo si po svém okolí rozmístěte více lahví.

Pokud máte pocit, že pijete hodně, zkuste si den nebo dva příjem tekutin (i
v jídle) počítat a zaměřte se také na barvu své moči.

Zvláštní pitný režim by měli dodržovat lidé, kteří sportují. Za hodinu
sportovní aktivity tělo ztrácí půl litru až litr vody. Během cvičení byste
tak měli
pít menší množství vody každých deset minut a po cvičení do sebe dostat
minimálně půl až tři čtvrtě litru vody. Nejlepší je sáhnout po minerální
vodě,
protože pocením minerály z těla vylučujeme. Pozor! Minerální vody jsou
léčivé a podle toho s nimi musíte zacházet. Je důležité, co konkrétně voda
obsahuje.
Když se v důsledku sportovní aktivity nebo tropických teplot potíte,
vylučujete z těla sodík. Pak je vhodné sáhnout po minerálce, která sodíku
obsahuje
více. Pokud trpíte průjmem a potřebujete doplnit tekutiny, jež tělo
ztratilo, sáhněte po Magnesii, ta totiž obsahuje hořčík, který je při průjmu
vylučován.

 

FAKTA * Denně by člověk měl vypít minimálně 1,5 litru tekutiny (v případě,
že konzumuje hodně potravin, které jsou bohaté na vodu). Maximální hranice
je
velmi individuální, dlouhodobá nadměrná konzumace tekutin snižuje funkci
ledvin a zatěžuje organismus. * Nejlepší je pít obyčejnou vodu z vodovodu:
obsahuje
vyvážené množství látek a je vhodná ke každodennímu pití. * Bez obav můžete
konzumovat jen kojenecké vody, pramenité a slabě mineralizované. Omezeně
sahejte
po minerálních vodách, zejména silně mineralizovaných. * Jen zcela výjimečně
pijte limonády, colové nápoje, ochucené minerální vody nebo energetické
nápoje.
Důvodem je cukr, který jen zvyšuje pocit žízně, a jeho "prázdné kalorie";
dále umělá sladidla, z nichž některá zvyšují chuť k jídlu, nebo oxid
uhličitý,
který spolu s organickými kyselinami (ochucovadla) poškozuje zubní sklovinu.

Zvláštní pitný režim by měli dodržovat lidé, kteří sportují. Za hodinu
sportování tělo ztrácí půl litru až litr vody.

Děti Nemívají tak silný pocit žízně jako dospělí, ale voda se v jejich těle
obměňuje až třikrát rychleji. Rodiče proto musí na dodržování pitného režimu
dohlížet. Projevy dehydratace jsou obdobné jako u dospělých, ale dítě může
být navíc neklidné a neobvykle zlobivé. Dítě ve věku od 2 do 3 let by mělo
vypít
1,3 litru tekutin denně, od 4 do 8 let 1,6 litru, od 9 do 13 let 1,9 litru
(dívky) až 2,1 litru (chlapci). Děti od 14 let mají vypít tolik jako
dospělí.

Dospělá žena Potřebuje zkonzumovat průměrně kolem dvou litrů vody denně. Z
toho by kolem 80 procent, tedy 1,6 litru, mělo pocházet z nápojů, zbytek z
jídla.
Nezapomínejte, že v okurce je 96 procent vody, v melounu či rajčatech 94
procent. Svůj pitný režim tedy přizpůsobte jídelníčku i zaměstnání. Lidé v
kanceláři
nepotřebují pít tolik jako manuálně pracující.

Dospělý muž Měl by do sebe denně dostat 2,5 litru tekutiny, z toho dva litry
v nápojích a půl litru ve stravě. Při fyzické práci a příliš slané a sladké
stravě však potřebuje zvýšit přísun tekutin třeba i na pět litrů.

Senioři Zaznamenávají značný přirozený úbytek tekutin, denně by tak měli
minimálně 2 litry vody vypít. Jenže pocit žízně se postupně vytrácí a starší
lidé
zapomínají pít. Pokud senior dodržuje pitný režim, přiklání se častěji ke
konzumaci sladkých nápojů anebo pije vodu, do které si přidává sladké
sirupy.
To zase negativně ovlivňuje jeho zdravotní stav.

 

 

 

 Malých Otesánků přibývá

 

 

Čtvrtina českých dětí má nadváhu * Příliš jídla + málo pohybu = obezita

Zakulacuje se vašemu malému školákovi bříško? Přijdou vám naducané tvářičky
a ruce pokryté tukem u dětí roztomilé? Jestli jste přesvědčeni, že z
tloušťky
vaše dítko časem vyroste, jste na omylu a zbystřete. Z obézních dětí totiž
ve valné většině vyrostou také tlustí dospělí. Tukové buňky se vytvářejí do
dvou až tří let věku a jejich počet v průběhu života neklesá, naopak. Při
velkém nadbytku jídla a nedostatku pohybu tukové buňky jen přibývají.

Jestli nechcete mít doma Otesánka, je potřeba dodržovat při stravování
základní pravidla. Zapamatujte si, že strava pro děti má být pestrá a má
obsahovat
všechny základní živiny, tedy sacharidy, tuky, bílkoviny, vitaminy a
minerální látky. "Pro podporu trávení, vstřebávání živin a dobrý imunitní
systém je
důležité zařazovat do dětského jídelníčku také živiny, jako j s o u
vláknina, prebiotika a probiotika. Najdete je v celozrnných obilovinách,
mléku, ovoci,
zelenině, červeném mase a mořských rybách, které by měly být zařazovány do
jídelníčku pravidelně," říká dětský obezitolog Zlatko Marinov.

Naopak neplnohodnotné potraviny, tedy cukrovinky, uzeniny, smaženiny či
sycené tekutiny dětské tělo nepotřebuje a mělo by je konzumovat jen občas.
Důležité
je taky rozdělit ratolestem stravu do 5 dávek v průběhu dne. Rodiče by
neměli zapomínat ani na pitný režim. Dítě by mělo vypít minimálně 1,5 litru
tekutiny
denně a to především dopoledne. "Pro děti jsou nevhodné sycené nápoje a
džusy, které jsou energeticky hluché a dětskému tělu z výživového těl
pohledu nic
nepřinášejí. Ideální je pít neperlivou vodu, neslazené ovocné čaje a ředěné
sirupy," doporučuje obezitolog Marinov.

Marino

 

 

Jak by měla názorně vypadat vyvážená dětská strava?

Snídaně

K snídani odborníci na výživu doporučují dát dětem potraviny, díky kterým se
budou moci během dopoledne soustředit na vyučování a přemýšlet. To zajistí
jídlo s větším obsahem sacharidů a lehkou stravitelností. Příklad: Celozrnné
snídaňové cereálie s porcí mléka nebo celozrnné pečivo s lučinou a ovocný
jogurt.

Pozor! Dohlédněte na to, aby dítě snídani nikdy nevynechalo. V případě
vynechání snídaně dochází k rozvoji takzvaného zásobního metabolismu, který
vede
k nežádoucím zásobám tuku a rozvoji obezity.

Přesnídávka

Příklad: Ovoce nebo zelenina, tmavé celozrnné pečivo, mléčný jogurtový nebo
tvarohový výrobek, kvalitní krůtí či vepřová baby šunka.

Oběd

Příklad: Kuřecí či hovězí vývar, plátek libového masa, brambory nebo rýže,
salát.

Svačina

Příklad: Banán, jablko, jogurt, tvaroh nebo jogurtový nápoj.

Večeře

Příklad: Zeleninové a těstovinové saláty, ryby, nízkotučný sýr, ořechy,
luštěniny, kvalitní maso a mořské ryby.

Jaké nemoci způsobuje obezita

* Obezita je civilizační onemocnění, které přináší řadu vážných zdravotních
potíží. Jen v Evropské unii nyní trpí přes 20 000 obézních dětí cukrovkou,
400
000 vykazuje vyšší hladinu cukru v krvi (tzv. předcukrovkový stav) a přes
milion obézních dětí má známky kardiovaskulárního onemocnění, včetně
vysokého
krevního tlaku a cholesterolu. Tyto poruchy a nemoci moci bývaly dříve
typické až pro pacienty ve věku babiček.

 

Autor: Michaela Svobodová

 

 

Bodnutí vosy přivodilo smrt důchodci, nebezpečné jsou i včely

 

Vosí žihadlo opět zabíjelo. Tentokráte v Praze. K tragickému případu došlo v úterý na Žižkově, kde vosí žihadlo způsobilo 82letému muži silnou alergickou
reakci, kterou nepřežil.
 

„Anafylaxe měla za následek otok dýchacích cest a zástavu oběhu. Pacientovy životní funkce se bohužel nepodařilo obnovit ani neprodleně zahájenou resuscitací,“
informovala ve středu mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.

Jde již o druhý smrtelný případ vosího žihadla letošního léta. Na začátku prázdnin na Břeclavsku zemřel po bodnutí vosou do té doby zdravý mladý muž. „Dostavila
se u něho tak silná alergická reakce a šok, že jsme ho už nedokázali oživit,“ řekla tehdy mluvčí
záchranářů.

Vosí sezóna podle entomologů v srpnu kulminuje, což se může projevit v aktivitě bodavého hmyzu.

„Útoky bodavého hmyzu se v metropoli citelně zvýšily, v minulém týdnu vyjížděli záchranáři k následným alergickým reakcím dvakrát až třikrát denně a úterý
bylo v tomto smyslu rekordní, když kromě tragického případu byli předáni do zdravotnických zařízení roční a dvouletý chlapec a tři dospělí lidé,“ potvrdila
Ernestová.

V posledních letech bylo vos méně

Vosy, včely, sršně, pavosy a jiný bodavý hmyz otrávily mnoha lidem léto. „Aktivita vos každoročně vrcholí právě v srpnu, to je normální jev. V srpnu se
líhnou dělnice, které ale s příchodem prvních mrazíků vymřou,“ vysvětlil entomolog Severočeského muzea v
Liberci
Pavel Vonička.

„Životní cyklus té skupiny vos, která hnízdí na půdách a v křoví, skončil, zatímco další skupina, která hnízdí v zemi, projevuje v tomto ročním období největší
aktivitu i početnost. Vos letos není víc než obvykle, ale může se to tak jevit, protože loni a předloni jich bylo méně,“ uvedl entomolog Muzea Mariánské
Lázně Libor Dvořák.

„Pokud srovnáme jejich stav s obdobím před čtyřmi či pěti roky, budeme na normálu,“ dodal.

To, že je letos vidět více vos, vysvětlil předseda Okresní organizace Českého svazu včelařů ve Strakonicích Josef Švelch vývojem počasí. „Letošní léto bylo
poměrně chladné, proto vosy více slídí v okolí, aby ochránily slabší snůšku,“ uvedl.

Agresivita vos se podle entomologů nijak nezvýšila, „Není to ve vosách, ale v lidech,“ kontruje obavám z vosích žihadel Dvořák, podle něhož jsou rozhodujícími
faktory pro následky alergie, zdraví, síla a věk, roli hraje i místo, kam jedinec žihadlo dostane.

„Jedovatost nijak nekolísá, je standardní,“ dodal.

Včelí jed podobný jedu kobry

Podle biologa z Národního parku Podyjí Martina Škorpíka jsou navíc vosy mnohem méně agresivní než včely, které jsou na rozdíl od vos známy svou aktivní
obranou hnízda, kdy se nebezpečnými výpady snaží vetřelce doslova zahnat. Nejméně agresivní je podle většiny dotázaných znalců sršeň.

Entomologové proto kategoricky odmítají lidové rčení, že sedm sršních žihadel zabije koně a tři stačí na člověka. Podle nich mají naopak včely až padesátkrát
více jedu než jejich velcí příbuzní – sršni – a navíc jsou útočné látky včel až patnáctkrát účinnější.

Rozdíl v intenzitě jedu tohoto hmyzu je podle Škorpíka dán nejen jeho biologickým složením, kdy se na rozdíl od vosího včelí jed nevíce podobá jedu smrtelně
nebezpečné kobry, ale i způsobem vpravování jedu do těla oběti. Zatímco vosa při bodnutí, kdy žihadlo vtáhne zpátky, zanechá v ráně jen minimum jedu, včela
ztrátou žihadla se zpětnými háčky doslova vymačká celý obsah svého jedového váčku a o to je jed působivější.

„Vosa je schopna píchnout žihadlo třeba pětkrát za sebou, ale její jedovatost je menší než třeba u včely. Problémy většinou způsobuje až druhotná infekce,“
doplnil vedoucí Biologické stanice v Přerově Ivo Růžička.

Právo

 

Sršni, vosy i včely letos útočí více než loni


 

Odborníci se shodují – pokud se po bodnutí včelou, vosou či sršněm projeví u postiženého alergická reakce, měl by se vždy volat lékař. A bodavého hmyzu
je letos víc než dost. Středočeští záchranáři už tak od začátku prázdnin vyjížděli téměř ke čtyřem stovkám případů, což je podle jejich statistik oproti
loňsku nárůst o 14 procent.
 

„Průměrně se jedná o devět takových výjezdů za den, nicméně stane se, že během jednoho dne
záchranáři
vyjíždějí kvůli bodnutí vosou či včelou i pětadvacetkrát,“ doplnila mluvčí středočeské záchranky Tereza Janečková.

Záchranáři přitom většinou jezdí pouze k bodnutím, která vyvolají alergickou reakci a běžné píchnutí vosou nebo včelou řeší lidé podomácku přiložením studeného
obkladu, případně přidají ocet nebo cibuli.

Záchranáři například zasahovali ve Zbraslavicích na Kutnohorsku, kde devětatřicetiletého muže píchl sršeň do ucha. „Muž měl prudkou alergickou reakci s
krátkodobým bezvědomím, poklesem tlaku, nevolností, kopřivkou a otoky. Záchranáři muže předali na jednotce intenzivní péče v
Kutné Hoře,
“ popsala jeden z příkladů velmi citlivé reakce na jed hmyzu mluvčí Janečková.

V nemocnici v
Kladně
také skončila i žena, kterou napadl a poštípal roj včel.

Pozor, hrozí udušení!

Ve většině případů, u nichž zdravotníci zasahovali, se jednalo o alergické reakce nebo o větší počet žihadel či bodnutí v oblasti krku a úst, kdy hrozí
otoky a následné dušení.

„V takových případech by se měla záchranná služba volat vždy. Není bohužel pravidlem, že lidé, kteří nejsou alergičtí na pobodání hmyzem, nemohou dostat
alergickou reakci,“ apelovala Janečková.

Drobné otoky a bolest v místě vpichu jsou podle lékařů normální, ale při jakémkoliv náhlém zhoršení zdravotního stavu je třeba ihned zavolat
záchrannou službu
na čísle 155. Při závažné alergické reakci totiž může dojít k dušení, poklesu krevního tlaku, křečím, bezvědomí a někdy i k zástavě srdce.

Častěji oproti jiným letům vyjíždějí k případům bodnutí hmyzem také jihočeští záchranáři. „Jedná se většinou o včely a vosy, a to i se silnou anafylaktickou
reakcí, kdy jsme museli několik pacientů převézt také do nemocnice. Žádný z případů však zatím neměl tragické následky,“ sdělil Právu ředitel jihočeských
zdravotnických záchranářů Marek Slabý.

„Prevence je jednoduchá – chránit se před bodnutím. To se ale teď v létě lehce řekne. Alergici by situaci neměli podceňovat, mít u sebe léky, o kterých
z minulých případů ví, že na tyto reakce zabírají, a vyhledat lékaře,“ řekl Právu lékař Milan Kratochvíl.

Lidé, kteří anafylaktickou reakci utrpěli, upozorňují, že jde o život. „Začaly mi otékat obě ruce, zátylek a také pod jazykem. Dcera mě odvezla do nemocnice
na pohotovost, kde jsem stačila říci jen své jméno a zkolabovala jsem. Probrala jsem se na nemocničním lůžku, pod klíční kost mi napíchli kapačku,“ líčila
nepříjemný zážitek žena z
Českých Budějovic.
Včelám, vosám i sršňům se nyní snaží vyhýbat.

3 lidé šlápli do vosího hnízda

Desítky případů, kdy lidé vyhledali lékařskou pomoc po bodnutí vosou nebo sršněm, řešili již letos v létě lékaři ve Fakultní nemocnici v
Olomouci.
„Na urgentním příjmu zaznamenali zhruba dvacet těchto případů. Potřeba byla minimálně jednodenní hospitalizace. Další pacienti po bodnutí byli ošetřeni
na ambulancích,“ řekl Právu mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Počet případů je podle něj obdobný jako v minulých letech, v poslední době se však množí ty vážnější. „V minulých čtrnácti dnech jsme přijali tři pacienty,
kteří šlápli do vosího hnízda. Měli v sobě až třicet žihadel,“ uvedl mluvčí.

V Dobroníně na Jihlavsku zase v srpnu roj agresivních vos u rodinného domku poštípal teprve tříletou holčičku. Velitel zásahu si vyžádal asistenci záchranářů,
kvůli možnému podezření na alergii na vosí bodnutí. Ta se ale nepotvrdila, a tak zdravotníci nakonec naštěstí zasahovat nemuseli.

Radek Plavecký,
Právo

Tuky mají v těle nezastupitelné místo

 

Photobucket

Myslíte si, že nízkotučná strava je cesta ke zdravému životnímu
stylu? Opak je pravdou. Organismus ochuzený o nezbytné tuky může
mít vážné problémy. Lidské tělo totiž tuky potřebuje! Které tuky
jsou však ty prospěšné a které bychom měli naopak mít ve svém
jídelníčku pod kontrolou?

Mýty o zdravé stravě
Podle celosvětového výzkumu veřejného mínění, který provedla
v loňském roce agentura Millward Brown v České republice
a v dalších patnácti zemích světa, 65 % dotázaných souhlasí
s tvrzením, že nízkotučná strava je zdravá. Avšak lidé se často
vyhýbají tukům, které jsou v jídle na první pohled viditelné,
jako např. sádlo, škvarky, slanina, máslo, margariny. Existují
však i tuky skryté, které bývají často opomíjeny. Najdeme je
především v uzeninách, v tučném mase, tučných mléčných výrobcích
nebo v různých sušenkách a dortech, nebo i v levných čokoládových
polevách a sladkostech. A jsou to právě skryté tuky, které bychom
ve stravě měli omezit, neboť jejich nadměrnou konzumací přijímáme
velké množství "špatných tuků".

Další mýtus, který mezi lidmi panuje, se týká množství tuků,
které bychom měli v potravě přijímat. Dvě třetiny dotázaných
uvedli, že jejich tělo potřebuje ve stravě méně než 14 % tuků. Ve
skutečnosti jsou potřeby lidského organismu dvojnásobné!
Tuků není potřeba se bát. Mnohem důležitější je udržovat vyvážený příjem a výdej energie. Tělo by mělo přijímat ze stravy okolo 30 % energie právě prostřednictvím tuků. Lidský organismus se bez tuků neobejde, potřebuje ho nejen jako zdroj energie. Tuk pomáhá chránit naše orgány, udržovat tělesnou teplotu, vstřebávat vitaminy A, D, E a K, které jsou rozpustné pouze v tucích.

Zdroj: EMA 1/2011


Photobucket
 

 

Mozková mrtvice je zákeřná


Linje2010.gif picture by darmarka3

Mozková mrtvice už nepostihuje výhradně jen seniory. Jejím cílem se stali i podstatně mladší lidé. Hlavně ženy kolem dvacítky. Iktus, jak se cévní mozkové příhodě (CMP) říká, udeří nečekaně také na ty zdravé.
Levou rukou obratně posouvá dvouměsíčního syna v polohovací sedačce. Pravou má méně hybnou. Klučina se na mámu usmívá. On je důvod, proč Klára Salačová z Prahy začala víc cvičit a snaží se dál odstraňovat následky mozkové mrtvice, která ji ochromila před čtyřmi lety. Bylo jí tehdy 25 let a měla před diplomkou.


Nemoc v Africe
Jela s přítelem na pár měsíců cestovat po Africe. Byli pátý den v Kapském Městě, když... "Při večírku s kamarády se mi udělalo zle. Nemohla jsem polykat," vzpomíná blondýnka na chvíle, kdy si přítel myslel, že je opilá, a uložil ji do postele. Mýlil se. "Probudila jsem se ráno a měla jsem pravou půli těla nehybnou a nemohla mluvit. Vysoukala jsem ze sebe jen: Klára. A pak slovo pivo. To mi naskočilo, ať jsem chtěla říct cokoli," usměje se. Do té chvíle vládla čtyřmi světovými jazyky: naráz jí zmizely z paměti. Naštěstí v nemocnici CMP poznali, navíc tu pracovala Češka. "Byla jsem tři dny mimo, nic mi nedocházelo," vypráví žena, jíž hned pomáhali i logoped a fyzioterapeutka. "Pak přijel táta. Naši byli má opora."

Boj o sebe samu
Klára, která se po měsíci poloochrnutá vrátila do Česka, bývala sportovkyně a nadějná studentka. To je pryč. Dva roky "žila" v rehabilitačních zařízeních a nemocnicích bez jakékoli vize. "Sebelitování střídalo naštvání a boj. Nechtěla jsem být na vozíku. Začala jsem sama chodit," říká čerstvá maminka.
Co se stalo? Klára splnila jeden ze spouštěcích faktorů mrtvice: užívala antikoncepci. "U žen se hormonální antikoncepce jeví jako rizikový faktor. Ovšem jeden z mnoha, ne jediný. Příčinou je jejich kombinace," vysvětluje MUDr. Jaroslav Elis, primář Neurologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze. Mrtvice si libuje v hektickém životním stylu, nedostatku spánku, vysilujícím stresu, nadváze a řadě podobných jevů. "To je důvod, proč jsou jí ohroženi i mladší lidé," dodává Jaroslav Elis a vzpomíná na 18letou pacientku, nadějnou klavíristku, jíž mrtvice předčasně ukončila kariéru. Mnozí k ní mají i genetický předpoklad, "spouštědlem" jsou vysoký krevní tlak, cukrovka a nadměrná krevní srážlivost.

Lze ji léčit
Mozková příhoda je nedokrvení určité části mozku nebo krvácení do mozku a jeho obalů. Buď se uzavře céva, nebo se naopak krev rozleje po prasknutí tepny. Obojí způsobuje postupné odumírání mozkových buněk a poškození řady řídicích center. Lidské tělo reaguje ochrnutím části těla a zablokováním komunikace. CMP může udeřit kdykoli a představuje druhou nejčastější příčinu úmrtí.
"Lze ji léčit! Dopraví-li člověka s příznaky mozkové mrtvice včas záchranka na iktové pracoviště, je šance, že bude žít plnohodnotně bez ochrnutí. Roli hraje čas. První tři hodiny od projevů iktu rozhodují," míní Jaroslav Elis s tím, že lidé varování těla podceňují. Myslí si, že slabost končetin, bolest na hrudi, porucha rovnováhy i řeči apod. přejdou. "Mladé ani nenapadne, že by mohlo jít o zmíněnou příhodu. Přežívá tvrzení, že to je věc seniorů." A starší? Ti zase říkají, že si musejí odpočinout.
Protože lidé nevolají medicínskou pomoc včas, můžou lékaři účinné moderní metody využít u necelých 3 % pacientů. Ročně CMP postihne 30 000 našinců, řada z nich umírá nebo zbytečně zůstává s trvalými následky.   

Nehty si nikdy neostříhám!
S mrtvicí se Klára poprala. Sice kulhá na pravou nohu, méně ovládá pravou ruku, pomaleji mluví, školu dodělat nemohla, ale zkouší pomalu všechny sporty i činnosti a je soběstačná. V invalidním důchodu dokonce omezeně pracuje. 
"Máme s přítelem syna a snažím se to zvládat. Třeba si předčítám nahlas, abych Jonášovi mohla číst pohádky a nekoktat. A to jsem bývala ukecaná! Jediné, co nezvládnu, je ostříhat si nehty, ačkoli už jsem přeučený pravák. I s tím mi moc pomáhá máma," líčí Klára. "Už to ani neřeším, prostě žiju a příhodám, jako když mi revizor v tramvaji pořád dokola podsouval odznak a nenechal mě vykoktat, co mi je a že se nemůžu za jízdy pustit a ukázat lístek, se jen směju."
Klára si našla jiné hodnoty a přátele. K nim počítá Věru Zajíčkovou (28). I tato mladá středoškolačka je od roku 2002 po mozkové příhodě. Zaskočila ji, když šla do práce mezi děti do školky.

Pomoc nepřišla včas!
Zatočil se s ní svět. Vnímala, jak ji nesou do sanitky, a pak už nic. "Probrala jsem se na nemocniční chodbě, kde jsem ležela, nikdo nikde," vzpomíná Věra. Následoval další převoz a probuzení v pražské nemocnici Na Homolce, kde okolo postele stáli lékaři a rodiče.
"Až tam se doktorka ptala, zda vím, co se stalo. Neměla jsem ponětí," popisuje Věra. Příznaky mrtvice v první fázi zdravotníci zřejmě podcenili. Na nejmodernější radikální záchranu bylo pozdě. Respektive nebyla účinná. "Přesto se z té situace dostala dobře," komentuje Věřin stav Jaroslav Elis.
"Při ucpání cévy lze obnovit průtok krve medikací nebo můžeme důležitou zúženou cévu roztáhnout jakoby nafouklým balonkem a vložením výztuhy," popisuje postupy primář. Nejsou jediné. Novinka je zavedení spirálovitého katetru do místa uzávěru cévy - jím se sraženina de facto vytáhne. 

Mladé ženy, ale i muži
Věra vzpomíná, že ji tělo varovalo. "Chodila jsem na aerobik a tam mě začala zlobit pravá noha. Nešlo mi došlápnout na špičku a bolelo mě u srdce." Jako mnozí si říkala, že se nesmí hlídat, až dostala srdeční záchvat. "Táta chtěl volat sanitku, ale já odmítla," popisuje Věra Zajíčková svůj stav před CMP. Následovaly bolest hlavy a teploty; lékařka naordinovala vše proti chřipce. A pak to přišlo - dvě ucpané cévy v mozku jako důsledek špatné srážlivosti krve a antikoncepce předepsané bez vyšetření.
"Napřed jsem nechtěla nic a k sobě pouštěla jen naše. Nemohla jsem mluvit, chodit, byla jsem jako dítě, které se učí vše znovu. Šílené!" vzdychne. Na první pohled ale u ní není zásah mrtvice znát. Vybičovala se! Začala s logopedkou dětskými básničkami, přešla na rehabilitace i sport, dnes mírně kulhá a podobně jako Klára špatně ovládá pravačku. Přesto mi ji při setkání podala. Snaží se obnovit vše. Horší je to s během. Jednou při něm upadla a sama sobě se smála. "Pro mé nekoordinované pohyby při vstávání si lidé mysleli, že jsem opilá, a vyhnuli se mi. Na to si člověk zvykne," tvrdí Věra, která okolí omlouvá. Oni prý o mrtvici nic netuší. Tak jako dřív ona.
"Už jsem zvládla nejvyšší horu Walesu a norský Swartizen," říká hrdě dnes účetní a spoluzakladatelka neziskové organizace Ictus sdružující lidi po CMP (www.ictus.cz). Tam jsou i mladší muži.

Ictus pomáhá iktu
"Málokdo si umí představit, jaký stres to onemocnění pacientovi přináší. Napřed nedokáže říct, co mu je, jak se cítí, a pokud je zasažen silněji, je další stres otázka návratu do života. Jak kvalitní bude?" naznačuje problémy Jaroslav Elis s tím, že u mladých je to dvojnásobné.
Nezřídka přijdou rehabilitace, někdy částečná či plná invalidita. Tím je zasažena i rodina, což je ekonomicky náročné.
"Sdružení Ictus dělá úžasnou věc. Tady si pomáhají lidé stejného postižení. Ti věci znalí usměrňují nováčky, ukazují jim, jak s CMP bojují jiní, mají kontakt na terapeuty a lékaře," chválí je primář. V Ictu zdaleka nejsou všichni, jimž mozková mrtvice změnila život. Mnozí o něm nevědí. Jiní nemají zájem.
"Jsou lidé, kteří mozkovou příhodu přežijí, ale nižší kvalita dalšího žití je odradí od snah o změny. Rezignují a to je prohra," poznamená Jaroslav Elis. Nezájem o vše další mají někdy bohužel i mladí pacienti. "Škoda že není speciální rehabilitační ústav jen pro pacienty po CMP. Vyplatil by se," připouštějí odborníci z řad neurologů.
Mrtvice je zákeřná a může udeřit kdykoli na kohokoli. Mládí neochrání. Dejte slovo svému tělu! Stačí málo - a vše bude dál v pořádku.
MICHAELA ŠMERGLOVÁ
Snímky ???

CMP a ženy
Docent MUDr. Martin Bojar, přednosta pražské neurologické kliniky FN Motol, varuje ženy před kombinací kouření a hormonální antikoncepce. Podle jeho slov je to spojení tak závažné, že před mladými ženami nastolí volbu: cévní mozková příhoda, nebo zřeknutí se alespoň jednoho z oněch rizikových faktorů. Trpí-li žena navíc migrénami, může dojít k dokončeným migrenózním záchvatům a CMP. Riziko této příhody je u kuřaček vyšší než u kuřáků, zvyšuje se s množstvím vykouřených cigaret.


Pomáhají iktové jednotky
Specializované jednotky fungující při neurologických klinikách či odděleních, kde se léčí CMP, jsou v každé větší nemocnici. Důležité je, aby se tam postižený včas dostal, což záleží i na záchranářích a lékařích.

Mrtvice a slavní
Mozkové mrtvici v historii podlehl spisovatel Charles Dickens (bylo mu 58 let). Toto onemocnění zahubilo v 38 letech i Joachima Adama, zakladatele kvasnického kostela, stavby považované za nejkrásnější na moravském venkově. Po mozkové mrtvici ochrnul francouzský komik Jean-Paul Belmondo, který je jen díky cvičení opět ve formě. Mozková mrtvice ochromila přímo na jevišti i nedávno zesnulého českého herce Petra Haničince.

Linje2010.gif picture by darmarka3

Zdroj! Časopis Květy

 

Trpíte kinetózou?


Více smajlíků ke stažení

Najednou máte pocit, že se vám zem houpe pod nohama a váš žaludek
už to nevydrží. Tato nemoc cestovatelů dokáže potrápit malé
i velké. Připravte se na ni!
Ztrácíte pod sebou pevnou půdu, všechno se s vámi točí a je vám
na zvracení. Lidově se těmto nepříjemným zážitkům říká mořská
nemoc. Jenže kinetózu nemusíte dostat jen při plavbě na lodi nebo
jachtě, ale vlastně v jakémkoli dopravním prostředku - v autě,
autobusu, ve vlaku, v letadle, na kolotoči, horské dráze nebo
třeba na velbloudu. Jde o nemoc z pohybu.
Během jízdy vidí naše oči něco jiného, než co vnímá ústrojí
rovnováhy ve vnitřním uchu. Tento rozdíl je největší, když si
třeba v autobuse začnete číst knížku. Mozek je zmatený a nervové
podráždění vyvolává u citlivějších osob charakteristické
příznaky. Většinou nejprve začnete zívat, cítíte únavu a bolí vás
hlava. Klesne vám krevní tlak, připojí se i nadměrná tvorba slin,
studený pot a závratě. Nakonec se objevuje i nutkání na zvracení
a nevolnost. Zachránit vás může jedině igelitový pytlík nebo
dostatečná příprava před cestou.
Pokud o sobě víte, že vás trápí cestovní nevolnost, použijte před
cestou léky. Nejznámější jsou tabletky Kinedryl a Ginger,
homeopatika Cocculine nebo žvýkačky Travel Gum, všechny jsou
volně k dostání v lékárnách.

Více smajlíků ke stažení

V autobuse:
Nejvhodnější jsou pro vás přední sedadla, protože tam jsou otřesy
nejslabší a můžete se dívat na cestu. Navíc máte v případě nouze
blízko ke dveřím.

Více smajlíků ke stažení

V autě:
Dělejte často zastávky a v autě větrejte. Nejlepší místo je vedle
řidiče, kde můžete sledovat krajinu, kterou projíždíte, předním
oknem.

Více smajlíků ke stažení

Ve vlaku:
Posaďte se po směru jízdy, pokud možno uprostřed vagonu a co
nejdále od okna.


Více smajlíků ke stažení

V letadle:

Během letu vás spíš než kinetóza potrápí jenom tlak v uších
a jejich zaléhání. Proti tomu vám pomůže zívání, polykání
naprázdno, žvýkání nebo cucání bonbonu. Nejstabilnější místa jsou
mezi křídly.


Více smajlíků ke stažení

Na lodi:

Zvyknout si na houpání vln může trvat až tři dny. Nejstabilnější
místo je uprostřed lodě. Nesledujte mořské vlny a omezte pohyb.
Raději se dívejte na nebe nebo ležte se zavřenýma očima.

TIPY, JAK ZMÍRNIT KINETÓZU
Necestujte nalačno.
Ještě před odjezdem a pak během cesty se vyhýbejte jídlům, která
dráždí žaludek.
Pozor na alkohol - narušuje vnímání rovnováhy!
Nekuřte - nikotin příznaky kinetózy zhoršuje.
Dýchejte zhluboka a dopřejte si čerstvý vzduch. Nevolnost mohou
vyvolat i nepříjemné zápachy, cigaretový kouř nebo výfukové
plyny.
Seďte klidně a nepohybujte příliš hlavou.
Během cesty nečtěte, jenom se vám přitíží.
Aby se vám vrátil pocit rovnováhy, sledujte pevný bod nebo
krajinu ve směru cesty. Úlevu vám přinese, když část cesty
prospíte.
Myslete pozitivně. Při kinetóze hraje velkou roli psychika.
Relaxujte, nemyslete na nevolnost a snažte se nějak zabavit,
například posloucháním rádia nebo hovorem se spolucestujícími.

flow39.gif
 

 

Fazolové lusky


divers1rk7.gif

 

   Fazolové lusky jsou doslova studnicí mladosti. Podporují
látkovou výměnu a obnovují buňky celého těla. Pravidelnou
konzumací předcházíte vráskám, lámavosti nehtů a ztrátě lesku
vlasů. Doporučená roční spotřeba je asi 3 kg na osobu. Bonduelle
přináší na trh již tepelně opracované celé nebo krájené lusky ve
sterilované a mražené formě. Jsou vynikající v polévce, salátech,
hodí se k zapékání s bramborami či těstovinami i jako samostatný
chod nebo příloha.

Zdroj: EMA
 

 

Něco pro zdraví

Věděli jste?

Photobucket

Zde jsou prastaré vychytávky na vaše bolístky. Některé osvědčené zdravotní
rady sice mohou vypadat velmi podivně až neuvěřitelně, ale stojí
za to je vyzkoušet.

Proč je jantar na revma?
Obsahuje totiž terpeny a éterické oleje, které dokážou tišit
revmatické bolesti. Omotejte si kolem bolavých kloubů jantarový
řetízek nebo navlékněte na prst jantarový prsten. Kromě toho vám
pomůže koupel ze smrkového jehličí (3 hrsti jehličí vařte čtvrt
hodiny ve 2 l vody a přidejte do koupele) nebo z březové kůry
(hrst kůry vařte ve 2 l vody 10 min. a nalijte do vany).

Proč je olej na rýmu?
Nejen na rýmu, ale na všechny možné virózy a angíny. Kvalitní
olivový nebo slunečnicový olej totiž zbavuje ústa a hrdlo
parazitů a škodlivých látek. Naberte si do pusy lžíci oleje
a pořádně propláchněte všechna místa i za jazykem a mezi zuby.
Bude to trvat několik minut. Nakonec olej vyplivněte. Celou
proceduru opakujte denně.

Proč je paprika na srdce?
Pomáhá proti ucpání cév, a tudíž mrtvici, trombóze a infarktu.
Obsahuje totiž kapsaiciny, které zabraňují srážení krve. Stejné
účinky má mletá i syrová, ale syrová lépe vypadá a příjemně
křupe. Prokrvení prý podporuje i žlutá kukuřice. Uvařte 3 lžíce
zrn v půl litru vody, 10 min. louhujte, přeceďte a pijte obden
1 šálek.

Proč je kefír na všechno?
Tento tradiční kavkazský mléčný nápoj byl na ruských klinikách
odjakživa používán jako léčebný prostředek při všech nemocech
a stavech vyčerpání organismu - od tuberkulózy přes AIDS až třeba
po mentální anorexii. Kefír totiž tělu dodává důležité vitaminy
B, cenné sacharidy a bílkoviny. Kvasinky a bakterie kyseliny
mléčné navíc regenerují střevní mikroflóru a posilují imunitní

systém. Denně můžete pít bez obav až litr kefíru. Dobrou chuť!

Proč jsou fialky na oči?
Obklady z fialkového čaje působí při všech zánětlivých
onemocněních očních víček, jako je třeba ječné zrno. Potřebujete
listy, květy i kořínky. 2 čajové lžičky této směsi zalijte šálkem
vařící vody, nechte 15 min. louhovat a sceďte. Namočte do vývaru
kousek látky, vyždímejte a přiložte na zavřené oči. Obklad můžete
na očích ponechat 20 min. několikrát denně.

Proč je voda na tlak?
Protože povzbuzuje srdce. Každé ráno se omyjte studenou tekoucí
vodou od pravého zápěstí po ramena. Na vnitřní straně paže
postupujte žínkou od ramen dolů k zápěstí, na vnitřní straně
směrem nahoru, pak přejděte k podpaždí, přes krk, prsa a břicho
k bokům. Nato začněte s levou paží a všechno zopakujte. Večer si
napusťte do vany studenou vodu do výšky středu lýtek a 5 min.
v ní choďte jako čápi - nohy vždy celé vynořte z vody a zase do
ní celé ponořte. Pak si natáhněte teplé ponožky.

Proč je tenisák na bolesti?
Terapii s tenisovým míčkem na hlavě vymyslela jedna německá
rehabilitační pracovnice. Člověk podle ní přestává myslet na
bolest, když má na hlavě míček, který by neměl spadnout.
Soustředí se totiž jen na tělesný kontakt s míčkem, a tím jakoby
uzavře nervové "kanálky bolesti". Kromě toho mají tyto cviky za
příjemný následek i uvolnění svalstva, které také tiší bolest.

Zdroj: EMA 1/2011
 

 

Sedm tipů pro nehty


Photobucket



1. Kůžičku nikdy neodstřihujte, poroste víc a ztvrdne.
2. Denně je ošetřujte olejíčkem nebo krémem.
3. Pro zkracování nehtů používejte jemný pilník, nikdy ne kovový.
4. Lak není jen paráda, ale také ochrana nehtů.
5. Každé 3 až 4 dny naneste další vrstvu.
6. Nepoužívejte odlakovač s acetonem (ten nehty narušuje a
   vysušuje).
7. Při domácích pracích noste ochranné rukavice.

Peeling zahřeje
Hřejivá peelingová kúra na nehtovou kůžičku (Avon) se vmasíruje
do okolí nehtů. Navlhčením je aktivován zahřívací proces. Po
několika minutách působení prsty promněte a opláchněte (30 ml,
209 Kč).

Mléčná regenerace
Pokožka vašich rukou a nehty musejí neustále čelit nepřízni
počasí a častému kontaktu s vodou, což ji připravuje o přirozenou
vláčnost. Nabídněte jim regenerační péči s mléčnými proteiny
plnou hydratačních přísad a vitaminů A, B1, B2, B5 a B6 - Milk
Hand and Nail Cream (Body Basics, 100 ml, 149 Kč).

Ověřená tradice
Pokud vaše pokožka opravdu trpí a je namáhaná, je pro vás to
pravé Indulona kamilková. Obsahuje výtažky z heřmánku, a tak má
protizánětlivé, regenerační a zklidňující účinky. Další novinku
jedné z nejtradičnějších značek na našem trhu Indulonu olivovou
ocení zejména ti, kdo mají ruce vysušené. Její působení bylo
ověřeno Státním zdravotním ústavem podle speciální metodiky
uznávané a používané v rámci EU (100 ml, 43,90 Kč).

Něžná zima
Ochranný krém na ruce Tender Care (Oriflame) poskytuje opravdu
něžnou péči zejména pro zimní období (75 ml, 139 Kč).

Bez šupinek
Šupinky suché kůže z rukou odstraní peeling Super Hand Scrub.
Poté je ošetřete krémem Nourishing Hand Cream (oboje Sephora,
240 a 90 Kč).

Biozjemnění
Ke zjemnění nehtové kůžičky, výživě nehtového lůžka a tím ke
zpevnění a posílení nehtu přispívá Bio Karité balzám na nehty
(Saloos), jenž má certifikát biokvality (19 ml, 81 Kč).

Pomocník na doma
Spolehlivý pomocník při domácí manikúře jsou speciální tampony na
odlakování z řady Bel Premium (Hartmann).
Jsou opatřeny ochrannou fólií, díky níž odlakovač nepronikne
tamponem (50 kusů, 39,90 Kč).

Zdroj: EMA 1/2011

SLECINKY.EU
 

 

Pan citron

Vždy nepostradatelný citron pochází z Indie a běžně se pěstuje ve
Středozemí. Jde o univerzální citrusový plod. Pro silně kyselou
chuť se nekonzumuje jako ovoce, přesto musí v kuchyni být. Má
nejrůznější kulinární použití při pečení a jako přísada do
cukrovinek, uplatní se při přípravě citronové šťávy a ochuceného
cukru pro limonádu. Několik kapek citronu zjemní chuť ryb
a drůbeže, krémů a pájí, zabrání také hnědnutí nakrájeného ovoce.
Šťávou se ochucují ovocné a zeleninové saláty.

Paní limeta
Limeta je podobná citronu. Plod je malý, kulatý, zelené barvy.
Dřeň je světle zelená, bez jadérek. Je velmi šťavnatá, voňavá
a aromatičtější než citron. Limetu používáme stejně jako citron.

Citronový koláč
Mouku a sůl prosejeme do mísy. Prsty zapracováváme do mouky
máslo, dokud hmota nepřipomíná hrubou strouhanku. Přidáme žloutek
a vodu a vypracujeme těsto. Z těsta utvoříme kouli, zabalíme ji
do potravinářské fólie a chladíme nejméně hodinu. Těsto rozválíme
na mírně pomoučněném válu na placku a vyložíme jím formu na koláč
o průměru 23-25 cm. Těsto na dně propícháme vidličkou a zakryjeme
papírem na pečení. Koláč pečeme 15 min. v troubě předehřáté na
200 st. C, dokud se povrch těsta nezpevní. Potom odstraníme papír
a teplotu v troubě snížíme na 190 st. C.
Citronovou kůru, šťávu a cukr smícháme. Pomalu vmícháme smetanu
a postupně po jednom vejci a žloutky. Náplň nalijeme na koláčový
korpus. Koláč vrátíme do trouby a pečeme 20 min., dokud náplň
neztuhne. Koláč necháme zcela vychladnout a posypeme moučkovým
cukrem.

Zdroj: EMA 1/2010

 

Pro zahřátí


 

   Nejen v mrazivých zimních měsících, ale i v chladnějších
dnech po zbytek roku nám udělají dobrou službu různé ohřívací
pomůcky. Mají jednoduché použití a překvapí nás svou účinností.
   Nestačí-li náš byt vyhřát ústřední topení nebo vrátíme-li se
z procházky s prokřehlýma rukama a nohama, představuje první
pomoc horký čaj či grog a teplý pléd. Ještě lepší řešení ale může
být elektrická ohřívací deka nebo poduška, která nám v mžiku
zajistí žádoucí pocit tepla.

Elektrické pomůcky
Prostěradla
   Dokonale vysuší a prohřejí postel. Hodí se do nepravidelně
vyhřívaných a větraných prostor, proto je ocení především chataři
a chalupáři. V chladnějších dnech ale poslouží i v bytech. Velmi
dobrou službu prokážou starším a nemocným lidem, kteří mají
problémy s krevním oběhem a těžko usínají, protože se nemůžou
zahřát.
   Vyhřívací prostěradlo se vkládá mezi matraci a běžně
používané látkové prostěradlo. Potom stačí zapojit přívodní šňůru
do elektrické zásuvky a nastavit na ovladači požadovaný stupeň
teploty. Po několika minutách se celá plocha lůžka začne
stejnoměrně ohřívat. Použití je zcela bezpečné díky pojistce,
která zabraňuje přehřátí.
   Prostěradla se vyrábějí jednolůžková (150 x 80 cm)
i dvoulůžková (150 x 140 cm). U dvoulůžkových jsou pro každou
stranu jednotlivá ovládání: to kdyby se nocležníci neshodli,
jakou teplotu zvolit...
   Většinou si můžeme vybrat ze dvou materiálů - komfortní vlnu
nebo prošívaný polyester; ten se hodí především pro alergiky. Oba
typy se snadno udržují, protože ovladač jednoduše odpojíme
a prostěradlo vypereme (polyester v pračce, vlnu v ruce).
   Nezanedbatelná výhoda je malá spotřeba elektrické energie
(maximálně 60 W). Ceny začínají na 1 200 Kč.

Deky
   Skládají se ze spodní podušky a elektrické vyhřívací vrstvy.
Mají dva samostatně ovladatelné obvody a většinou 4 úrovně
nastavení. Zatímco prostěradla se používají výhradně jako
podložka na matraci, deky slouží k přikrytí. Dají se prát
v pračce a koupíme je asi za 1 700 Kč.

Podušky a dečky
   Jsou menší a mají všestranné použití. Můžeme zvolit buď
univerzální typ, nebo třeba šíjovou či bederní podušku. Poslouží
pro zahřátí konkrétního místa na těle (zad, šíje, ruky atd.).
   Dají se na nich nastavit až 4 stupně výkonu. Výhodu
představuje snímatelný látkový povlak, který se dá snadno vyprat,
a popruhy opatřené suchými zipy pro připevnění na tělo. Za
nejjednodušší dečku dáme kolem 600 Kč.

Polštáře
   Chceme-li mít v noci hlavu hezky v teple, můžeme nahradit
obyčejný polštář vyhřívaným. Vybereme si na ovladači jednu ze tří
teplot a můžeme klidně spát. Po dosažení určitého stupně teploty
se přístroj automaticky vypne. Za elektrický polštář zaplatíme
přibližně 1 000 Kč.

Boty
   Vyhřívací bota vypadá jako velká bačkora pro obě nohy. Je
z čisté vlny a po odpojení ovladače se dá prát v ruce. Většinou
máme možnost vybrat si ze dvou stupňů teploty. Samozřejmostí je
pojistka proti přehřátí. Za elektrickou "bačkoru" zaplatíme asi
1 000 Kč.

Disk
   Přístroj, který svým tvarem připomíná létající talíř, stačí
připojit do zásuvky a za 5 minut je rozehřátý. Pak odpojíme kabel
ze sítě i z přístroje a nahřátý disk vložíme do látkového
pouzdra. Od této chvíle nás bude 120 minut hřát.
Stojí okolo 1 200 Kč.

Infralampa
   Lidé, kteří mají nepříjemné zkušenosti například se záněty
dutin, používají s úspěchem infračervenou lampu. Díky speciální
optice a filtru se světlo rovnoměrně rozloží a příjemně prohřívá
nemocná místa bez vzniku horkých bodů. Přístroj umožňuje
polohování, má praktický držák na přenášení a koupíme ho asi za
1 400 Kč.

Zdroj: EMA

 

Chřipka útočí, vyléčí vás zázvor

Trápí vás chřipka nebo viróza? Jste unavení a otrávení? Poradíme
vám, jak se nepříjemných potíží zbavit. Vyzkoušejte zázvor,
kterému naši předci přičítali bezmála čarovnou moc!
Bacily mají díky letošní zimě doslova "pré", takže nás protivné
choroby kosí jednoho po druhém. Pokud chcete vyzkoušet i něco
jiného než produkty farmaceutického průmyslu, zajděte do
zelinářství a kupte si čerstvý zázvor!
Všichni ho známe jako koření ve vánočním cukroví či mase,
případně v limonádách a pivu. Málkdo však ví, že zázvor má také
skvělé léčivé účinky - pomáhá proti astmatu, vysokému tlaku,
jaterním chorobám a mnoha dalším neduhům. Američtí vědci dokonce
nedávno přišli s tím, že dokáže léčit nebo zpomalit i některé
druhy rakovin, zejména rakovinu vaječníků a slinivky.
Proti bacilům bychom jen těžko hledali podobně účinný přírodní
prostředek. Pro čerstvý zázvorový oddenek byste se měli vypravit
hned, jakmile pocítíte nepříjemné pálení v krku či nose, nebo vás
roztřese zimnice.
Pokud je vám chladno a přitom z vás lije studený pot, zázvor vás
příjemně zahřeje, ale současně srazí horečku. Pomůže zlikvidovat
zánět v krku, vyčistí tělo od jedů, zlepší zažívání, dodá energii
i chuť k jídlu. Takže hurá pro zázvor a hned vyzkoušejte náš
recept na báječný zázvorový čaj!

Zázvorový čaj
Do litru vroucí vody přidejte lžičku nastrouhaného zázvoru (lze
i více - s množstvím stoupá léčivý účinek), kousek skořice a tři
hřebíčky, a pět minut vařte. Pak vyndejte koření a nechejte mírně
vychladnout. Podle chuti přidejte med a citron.
Při žaludečních potížích vynechte skořici a hřebíček, zázvoru
naopak dejte až polévkovou lžíci. Zalijte ho horkou vodou a po
čtvrt hodině sceďte. Pijte teplé po doušcích.

Tohle zázvor umí:
Dezinfikuje, likviduje záněty a horečku.
Tlumí nevolnosti, zažívací obtíže, bolesti hlavy, nervozitu.
Pomáhá proti astmatu, vysokému tlaku, nemocem jater a údajně také
proti rakovině vaječníků a slinivky.
Žvýkání čerstvého zázvoru tiší bolest zubů.
Zázvorové koupele a čaj pomáhají při chřipce, nachlazení
i alergiích.

Zdroj: EMA 1/2010

 

Brusinky léčí močové cesty. A nejen to


Myspace Layouts

 

Jednou z nejčastějších zdravotních komplikací u žen jsou infekce
močových cest. Kromě pravidelného přísunu tekutin se při
opakovaných zánětech osvědčilo pití brusinkového džusu. Ideální
je pít 250 ml čisté neslazené brusinkové šťávy, ta bohužel na
trhu chybí. Běžně je k dostání brusinkový džus, obsahuje však jen
velmi malé procento brusinkového extraktu, je příliš sladký
a museli bychom ho vypít alespoň 1,5 l.
Ideální je užívání kapslí s brusinkovým extraktem. Až dosud byly
na trhu přípravky Cranberry Star (Solgar), Max brusinky a Mega
brusinky (Weiss). Novinkou je přípravek Cran-Urin Brusinky
(Barny´s), který obsahuje 500 mg brusinkového extraktu v jedné
kapsli a je optimálně vstřebatelný.
Proč brusinky tak skvěle zabírají na zánět močových cest? Není to
jen diuretický účinek. Mechanismus jejich antibakteriálního
efektu je překvapivě jednoduchý: Vědecké studie prokázaly, že
americká brusinka obsahuje flavonoidy, které mají antiadhezivní
vlastnosti, to znamená, že brání bakteriím, aby se vlásečnicovými
výběžky uchytily na výstelce močových cest a aby se dál množily.

Nebudete mít žaludeční vředy!
Brusinky jsou vynikajícím podpůrným prostředkem a dobrou prevencí
i při jiných zdravotních problémech. Stejně jako při zánětu
močových cest, kdy brusinkový extrakt omezuje růst a přežívání
bakterie Escherichia coli, působí brusinky i na bakterii
Helicobacter pylori v žaludku (nedovolí jí přilnout k sliznici),
a tím omezují riziko vředové choroby.

Aby byly zdravé zuby i dásně!
Tekutý brusinkový koncentrát, který koupíte v lékárně, chrání
stejným způsobem i před bakteriemi způsobujícími zubní kaz a před
onemocněním dásní.

Zdroj: EMA 1/2010

 

Optimisté méně marodí a déle žijí


Myspace Layouts

Emoce ovlivňují náš život i naše zdraví. Lidé, se kterými často cloumá vztek, strach a další negativní pocity, bývají víc nemocní a dožívají se kratšího věku.

Optimistický přístup prokazatelně zlepšuje zdraví a prodlužuje život.
Dokazuje to řada seriózních výzkumů. Zajímavý byl například pokus vědců z univerzity v italské Boloni. Zkoumali, jak pozitivní a negativní vjemy působí
na náš imunitní systém. Partu studentů rozdělili na tři skupiny.

První sledovala zábavný pořad, druhá nudný program a třetí deprimující příběh. Na konci jim změřili ve slinách hladinu imunoglobulinu A. Vytváří tam prvotní
bariéru proti infekcím. U první skupiny se zvýšila, u druhé zůstala stejná, u třetí poklesla.

Vědci sledovali klienty neuvěřitelných 70 let

Odborníci namítnou: zajímavý pokus, ale určitě žádná přesvědčivá seriózní studie. Působivější výsledky přinesl nepochybně výzkum, který provedl americký
psycholog profesor Lewis Terman. Sledoval spolu se svými žáky skupinu 1 500 nadprůměrně inteligentních lidí neuvěřitelných sedmdesát let (1921-91). Výsledky
jejich bádání otiskl odborný časopis Psychological Science.

Lidé, u kterých zjistili pesimistické postoje, byli během svého života více nemocní. Ale nejen to. Častěji se jim přihodily různé úrazy nebo nehody. Snáz
upadali i do nejrůznějších závislostí, včetně kouření a pití alkoholu.

Podle Termana to souviselo se skutečností, že se hůř vyrovnávali se stresem a s dalšími zátěžemi. Víc prožívali úzkosti nebo jiné negativní emoce. S postupujícím
věkem se u nich také častěji objevovala Alzheimerova choroba, tedy demence.

Vztek a trombóza

Pesimistům hrozí až o 20 % vyšší riziko smrti. K tomuto závěru došli lékaři ze slavné Mayo kliniky v Rochesteru, kteří sledovali skupinu 839 dobrovolníků.
Podrobnější odpověď na otázku, proč tomu tak je, přinášely výzkumy dalších vědců a pracovišť. Například lékaři z univerzitní kliniky v americkém Baltimoru
zdokumentovali, že zlost nebo vztek nezužují jen cévy, ale rovněž zvyšují pravděpodobnost vzniku krevní sraženiny.

Smutek, těžké zklamání nebo psychické napětí mohou navíc vyvolat nedostatečné prokrvení srdce u 40 až 70 procent pacientů. Kardiolog doc. MUDr. Petr Niederle
z Nemocnice Na Homolce v Praze dodává, že po záchvatu vzteku se riziko infarktu v následujících dvou hodinách zvyšuje víc než dvojnásobně.

Impozantní výzkum

Sledovat sto tisíc žen po dobu osmi let, to je impozantní výkon. Vědci z různých pracovišť, která vedla Hilary Tindleová z Pittsburské univerzity, však
nechtěli nikoho ohromovat velkými čísly. Zajímala je na nich hlavně jejich značná objektivita a přesvědčivost spočítaných výsledků.

Lékaři naměřili pesimisticky laděným ženám vyšší hladiny cholesterolu a krevního tlaku, tedy hlavních rizikových faktorů pro vznik infarktu. U optimistek
zaznamenali naopak o 9 % nižší riziko, že onemocní na srdeční chorobu, a o 14 % nižší hrozbu smrti bez ohledu na její příčinu.

Naopak u cynických žen, které nikomu nevěří a chovají se vůči ostatním nepřátelsky, jim vyšla o 16 % vyšší úmrtnost.

Horší bylo, jak tato čísla vysvětlit. Podle Tindlerové je jednou z možných příčin to, že optimisté přistupují ke všem problémům aktivněji. Dokážou se o
sebe lépe postarat, pokud onemocní, lépe spolupracují s lékaři, lépe dodržují pravidla léčby atd. Optimistky také víc cvičily a byly štíhlejší než pesimistky.

Připustila ale, že to zdaleka nemusí být jediný důvod. Když totiž člověk pociťuje nepřátelské emoce, vylučují se mu do těla určité látky, které zvyšují
riziko srdečního onemocnění. Vědci však tomuto mechanismu zatím přesně nerozumějí.

Záhadně propojené tělesné systémy

Nervový systém je spojený s hormonálním, tedy i žlázami s vnitřním vylučováním (nadledvinky, štítná žláza, slinivka břišní, podvěsek mozkový apod.). Souvislosti
existují i mezi nimi a imunitou. Není náhodou, že vznikl dokonce nový obor, psychoneuroimunologie. Zaměřuje se na vzájemné ovlivňování psychiky, tedy nervového
systému, žláz s vnitřním vylučováním a obranyschopností těla.

Vliv špatně prožívaných emocí zkoumá navíc psychosomatická medicína. Negativní emoce, které nedokážeme kompenzovat, mohou podle ní vyvolat časem příznaky
tělesných potíží, včetně bolestí.

Většina běžných vyšetření pro ně nenajde žádnou objektivní příčinu. Lékař pak nemá co léčit a pacient vypadá jako hypochondr. Pokud se ovšem nedostane ke
specialistovi na psychosomatické choroby.

Souvislost mezi emocemi a fyzickým zdravím je podle odborníků větší, než si kdokoli z nás umí představit. Úzkost, odcizení nebo beznaděj, to podle nich
nejsou pouze pocity. Stejně jako láska, klid nebo optimismus. Jsou to také fyziologické stavy, které zásadně ovlivňují naše zdraví. O tom, jak se povede
našemu srdci, cévám či střevům, rozhoduje proto do značné míry mozek. Jak, to se vědci snaží zmapovat.

Záludný kortizol

Studie britských vědců s 3 000 pacienty například ukázala, že lidé s veselou náladou a optimistickým přístupem k životu mají nižší hladinu stresového hormonu,
kortizolu. Pokud se jim chronicky zvýší, může to přispět ke vzniku vysokého krevního tlaku, obezitě, snížení imunity a k dalším neduhům.

Podle Andrewa Steptoeho, který výzkum vedl, se nepotvrdila teorie, že šťastnější lidé jsou zdravější, protože mají zdravější životní styl. Zajímavé podle
něj ale bylo, že optimisté vykazovali nižší úroveň kortizolu, i když byli staří, obézní nebo kouřili.

Kortizol je ale pouze jednou z látek, které na nás působí. Těmi dalšími jsou třeba adrenalin, serotonin, dopamin, endorfiny označované jako hormony štěstí
aj.

Podle Steptoeho není podstatné, aby je lidé znali. Důležité je, aby si uvědomili, které věci u nich vyvolávají pěkné pocity a spokojenost se životem. A
těmto věcem věnovali co nejvíce času.

Síla emocí

Onkologové vědí, že optimisticky založený pacient má větší šanci úspěšně zvládnout léčbu a žít dál. Ale nejen to. Každý rok zaregistruje Americká společnost
pro rakovinu šest tisíc případů takzvaného spontánního vyléčení. Je to jev, kterému nerozumějí ani lékaři. Psychika v něm podle všeho sehrává velmi podstatnou
roli.

Příběhu Jean Calmentové (122), svého času nejstarší ženy na světě, rozumí naopak skoro každý. Za vysoký věk prý vděčila genům a střídmosti v jídle (zříct
se večeře považovala za nejlepší způsob, jak se druhý den cítit fit). Ale rozhodně to nebyla žádná nudná puritánka. Do 100 let jezdila na kole, do 117
kouřila. Ráda si dopřála skleničku portského, čokoládu nebo stroužek česneku. Podle lékařů byla mimořádně odolná vůči nemocem, stresu nebo depresi.

Určitě neměla jednoduchý život. Od roku 1960 zůstala sama. Po manželovi a dceři zemřel i její vnuk. Při autonehodě. Kuriózní bylo, proč si nemusela dělat
starosti o živobytí. Když jí bylo 90 let, souhlasil jeden právník s tím, že jí každý měsíc zaplatí 2 500 franků až do její smrti, když pak zdědí její dům
v Arles. Od uzavření smlouvy ji vyplatil 900 000 franků, tedy třikrát tolik, než byla reálná hodnota nemovitosti. A po smrti právníka museli ve splátkách
pokračovat jeho potomci.

Ve 110 odešla Calmentová do domova důchodců. Ani to, že byla později téměř hluchá a museli ji vozit na vozíčku, jí nezabránilo, aby snila a trousila vtipy.
„Budu se smát ještě těsně před tím, než umřu, mám to v plánu,“ tvrdila nezdolná stařenka. Byla krásným příkladem toho, jak se díky optimismu nejlépe vyrovnat
s chorobami i s věkem.

Petr Veselý,
Právo

 

Pomerančový džus prospívá srdci


Pijte pomerančový džus, posílíte zdraví
foto: samphoto.cz/jiunlimited
 

Stejně jako jedno jablko denně, může lékaře držet daleko od vašeho prahu sklenice přírodního pomerančového džusu vypitá každý den. Šťáva z oranžových citrusů totiž obsahuje velké množství antioxidantu hesperidinu, který blahodárně působí na srdce, cévy a další orgány.

 

Hesperidin patří jako řada dalších rostlinných antioxidantů do skupiny flavonoidů, vyjma pomerančů se vyskytují v hroznech révy, červeném víně, zeleném čaji a čokoládě. Flavonoidy přitom velmi prospívají buňkám vystýlajícím cévy.

V experimentální studii čtyřiadvacet mužů s rizikem rozvoje kardiovaskulární choroby popíjelo denně sklenici nápoje předloženého lékaři. Třetina mužů dostala půl litru pomerančového džusu, třetina stejný objem nápoje bez džusu a hesperidinu a třetina dostala roztok vody s 292 miligramy hesperidinu. Toto množství hesperidinu přitom odpovídá obsahu v půllitru pomerančového džusu.

Po měsíci konzumace měli muži popíjející denně pomerančový džus či nápoj obohacený o hesperidin lepší funkci výstelkových (endoteliálních) buněk a nižší diastolický krevní tlak než ti muži, kteří pili nápoj bez hesperidinu. U prvních dvou skupin mužů se také zlepšila genová exprese, která s rozvojem kardiovaskulárních chorob souvisí.

Autor článku

 

Co bychom měli vědět o očkování


Očkování je účinnou zbraní proti nejrůznějším smrtelně
nebezpečným infekcím - očkování je tedy ochrana každého jedince,
přičemž očkovací látky povzbuzují imunitu vůči infekční nemoci
bez škodlivých projevů.
Očkování v České republice má dlouholetou tradici. Provádí se
tedy celoplošně proti některým nemocem a povinně. Povinné
očkování je regulováno a hrazeno státem. Jeho cílem je zabránit
šíření infekcí a vzniku epidemií a vyloučit tak úmrtí z těchto
infekcí.
Rozlišuje se:
- pravidelné očkování - jedná se o očkování proti TBC, záškrtu,
  tetanu, dávivému kašli, dětské obrně, spalničkám, příušnicím
  a zarděnkám, a žloutence typu B
- zvláštní očkování je prováděno u osob vystavených riziku
  příslušné infekce (např. u osob pracujících ve zdravotnictví)
- mimořádné očkování - vznikne-li nebezpečí epidemie
- očkování osob do/z ciziny
- očkování při úrazech, poraněních a nehojících se ranách.

V ČR existuje očkovací kalendář, který určuje, kdy a kolikrát se
příslušná očkovací látka podává.
Vedle povinného očkování je možné se nechat očkovat dobrovolně
- např. proti chřipce, meningokokovým nákazám, virové hepatitidě
typu A, klíšťové encefalitidě, bakteriální hemofilové nákaze typu
B, břišnímu tyfu, choleře atd. Tato očkování si však každý
zájemce musí uhradit sám.
Očkovací látka obsahuje určitou složku-antigen, která pochází z
původního infekčního mikroorganismu (virů, bakterií, plísní...).
Antigen vyvolá po aplikaci pouze tzv. imunitní odpověď - ne
onemocnění samotné.
Je známo, že většina infekčních onemocnění se víckrát neopakuje
- toto je také příklad imunitní odpovědi, kterou si tělo vytvoří
po přirozené infekci.
Každá očkovací látka musí splňovat podmínky účinnosti, ale
zejména bezpečnosti.
Správné očkování stimuluje imunitní systém a tím očkovaného
chrání vůči infekčnímu onemocnění, aniž by došlo ke vzniku
závažných nežádoucích reakcí.

Zdroj: Ema 1/2009

 

Riboflavin (vitamin B2)


Kde můžeme najít riboflavin?
Zvýšená koncentrace riboflavinu nalezená v oku vede k úvahám, že
se podílí na procesu vidění. Ve volné formě a ve formě nukleotidů
se riboflavin vyskytuje ve všech rostlinných a živočišných
organismech. Je zajímavé, že většina rostlin a plodů obsahuje
riboflavin ve velmi malém množství (důležitá informace pro
vegetariány!).
Podstatně bohatším zdrojem jsou kvasnice, mléko (odtud odvozené
synonymum laktoflavin), sýry, vejce, maso, ryby. Zjistilo se, že
pasterizací mléka se ztrácí nejméně 20 % riboflavinu a čím je
mléko "trvanlivější", tím méně riboflavinu obsahuje (je to
důsledek vlivu teploty).
Pokud se upravuje zelenina vařením, má se kvůli snížení ztrát
riboflavinu dávat až do vroucí vody. Za nejlepší způsob tepelné
úpravy je považován ohřev v mikrovlnné troubě, kde jsou nadměrné
ztráty riboflavinu nejmenší.

Kdy naše tělo potřebuje více riboflavinu?
Z ohledem na klíčový význam riboflavinu pro metabolismus proteinů
a pro tvorbu energie je jeho potřeba daná energetickou hodnotou
výživy a také rychlostí metabolismu a tělesnou hmotností.
Minimální denní potřeba je u člověka nad 15 let 0,6 - 1,2 mg.
Skutečná potřeba je o něco vyšší. Vyšší je také v období růstu,
při infekcích, po operacích a traumatech, v těhotenství
a v období kojení, také při zvýšení činnosti štítné žlázy a při
stravě se zvýšeným podílem tuků. Vyšší potřebu mají kuřáci a lidé
závislí na alkoholu. Riboflavin by se měl podávat i osobám se
zvýšenou hladinou homocysteinu.
Riboflavin se po podání z trávicí soustavy velmi dobře vstřebává
a váže se na proteiny krevní plazmy. Malá část se ukládá
v játrech a plících a podle potřeby se uvolňuje. Riboflavin
prochází placentární bariérou.
Po požití nebyly zaznamenány nežádoucí účinky, riboflavin je
pokládán za naprosto netoxický, není mutagenní, teratogenní ani
karcinogenní, a to ani při velmi vysokých dávkách. Velmi zajímavá
je skutečnost podávání vyšších dávek riboflavinu u migrény, kde
byl dokonce účinnější než některá léčiva.
Uvádí se, že definice riboflavinu je u evropské populace nízká
(asi jen 5-8 % populace). Pak se mohou projevit změny na rtech,
v ústech a zažívacím traktu. Změny se pozorují i na kůži,
nedostatek riboflavinu způsobuje léze v koutcích úst, dystrofii
nehtů na prstech. Byly zaznamenány poruchy krvetvorby. Deficit
riboflavinu se může projevit i při onemocněních žlučníku,
chronickém zánětu tenkého střeva, při diabetu, při používání
perorální antikoncepce a při terapii antidepresivy
s tricyklickou strukturou. Riboflavin je inaktivován preparáty
s vysokým obsahem bóru, některými antimalariky, i cytostatiky
s alloxanovou strukturou.

Vylučování riboflavinu
Riboflavin se z těla vylučuje převážně močí (a způsobuje její
intenzivní žluté zbarvení), ale může se vylučovat zčásti i potem;
pokud se člověk v létě více potí, může se ocitnout v situaci, kdy
se nakrátko stane lákadlem pro hmyz a parazity (klíšťata).
Riboflavin totiž způsobuje zelenožlutou fluorescenci a ta je pro
hmyz naprosto neodolatelná.
Favea využila poznatky z poslední doby a formulovala složení
tablet tak, aby se celá dávka (10 mg) uvolňovala postupně (asi
v průběhu 10-12 hod.) a naše tělo jej mohlo v podstatě lépe
využít. Současně se tak zabrání vysoké hladině riboflavinu
v plazmě, následně v moči a potu tak, aby nedocházelo
k nežádoucímu lákání parazitů na naše tělo.

Zdroj: EMA

 

Chraňte se před zimními neduhy


Podle předpovědi meteorologů potrvají mrazy ještě nejméně 14 dní. Právě toto chladné počasí však vytváří ideální podmínky pro šíření viru chřipky. Nejvyšší
počet nakažených bývá od prosince do konce ledna. Chřipková epidemie už postihla státy západní Evropy a nezadržitelně se blíží i k nám.

Chřipkou jsou nejvíc ohroženi starší pětašedesáti let a lidé náchylní k chronickým onemocněním. Především u seniorů by mohla mít chřipka dramatičtější průběh.
Vyššímu riziku nákazy jsou vystaveni i lidé, kteří často čelí silnějšímu stresu. Víte, jak zabránit chřipce, nachlazení i dalším zimním neduhům? Poradíme
vám.

Zabraňte šíření nákazy
Myjte si často ruce, abyste snížili možnost zachycení „bacilů“. V zimě zvlhčujte vzduch v bytě zvlhčovačem, nebo postačí mokrý ručník položit na topení,
aby neměl virus chřipky vhodné podmínky k šíření. Nekuřte, protože kuřáci jsou k nákaze dvakrát náchylnější. Nevystavujte se zbytečně riziku nákazy (tzn.
omezit pohyb v místech, kde se shromažďuje mnoho lidí).

Posilujte imunitu
Máte-li dobrou imunitu, máte napůl vyhráno. Obranyschopnost organismu můžete posilovat probiotiky, potravinovými doplňky a vitamíny. Vyplatí se také dostatečný
spánek, omezení alkoholu a dodržování pitného režimu. Nepřepínejte se a pokuste se co nejvíce vyhýbat stresovým situacím.

Dobrým spojencem imunitního systému v boji proti virózám je česnek. K posílení imunity vám postačí dva stroužky česneku denně (např. s chlebem). Silná česneková
polévka má stejné účinky, navíc však prohřeje krk, čímž zmírní případně bolesti a škrábání v krku a také zpomalí rozšiřování viru. Imunitu posiluje i čaj
z čínské bylinky kozinec. Doporučuje se pít ho celý měsíc.

Vzpomeňte si také na reflexní terapii. Pro posílení imunity masírujte i několikrát denně bod C a bod brzlíku. (Podrobnosti
zde)

Očkujte se
Přes snahy lékařů a lékárníků se spousta lidí k vakcíně staví nedůvěřivě. Bohužel je pravdou, že nikoho před chřipkou spolehlivě neochrání. Chřipku může
dostat i ten, kdo se proti ní nechal očkovat. Účinnost očkovacích látek je totiž zhruba 80 procent. Ale každoročně se jejich účinnost zvyšuje. Očkování
se totiž každý rok zdokonaluje a upravuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

Nejvhodnějším obdobím pro včasné očkování je konec října a začátek listopadu, abyste byla proti viru chřipky imunní ještě před nástupem hlavní sezony. I
teď to ale má smysl. Protilátky se vytvoří zhruba za 10 až 14 dní po aplikaci očkovací vakcíny. Vakcíny můžete zakoupit v lékárnách, aplikovat je ale musí
váš lékař. Cena jedné vakcíny se pohybuje od 150 do 250 korun.

Když už to přijde
Pokud vás nějaký bacil přece jen skolil, nezbývá nic jiného než ho zase vyhnat. Klasickou léčbu můžete doplnit ještě několika babskými radami, o kterých
si můžete přečíst
zde.
Velkým pomocníkem vám mohou být i bylinky.

V Evropě se proti chřipce běžně užívá černý bez. Obsahuje látky, které virus zneškodňují a zabraňují jeho návratu. Blahodárně ovlivňuje činnost dýchacích
cest. Pro bezový květ jsou charakteristické jeho protizánětlivé účinky. Při chřipce a nachlazení se užívá též jako potopudný prostředek. U dětí a seniorů
působí také silně močopudně. Užívá se formou nálevu nebo bezového sirupu.

Pokud se i vás dotkne chřipková epidemie, bude dobrým spojencem šalvěj lékařská. Má velmi silné antiseptické účinky, a proto je vhodnou doplňující léčbou
při angínách nebo infekčních zánětech, kdy se užívá ve formě čaje i jako kloktadlo. Uvolňuje křeče, působí protivirově, a proto je vhodná i při chřipce.
Zamezuje nadměrnému pocení.

Silnou zbraní je lípa malolistá. Lipový květ je při chřipce a nachlazení velmi žádaný. Je jednou z bylinek, u níž byl léčebný účinek při těchto onemocněních
doložen i vědeckými výzkumy. Nálev působí potopudně a odstraňuje z těla toxiny. Používá se při zánětech horních cest dýchacích, pomáhá snižovat horečku
a zlepšuje trávení. Má také močopudný účinek. Nálev lze použít také i jako kloktadlo.

Zdroj: Žena-in



 

 

Imunitní devatero


1. Vhodně se oblékejte (móda holých boků a břicha vede k
   nachlazení, nadměrné oblečení zase k pocení).
2. Zdravě se stravujte, především dbejte na dostatečnou konzumaci
   ovoce a zeleniny: racionálním jídelníčkem podpoříte správné
   mikrobiální složení střevní flóry, které je pro imunitu
   důležité.
3. Dobře si rozvrhněte čas práce a odpočinku, nešiďte spánek.
4. Otužujte se, ranní studená sprcha je, když si na ni zvyknete,
   skvělá.
5. Pravidelně sportujte a cvičte.
6. Pobývejte dostatečně dlouho na zdravém vzduchu, nevysedávejte
   u počítačů.
7. Nekuřte a vyhýbejte se zakouřeným prostorám.
8. V době chřipek nechoďte tam, kde je větší shromáždění lidí
   (kina, diskotéky, divadla apod.)
9. Patříte-li do rizikové skupiny (děti, staří lidé nebo
   například astmatici), nechte se očkovat proti chřipce, abyste
   se vyhnuli případné závažné infekci.

Posílení z lékárny
Zatímco pacienti s oslabenou imunitou potřebují svou
obranyschopnost podpořit vhodnými léky stimulujícími imunitu, při
lehčích poruchách imunity postačí vhodné potravinové doplňky.
Vedle vitaminů a minerálů jsou v lékárnách k dostání další
podpůrné prostředky.
"Imunitu podpoří užívání beta glukanů. Tyto přírodní
polysacharidy se získávají z hub nebo z kvasnic a aktivují
přirozenou imunitu. Ta následně rozjede specifickou imunitní
reakci proti konkrétnímu viru či bakterii," vysvětluje imunoložka
docentka MUDr. Helena Marečková, CSc., z pražské Všeobecné
fakultní nemocnice.
K předcházení infekčním onemocněním používali šťávu z třapatky
nachové (echinacea) už indiáni. Dnes je možné koupit extrakty
z této rostlinky v lékárnách. "Celkově zesilují imunitní systém
také omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jež jsou obsaženy
nejvíce v tucích mořských ryb a bývají přidávány do některých
potravin či potravinových doplňků," dodává docentka MUDr. Ludmila
Vyhnánková, CSc., pražská specialistka.

Zdroj: EMA

 

Věděli jste?



 

Vitamin D a tlak
Vědci z Harvardské univerzity zjistili, že mladší ženy (do 52 let) s nízkou hladinou vitaminu D v krvi mají sklon k vysokému krevnímu tlaku. Zatím není jasné, jakým mechanismem vitamin D ovlivňuje krevní tlak, ale souvislost je nápadná. Nabízí se však i zcela prosté vysvětlení, že ženy s normálním krevním tlakem prostě žijí zdravěji a mají adekvátní příjem vitaminu D v pestré stravě.

Chřipka vede k astma
Děti narozené v období chřipkové epidemie mají téměř o 30 % vyšší šanci, že budou mít v pozdějším věku astma. Tvrdí to vědci z americké univerzity v Nashvillu, kteří porovnávali zdravotní stav dětí, které přišly na svět do čtyř měsíců od chřipkové epidemie, a těch "bez chřipkových virů" v porodní anamnéze. Ve své zprávě uvádějí, že tyto viry představují podobný rizikový faktor pro vývoj astmatu jako matčino kouření.
 

 

Léčba z přírody


Když tělo překoná nachlazení, imunita se zvýší
Postupy našich předků: Při léčbě nachlazení je dobré použít
osvědčené koupele předloktí či nohou v hodně teplé vodě
(Nejedlého koupele). Teplo způsobí, že se reflexně stáhne
sliznice dýchacích cest a ty se tak zprůchodní.
Větší, tedy spolupracující děti vydrží také inhalace: do hrnce
s horkou vodou se přidají bylinky (máta, eukalyptus, heřmánek)
nebo esenciální oleje (například tea tree) a pacient s hlavou
překrytou ručníkem inhaluje 10 minut páru. Neocenitelnou službu
odvedou i bylinné čaje s medem.

Osvědčené bylinky
Odkašlávání podpoří tymián, jitrocel, mateřídouška a proskurník.
Vazké hleny v nose či krku dobře rozpustí směs z prvosenky,
jitrocelu, hořce a proskurníku.
Pro malá miminka se hodí sirup z břečťanu.

Zdroj: Ema 1/2009

 

Borůvková sezona

Borůvky nám dodávají energii, vyhlazují vrásky, čistí krev, pomáhají při zažívacích problémech a chrání náš imunitní systém. Modrý plod borůvky, který nám krásně zbarví pusu, má výraznou, nezaměnitelnou chuť a je pro nás zdrojem důležitých vitamínů a minerálů.

Jsou jedním z nejlepších přírodních zdrojů antioxidantů.
Antioxidant je látka, jejíž molekuly omezují aktivitu kyslíkových radikálů - snižují pravděpodobnost jejich vzniku nebo je převádějí do méně reaktivních nebo nereaktivních stavů. Tím omezují proces oxidace v organismu nebo směsích, kde se vyskytují. Z tohoto důvodů se přidávají do potravin, které by byly jinak oxidací nadměrně poškozovány (např. rostlinné oleje - viz žluknutí). zdroj wikipedia

Z hlediska konzumenta lze hodnotit přítomnost přirozených antioxidantů v potravinách kladně, jednak prodlužují jejich trvanlivost, jednak jejich užívání má příznivé účinky na jeho zdraví, neboť snižuje pravděpodobnost vzniku srdečně-cévních chorob a některých typů rakoviny. Odborníci se shodují na tom, že účinnost přirozených antioxidantů přijímaných přirozeně (např. v čaji a ovoci) je výrazně vyšší než u stejné dávky podané v čisté podobě jakožto potravinový doplněk (např. vitaminová tableta).

Významný v borůvkách je zejména obsah vitamínu C a karotenu, třísloviny taninu a dalších protirakovinných látek, z minerálů je důležitý především obsah železa. Čerstvé, sušené i mražené borůvky jsou lékem při všech respiračních onemocněních, používají se jako léčebný prostředek při střevních potížích a kolikách či při průjmu. Jsou také perfektním doplňkem potravy při rekonvalescenci.

Čerstvé je můžeme konzumovat rozmačkané se smetanou nebo jogurtem, hodí se do ovocných koktejlů, salátů a zmrzlinových pohárů. Chutné jsou také borůvkové marmelády i džemy, také koláče s borůvkami a dezerty s tvarohem či jogurtem.

Zde nabízíme jeden tip jak chutně připravit borůvky.

Borůvkový hřbet
180 g cukru krupice
180 g hladké mouky
5 vajec
3 lžíce rozpuštěného másla
borůvky
Návod k přípravě: Vejce ušleháme s cukrem do husté pěny, přidáme 4 lžíce horké vody a šleháme. Pak vmícháme máslo a mouku. Těsto nalijeme do vymazaného a moukou vysypaného pekáčku, rozhrneme ho a posypeme borůvkami. Pečeme na 180 stupňů.


 

MED

Nejenom na sennou rýmu
 



Zkontrolujte své zásoby medu, aby vám zbyl i na jaro. Nebudete litovat.

MED OBYČEJNĚ SPOJUJEME SE ZIMOU, kdy více než jindy podléháme nachlazení nebo jen toužíme po teplé pohodě s bylinkovým čajem oslazeným medem. Med je však nenahraditelný i na jaře!
Koktejl vitaminů a minerálů
Sladká směs vitaminů, minerálů a aminokyselin – i tak by se dal nazvat med. Obsahuje totiž nejméně šest důležitých vitaminů, včetně B a C, ale také měď, draslík, železo, mangan, vápník, důležité enzymy a mnoho dalších přírodních složek. Vaše úcta k medu možná podstatně vzroste, když
se dozvíte, že na výrobu jediné skleničky medu musí včely sesbírat nektar z přibližně dvou a půl milionu květů.

Na sennou rýmu
Trpíte sennou rýmou a už předem se děsíte toho, kdy všechno kolem začne kvést? I na to je dobrý med. Ovšem k tomu, aby vám skutečně pomohl i na sennou rýmu, je potřeba jej začít užívat už několik týdnů před začátkem jara,
tedy předtím, než je celé široké okolí zaneseno různými druhy pylů.
Jak na to?
Stačí jedna lžíce denně užívaná pravidelně a s dostatečným předstihem před pylovou sezonou.

Léčí i drobné popáleniny
Med se odedávna v lidové medicíně používá k léčbě popálenin. Tlumí tvorbu puchýřů a urychluje hojení ran tím, že umožňuje výživným složkám proniknout na popálená místa a napomáhá růstu nových kožních buněk. Ideální je i na kůži příliš opálenou zimním nebo už jarním sluníčkem.

Jak na to?
Med opatrně naneste na drobné popáleniny a zakryjte sterilní gázou. Obklad denně vyměňujte. Ale pozor, zapamatujte si, že med, ale ani žádný jiný domácí prostředek nepatří na těžké popáleniny. Ty musí vždy ošetřit a léčit odborný lékař.

Na popraskané rty
Na popraskané rty, vyrážky, herpes nebo na zanícené koutky úst je med jako stvořený. Používáme jej nejenom k léčbě, ale také jako účinnou prevenci. Med totiž obsahuje i peroxid vodíku, díky kterému má silné antibakteriální účinky.

Jak na to?
Troškou medu si opakovaně potírejte postižená místa.
 
Pro krásu
Místo různých čisticích krémů, vodiček a výživných masek, které si hotové koupíte v obchodě, můžete vyzkoušet med. Tím spíše, když je vaše pleť citlivá a náchylná k různým vyrážkám.

Jak na to?
Lžíci medu rozmíchejte s dvěma lžícemi přírodního neochuceného jogurtu, zahustěte ovesnými vločkami a kašičku si naneste na obličej. Nechce působit asi deset minut a pak obličej důkladně opláchněte vlažnou vodou.

Pro chuť
Každý dobře zná chuť čaje s medem, ale ne každý ví, že med jako zdravé přírodní sladidlo může nahradit klasický cukr v mnoha oblastech. Je to jediné přírodní sladidlo, kterému se náš metabolismus mohl za miliony let plně přizpůsobit. A na rozdíl od jiných pamlsků neobsahuje tuky.

Jak na to?
Zkuste místo cukru použít med při přípravě osvěžujících nápojů, dejte jej do ovocných salátů a dochutit jím můžete i různá masa, nebo dokonce omáčky.

 

Co je to - Jin - Jang?

Jin - jang, symboly protikladů vzájemně se ovlivňujících, doplňujících a na sobě závislých, jsou základním kamenem tradiční čínské filosofie a medicíny.

Počátky teorie jin-jang se ztrácí v dávnověku a ve všech dochovaných dílech je již předkládána jako hotový pojem. Předními zdroji učení o jin - jangu by se mohly stát Vnitřní kniha Žlutého císaře a Tao-te-ťing (viz. rubrika Tradiční čínská medicína).

Jin a jang nemohou existovat jeden bez druhého, jin v sobě vždy obsahuje zárodek jangu a naopak. Pokud jeden z prvků dojde svého vrcholu, mění se v druhý.
Vše na zemi i ve vesmíru obsahuje jak jinovou, tak jangovou část. Znamená to, že nic není jen černé nebo bílé, vše je relativní. V dobrém je zárodek špatného a ve zlu nalézáme i dobro.

JIN – žena, chlad, tma, země, vnitřek, výživa, pasivita, klesání, zima....

JANG – muž, teplo, světlo, nebesa, vnějšek, mysl, aktivita, stoupání, léto....

 

Nakupovací nemoc...

Mají úplně všechno, co potřebují. Ještě mnohem více toho, co nepotřebují. Ale pořád to nestačí.


Image Hosted by ImageShack.us

No nekupte to, když je to tak výhodné. Nabízejí přece skvělou slevu. A pozor, to není všechno. Dají vám navrch ještě dárek! To by přece nemuseli, je od nich hezké, že myslí na své zákazníky. Co na tom, že nepotřebujete ani další sadu extra ostrých nožů, ani další mixér, povlečení, hrnce, v nichž se nikdy nic nepřipálí, kalhoty, boty a už vůbec ne drahé šperky? Co na tom, že se krabice s nepoužitými spotřebiči a papírové tašky s posledními módními výstřelky nebezpečně hromadí ve skříni a vypadnou na vás pokaždé, když otevřete dveře? Co na tom, že všechny ty věci brzy zastarají a nebudete je moci použít ani jako dárek? Co na tom, že vám ubírají kousek po kousku prostor...?

Denně aspoň maličkost

Myře je šestatřicet, bydlí v Bostonu, má manžela, tři děti a plný dům věcí, které jezdí nakupovat většinou do obrovského nákupního centra na předměstí. Vydává se na nákupy každý den a jenom málokdy se vrací s prázdnou. Své vášni podlehla ve větší míře před sedmi lety. Tehdy se jí začalo lépe dařit v práci a pustila se do „sbírání“ bot. Pak přešla na kabelky, následovaly podprsenky, oblečení pro děti a v současné době nakupuje především věci do domácnosti. Nádobí, příbory, utěrky, závěsy do oken, ručníky, ložní prádlo, elektrické spotřebiče do kuchyně, čisticí a hygienické prostředky. Ne vždy si naloží celý nákupní koš, ale pokaždé si musí něčím udělat radost. Heather je o pár let méně, je doma se dvěma dětmi a propadla televiznímu kanálu, na němž běží dvacet čtyři hodiny denně reklamy nabízející, na co si vzpomenete. Pořizuje si věci, které by se mohly jednou hodit, i věci, o kterých ví, že se nikdy hodit nebudou. Například sadu dvanácti cédéček s vážnou muzikou, přestože vážnou muziku neposlouchá. Ale říkali, že když zavolá do deseti minut, dostane jako bonus náhrdelník z falešných perel, které jsou ovšem k nerozeznání od pravých. Heather, jež má ve sledování reklamního kanálu bohaté zkušenosti a ví, že bonus budou nabízet i za hodinu, za den a za týden, zavolala do dvou minut. Automatický záznamník jí oznámil, ať počká, že je dvacátá v pořadí. Když se jí po půlhodině vyčkávání ozval operátor, pro jistotu si ještě objednala přístroj na posilování prsních svalů. „Prostě jsem neodolala. Cvičit potřebuji, ale na rotopedu mě jezdit nebaví, a ty perly vypadaly vážně skvostně.“ V současné době leží posilovací stroj v krabici pod postelí a perly v zásuvce toaletního stolku. „Nesluší mi. Mám na ně moc silný krk. Ale třeba se jednou budou hodit mé dceři.“

Klenoty za roční plat

Neschopnost odolat svodům obchodů, plných regálů, reklam, slev, teleshoppingu, nabídek na internetu a nakupování nepotřebných věcí i za cenu zadlužení se označuje jako obsedantní neboli nutkavé nakupování. Americký Washington Post nedávno uveřejnil článek, v němž popisuje příběhy několika žen, které podlehly své vášni pro nakupování do takové míry, že se zadlužily na mnoho let, nebo dokonce zruinovaly své rodiny. Jednou z nich je dvaašedesátiletá Lucille Shenk, která si nakoupila klenoty za dvacet tisíc dolarů, což jsou přibližně dvě třetiny průměrného ročního platu v USA. Na televizní program specializovaný na šperky se dívala minimálně čtyři hodiny denně a odolat nedokázala. Nakonec skončila u psychiatra. Lucille, Myra ani Heather nejsou ojedinělé případy. Svaz amerických psychiatrů vydal zprávu, ve které uvádí, že jenom ve Spojených státech trpí nutkavým nakupováním více než deset milionů lidí a že jejich počet stále stoupá. Většina z nich si sama nedokáže poradit a mnozí se zadlužují tak moc, že dluhy nemohou vrátit a končí na mizině. Stoupá počet případů, kdy majetek přišel zabavit exekutor a dotyčná nebo dotyčný se pokusili o sebevraždu, aby unikli ostudě. I z toho důvodu přišli někteří američtí psychiatři s návrhem zařadit nutkavé nakupování na seznam psychických poruch.

Radost pouze chvilková

Zprvu může jít o zdánlivě neškodnou „úchylku“ na boty nebo kabelky, avšak to se záhy změní. Nakoupené věci nepřinášejí radost dlouho. Chorobně nakupující lidé se z nich dokáží těšit pouze těch několik okamžiků, kdy je vybírají, rozhodují se a pak s nimi jdou k pokladně. Jakmile podepíší stvrzenku, prodavač jim vrátí platební kartu nebo drobné a oni si svou novou věc mohou odvézt domů, přestává být pro ně zajímavá. Za chorobným nakupováním vězí obvykle hlubší problémy - například pocity osamělosti, nuda, nedostatek podnětů a nespokojenost v partnerském životě, kterou si kompenzujeme ulpíváním na věcech, protože si myslíme, že nám přinesou štěstí. Abychom nezůstali pouze u Američanů, obsedantní nakupování postihuje i Evropany či obyvatele vyspělých asijských zemí. Zálibou v hromadění předmětů bez ladu a skladu jsou známí Rusové ze společenské smetánky vzniklé počtem kreditních karet, nikoli tradicí a vzděláním. Spousta těch nejluxusnějších obchodů na pařížském bulváru Champs Elysées a v okolí Opery má katalogy v ruském jazyce, protože Rusové patří mezi časté zákazníky, kteří nesmlouvají a neradi odcházejí s prázdnou, aby nevypadali, že na to nemají. Furiantsky položí na stůl bankovky v hotovosti za tu nejdražší věc, kterou v obchodě naleznou.

Nutkavým nakupováním však netrpí pouze bohatí lidé. Postihuje i střední a nižší třídu. Velmi ohrožené jsou ženy v domácnosti a ženy na mateřské. Do obchodů leckdy vyrážejí, jen aby nebyly doma samy. A když už tam jsou, něco si koupí.

Primář oddělení pro závislosti v psychiatrické léčebně v Praze-Bohnicích Karel Nešpor vysvětluje, že jde o atavistické jednání. „Už pračlověk shromažďoval kosti, kožešiny a vhodné pazourky, aby měl zásoby na zimu.“ V dobách, kdy byl člověk mnohem více závislý na své úrodě, rozmarech počasí a podobně a kdy nebylo možné jednoduše jít do obchodu a koupit v něm jídlo a teplé oblečení, byly zásoby nutností. Atavistické projevy však v současné době velkou a nebezpečnou měrou podporují reklamy, bonusy, slevy, možnost nákupů na splátky a nabídky bank na půjčky, které vám zařídí ještě dnes. Z tohoto pohledu je obsedantní nakupování především civilizační choroba. Říká se, že kde není poptávka, není nabídka, ale to už dnes neplatí. Poptávka je vyvolána uměle. Prodejci vám prostřednictvím reklamy něco nabídnou, a když to dobře podají, vyvolají ve vás potřebu to vlastnit.“

(Připravila Jana Krejčí, Harper's Bazaar)

 

 

Čokoláda trochu jinak

Z čokolády se stává kosmetický trend

 

Photobucket


Jen málokdo dokáže odolat pokušení čokoládového vábení. Později
ale přijdou výčitky, neboť přestože fakta nejsou tak zcela
jednoznačná, většina z nás má čokoládu spojenou s tloustnutím.
Existuje však jednoduché řešení, jak si čokoládu vychutnat,
a přitom nepřibrat ani deko.

Řeč je o nejnovějším trendu v kosmetických kúrách, o čokoládových
zábalech. Možná vás napadlo, že se jedná jen o módní výstřelek,
který v podstatě k ničemu není. Nenechte se mýlit. Čokoládová
koupel nebo zábal má blahodárné účinky na vaši pleť. Kakaové
máslo obsahuje řadu přírodních látek, které pečují o pokožku,
pomáhají uchovávat její ochrannou funkci prostřednictvím tvorby
ochranného filmu. Kromě výživy koupel pokožku omlazuje, předchází
tvorbě vrásek, má hydratační účinky a pomáhá redukovat strie.
Intenzivní zážitek z koupele má také vliv na naše pozitivní
myšlení a dobrou náladu.

Že koupel v čokoládě není jen výstřelkem, dosvědčuje mimo jiné
fakt, kde se s kúrami setkáte. Nabízejí je zejména lázeňská
městečka či rekreační komplexy zaměřené na dovolené ve zdravém
životním stylu.

Chocho Body Choice je název kúry, kterou si můžete dopřát
v rakouských lázních Bad Einsenbach (Korutany). Tamní lázně si
zakládají na přírodním složení všech přísad, které se do koupele
přidávají. Čokoládové zábaly mohou být aplikovány na celé tělo
nebo na jeho jednotlivé části. Jak již bylo řečeno, nevšední
zážitek si můžete dopřát např. v rakouském Bad Eisenkappelu.

Zdroj: Ema 1/2009

 

Proč máme studené nohy?


Photobucket

 

Pocit studených rukou a nohou u některých lidí bývá zapříčiněn
tím, že se jim končetiny nedokrvují. Problém může být způsoben
několika nezávislými příčinami: od zužování a uzávěru
magistrálních, tedy hlavních tepen končetin, nejčastěji na
podkladě aterosklerózy, po neurovegetativní vlivy. To znamená
poruchu funkce nervů, které ovládají cévy a jejich činnost není
ovládána naší vůlí.

Vliv psychiky je všeobecně známý
Další možná příčina je pochopitelná: v chladu se cévy stáhnou,
aby v těle zadržely teplo, a povrch těla zchladne.
Jiná možná příčina, vliv psychiky, je obecně známá. Říká se
např.: "Lekl se a zbledl jako stěna", "V té chvíli by se v ní
krve nedořezal".
Tímto problémem trpí v současnosti značná část populace. Horní
končetiny bývají postiženy častěji (z neurologické příčiny), a to
více u žen než u mužů. Dolní končetiny trpí spíše z důvodu
uzavření tepen, bez rozdílu pohlaví.

Na vině může být i nadměrné pocení
Nedokrevnost končetin podporují sklony k psychické labilitě
- lidé s nimi jsou méně odolní vůči stresu. S pocitem studených
rukou či nohou souvisí i nadměrné pocení. Pot slouží za
normálních okolností k ochlazení povrchu těla. Nadměrné pocení
může (není-li důsledkem potřeby vydávat z těla přebytečné teplo)
způsobovat výraznější ochlazení kůže rukou a nohou. Předcházet
těmto problémům příliš nejde. Po poradě s lékařem a určení
příčiny potíží lze poruchu někdy odstranit, jindy zmírnit. Obtíže
se řeší někdy pomocí léků; tam, kde to nestačí, je možnost léčit
poruchu operačním zákrokem.

Co s ledovýma nohama
V tzv. přechodných obdobích (podzim, jaro) je třeba končetiny
důkladně chránit před nízkými teplotami okolí. I když svítí
slunce a zdá se, že je teplo, může být teplota ovzduší pod nulou.
Také vítr výrazně ochlazuje.
Proto je vhodné chránit ruce včas rukavicemi a nohy teplou obuví.
Větší boty s větším množstvím ponožek nepomohou více než obvyklé
teplé oblečení.
Pozor na náhlá ochlazení, třeba v horách.
Gingko biloba a výrobky z něho dokážou zlepšit prokrvenost
končetin.
Zdroj: Ema 1/2009

 

 

Zdraví

Závislosti na tabáku se úspěšněji zbavíte s pomocí lékařů a léků

Photobucket

Kouření je nemoc
Podle různých výzkumů si 70 % kuřáků přeje se svou závislostí na nikotinu skoncovat. Jenže nemají na výběr. Po letech diskusí se odborníci shodli na názoru, že tabakismus není zlozvyk, ale regulérní nemoc: diagnóza F 17.
Pokud nechceme mít diabetes, osteoporózu nebo žloutenku, musíme se léčit. Sami to obvykle nezvládneme. S cigaretami je to podobné. Kolem 40 % z 2,3 milionů českých kuřáků se každoročně pokusí přestat, ale protože naprostá většina se do nerovného boje se závislostí vydá osamoceně a na vlastní pěst, úspěšnost je jen 2 až 3 %. Statistiky ukazují, že vyhledá-li rozhodnutý a silně motivovaný člověk odbornou pomoc, může se toto číslo výrazně změnit.
"Intenzivní podpora a dlouhodobá, asi půl roku trvající farmakoterapie ve specializovaném centru můžou úspěšnost léčby více než zdesetinásobit," říká naše přední odbornice MUDr. Eva Králíková, CSc. z Centra léčby závislosti na tabáku III. interní kliniky VFN a 1. LF UK.
Pevné rozhodnutí a podpora
Důvod, proč není obvykle možné prostě típnout poslední cigaretu a stát se okamžitě nekuřákem, jsou abstinenční příznaky. Každý šluk totiž ovlivňuje spojení nervových buněk v mozku. Nikotin se naváže na acetylcholinové receptory, dojde k vyplavení dopaminu, který navozuje dobrou náladu a povzbuzuje. Nedostatek této látky (projevuje se i při depresi) způsobuje útlum a smutek. Začnou se objevovat abstinenční příznaky: silné nutkání kouřit (craving), špatná nálada až deprese, úzkost, pocity napětí, podrážděnost, neschopnost odpočívat, nesoustředěnost a poruchy spánku. Další nepříjemní "průvodci" odvykání jsou zvýšená chuť k jídlu a zácpa. S některými bojuje abstinující týdny, jiné odeznívají teprve po měsících. "Pro to, aby odvykání kouření u závislého kuřáka bylo skutečně úspěšné, jsou důležité především tři faktory: pevné rozhodnutí, podpora okolí, nejlépe pak i odborné rady lékaře a zejména specifická léčba, která trvá více než DVANÁCT týdnů," radí MUDr. Jozef Čupka NA webu www.odvykanikoureni.cz.

Ušetří kuřák i stát
Léčba je výhodná pro kuřáka i společnost také z ekonomického hlediska. Kolik ušetříte za rok, pokud nevykouříte např. svou jednu krabičku denně, není tak těžké spočítat a při výsledné sumě se vám (a vaší rodině) budou nepochybně protáčet panenky. Financovat odvykání je rovněž mnohem levnější než zachraňování života nemocného třeba rakovinou plic.
V projektu PESCE (Praktičtí lékaři a ekonomika odvykání kouření v Evropě) byl prokázán ekonomický přínos snížení počtu kuřáků pro modelovou zemi Velkou Británii. Na straně "neuskutečněných výdajů" byla zahrnuta 4 hlavní onemocnění, která jsou důsledkem kouření: rakovina plic, chronická obstrukční plicní nemoc, koronární choroby a cévní mozkové příhody. Dále to byly úspory ze sníženého množství požárů, počty úmrtí, kterým bylo zabráněno, a hodnota snížení pracovních absencí z důvodů nemocnosti spojené s kouřením. Při redukci počtu o 3 % by se ušetřilo 2 738 milionů eur, snížení o 15 % by přineslo úsporu 13 722 milionů eur. Proto je léčba nikotinové závislosti ve Velké Británii plně hrazena z prostředků pojišťovacího systému. Ten pacientům hradí všechny dnes dostupné léky proti nikotinové závislosti - nikotin, bupropion i varekin.
U nás přispívají na léčbu kuřáků Vojenská zdravotní pojišťovna ČR a Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR částkou 1 000 Kč. Po třech měsících bez cigaret proplatí svým pojištěncům 1 000 Kč také VZP. Všechny pojišťovny vyžadují kromě účtenky z lékárny také potvrzení o návštěvě specializovaného centra léčby, protože vědí, že intervence lékaře zvyšuje účinnost medikamentů.

Nikdy není pozdě
V ČR je 23 Center léčby závislosti na tabáku (adresy na www.slzt.cz., informace získáte každý pracovní den od 12 do 20 hod i na Lince pro odvykání kouření 844 600 500 begin_of_the_skype_highlighting            844 600 500      end_of_the_skype_highlighting). Větší roli by měli sehrát praktičtí lékaři. Při běžných prohlídkách by se měli svých nemocných ptát na kouření a jasně jim doporučit, aby s tím přestali. Motivované nasměrovat do nejbližšího Centra léčby závislosti na tabáku A těm, kteří s rozhodnutím váhají, pomocI najít jejich vlastní důvody a podpořit víru v úspěch. Mnozí zkoušejí skoncovat se svou závislostí na několik pokusů, ale to neznamená, že jsou odsouzeni k nezdaru.
Léky, JEŽ byly vyvinuty v posledních letech, i celková "protikuřácká atmosféra" ve společnosti jim jejich snahy usnadňuje. Navíc nikdy není pozdě. Oxid uhelnatý, který se váže na červené krvinky a tím blokuje jejich schopnost přenášet kyslík, abstinující kuřák vydýchá už během 12 hodin od poslední cigarety. Za 14 DNÍ bez šluka dochází ke zlepšení chuti a čichu. Po několika týdnech se začínají vzpamatovávat plicní funkce - při chůzi do schodů se méně zadýcháváte. Současně pleť ztrácí šedivý nádech, nehty i vlasy jsou kvalitnější. Za rok bez cigarety se riziko ischemické choroby srdeční sníží na polovinu ve srovnání s rizikem kuřáků: za 10 let se stejně upraví riziko rakoviny plic a za 15 let má abstinující kuřák podobné riziko infarktu jako ten, kdo nikdy nekouřil.
EVA HIRSCHOVÁ

 
V práci bez cigarety?
Jelikož řada vlád evropských zemí zakázala kouření na pracovišti, kampaň HELP - Pro život bez tabáku zahájila iniciativu zaměřující se na pomoc pracujícím zvládat potřebu nikotinu. Se svým putovním programem navštívila velké podniky, kde celý den lidem bezplatně měřila hodnotu oxidu uhelnatého v plicích. Více než 100 firem napříč Evropou přijalo tento program jako součást vlastních aktivit zaměřených na péči o zdraví zaměstnanců. Personální ředitel jedné z navštívených firem k tomu řekl: "Zavedení zákazu kouření na pracovišti ve většině evropských zemí je správný krok, zaměstnavatelům to však přináší i problémy. Někde může vyvolat nespokojenost mezi lidmi skutečnost, že kuřáci mají zvláštní přestávky a tím i delší dobu odpočinku. Vedení společností by rovněž mělo vzít v úvahu, jak bude veřejnost vnímat jejich podnik, pokud před ním budou postávat kouřící zaměstnanci a kolem se budou válet nedopalky. Pokud firma podpoří své lidi v úsilí přestat kouřit a poskytne jim pomoc, přinese to prospěch nejenom jednotlivcům, ale i firmě samé!" V České republice tuto iniciativu pozvalo na svá pracoviště 5 společností.
 

 

Rady a tipy, pozor na léto


emban44.gif

Mnoho lidí má s letním počasím problémy, které souvisejí s fyzickou stránkou. Jak se vyvarovat případným nehodám, které se mohou v létě přihodit, vám poradímev následujícím článku.
 

Problémy s tlakem

Lidé, kteří mají potíže s tlakem nebo srdeční vady, musí být v horkých letních dnech velmi ostražití. Měli by se vyvarovat přílišné fyzické námaze jak na přímém slunci, tak ve stínu. Jestliže už jste podobné problémy měli, poraďte se se svým lékařem o postupu, jak s nebezpečným horkem zacházet tak, aby nedošlo k případnému kolapsu organismu.

Důležitý je pitný režim

V létě potřebujeme víc než kdy jindy dodržovat pravidelný a dostatečný pitný režim. Správně byste měli vypít minimálně dva litry tekutin, pokud jste ale zvyklí pít více, v létě si ke svému pitnému režimu přidejte ještě minimálně litr.

Pokud pijete kávu nebo si občas dopřejete alkohol, vyhněte se jejich konzumaci na přímém slunci, – tato kombinace je totiž velmi nepříznivá.

Chraňte si hlavu

V létě dochází zcela běžně k úpalům nebo úžehům, které mohou narušit zdraví člověka i na několik dnů. V létě si vždy kryjte hlavu, pokud víte, že budetevystaveni delší dobu přímému slunci. Už půl hodiny může být nebezpečná doba.

Letní péče o tělo

Pokožka potřebuje v létě dostatečnou hydrataci. Tu zaručíte nejen pravidelným příjmem dostatečného množství tekutin, ale také opalovacími krémy a posléze mléky po opalování.

Spáleniny od slunce jsou nepříjemnou záležitostí, která může na vaší pokožce nechat neodstranitelná poškození. Vyvarujte se také nadměrného opalování!

Zdroj: Mineralfit.cz


emban44.gif

 

OBŘÍ KROUPY


myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Kroupy o velikosti tenisového míčku jsou sice řídkým, ale vcelku normálním jevem. Jak ale vysvětlit pád ledových koulí o hmotnosti několika kilogramů? Jde o mimořádný meteorologický úkaz nebo je třeba jejich původ hledat v kosmickém prostoru či v přeletech letadel?

Jedním z dobře zdokumentovaných příkladů dopadu mimořádně velkého kusu ledu je loňský případ ve floridském městě Tampa. Na zaparkovaný automobil tu před očima majitele a jeho souseda dopadl kus ledu o velikosti basketbalového míče a hmotnosti třináct kilogramů. Úder prorazil střešní okno a zdemoloval čelní sklo. Oba muži se domnívali, že led pochází z některého z letadel, která nalétávala na nedaleké letiště. Majitel proto podal žalobu u leteckého úřadu FAA.
Kusy ledu pocházející z letadel, přesněji z jejich nedostatečně uzavřených toalet, byly v minulosti skutečně několikrát zaznamenány. Ve všech případech však bylo možné prokázat jejich původ chemickým a fyzikálním rozborem. Takto vzniklý led má obvykle modrou barvu, kterou mu dodávají používané detergenty a dezinfekční prostředky. Led z Tampy byl jasně bílý a na výpusť toalety příliš velký.

NIC NOVÉHO POD SLUNCEM
Fred Kaiser, který se v FAA ujal vyšetřování případu, pátral v archivech a zjistil, že záhadný pád velkého kusu bílého ledu není ojedinělou událostí. V dubnu 2006 byl v Kalifornii během jediného týdne zaznamenán pád dvou takových kusů ledu. Druhý z nich měl údajně velikost mikrovlnné trouby a vynořil se náhle z jasné oblohy. Prorazil kovovou střechu rekreačního střediska, nikoho však naštěstí nezranil. V lednu 2000 přišlo z jihovýchodního Španělska během jednoho týdne asi padesát hlášení o podobných případech.
Španělský geolog Jesús Martínez-Fríaz spadlé kusy ledu podrobně analyzoval. Nejprve vyloučil možnost, že pocházely z toalety letadla. Pak na základě chemického a izotopového složení opustil i hypotézu o jejich kosmickém původu. Předpokládal, že jde o mimořádně velké kroupy. V době jejich dopadu však bylo nebe nad Španělskem zcela jasné a krupobití bez mraků si meteorologové nedovedou představit.

ZÁKLADNÍ ÚDAJE
Běžné kroupy vznikají přirůstáním ledových vrstev kolem kondenzačního jádra, například zrnka písku nebo krystalu ledu. Výstupné a sestupné proudy tyto zárodečné kroupy přenášejí nahoru a dolů, až jejich hmotnost vzroste natolik, že začnou nezadržitelně padat k zemi.
Velikost krup se obvykle pohybuje kolem jednoho centimetru, výjimečně mohou vzniknout i kroupy o hmotnosti větší než jeden kilogram. V každém případě je krupobití spojeno vždy s těžkými bouřkovými mraky (cumulonimby).

RŮZNÉ TEORIE
Při porovnání meteorologických map zjistil Martínez-Fríaz, že v uvedený týden panovaly nad Španělskem poněkud neobvyklé podmínky. Hodnoty ozonu v nižších vrstvách stratosféry výrazně poklesly a záření UV mohlo intenzivněji pronikat k vodním parám v atmosféře. Hranice mezi atmosférou a troposférou ležela o dva a půl kilometru níže než obvykle. Důsledkem bylo silnější proudění vzduchu ve vyšších vrstvách a možnost vzniku větších krup než obvykle.
Většina meteorologů s uvedenou teorií nesouhlasí a hledá původ ledu v přeletech letadel, konkrétně v namrzajícím ledu, který je známým problémem letového provozu. Zatím se však nepodařilo zjistit, kde by na letounu tak velké ledy mohly vzniknout a jak by se od letadla oddělily. Neobstála ani teorie, podle níž led pochází z podvozku letadel a dostal se tam při startu na zasněžené dráze. Pro tuto teorii mluví například ledová koule o velikosti fotbalového míče, která dopadla v lednu 2005 v nizozemském Enkhuizenu. Chemická analýza prokázala stopy leteckého paliva a odmrazovacího prostředku. V Nizozemsku jsou podobné případy zaznamenány zhruba třikrát až čtyřikrát do roka, nejčastěji nedaleko mezinárodního letiště Schiphol. Nedávno jedna ledová koule o vlásek minula trénujícího desetibojaře v Lelystadu.
Velké ledové koule však dopadaly na zem již před rokem 1900, tedy před zahájením pravidelné letecké dopravy. Zdá se, že tato záhada na své rozřešení stále čeká. 

ZDROJ: 100+1

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

 

Se slunečními paprsky opatrně



myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Lidí, kterým pobyt na slunci způsobuje vyrážku a svědění, přibývá. Těmto alergickým reakcím se však lze v mnoha případech vyhnout.

Alergie na slunce je nepříjemná kožní reakce po slunění. Jednorázově nebo pravidelně se s ní podle odborníků setkává téměř dvacet procent lidí. Z drtivé většiny za ni může část slunečního záření nazvaná UVA paprsky, ale svou roli hrají také volné radikály, které kožní buňky oslabují. Alergickým reakcím na sluneční paprsky se naštěstí můžete bránit.

Nejen alergici
„Alergie na slunce je častá u lidí, kteří nejsou alergiky. Příznaky nejsou příjemné ani hezké –svědivé červené a zarudlé fleky, pupínky připomínající kopřivku, puchýřky vyskytující se hlavně v dekoltu, na ramenou a nohou. Vznikají několik hodin nebo dnů po pobytu na slunci. Se solární alergií se ale dá bojovat.
Závisí to i na tom, zda vás její projevy překvapí nečekaně nebo zda o nich víte a předem se na ně připravíte,“ vysvětluje alergoložka a imunoložka Jarmila Hrozáňová, podle níž je také dobré vědět, jakou formou světelné dermatózy je člověk postižen.

Tři typy sluneční alergie
Polymorfní světelná dermatóza

Jde o nejčastější formu alergie na slunce. Vzniká především působením UVA paprsků. Proč kůže lidí s touto dermatózou náhle přemrštěně reaguje na UV záření, není dosud přesně objasněno. Projevy na pokožce mohou být různé – od vřídků, puchýřků a pupínků až po zarudlá místa. Typické pro tento typ alergie je, že na začátku je kožní vyrážka mimořádné silná, v průběhu léta, kdy kůže již slunci trochu přivykla, postupně mizí.

Mallorca akné
Na jeho vzniku se podílí společně sluneční záření a některé chemické komponenty, které se vyskytují v opalovacích a kosmetických prostředcích. I látky, které člověk normálně snáší, se totiž vlivem působení UV paprsků mohou natolik změnit, že se stanou alergenem, jenž imunitní systém vyprovokuje k přehnané reakci. Změny na kůži se podobají projevům kontaktní alergie a zpočátku vznikají většinou na místech, kam dopadlo světlo. Později mohou kožní změny postihnout i zakryté části těla.

Fotoalergická reakce
Vyvolává ji vzájemné působení slunečního UV záření a některých rostlin (například
citrusy, petržel, celer) nebo léků (hlavně antibiotika a antirevmatika). Vlivem UVA
paprsků se molekulární struktura těchto látek změní tak, že na pokožce vyvolávají fototoxickou reakci. Místa, jež jsou vystavena světlu, zrudnou a začnou pálit. V horších případech se mohou tvořit otoky a puchýře. Fotoalergii mohou dermatologové diagnostikovat
speciálním testem. Jsou-li látky, které vyvolávají alergie, zjištěny, pak je nejlepší se jim prostě vyhýbat.

Jak se chránit
„V některých případech nefungují žádné ,finty‘ a ti, kdo vážnější typ sluneční alergie mají, se musí smířit s tím, že alergii úplně neodstraní, jen zmírní její příznaky,“ říká alergoložka a přidává několik rad: „V rámci prevence ještě před letní sezonou vystavujte pokožku slunečnímu záření jen postupně. Můžete navštívit i solárium, ale samozřejmě v rozumné míře. Pozitivní výsledky máme i s preventivním podáváním beta-karotenu, které přispívá ke snížení reaktivity kůže. Začněte jej brát asi měsíc před tím, než se budete ve větší míře vystavovat slunci. I užívaní antihistaminik asi dva týdny před sluněním může zmírnit solární kopřivku, nebo jí dokonce zabránit.“ Některé druhy antihistaminik vám předepíše kromě alergologa i praktický lékař, případně si je můžete koupit i v lékárně v takzvaném pohotovostním balení.

Opalování?
Ano, ale opatrně

„Každý, kdo se už osobně setkal s alergickou reakcí na slunce, by se měl slunit s mírou a nikdy se nevystavovat slunečním paprskům kolem poledne, kdy je sluneční záření nejsilnější. Alergici by také měli používat opalovací prostředek s vyšším ochranným faktorem,“ radí dále MUDr. Hrozáňová. A když se vám ani přes všechna opatření alergie nevyhne, nějakou dobu omezte pobyt na přímém slunci. Při koupání nebo procházkách na slunci dobře poslouží tričko z bavlny, nejlépe světlé barvy, a pokrývka hlavy. Nezapomínejte ani na pravidelné užívání antihistaminik, která zmírňují svědění. Na zanícenou kůži dobře působí obklady z černého anebo zeleného čaje nebo uklidňující pěnový sprej s panthenolem. V krajním případě lokálně i masti s kortikoidy s protizánětlivým účinkem.
Ivana DULKOVÁ

Jak ji poznáte

áá Alergie na slunce vznikne několik hodin nebo dní po působení slunce. Na pokožce se vytvoří zarudlé svědivé puchýřky, které se šíří zejména ve výstřihu, na pažích a ramenou. Zpočátku je vyrážka mimořádně silná a během léta, kdy je kůže na slunce už trochu zvyklá, postupně mizí, až se docela ztratí.

Víte, že…

áá ...ve skutečnosti sluneční alergie není alergií? Při alergii se totiž v těle tvoří nadměrné množství protilátek, které při vniknutí alergenu do těla vyvolají obrannou reakci. V případě dermatózy však v těle vznikají jiné látky, které působením slunečního záření vyvolávají u citlivějších lidí změny pokožky podobné alergické reakci. V České republice trpí těmito obtížemi 10 až 20 procent populace, přičemž nejčastěji jsou postiženy mladé ženy ve věku 20 – 30 let.

Co pomáhá

Antialergické léky, na postižená místa i zásypy, tekuté pudry, chladivé gely a jiné zklidňující prostředky.
Používání přírodních opalovacích prostředků s vyšším ochranným faktorem.
Zvýšený příjem beta-karotenu, který se nachází zejména v ovoci a zelenině, ale také vitaminu E a selenu.
„UV otužování“. Před letní sezonou opatrně a postupně vystavujte kůži UV záření a zcela vylučte přemíru slunění.
Při silném slunečním záření ochrana pokožky odpovídajícím oděvem.
Omezení pobytu na slunci při užívání léků nebo jiných látek způsobujících alergické reakce.
Vyzkoušejte homeopatickou léčbu!

Zdroj: časopis Zdraví 5/2008

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

 

Trápí vás nespavost?

Pryč s ní!


Photobucket

 

Nespavost trápí mnoho lidí a ti mnohdy neví, jak si s ní poradit. V dnešním článku se vám pokusíme poskytnout dostatečné informace, které vám pomohou se tohoto nepříznivého neduhu zbavit.

Nespavost ohrožuje zdraví

Nespavost má mnoho příčin, které se dají dostatečně eliminovat. Pokud je však nespavost dlouhodobějšího rázu, může vyústit i ve vážné zdravotní problémy, kterých je následně velmi těžké se zbavovat.

Co je to nespavost

Nespavost je choroba, která má hned několik příznaků. Jsou jimi:
•· spánek, po kterém nejste dostatečně zregenerovaní a odpočatí
•· časté noční nebo ranní probouzení
•· přerušovaný spánek s většími prodlevami v usínání
•· obtížné usínání, přestože jste z celého dne unaveni a vyčerpaní
•· celkově špatná kvalita spánku

Co se týká nočního probouzení, je normální, že se během spánku v noci několikrát probudíte. Nespavost se projevuje tak, že mezi probuzením a usínáním je
časová prodleva větší než 3 minuty – znamená to, že si probuzení dokonale uvědomíte a následně nemůžete znovu usnout.

Následky nespavosti

Nespavost je nepřítel pro mnoho lidí, zvláště pak pro ty, kteří mají náročné zaměstnání, pro které potřebují být fit a v plné síle. Následkem nespavosti
jsou pak špatné denní výkony, únava během dne, špatná soustředěnost, nervozita, stres a mnoho dalších příčin, které se mohou projevit také bolením hlavy
nebo žaludečními problémy.

Mějte zdravý spánek

Abychom měli zdravý a vydatný spánek, potřebujeme několik faktorů, které nám k tomu pomohou:
•· příjemné prostředí
•· co největší tma v pokoji, kde spíte
•· čerstvý a vyvětraný vzduch (nejlepší je nechat okno přes noc pootevřené a postel umístit mimo průvan)
•· kvalitní postel (matrace, polštáře, peřiny)
•· postel musí být umístěná v dobré zóně, pokud spíte ve špatné zóně, může být jedinou a zásadní příčinou nekvalitního spánku
•· dopřejte si spánkový režim, který se pokusíte dodržovat (spát půjdete například v 22:00 a vstávat v 07:00 hodin – pravidelný rytmus je pro tělo velmi
důležitý)
•· před spaním se vyvarujte pití povzbuzujících nápojů jako káva a čaj, to samé platí o alkoholu
•· neusínejte s plným žaludkem
•· během spánku by v okolí neměl být žádný rušivý element
•· například zapnutá televize nebo rádio, stejné je to s lampami, byť i s tlumeným světlem
•· vadí-li vám nějaký hluk, například z ulice, používejte špunty do uší.

Zdroj: Mineralfit.cz

emban44.gif

 

Hlávkový salát


Photobucket
 

Hlávkový salát je jeden z nejstarších druhů zeleniny, je snadno stravitelný, má vysokou biologickou hodnotu a je oblíbený pro velké možnosti jeho úpravy v kuchyni.

Tato zelenina má svůj původ pravděpodobně ve Středomoří a je typickou zeleninou našich zahrádek. Právě doma pěstovaný je nejzdravější, protože obsahuje nejméně dusičnanů. Pěstuje se ve třech typech- hlávkový, římský a ledový. Římský salát má tužší listy a příjemnou mandlovou chuť, ledový salát je zase křehká varianta hlávkového salátu.

Červeně zbarvený salát má na rozdíl od zeleného větší množství karotenu, zelený je zase bohatý na hořčík. Karoteny chrání před volnými radikály, hořčík je důležitý protistresový prvek. Je to nutričně hodnotná zelenina, obsahuje vitamin C, provitamin A, kyselinu listovou. vitaminy B1, B2, E, draslík, fosfor. vápník, hořčík, železo, zinek, jód. Kyselina listová stimuluje tvorbu žaludečních šťáv, ale ničí se teplem, nebo dlouhodobým skladováním při pokojové teplotě.

Salát obsahuje mnoho vody a má malou energetickou hodnotu, proto se hodí při redukčních dietách. Množství vlákniny urychluje pohyb potravy střevy, odstraňuje, zácpu a váže jedovaté látky. Obsahuje také látky s protikřečovými a tišícími účinky.

Účinky na organismus:
- posiluje imunitní systém
- zvyšuje výkonnost svalů
- posiluje srdce
- zvyšuje přísun kyslíku do buněk
- zlepšuje zužitkování bílkovin
- uvolňuje zácpu
- je vhodný při dietách

Recepty z hlávkového salátu

Hlávkový salát s italskou zálivkou

2 hlávky salátu, 1 menší cuketa, 2 stonky celerové natě, zelená paprika,
zálivka: 2 dl oleje, 1/2 dl octa, 2 lžíce citronové šťáv, stroužek česneku, lžička cukru, bazalka, oregano, mletý pepř
Hlávkový salát omyjeme a natrháme na kousky. Přidáme nakrájenou cuketu a celerovou nať s paprikou.
Přelijeme zálivkou z oleje, octa, utřeného česneku, cukru a koření. Nakonec můžete posypat kousky rajčat.

Dušený hlávkový salát s koprem
2 hlávkové saláty, 2 lžíce oleje, lžíce hladké mouky, lžíce octa,  2 dl smetany ke šlehání, lžíce sekaného kopru, sůl
Omyté listy salátu necháme okapat, pak je nakrájíme na kousky, lehce osmahneme na oleji, osolíme, podlijeme trochou vody, přidáme posekaný kopr a dusíme
asi deset minut. Zahustíme smetanou, ve které jsme rozmíchali mouku, povaříme, podle chuti okyselíme a podáváme.

Hlávkový salát s ovocem
1 hlávkový salát, 1 jablko, 1 banán, 1 dl zakysané smetany, lžička citronové šťávy, vlašské ořechy, sůl
Omyté listy salátu necháme okapat a pak je natrháme na kousky. Rozložíme na talíře, poklademe kolečky banánu a kousky oloupaných jablek a vše přelijeme
smetanou smíchanou s citronovou šťávou a solí. Nakonec posypeme posekanými ořechy a podáváme.
 

 

Acylpyrin, starý dobrý pomocník


Necítíte se dobře? Dvakrát třikrát kýchnete, párkrát se rozkašlete, rozbolí vás hlava. To by chtělo prášek. V současné době, kdy je na pořadu dne téma plateb
u lékařů a za lékařský předpis, se do popředí dostávají volně prodejné léky. A víte, který z léků je u nás nejužívanější? Acylpyrin.

Nejužívanější lék
Acylpyrin se řadí mezi analgetika a antipyretika. Pokud užijete acylpyrin plus vitamin C v rozpustné formě, urychlíte jeho účinek o čas, který potřebuje tableta na rozpuštění v trávicím ústrojí a vitamin C navíc podpoří imunitní systém organismu. Jeho účinná látka – kyselina acetylsalicylová – tlumí jako analgetikum lehké a střední bolesti hlavy, krku, nosních dutin, zubů, kloubů, svalů či bolesti při menstruaci, a coby antipyretikum snižuje zvýšenou teplotu.
Působí tedy nejen na příznaky chřipky a nachlazení, ale je i výborným lékem proti různým bolestem.

Zároveň příznivě působí na imunitní systém, protizánětlivě při léčbě revmatismu, snižuje srážlivost krve, čímž se zmenšuje riziko trombóz a výskyt kardiovaskulárních onemocnění. V poslední době výzkum potvrdil, že nízké dávky acylpyrinu chrání člověka před rakovinou tlustého střeva a konečníku.

Prapůvod
Už Asyřané a Egypťané používali k tišení bolestí salicyláty z listí vrby. Reverend Edward Stone z města Chipping Norton v anglickém hrabství Oxfordshire podal v roce 1763 zprávu o používání prášku z vrbové kůry pro léčbu horečky. Německý profesor chemie Adolph Wilhelm Hermann Kolbe provedl v roce 1859 na univerzitě Marburg syntézu kyseliny salicylové a v roce 1874 začala chemická továrna v Drážďanech dodávat tuto kyselinu za desetinu ceny materiálu extrahovaného z vrbové kůry.

Jelikož měl lék nepříznivé účinky na žaludek, zavedl chemik Felix Hoffmann z Bayerovy továrny v Elberfeldu do molekuly kyselinu octovou, čímž vznikla kyselina
acetylsalicylová. Název tohoto prvního průmyslově vyráběného léku zněl Aspirin.

Po první světové válce se způsob přípravy rozšířil po celém světě. V USA a Anglii přestal být výrobní název patentově chráněn, v jiných zemích ochrana názvu
platí nadále. A tak se například u nás začal vyrábět jako Acylpyrin. Podstatné je vědět, že oba tyto léky s odlišným pojmenováním obsahují stejnou účinnou
látku.

Pozor na mýty
Acylpyrin není všelék. Vzhledem k jeho schopnosti ředit krev jej nesmí užívat děti do 15 let věku a těhotné ženy ve třetí třetině těhotenství. V první a
druhé třetině těhotenství a během kojení se může užívat pouze na doporučení lékaře. Někomu Acylpyrin pomůže při prevenci infarktu myokardu nebo mozkové
mrtvice, jinému by se jeho aplikace mohla stát osudovou.

Třeba v případě žaludečních vředů, při senné rýmě nebo jiných alergických onemocněních, při tvorbě močových kamenů či těžkém onemocnění jater. Byť je Acylpirin
volně prodejný lék, vždy byste se měli o jeho užívání poradit s lékařem a pečlivě si pročíst příbalový leták.

Víte že …

• Acylpyrin je první registrovaná ochranná známka v Čechách? Již od roku 1922.
• acylpyrin byl oblíbeným lékem už T. G. Masaryka?
• kyselina acetylsalicylová obsažená v acylpyrinu se jako léčivá látka využívá už od roku 1897?
• přesný mechanismus působení kyseliny acetylsalicylové na organismus byl objeven až v roce 1982? Objev byl oceněn Nobelovou cenou.
• mezi jedenácti tisíci lékaři, kteří denně brali 320 mg kyseliny acetylsalicylové, se po čtyřech letech zaznamenalo padesátiprocentní snížení rizika infarktu?
• spisovatel Franz Kafka bral kyselinu acetylsalicylovou proti znechucení životem?
• španělský filozof Ortega y Gasset v ní viděl univerzální lék 20. století?
• v roce 1996 se tabletek s kyselinou acetylsalicylovou spotřebovalo téměř sedmatřicet miliard, šest na každého obyvatele planety?
• léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové jsou nejužívanějšími léky na světě?
• kyselina acetylsalicylová má nejblíže k mýtu, jemuž se říká panacea, tedy všelék?

Také léčíte chřipku, nachlazení a ostatní neduhy acylpyrinem? Nebo dáváte přednost mnohem dražším lékům, protože jsou podle vás kvalitnější?

autor: Marie Šrámková



Zdroj: Žena-in
 

 

Metoda One Brain

prý dokáže propojit levou a pravou hemisféru


* Odbornice se zajímá o změny či stresy, kterým dítě od narození až dosud čelilo. Pak přistupuje k tzv. kineziologickému testu, což jsou nejrůznější cvičení a masáže důležitých bodů na těle.
Zbavte se dysleksie!



Má vaše dítě problémy ve škole, protože trpí poruchami učení? "Nevěste hlavu," říká odbornice na kineziologii Hana Chocholatá. "Vím, jak je poměrně rychle odblokovat!"
"Specifické poruchy učení, k nimž patří dysleksie, dysgrafie, dyskalkulie a mnohé další, můžou mít různé příčiny vzniku, od poškození mozku po úrazu až po zablokování jeho činnosti vlivem nějakého psychického šoku či silného stresu," vysvětluje Hana Chocholatá, terapeutka z Centra pro zdraví a rozvoj osobnosti v Kopřivnici.
Všechny poruchy učení však spojuje to, že při nich nefunguje propojení pravé a levé mozkové hemisféry. A právě tuto chybu se snaží odstranit pomocí kineziologické metody One Brain (v překladu znamená jednotný mozek).
Jak funguje? "Specifickými postupy a cvičením můžu pomoci dětem už od kojeneckého věku, pokud si rodiče všimnou nějakých nesrovnalostí v jeho vývoji. Nicméně ve většině případů mě v poradně navštěvují ty ve školním věku, neboť se jejich potíže s učením projeví až v první či druhé třídě," upřesňuje Hana Chocholatá.



Tajemství skryté v našem těle
Právě k ní přichází sedmiletý Petr se svou maminkou. Hana Chocholatá se jí ptá na charakter a míru potíží, s nimiž se potýkají, jak se projevují ve škole, doma a ve společnosti, zda má Petr i jiné problémy kromě těch spojených s učením, ať už ve vztazích a chování, či nějaké zdravotní.
A co ji zajímá především, jsou změny či stresy, kterým dítě od narození až dosud čelilo. Pak přistupuje k tzv. kineziologickému testu, což jsou nejrůznější cvičení a masáže důležitých bodů na těle. "Odhalím tak míru napětí určitých svalů a jejich odpovědi na stres. Nejčastěji se testuje sval deltový, proto držím dítě za ruce. Pak provedu nutná odblokování kritických okamžiků, stanovím specifickou sestavu edukačních cviků a také doporučím změny v běžných rodinných rituálech. I to je důležité," doplňuje Hana Chocholatá.
V podstatě se jedná o takové kroky, jež dítěti ulehčí možnost učit se a odstraní to, co ho ruší, aby se mohlo soustředit. "Musí se v něm rovněž posílit motivace. Je v nás totiž zažitý pocit, že pokud dítěti něco ve škole nejde, může za to, protože se neučí a není dost pilné. V rodičích to vzbuzuje potřebu donutit potomka více cvičit, učit se a trénovat. U dětí, které mají specifické poruchy učení, je důležité povzbudit jejich přirozenou chuť učit se, ne jim školu zcela zprotivit. Proto se často s rodiči domluvím na mírnějších měřítcích hodnocení, ale na mnohem účinnějších pomůckách," dodává Hana Chocholatá. Pokud tedy vaše dítě neprospívá ve škole ve čtení, není vhodné nutit ho každý den číst celou stránku, stačí první čtyři řádky, ale dvakrát; pak končí úkol s pocitem, že něco zvládlo. "Za odměnu dejte šikulovi třeba nakreslené sluníčko a za deset sluníček ho vezměte do kina," doporučuje Hana Chocholatá.
Pomůže i dospělým
Pravidelným cvičením by se mělo postupně obnovit propojení činnosti pravé a levé hemisféry. A jak dlouho vše trvá? "To závisí na stupni postižení a především na tom, jak aktivně se dítě a jeho rodiče do cvičení a změn zapojí. U klasických středně těžkých poruch učení jsou výsledky viditelné již po jednom měsíci cvičení a dodržování doporučení," upřesňuje Hana Chocholatá.
Do poradny často chodí i dospělí. "Pomocí této metody lze totiž odblokovat poruchy v dovednostech školních, tedy spojených s procesem učení -psaní, čtení, počíty, učení se cizím jazykům, přijímání informací, přijímání změn... - i v dalších schopnostech, které nepoužívá, nebo ještě nebyly vůbec neodhaleny, například tvořivost, tedy kreslení, zpívání a tanec, či také ve vztazích k ostatním lidem," uzavírá Hana Chocholatá.



Co kineziologie dokáže odblokovat
* poruchy učení (dysleksie, dysgrafie atd.)
* poruchy chování (neklid, nesoustředěnost a neschopnost se učit)
* strach, fobie a neurózy
* alergie a bolesti
* nespokojenost s vlastní osobností, se svým životem
* chronická onemocnění psychosomatického původu
* potíže v mezilidských vztazích a partnerství
ZUZANA RYBÁŘOVÁ

1. Každý jedinec je původce svých problémů i zdroj jejich řešení. Metodou One Brain lépe poznáte sebe sama, porozumíte svým citům i chování

2. Kineziologie je terapeutická metoda, jež vychází z poznatku, že na počátku téměř každého problému je emocionální příčina, tedy stres

3. Terapeut pomocí zpětné svalové vazby určí, které korekční metody je třeba použít pro obnovení toku energie, čímž je obnovena i samoléčící a regenerační schopnost organismu.



zdroj: květy
Photobucket

 

Létání v balónu


 Largest Database of Images For Comments And Profiles at FreeCommentTags.com

Cesta kolem světa v balonu bývala sen dětí i dospělých inspirovaných slavnou verneovkou. Doba pokročila, podívat se na svět z koše létajícího monstra dnes není problém. Dokonce se podařilo v balonu Zemi obletět.
Nejdřív nad vámi ostře syčí hořáky, pak se lehce odlepíte od země, mávající lidé se začnou zmenšovat a vy stoupáte výš a výš... Najednou je ticho. Balon nabral potřebnou výšku a majestátně pluje nad krajinou. Nádhera.
Absolvovat vyhlídkový let není nic složitého. Se členy posádky se sejdete na domluveném místě. Asi 20 minut trvá příprava k letu, během které žene ventilátor do balonu teplý vzduch z hořáku. Před nastoupením do koše vás pilot poučí jak se ve vzduchu chovat. Obvykle se vznesete do výšky několika set metrů, záleží na dohodě. Směr a rychlost vzduchoplavby diriguje vítr, proto v balonu většinou nefouká.
Užijte si to
Během hodinového letu můžete fotit, filmovat, telefonovat, dívat se dalekohledem, jásat, kynout pozemským červům, posvačit, pozdravit se s ptáky nebo se jen prostě kochat. Urazíte 15 až 20 kilometrů, v poslední fázi letu pilot vybírá vhodné místo na přistání; do vody se sedá jen ve filmu Vratné lahve. Po přistání bývají pasažéři pokřtěni a pilot jim vystaví pamětní list. Během letu balon sleduje pozemní doprovod a většinou je brzy na místě dosednutí. Naloží techniku i letce a odjede zpátky k místu startu.
Na celou akci si rezervujte 3 až 4 hodiny. Hlavní sezona vyhlídkových letů trvá od dubna do října, startuje se ráno nebo k večeru, kdy jsou povětrnostní podmínky nejpříznivější. V Česku je řada společností provozujících balonové létání (seznam na internetu) a letenka pro jednu osobu stojí okolo 5 000 Kč (může to být i originální dárek).
Aby se letělo, musí se topit
Balon je létající stroj lehčí než vzduch. Jeho součásti tvoří proutěný koš pro posádku, ohřívací soustava složená z bomb a hořáku a vlastní balon ušitý z neprodyšné polyesterové textilie. Do povinné výbavy patří ještě letecké přístroje a vysílačka. Aby mohl balon vzlétnout, musí celý komplet dosáhnout nižší průměrné hustoty, než je hustota okolní atmosféry. Dříve se obří "bublina" plnila plynem lehčím než vzduch, vodíkem nebo svítiplynem, což ovšem hrozilo výbuchem. Později se přešlo na nehořlavé, avšak drahé hélium. Pro civilní létání je nejvýhodnější teplý vzduch. Pilot ovládá balon tím, že buď "topí", nebo "netopí". Nevýhoda je menší dolet, protože když dojde hořákům plyn (propan), musíte na zem.
Nejdřív zvířata, pak šlechta
První balon vypustili bratři Montgolfierové 5. června 1783. Byl slepený z papíru, krásně barevný, vysoký 12 metrů a hořel pod ním oheň ze slámy a vlny. Vznesl se do výšky stovek metrů. A pak už to šlo ráz na ráz: v září stejného roku se stali prvními živými vzduchoplavci beran, kohout a kachna. Ve Versailles je bratři Montgolfierové před očima krále Ludvíka XVI. a Marie-Antoinetty poslali k nebi, aby se prokázalo, zda lze ve velké výšce dýchat. O měsíc později vyletěla první lidská posádka: mladý šlechtic Pilatre de Rozier a baron d'Arlandes pluli vzduchem 25 minut v montgolfiéře vysoké 26 metrů o průměru 15 metrů.
Podívat se na zem z koše balonu zatoužily brzy i ženy: v upoutané montgolfiéře se nad květnovou Paříž roku 1784 vznesly hraběnky de Podenas a de Montalambert spolu s markýzami de Montalambert a de Lagarde. Značnou odvahu prokázala Belgičanka Elizabeth Thitle, která se o pár dnů později dostala až do výšky 2,5 kilometru.
Čechy nezaspaly
Všem horkovzdušným balonům se dodnes říká montgolfiéry, ale možná chybělo málo a mohly se jmenovat třeba vítkofiéry. Už okolo roku 1760 se totiž v jižních Čechách o létání pokoušel Vítek Fučík zvaný Kudlička, který si kolem těla přivazoval prasečí měchýře naplněné metanem z okolních rybníků a ve svém obleku s křídly údajně úspěšně přeletěl Strpský rybník. Tolik pověst. Jisté je to, že zrod balonů Čechy nezaspaly a už na jaře 1784 se nad nimi vznášela montgolfiéra, kterou vypustil učenec a cestovatel Tadeáš Hanka.
Balony v zeleném
Časem se balony začaly využívat pro vojenské účely. Když Prusové v roce 1870 obléhali Paříž, odstartovalo z města 66 balonů s depešemi, poštou i pasažéry a bezpečně přistály mimo dosah nepřátel. V první polovině 20. století se osvědčily jako ideální pozorovací prostředek, když jejich posádky mohly podávat zprávy o "druhé straně". Lehce zjistily, i "co je za tím vrškem", a pomáhaly tak při vedení boje.
Vojákům se nejvíc hodily balony upoutané k navijáku. Uplatnily se i v podobě tzv. balonových přehrad, když jejich lana bránila průletu bombardovacích letadel, za 2. světové války sloužily jako protiponorková stráž.
Vzhůru k výškám
Horkovzdušné balony u nás létají od roku 1983. Jejich piloti i milovníci se scházejí na řadě "balonomanií" a "fiest", často za nimi míří i do zahraničí. Je jich několik desítek také díky tomu, že v Brně sídlí světově uznávaný výrobce - firma Balony Kubíček. Balonáři se u nás sdružují v Českém balonovém svazu, jenž má několik stovek členů (ne všichni jsou piloti). O vyhlídkový let v horkovzdušném balonu je stále větší zájem, ročně tento opojný zážitek vychutnají stovky lidí. Zkuste to i vy. Šťastný let!
IVO PODSKALSKÝ

K čemu ještě slouží
+ Meteorologické balony plněné vodíkem létají s radiosondou do výšek okolo 30 km, kde obal balonu pukne. Téměř až na hranici vesmíru vypouští sondážní balony americká kosmická agentura NASA.
+ Upoutané balony se často využívají jako nosiče reklamy na veletrzích, společenských akcí a sportovních utkání, nebo fungují jako vyhlídka pro pasažéry.
+ Firemní balon lze využít pro lety s obchodními partnery a zpestřit tak jednání nebo oslavu.
+ Efektní podívanou nabízejí tzv. balonové žárovky (horkovzdušné balony se v noci rozzáří jako obří lampiony). Některé balony jsou upraveny na bungee jumping, skáčou z nich parašutisté a slouží filmařům a fotografům.

Rekordy
+ První balon, který obletěl Zemi, byl v roce 1999 Breitling Orbiter 3 s piloty Jonesem a Piccardem.
+ V roce 2002 Steve Fossett v balonu Spirit od Freedom uskutečnil první sólový oblet Země. Startoval ve Švýcarsku, přistál v Egyptě.
+ Přelet Mount Everestu se v roce 1991 podařil dvěma horkovzdušným balonům s britskými posádkami.

+ Největší balon, vysoký 300 m o objemu 2 miliony m3, byl postaven v americké Minnesotě v roce 1975, létal bez posádky.
+ Světový výškový rekord vytvořil v roce 2005 Ind Singhania, když s horkovzdušným balonem dosáhl 21 000 m n. m.


Kam letos za balony
21. až 25. 5. BalloonJam, Brno
19. až 22. 6. Bělské balonové hemžení, Bělá pod Bezdězem
24. až 27. 7. Balony nad Telčí, Telč
21. až 24. 8. Balony nad hradem Nouzov
2. až 7. 9. Mistrovství ČR, Tábor
13. až 20. 9. Mistrovství světa, Hofkirchen, Rakousko
3. až 12. 10.  Fiesta v Albuquerque, USA


Balony u nás
1784 Učenec a cestovatel Tadeáš Hanka vypustil první montgolfiéru.
1790 J. P. Blanchard společně s Joachimem ze Šternberku v Praze uskutečnili první let s posádkou.
1851 Angličan Coxwell se pokusil asi o první vyhlídkový let za úplatu, když nabízel Pražanům za 60 zlatých místo v balonu. Nikdo se nepřihlásil.
1895 František Hůlka dosáhl při letu Praha-Velké Popovice výšky 3 600 m. Výškový rekord překonalo až letadlo.
1983 První vzlet horkovzdušného balonu československé výroby z dílny Aviatik klubu v Brně.
2008 Parta nadšenců ve čtyřech balonech realizovala o první skupinový přelet přes Sněžku.

1. Začátkem minulého léta se balon několikrát vznášel nad naším hlavním městem při natáčení seriálu Praha, město věží, ve kterém si zalétal herec Viktor Preiss

2. Balon s tváří Dartha Vadera z Hvězdných válek letos v lednu létal nad Bruselem, aby lidem připomněl, že jeho říše je vždy připravena k útoku

3. Největší výrobce balonů na světě je britská firma Cameron Balloons

4. Skupina nadšenců z Nizozemska nechává občas rozhlédnout přísně se tvářící balonové hlavě malíře Vincenta Van Gogha.




zdroj: Photobucket


 

Na rány pastu nedávejte

Linje2010.gif picture by darmarka3

Nejvíc úrazů se podle statistik přihodí v domácnosti. Pořezání, popálení, přiskřípnutí i pády s nejrůznějšími stupni následků zná asi každý z vlastní zkušenosti. Mnozí mají rovněž originální recept na rychlé hojení. "Dej si na to zubní pastu," radí hrdina jednoho českého filmu. K oblíbeným prostředkům, jež by neměly chybět v žádné domácí lékárničce, jako jsou například přírodní antiseptikum olej Tea Tree či měsíčkový balzám Saloos, který dobře účinkuje na hnisavé rány i popáleniny, přibyla novinka: unikátní zdravotnický prostředek Hemagel je určen na drobná i velmi rozsáhlá poranění a poškození kůže. Jeho účinná látka, původní český patent Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR, dokáže velmi efektivně vázat volné kyslíkové radikály v ráně. Tím výrazně urychluje hojení, snižuje bolestivost a potlačuje vznik strupů a jizev.

Linje2010.gif picture by darmarka3
zdroj: Květy

 

 

 

Snídaně je velmi důležitá!


Linje2010.gif picture by darmarka3

Školáci, kteří nesnídají a nesvačí, mají horší studijní výsledky
Hladová ranní ptáčata
Polovina adolescentů a více než třetina mladších školáků u nás odchází do školy na lačno. Děti jsou na tom tedy hůř než jejich rodiče, protože dospělých v Česku údajně snídá a svačí až 88 %.
Proč má vůbec význam se dopoledním jídlem dětí zabývat? Den je přece tak dlouhý, doženou to při obědě, mohl by někdo namítnout. "Snídaně je první jídlo po dlouhé noční pauze bez potravy a startuje nás na celé dopoledne, proto je důležitá," zdůrazňuje odbornice Hnutí za dobrou snídani MUDr. Kateřina Cajthamlová.
Nepravidelný příjem potravy a především vynechávání dopoledního jídla je důsledek uspěchané doby. Podle MUDr. Alexandry Moravcové, dětské obezitoložky z pražské Všeobecné fakultní nemocnice, rodina nemá čas se ráno nasnídat, natož společně, a část rodičů nestíhá potomkům připravit ani svačinu. Ti jsou tedy odkázáni buď na to, co si koupí cestou, nebo co má v nabídce školní bufet či automat (často jsou to pouze bagety, sladkosti, koláče, párky v rohlíku a sladké limonády).
Ve stresu a bez snídaně
"Mám tři dospívající syny a po porodu čtvrtého dítěte jsem vzdala snahu nějak řídit to, co snídají a svačí," říká 42letá Kateřina. "Co si kluci vezmou v lednici, případně koupí cestou do školy, nestíhám sledovat."
Ani v mnohem méně početných rodinách se však dopoledním jídelníčkem potomků leckdy moc nezabývají. Podle průzkumu, jenž před časem proběhl pod patronací Fóra zdravé výživy a České kardiologické společnosti, nesnídá nebo snídá jen někdy 38 % dětí třetích tříd a 54 % sedmáků. Přitom snídaně by měla tvořit zhruba 20 až 25 % celkového denního příjmu energie.
"Často od rodičů slýcháme, že děti ráno nemají na jídlo chuť ani hlad a nad talířem v podstatě ještě spí," dělí se o své zkušenosti Jitka Tomešová, nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí. "Některé děti ani nesvačí a žaludek musí čekat až na oběd. Jejich tělo je tak půl dne bez přísunu energie. Ta pak chybí při sledování výuky a soustředění se na školní úkoly."
Svačina pro lepší učení
Zatímco odborníci na výživu doporučují 5x denně menší porce jídla, mnohé děti ve škole nesvačí. Přesnídávka čili dopolední svačina by přitom měla tvořit asi 15 % celkového denního příjmu energie. "Pokud mají žáci připravenou kvalitní školní svačinku z domova, dosahují lepších studijních výsledků," upozorňuje Jitka Tomešová. Navíc najedení netrpí tzv. vlčím hladem, který je nutí v odpoledních hodinách sníst mnohem víc potravy, než kolik jejich tělo potřebuje.
Jak z průzkumu zjistilo Fórum zdravé výživy, třeťáci až na výjimky svačiny měli, sedmáků již svačilo jen 83 %. Horší to bylo se skladbou přesnídávek. U řady dětí chybělo ovoce nebo zelenina, u sedmáků převažovalo bílé pečivo a k němu často salám. Hojně byly ve školních batozích zastoupeny sladkosti.
Je především na rodičích, aby svým potomkům v zájmu zachování jejich zdraví vštípili správné stravovací návyky, k nimž zdravá snídaně a svačina určitě patří. "Ranní stres, spěch a nepravidelný příjem potravy můžou vést k bolestem hlavy, žaludku a břicha. Můžou rovněž způsobit vznik syndromu dráždivého tračníku," vypočítává Alexandra Moravcová. "Nejzávažnější důsledek jsou však nadváha a obezita a z nich plynoucí velká zátěž pohybového aparátu, kardiovaskulární onemocnění, poruchy menstruačního cyklu u dívek a špatný vývoj genitálu u chlapců, kožní problémy, zvýšená hladina kyseliny močové či diabetes druhého typu."
Puberťáci v opozici
Začínat děti navykat na snídani je nejlepší odmalička. Puberťákům se už do režimových změn chce jen málokdy. "Adolescent při rychlém růstu a četných změnách v organismu potřebuje víc živin, které využívá na energii i jako stavební látky při urychleném vývoji," říká MUDr. Pavel Kabíček, CSc., pediatr a dorostový lékař ze Všeobecné fakultní nemocnice.
Jenže energetický příjem adolescentů bývá buď často příliš nízký, nebo naopak moc vysoký a strava často nevhodně složená. Dospívající také mnohdy vynechávají některá denní jídla, třeba právě snídaně. Puberta je ovšem období emancipace od rodiny a hledání vlastní identity, kdy názory vrstevníků mají často větší váhu než mínění rodičů či pedagogů. "Pomáhejme tedy adolescentům najít správné stravovací návyky především vlastním příkladem, nenásilnými radami vždy s možností alternativního řešení a také sledujme jejich jídelníček, ovšem bez zbytečného mentorování," radí Pavel Kabíček.



Jak dítě naučit snídat
+ Začněte malými porcemi.
+ Zpočátku stačí jeden jogurt, trocha tvarohu nebo banán.
+ Postupně by jídlo mělo být vydatnější, například pečivo nebo chléb namazaný rostlinným tukem, obložený šunkou či tvrdým sýrem.
+ Ke snídani patří také kousek zeleniny nebo ovoce.
+ Sladké pokrmy nejsou zakázány, ale neměly by být každodenní.



Kde najít informace
+ www.vyzivadeti.cz
+ www.hnutizadobrousnidani.cz
+ www.zdravykorinek.cz (zde je k dispozici aplikace Dopojídlometr, která zkontroluje energetický obsah dopoledního jídla)
MIRKA DROZDENOVÁ

Linje2010.gif picture by darmarka3
ZDROJ: KVĚTY


 

Znáte svá chodidla?


noha.jpg picture by darmarka3
 

Svoje nohy týráme v úzkých botách, denně je používáme, ale často opomíjíme důkladnou péči o ně. Přitom se v nich nachází malý zázrak! Chodidla jsou totiž jako mikrokosmos, pod kůží se na nich jako hadi svíjejí tisíce jemných nervů, díky kterým si lehce můžeme pomoci od bolestí a aktivovat uzdravující síly. Nedělní Aha! připravilo jednoduchý přehled masážních bodů a jejich účinky. Než však s léčbou začnete, je dobré si předem nechat ukázat masáž reflexních zón na chodidlech od odborníka, abyste věděli, kde a jak silně stisknout…

KAŽDÉ MÍSTO NA NOZE JE PROPOJENO S JINÝM ORGÁNEM V TĚLE.

1 Čelo a vedlejší dutiny
2 Ramena a zátylek
3 Štítná žláza
4 Šíje
5 Horní lymfatické cesty
6 Žaludek
7 Ledviny
8 Slezina
9 Střeva
10 Slinivka břišní
11 Tenké střevo
12 Páteř



Teorie, která za tím stojí

Stejně jako na uchu, tak i na chodidlech se odrážejí všechny vnitřní orgány. „Vycházíme z toho, že každá reflexní zóna chodidel je přímo propojena s určitým orgánem, svalem, kloubem nebo nervy,“ říká terapeutka specializovaná na reflexní zóny. „Ošetření je pacientovi ušito přímo na míru, podle jeho potíží určíme, který hmat použít.“ A tak pomocí reflexní terapie lze odstranit bolesti kloubů, zad, hlavy, migrény, poruchy spánku, vyčerpání, ale i alergie. Většině pacientů se hned po masáži viditelně uleví. „Neumíme nahradit diagnózu lékaře, ale často díky některým znakům potíže rozpoznáme,“ říká terapeutka. „Když zaznamenám nějaké bolestivé místo, je to často upozornění na to, že v těle je něco v nepořádku.“

Zkušenosti odborníků
Za důležitou reflexní zónu označují experti bod ledvin (bod 7). „V asijském léčitelství je tento bod označován jako vřídlo,“ říká doktor čínské medicíny Michael Koch (43) z nemocnice Johanitů v Bramsche. „Jemná citlivá masáž těchto bodů povzbuzuje prokrvení, snižuje krevní tlak a přináší do oběhového systému rovnováhu.“ Masáž může dokonce prý pomáhat i při artróze. „Intenzita bolesti se sníží o více než 70 procent, pohyblivost kolenního kloubu o 12 procent,“ tvrdí profesorka Christine Uhlemannová, ředitelka centra pro léčitelství na univerzitní klinice v Jeně. V současnosti probíhá v Jeně studie s pacienty, kteří trpí syndromem podrážděného střeva. I tady počítá expertka s podobně příznivým výsledkem.

Kam sáhnout pro pomoc?
Kdo častěji trpí na chřipkové infekce, měl by si pravidelně masírovat spodní stranu bříšek na prstech u nohou (bod 1) a místo pod čtvrtým prstem (bod 5). Jejich stimulace posiluje činnost imunitního systému. Ztuhlá ramena se dají uvolnit lehkým tlakem na spodní oblast palce (bod 2) nebo na horní střední oblast chodidla (bod 4). Hyperaktivní štítná žláza se dá zklidnit masáží bodu 3. Tlak na bod 6 uklidňuje žaludek, bod 7 podporuje důležité prokrvení ledvin. Bod osm povzbuzuje funkci sleziny, bod 9 uklidňuje střeva. Jemný stisk spodní střední část chodidla (bod 10) podporuje činnost slinivky břišní. O trochu hlouběji uložený bod 11 má příznivý vliv na trávení v tenkém střevě. A pokud vás bolí záda, pak vám pomůže masáž vnitřní klenby chodidla (bod 12). 

myspace layouts, myspace codes, glitter graphics
 

"A ja by som doplnil, že keď masírujete oblasť na okraji nohy medzi bodom bodmi 1 a 8, tak to má pozitívny vplyv na bolesti v oblasti ramenného kĺbu, ktoré nie sú ale akútneho rázu v dôsledku úrazu. Nevylieči, ale zmierni bolesť."

 

Nedoceněné jablko

 




Kvůli velkému výběru všech těch exotických plodů, jichž je dnes na trhu široká škála, možná jablka dost nedoceňujeme. Přitom stačí jedno jablko denně a ušetříme si návštěvy v lékařské ordinaci. Konzumace jablek dokáže vyléčit některé neduhy, ale taky srovnat zažívání, a tím optimálně upravit váhu. Stejně tak zeštíhlíte díky jablečnému octu.

Jablko odjakživa symbolizovalo vitalitu a zdraví. Po dlouhá desetiletí se proto tento sladkokyselý plod pohybuje na předních příčkách oblíbených druhů ovoce.

Zdroj zdraví a síly
Jablko chutná nejen syrové, ale také v salátech, skvělé je pečené (závin, jablko „v županu“), kdy se stává sladkým moučníkem či zákuskem. Jablečný mošt
a šťáva jsou oporou imunitního systému. Jablko neobsahuje žádný tuk, minimum bílkovin a pouhých 10 % sacharidů ve formě ovocného cukru.

V nenápadném ovoci mnoha chutí a barev jsou soustředěny vitamin A, vitaminy skupiny B, vitamin C a cenné minerální složky. Právě podíl velkého počtu sekundárních
rostlinných látek dělá z obyčejného jablíčka pozoruhodný plod. Mimochodem jablko o váze 100 g poskytne lidskému organismu stejnou dávku vitality jako 2
g čistého vitaminu C. A tak se potvrzuje rčení našich prarodičů, že jedno jablíčko denně znamená – žádné trápení s doktorem.

Bojuje s nádory
Aktuální vědecké výzkumy potvrzují tradiční poznatky předchozích generací. Například extrakt z jablečných slupek druhu červený delicius může významně snížit
nádorové bujení v trávicím traktu a játrech. Spotřeba jablek má taky zásadní vliv na stav našich dýchacích cest. Konzumace jablek se také pozitivně odráží
na léčbě dny.

Spolehlivě zabírá
• Akné: Čerstvé oloupeme a zbavíme jádřince, nakrájíme na drobné kousky. Poté doměkka uvaříme ve 250 ml vody. Po vychlazení hmotu nanášíme vatovým tamponem
na problematická místa pleti. Jablečná kyselina a pektin „zapálenou“ pokožku zaručeně zklidní.

• Zácpa: Čerstvé jablko oloupeme, rozkrájíme na drobno a uvaříme do měkka s 250 ml bílého vína a dvěma čajovými lžičkami cukru. Po každém jídle se doporučuje
sníst polévkovou lžíci rozvařené hmoty. Ovocná kyselina normalizuje pohyb střev. Recept ovšem nelze doporučit lidem, kteří nesmějí pít alkohol.

• Průjem: Dvě nastrouhaná syrová jablka se smíchají se sklenicí uvařeného černého čaje, směs se trochu osolí. Tato hmota čistí a dezinfikuje střevní sliznici
od bakterií.

• Dásně: Na zánět dásní zabere směs z 250 ml jablečné šťávy smíchané se 125 ml růžové vody. Obě tekutiny se smísí v lahvi z tmavého skla a vzniklým roztokem
se vždy po jídle vyplachují ústa (nepolykat!)

Jablečný ocet zformuje postavu
- Jablečný ocet je odpradávna skvělým univerzálním domácím prostředkem. Je bohatý na vitaminy, minerální látky, stopové prvky, aminokyseliny, enzymy, na
pektin a na beta-karoten. Tato kyselá esence podporuje látkovou výměnu v těle, oživuje prokrvení, přispívá k zeštíhlení. Jablečný ocet aktivuje spalování
tukových zásob a přirozeným způsobem podporuje zdravou dietu.

- Ráno proto vypijte nalačno polévkovou lžíci jablečného octa ve sklenici vody – roztok je možné podle chuti přisladit čajovou lžičkou medu. Tato směs je
také dobrá pro aktivní sportovce, které chrání před křečemi a problémy se svaly.

- U modřin a podlitin se doporučuje aplikovat obklad z jablečného octa. Bolest ustoupí rychleji. V takovém případě se namočí bavlněná látka v neředěném
jablečném octu a pak se na několik minut přiloží na postižené místo. Jablečný ocet pomůže i tehdy, když sluneční záření nebo slaná voda naruší vrchní vrstvu
vlasů. Umyté vlasy je pak vhodné proplachovat jablečným octem zředěným vodou.


zdroj: Žena - in

 

Aromaterapie

V tomto počasí může pomoci... :)




Co je aromaterapie

Aromaterapie je terapeutické ošetření, které podporuje zdraví, ulevuje při zátěži a stresu, posiluje imunitu organizmu a harmonizuje tělesné a duševní pochody. Využívá vlastností přírodních éterických olejů (silic) a působí jak preventivně, tak při akutních stavech. 


 

Jak funguje aromaterapie

Jsou známy dva způsoby, jak éterické oleje (silice) ovlivňují lidský organizmus:

INHALACE
Vůně éterických olejů (silic), jako každá jiná vůně, se dostává do čichového centra v mozku, odkud vonná aktivní látka ovlivňuje autonomní nervní systém. Může navodit emoční odezvu a vyvolat pocity popisované lidmi jako úleva, osvěžení, uklidnění, nebo povzbuzení. Stejně tak může příjemná vůně přispět ke zlepšení atmosféry doma i na pracovišti.

MASÁŽE
Rostlinné silice správně ředěné ve vhodném nosném oleji pronikají všemi vrstvami kůže a dostávají se až ke krevním vlásečnicím. Specifický účinek éterických olejů (silic) spolu s relaxační masážní technikou vyvolává příznivou regenerační odezvu v lidském organizmu. Vhodná je také lokální aplikace formou obkladů, mastí či balzámů při různých bolestivých stavech svalů a kloubů, při kožních onemocněních a nebo k běžnému dennímu ošetření.

Následující seznam silic Vám pomůže při výběru oleje právě pro Vás:

Angelika -je antiseptická, vhodná při nachlazení, podporuje trávení, při masáži zmírňuje revmatické bolesti. Nepoužívat při opalování.
Anýz -výrazně působí na trávicí trakt, má protikřečové účinky
Bazalka -je výborná na nervové zklidnění, při úzkostech a bolestech hlavy. Odpuzuje hmyz, podporuje pocení. Nepoužívat v těhotenství.
Benzoe -je antiseptické sedativum, usnadňuje vykašlávání, pomáhá při astmatu a bronchitidě.
Bergamot -antiseptický, podporuje trávení, hojení ran, tiší bolest. Nepoužívat při slunění.
Borovice -je antiseptická, pomáhá při nachlazení, rýmě, dezinfikuje vzduch.
Cedrové dřevo -je antiseptické, vhodné při rýmě. Nepoužívat v těhotenství.
Citron -je velmi vhodný při duševní námaze, má antiseptické účinky a příznivě působí na pleť.
Cypriš -vyrovnává nervové napětí. Není vhodný při vysokém krevním tlaku a při epilepsii.
Černý pepř -snižuje horečku, napomáhá trávení a zmírňuje bolesti břicha, pomáhá při nachlazení.
Estragon -povzbuzuje a osvěžuje, podporuje chuť k jídlu, pomáhá při revmatismu. Nepoužívat v těhotenství.
Eukalyptus -jeden z nejúčinnějších při všech dýchacích potížích, napomáhá hojení ran a silně dezinfikuje vzduch.
Fenykl -velmi účinný při trávicích potížích a dýchacích problémech, používá se na hojení oparů a aft.
Grapefruit -je antidepresivní, osvěžuje a dezinfikuje vzduch, vhodný do koupelí a k masážím.
Hřebíček -pomáhá při celkové slabosti, svalovém vypětí. Není vhodný v těhotenství a pro epileptiky.
Jalovec -má výborné čistící schopnosti, čistí krev, podporuje pocení. Nepodávejte v těhotenství a při ledvinových potížích.
Jasmín -povzbuzuje srdeční činnost, navozuje euforii a optimismus. Je to silné afrodiziakum.
Jedle -je antiseptická, při nedostatečném prokrvení končetin. Vhodná k masážím.
Levandule -patří mezi nejpoužívanější silice, má výrazné hojivé účinky, snižuje krevní tlak, je účinná proti molům. Výborná k uklidnění při porodu.
Mandarinka -osvěžuje, uvolňuje napětí.
Máta -zmírňuje dýchací problémy, povzbuzuje žaludeční činnost.
Meduňka -snižuje horečku, podporuje pocení, je vhodná pro zklidnění, při nespavosti.
Myrtha -podporuje trávení, usnadňuje vykašlávání, pomáhá hojení ran. Nepoužívat v těhotenství.
Neroli -působí výrazně pozitivně na psychiku, uklidňuje, pomáhá koncentraci.
Pačuli -působí antidepresivně, vhodná k meditacím.
Pomeranč -je vhodný při horečce, nechutenství.
Rozmarýn -silně stimuluje při únavě, afrodiziakum. Nevhodný pro těhotné ženy, při vysokém krevním tlaku a epilepsii.
Růže -podporuje krevní oběh, působí proti nespavosti, stimuluje žaludek.
Šalvěj -působí sedativně na nervový systém, působí euforicky.
Tea - Tree -silně antiseptický, používá se k ošetření ran a zánětů kůže.
Tymián -vhodný k inhalacím při zánětu dutin, rýmě a nachlazení.
Vanilka -čistí a dezinfikuje vzduch, harmonizuje psychiku.
Ylang -ylang - působí antidepresivně, zmírňuje nervové napětí
Yzop -napomáhá koncentraci, zmírňuje nachlazení. Je vhodný k masážím hlavně při revmatismu.
Zázvor -uvolňuje napětí, používá se při bolestech hlavy, brání tvorbě jizev.
Nejvhodnější éterické oleje pro děti jsou : meduňka, mandarinka, citrón, levandule.



Každý esenciální olej v sobě obsahuje sílu života, vysoce koncentrovanou vibraci a silové pole rostliny, z níž byl získán. Tato jemnohmotná energie má zvláštní moc působit na naše nejvnitřnější struktury jako žádný jiný zevní lék. Pozoruhodný je tento fakt zejména proto, že aromatické oleje nefungují jako medikamenty, nýbrž nastolují vnitřní rovnováhu na základě starobylé poučky: „Je-li zdravá duše, tělo ji následuje.“

 

 

Únavový syndrom...

Co to je?

Nejsem líná, mám únavový syndrom

Nestíháte? Máte práce nad hlavu a každá maličkost vás hned unaví? Může se jednat o „únavový syndrom“.

Chronickým únavovým syndromem v České republice může trpět až čtyřicet tisíc lidí. Většina z nich však lékařskou pomoc nikdy nevyhledá, protože se obává,
že by na ně v ordinaci hleděli skrz prsty. Vždyť jim vlastně vůbec nic není!

A jde doopravdy o únavový syndrom? Poznáte to jednoduše:

Příznaky
- Už více než půl roku se nemůžete zbavit únavy, přestože se fyzicky ani psychicky nad míru nenamáháte.

- Dělá vám potíže zvládnout i jednoduché činnosti, které jste dřív s přehledem zvládali.

- Jste nevýkonní v zaměstnání, v rodině i v domácnosti.

- Máte trvale mírně zvýšenou teplotu kolem 37,3 °C.

- Trápí vás bolesti v krku, máte zvětšené nebo bolestivé lymfatické uzliny na krku.

- Spánek vám nepřináší žádné osvěžení, probouzíte se, jako byste vůbec nespali.

- Nemůžete se na nic soustředit, máte problémy s pamětí.

- Jste podráždění a smutní.

Pokud vše platí, je to už alarmující a měli byste neprodleně vyhledat lékaře. Ten totiž musí vyloučit, zda náhodou netrpíte nějakým nádorovým onemocněním,
depresí či poruchou štítné žlázy. Pak by měla následovat návštěva imunologa. Následná léčba se bude odvíjet od toho, jaké budou výsledky testů.

Léčba
Pokud únavu způsobuje chronická infekce, například v nosních či čelních dutinách, měla by vám pomoci punkce. Pokud vám špatně funguje imunitní systém, předepíše
vám lékař povzbuzující léky či antidepresiva.

V poslední době je upřednostňována takzvaná enzymoterapie, u které se podáním látek stimulujících různé životní funkce, může zasáhnout do imunitních a jiných
reakcí organizmu.

Ohrožení
Asi vás bude zajímat, kdo je únavovým syndromem nejvíce ohrožen. Do ohrožené skupiny patří zejména ženy ve věku od 25 do 45 let, které mají velký smysl
pro odpovědnost a povinnosti, jsou zvyklé podávat maximální výkon doma i v práci, nešetří se, přepínají síly a vůbec si neumějí odpočinout.

Možná jste na většinu z výše jmenovaných bodů odpověděli záporně, přesto vás ale právě teď trápí únava. Je to dáno nastupujícím podzimním počasím, plískanicemi,
mlhou a úbytkem denního světla. Proto je vhodné se nějak dobít. Zkuste půst, návštěvu sauny či solária, nejvhodnější je ale pohyb na čerstvém vzduchu.

Býváte často unavená? Trvá ten pocit už dlouho, nebo jej ovlivňuje nepříjemné počasí? Plníte své pracovní i domácí povinnosti ne na sto, ale na dvě stě
procent? Nikdy jste neuvažovala o výpomoci v domácnosti, přestože si ji můžete dovolit?

autor: Marie Šrámková

 

 

 

Zdraví na dlani...

Moc zajímavé stránečky, najdete tam toho hodně...

 

Léčivá moc smíchu ... :)))

Zasmějte se také...:)

"Léčivá moc smíchu"

Kniha od MUDr. Karla Nešpora

Úsměv ve správnou chvíli dokáže prolomit ledy v mezilidských vztazích.
Často je to právě úsměv, který stojí na počátku přátelství, spolupráce
nebo i manželství. Smích nejen stmeluje rodiny a pracovní týmy, ale také
pronikavě ovlivňuje řadu tělesných funkcí a slouží tělu jako signál, že je
možné se uvolnit. Smích je starší než řeč a je vrozený. O příznivých
účincích smíchu na duševní i tělesné zdraví je přesvědčena řada lékařů v
různých částech světa, kteří smích a humor systematicky využívají při
léčbě. Jedná se tedy o téma, jemuž stoji zato věnovat pozornost a
zabývat se jím do hloubky. Tato kniha je praktická, čtivá a srozumitelná.
Najdete v ní mimo jiné více než 50 způsobů, jak prozářit a proteplit svůj
život smíchem, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké.


Moudra na dny v týdnu

Pondělí: Jednou se zasmát pomáhá víc, než třikrát vzít medicínu. Přísloví

Úterý: Veselost je druhem odvahy. Hemingway

Středa: Nejšťastnější je ten, kdo má nejméně žádostí. Buddha

Čtvrtek: Kde láska, tu i bůh, kde žárlivost, tu zlý duch. Přísloví

Pátek: Růže při trní se rodí, radost po žalu chodí. Přísloví

Sobota: Veselost a pohyb prodlužují život. Přísloví

Neděle: Radost musíme čerpat ne z jiných, ale ze sebe. Sókratés

Olivový olej je při pravidelné konzumaci všelék


Zkuste olivovým olejem pokropit krajíc čerstvého chleba. Dětem bude určitě chutnat.

Jeho složení mastných kyselin je podobné jako v mateřském mléce. Napomáhá zdravému růstu kostí u dětí, významně podporuje imunitu, mírní bolesti a záněty, rozpouští v organismu hleny, působí proti únavě a zácpě, proti poruchám trávení, onemocnění jater a kloubů.

Více na:

 

 

 

 

Srdeční arytmie

Arytmie je zákeřná - subjektivní potíže neodpovídají závažnosti nemoci


 

Pravidelný tlukot srdce
Vypadnout z rytmu není zlé pouze pro tanečníky v Bailandu. Vyšinutí z pravidelnosti vadí v přírodě obecně. A člověk je jen její součástí.
Náš život závisí na vytrvalém a neustálém stahování malého svalu (váží průměrně 330 g) v naší hrudi. Srdce se nezastaví od prvních týdnů nitroděložního života, a když skončí svou nepřetržitou práci, umíráme.

Ani rychle, ani pomalu
Zdravé srdce se smrští asi 60x až 90x za minutu. Ve spánku a při relaxaci bije pomaleji, při stresu nebo fyzické námaze buší v hrudi ve vyšší frekvenci. Při každém stahu se stáčí šroubovitě dopředu a jeho hrot tak udeří do přední strany hrudníku - muži ho můžou "nahmatat" vlevo pod prsní bradavkou, ženy pod levým prsem. Je-li vše v pořádku, "tiká" jako hodinky. Horší je, když hrká jako staré pendlovky nebo se předbíhá jako špatně natažený budík. Stav, kdy se srdce smršťuje nepravidelně a vypadává z rytmu, se nazývá arytmie.

Buď začne trucovat a šlape pomalu (bradyarytmie; řecký výraz brados znamená česky pomalý), nebo se splaší a jede moc rychle (tachyarytmie; tachos - česky rychlý). Člověk nějakou poruchu rytmu nemusí vůbec pociťovat (objeví se třeba zcela náhodně při EKG vyšetření), nebo mu může notně znepříjemňovat život a omezovat ho. Příznaky jsou rychlý tep, pocit bušení srdce, bolest na hrudi, dušnost, zvýšená únavnost, slabost, nevolnost, mžitky před očima, točení hlavy či pocit na omdlení. Může dojít i ke krátkodobé poruše vědomí.

Nebezpečí stoupá s věkem
Subjektivní příznaky mnohdy neodpovídají závažnosti arytmie. Její záludnost spočívá v tom, že o ní často nevíme. "Nejčastější a současně nejstarší známá forma srdeční arytmie, fibrilace síní, probíhá velice často bez větších příznaků," konstatuje profesor MUDr. Josef Kautzner, CSc, přednosta Kliniky kardiologie IKEM. "Nepravidelná, velmi rychlá aktivita předsíní srdce, které se nekoordinovaně stahují a nejsou schopny převést pravidelný rytmus na komory, vede k dlouhodobému poškozování srdce, někdy až k jeho selhání, a tedy - nedostaví-li se pomoc okamžitě - ke smrti. Současně výrazně zvyšuje nebezpečí vzniku cévní mozkové příhody a nevratného poškození mozku."
Výskyt fibrilace síní narůstá s věkem: postihuje 5 % osob 65letých a víc než 10 % lidí starších 70 let.

Odstraňuje ložisko
MUDr. Petr Neužil, CSc. z pražské Nemocnice Na Homolce se arytmiemi zabývá už řadu let. Desítkám, možná stovkám nemocným implantoval kardiostimulátor, který představuje základní terapii pro pacienty s pomalou srdeční frekvencí, i defibrilátor, přístroj, jenž se zavádí nemocným s vysokým rizikem fibrilace komor.
Defibrilátor umí odstranit projevy arytmie: dokáže rozpoznat změnu rytmu srdce, vydá elektrický výboj a ten ji zruší. Asi 10 let už ovšem existuje metoda, s jejíž pomocí lze trvale zlikvidovat přímo ložiska arytmie. Jmenuje se katetrizační ablace. Zákrok se obvykle provádí bez narkózy. V lokálním znecitlivění se nemocnému v třísle napíchne tepna a cévami se až do vnitřku srdce posouvají speciální katétry, tenké ohebné trubičky na konci vybavené snímacími elektrodami. Podmínka úspěšnosti je, že se lékař dokáže "orientovat v terénu", tedy elektroanatomické mapování srdce.
"Katétr se zdrojem vysokofrekvenčního proudu nasměrujeme přesně na místo abnormálního ložiska, kde arytmie vzniká. Elektroda se k němu přitiskne a nemocnou tkáň ,spálí'. Vzniknou tam malé jizvičky," vysvětluje Petr Neužil princip metody, která byla v ČR poprvé provedena v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny v roce 1992. Její úspěšnost je víc než 95%. Většinu nemocných trpících záchvaty tachyarytmií lze tímto zákrokem zcela uzdravit.

Trénovat sval
Arytmie se můžou vyskytovat u lidí se zdravým srdcem, ale objevují se také jako důsledek onemocnění. "Spustit" ji může jizva po srdečním infarktu, degenerace srdeční tkáně, ochablá srdeční stěna nebo ischemická choroba srdeční. Prevence je tedy jen starat se dobře o tento nejdůležitější orgán těla. Neotravovat ho "jedy" a naopak mu dopřát "zdravý pohyb". Koneckonců je to přece sval!
EVA HIRSCHOVÁ

O srdci
Za 70 let života udělá srdce 2,5 miliardy stahů. Každou minutu napumpuje do těla 5 až 6 litrů krve, za hodinu tak přečerpá 360 litrů, za jeden den 8 640 litrů a za 70 let 220 milionů litrů krve.


Srdce v pohybu
Jako každý sval v těle může srdce v důsledku nedostatečného využívání ochabovat. V moderních fitcentrech proto existují speciální cardiozóny, kde při cvičení nejde o formování postavy či nárůst svalů, ale o vytrvalostní trénink pro zdraví. Provádí se v aerobním pásmu, které odpovídá kondici každého jednotlivce, takže se hodí i pro začátečníky, seniory a osoby s nemocným pohybovým aparátem. Obtížnost tréninku na trenažérech je nízká, intenzita se stupňuje podle potřeby. Pro ty, kteří se přesto "strojů" bojí nebo dávají přednost pohybu v přírodě, existuje také řada možností: lze se například zúčastnit již 2. ročníku projektu Coca-Cola Srdce v pohybu, který zahrnuje 200 vybraných turistických a cykloturistických akcí v průběhu roku na nejzajímavějších místech České republiky. Pobyty v horském prostředí vhodné pro rodiny s dětmi, kde se sportuje pod vedením zkušených trenérů, organizuje například agentura Be Fit. Další tipy jistě najdete na internetu. Důležité je chtít pro své srdce něco udělat.

 

 

 

 

Přechod není nemoc

 

Příroda zatím nepochopila, že dnešní babičky na výměnek nemyslí

Přechod není nemoc

V řečtině slovo klimakter znamená stupeň a vychází ze slova klimax - žebřík. Kam budeme v klimakteriu sestupovat (nebo vystupovat?) a jak se změní náš "žebříček", záleží na mnoha okolnostech.

Lidský život (a ženský zejména) se prodlužuje. Zatímco dřív ženy poté, co odrodily poslední dítě, rychle zestárly a po padesátce umíraly, dnes jsou v tomto věku "v nejlepších letech". Jsou aktivní ekonomicky i sexuálně a o babičkovském "výměnku" nechtějí ani slyšet. Příroda však na tyto změny životního stylu nereaguje - kolem pětačtyřicítky ukončuje plodné období ženy, zastavuje produkci estrogenů a gestagenů a žena se octne v klimakteriu, chcete-li v přechodu.

Podle potřeby a rizik

"Přechod není nemoc," řekla na kongresu o rakovině prsu v Nice doktorka Karen Gelmonová z univerzity v Britské Kolumbii. "Některé ženy projdou obdobím klimakteria zcela bez potíží. Ty, které je ale mají, si zaslouží pozornost lékařů a individuální přístup. Je nerozumné všem ženám po 45 letech předepsat hormonální substituční léčbu. Ale je stejně nesmyslné ji odpírat těm, jež ji potřebují a nemají žádná rizika."

Některé z nepříjemných obtíží, jež provázejí období klimakteria, pozná téměř 80 procent žen mezi 45. a 60. rokem života. Návaly horka, noční pocení, poruchy spánku, bolesti hlavy, závratě, depresivní nálady, nesoustředěnost a nervozita nejsou sice nic potěšitelného, ale neumírá se na ně. Z lékařského pohledu jsou na přechodu nejhorší jeho skryté a dlouhodobé příznaky, které nastupují obvykle několik let po menopauze. Patří k nim zvýšený výskyt změn kardiovaskulárního systému: vysoký krevní tlak, infarkt myokardu, zvýšení hladiny cholesterolu v krvi, náhlé mozkové příhody a osteoporóza.
 

Hormony ano, či ne?

"Před několika lety byla zveřejněna studie o účincích hormonální substituční terapie, jejíž závěry byly nesprávně interpretovány, a ,hormony' byly zatracovány," říká MUDr. Jaroslav Jeníček, CSc. z Centra klimakterické medicíny v pražském Lékařském domě.

Studie otřásla zejména USA, kde byla hormonální substituce "společenská povinnost" a užívala ji většina žen po menopauze dlouhodobě až do pozdního stáří. Mnozí se tam od "chemie" odvrátili stejně hystericky, jako pro ni před tím horovali. Ale mělo to i pozitivní efekt: farmaceutické firmy začaly vyvíjet nové formy hormonální substituce - s malým množstvím estrogenu, s přídavky moderních gestagenů, s dalšími příznivými účinky na pleť, sliznice a hmotnost. Trend se ubírá tímto směrem.

"Hormonální substituce není elixír mládí. Není to lék na všechny nemoci, jež přináší věk. Pro některé pacientky je nevhodná," zdůrazňuje Jaroslav Jeníček. "Ale jednoznačně platí, že správně zvolená hormonální substituční terapie při správné indikaci přináší mnohem víc prospěchu než možných rizik."
 

Přírodní léčba

Ženy s diagnózou rakoviny prsu či dělohy a ty, které mají zvýšené riziko žilní trombózy, se většinou v klimakteriu musejí obejít bez pomoci "hormonů". Brněnský gynekolog MUDr. David Procházka testoval na svých ambulantních pacientkách účinnost jednoho přírodního přípravku z šesti bylinných extraktů. "Fytoestrogeny jsou pro mnohé ženy dobré řešení," shrnuje lékař výsledky svého klinického pozorování. "Nástup účinků je u nich pomalejší než u hormonální léčby, ale po osmi týdnech všechny zkoumané pacientky konstatovaly, že se cítí lépe."

 

 

Na přechod s pivem

Pivo může pozitivně ovlivnit prožívání příznaků klimakteria, jako jsou pocity únavy, vyčerpanosti, probouzení se uprostřed noci, úzkost a nervozita. V rámci výzkumného úkolu vyvinul tým pracovníků Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze vedený ing. Alexandrem Mikyškou spolu s gynekologem MUDr. Milanem Antonem, CSc. pivo s vysokým obsahem fytoestrogenů a nízkým obsahem alkoholu. Účinky pití tohoto nápoje pak ověřil na souboru náhodně vybraných žen: právě symptomy únavy, slabosti a vyčerpanosti zaznamenaly po ukončení 60denního experimentu nejvýraznější pokles na intenzitě

Co si dát do zubů?


 

Jedovatá rtuť z amalgamu se prý při kremacích dostává do ovzduší!
Kdyby se měl volit zdravotnický materiál, s jehož užíváním bylo v historii spojeno nejvíce skandálů, pak by s přehledem vyhrál zubařský amalgam.

 V USA byl zakázán už ve 30. letech 19. století!
Díry v zubech si naši předkové po dlouhé věky ucpávali vším možným: voskem, stromovou kůrou, vhodně tvarovanými kamínky. Vždy však šlo jen o pomoc dočasnou: "plomba" buď vypadla, nebo způsobila ještě větší problémy. (Lidová tradice zachovala hororový příběh mladíka, který těsně před svatbou přišel o přední zub. Aby mu to v kostele slušelo, vyřezal si a do úst nasadil zub dřevěný. Jenže ten při dlouhém obřadu vlhkostí nabobtnal a vylomil mu i dva vedlejší zuby!)
Chcete být impotentní dement?
S prvními skutečnými plombami přišel až v roce 1826 francouzský zubař Auguste Tavenu. Jeho výplně ze směsi stříbra a rtuti (používaly se i příměsi mědi, cínu, zlata, paladia, zinku aj.) byly mnohem levnější než jediná tehdejší alternativa: plomby z lístkového zlata. Auguste Tavenu ale nejspíš zubařinu moc neovládal, jeho plomby neseděly, zuby s nimi praskaly apod.
Špatnou pověst amalgamu nenapravili ani bratři Crawcouryové, kteří nový vynález uvedli v New Yorku. Tamní zubaři, jimž se nelíbila konkurence, tvrdili, že amalgam způsobuje tuberkulózu, demenci a impotenci! Po řadu let pak byl zakázán a jeho tajné používání přísně stíháno.
O většinu špatné pověsti přišel amalgam až na konci 19. století, kdy lékařské zkoušky neprokázaly jeho záporné účinky. Pořád se však na něj spousta lidí dívá skrz prsty.
"Je fakt, že zhruba polovinu objemu amalgamu tvoří rtuť," vysvětluje ředitelka Výzkumného ústavu stomatologického prof. Jana Dušková. "Žádný výzkum ale nikdy neprokázal, že by tato rtuť ze zubů přecházela do těla v množství, jež by mu mohlo ublížit. Když chvilku stojíte na rušné křižovatce, vdechnete víc rtuťových výparů, než kolik vám jich hrozí od vašich plomb za celý život."

***

Jenomže jde o peníze
V zubařství ovšem nejde jen o zdraví, nýbrž i o velké peníze. Proto se čas od času objevují pokusy amalgam lidem zošklivit, nebo nejlépe přímo zakázat. Obvykle poté, co se objeví nějaký nově vyvinutý materiál, který by ho měl nahradit.
Před časem se tak objevily zprávy o "časované bombě v ústech" a důtklivá doporučení, aby si alespoň budoucí maminky nechaly amalgam nahradit kompozitními materiály. "To je ale nedorozumění. Právě při vyjímání plomby z úst by mohlo dojít k vdechnutí rtuťového prachu," říká Jana Dušková. "Pod vlivem tehdejších dohadů ale ve Skandinávii a ve Švýcarsku přestali amalgam zcela používat."
U nás k tak zásadnímu řešení nedošlo. Amalgam je nadále nejpoužívanější materiál v zubním lékařství. Zčásti proto, že ho platí zdravotní pojišťovny, ale i z toho důvodu, že pro zadní zuby je nejvhodnější. Ženy v jiném stavu si ovšem i u nás obvykle nechávají zuby opravovat bez rtuti.
"Výzkumy však jednoznačně ukazují, že amalgam nemá na vznik nových onemocnění žádný vliv," upozorňují stomatologové. "Už existující potíže navíc zkoumaným osobám po odstranění amalgamových plomb nikdy nezmizely! Problém může nastat pouze v případě nesnášenlivosti na rtuť. Tu má ale jen velmi málo lidí."

***


Ani fluor, ani rtuť?
"Otázka amalgamu se teď znovu začíná probírat, tentokrát pod záminkou ochrany životního prostředí," říká Jana Dušková. "V Bruselu existuje silná antiamalgamová lobby. Zřejmě za ní stejně jako v minulosti stojí firmy vyrábějící alternativní materiály.
Nový argument, se kterým lobby přišla, je ovšem na hranici absurdity. Amalgam by se prý měl zakázat proto, že se při kremacích osob s plombami do ovzduší uvolňují rtuťové páry!"
To je ovšem jen teoretická domněnka a žádná studie ji dosud nepotvrdila. Není sice spočítáno, kolik plomb ročně vyletí komínem, ale pravděpodobně to nestojí za řeč.
"Úředníci EU právě teď jednají o tom, zda amalgam doporučí k používání. Zakázat ho naštěstí nemůžou," dozvídáme se. "Mimochodem, to není jediná podivná novinka, kterou se Brusel může dotknout zubní medicíny: nedoporučení hrozí i fluoritovým doplňkům. Prý na základě studie z Číny, podle níž fluor snižuje potenci a IQ svých uživatelů..."

***


Konec stomatologů v Čechách
Od loňského roku se u nás v rámci harmonizace s Evropskou unií nestuduje stomatologie, nýbrž zubní lékařství. Absolventi už nebudou mít titul MUDr., nýbrž MDDr. - medicinae dentalis doktor; latiníci se z toho chytají za hlavu. Rovněž kvůli EU bude jejich studium o rok kratší (jen pětileté) a odpadne dosud povinná tříletá popromoční praxe - ordinovat budou moci hned.
Řada našich odborníků z těch změn není nadšená. "Navíc je problém s pedagogy," říká ředitelka Výzkumného ústavu stomatologického profesorka Jana Dušková. "Dobrý zubař si v soukromé praxi vydělá daleko víc než výukou. Proto musíme sahat ke složitým částečným úvazkům."
Ani tak prý však nehrozí, že by u nás skutečně byl v dohledné době nedostatek zubařů. Jen třeba nebudou mluvit česky: 40 procent

studentů zubního lékařství teď je ze Slovenska, Ukrajiny apod.

***

Amalgam x kompozit x cement
+ Amalgam: dlouho vydrží, snadno se s ním pracuje, stříbro v něm obsažené má antibakteriální účinky. Na druhou stranu jeho černá barva

není hezká a časem může trpět korozí.
+ Kompozitní pryskyřice: lze u nich namíchat stejnou barvu jakou mají okolní zuby. Přilnavost kompozitů je však horší než u amalgamu a

vyžadují dokonalou hygienu ústní dutiny (jinak hrozí druhotné kazy).
+ Skloionomerní cementy: hodí se hlavně pro děti, dokážou regenerovat zubní tkáň. Nejsou ale příliš trvanlivé, nejsou vhodné pro velké výplně.

 

 

 

KOŘENY STRACHU

 

Strach je jedním z nejstarších pocitů živých tvorů. V přírodě je důležitým faktorem přežití, možná důležitějším než odvaha a síla. V moderní lidské společnosti přináší řadu závažných problémů. Hektický život v neustálém stresu vyvolává úzkostné stavy a fobie, které mohou zásadně ovlivnit život postižených osob.

 

Strach jako způsob chování v určitých situacích byl odpovědí na složité životní podmínky vývojově pokročilých živočišných druhů. Čím větší životní prostor se před nimi otevíral, tím důležitější byly mechanismy, které jim určovaly, co mají v které situaci dělat a co ne. Jednoduché instinktivní chování tady již nestačilo.

Konkrétní podoby strachu jsou dány jednak geneticky, jednak vyplývají ze zkušeností. Příkladem je chování kuřat po vylíhnutí. Nejprve se lekají každé siluety na obloze, která třeba jen vzdáleně připomíná obrys letícího dravce. Teprve v průběhu života se naučí rozeznávat podezřelé letící objekty od neškodných, například letadel.

 

ZKAMENĚT JAKO VAČICE

Jedním z možných způsobů, jak reagovat při nebezpečí, je strnutí bez pohybu. Takto se ve strachu zachová například králík, když stane tváří v tvář hadovi, a podobně reagují také ještěrky nebo cvrčci. Americká vačice virginská se při ohrožení náhle skácí k zemi a velmi věrohodně předstírá mrtvou. Dokáže ležet bez jediného pohybu i několik hodin. Ústa i oči má otevřené a nereaguje na vnější podněty. Ke zvýšení dojmu vylučuje z řiti tekutinu zapáchající hnilobou. Útočící šelma obvykle přestane mít o zdánlivou mršinu zájem a odejde. Evoluce bohužel nestačila vačici naučit, že na automobily takové triky neplatí. Okraje amerických silnic proto lemuje množství přejetých zvířat, která místo útěku znehybněla na místě.

 

ÚTĚK JAKO ŘEŠENÍ?

Ochromující strach, který svazuje nohy a brání v útěku, zná i člověk. V některých případech se taková taktika může vyplatit, například při napadení agresivním psem. Psi, podobně jako mnoho jiných šelem, reagují především na pohyb, a kdo se nehýbe, má větší šanci, že unikne jejich pozornosti. Jiným řešením, které diktuje strach, je rychlý útěk. Utíkat se vyplácí tehdy, pokud je útočník ještě relativně daleko. Potkani například rozhodují o použití jedné z obou taktik právě podle konkrétní situace.

 

BEZE STRACHU

Ne všichni živočichové jsou schopni strach prožívat. Například plži nebo hmyz sice dokážou zaregistrovat nebezpečí, ale nevykazují typické strachové reakce. Těžko bychom u nich hledali mozkové struktury, které jsou sídly strachu. U obratlovců je centrum strachu umístěno ve vývojově velmi staré oblasti mozku zvaná amygdala. Její aktivace vyvolává pocit strachu u malého vrabce stejně jako u člověka. Strach mohou vyvolat zrakové, sluchové nebo čichové vjemy, ale také pouhá představa nebo tušení nebezpečí.

Amygdala působí na hypothalamus a vyvolává tak vylučování kortizolu a adrenalinu, dvou hormonů, které vyburcují lidské tělo a uvedou ho do stavu ostražitosti. Člověk začne pociťovat svědění kůže, bušení srdce a stoupá mu krevní tlak. Rozšíří se zornice a zrychlí tep. Reakční doba na podněty se zrychluje a tělo je připraveno k útěku nebo k obraně.

 

NAKAŽLIVÝ STRACH

Strach jednotlivce může působit i na jeho okolí. Tělesné výpary vystrašených zvířat a výstražné zvuky varují další jedince stejného druhu a někdy jsou i signálem pro ostatní živočichy v dosahu. Střevle potoční reaguje tím, že se rychle skryje u dna, stáda kopytníků se bez dalšího váhání dávají na útěk. Šíření neklidu lze pozorovat i u zvířat vedených na jatka.

Strach je nakažlivý i u lidí. Američtí vědci prokázali, že dokážeme velmi rychle vyčíst obavy nebo úzkost z řeči těla ostatních lidí. Stačí zlomky sekundy, během nichž jsme zaregistrovali strachem rozšířené zorničky druhého člověka, a již je naše tělo v plné pohotovosti. Pach potu z podpaždí diváků, kteří sledovali filmový horor, zvyšoval pozornost pokusných osob mnohem více než pot druhé skupiny, která se dívala na dokumentární film.

 

INSTINKTIVNÍ REAKCE

V bezvýchodných situacích jedná lidské tělo instinktivně. Vegetativní nervová soustava přejde na nouzový režim a naše vědomí ztrácí vědomou kontrolu nad jednotlivými funkcemi. Proto se v nejvyšší hrůze vyprazdňuje zažívací ústrojí i močový měchýř. Jiným projevem ztráty sebekontroly je bezhlavý útěk, který může skončit i smrtí.

Řada situací se jeví jako hrůzostrašná nebo bezvýchodná často jen proto, že je neznámá. Zvířata i lidé se teprve postupem doby učí, co představuje skutečné nebezpečí. Přitom může přežívat řada podvědomých obav, které neodpovídají dané situaci nebo nejsou v nové situaci již aktuální.

Opička tamarín pinčí propadne v zajetí občas panice, když zahlédne konec hadice na zalévání, protože se v ní probudí instinktivní strach z jedovatých hadů. Obyvatelé střední Evropy trpí často fobií z pavouků, přestože v těchto zeměpisných šířkách se prudce jedovatí pavouci vůbec nevyskytují.

Na druhé straně nám chybí schopnosti k rozpoznání mnoha moderních nebezpečí, například elektrického proudu nebo radioaktivity. Žádný z našich pěti smyslů není schopen je zaznamenat. Na tomto poli má evoluce ještě co dohánět.

 

FOBIE A ÚZKOSTI

Současný hektický život s sebou přináší další fobie a úzkosti. Mnoho lidí trpí panickými záchvaty strachu, které nemají reálný základ. Chorobné úzkostné stavy souvisejí obvykle se zvýšenou citlivostí pacienta. V průběhu života mohou potkat až pětinu obyvatel. Patří sem i fobie vyvolávané určitou konkrétní situací nebo předmětem. Postižené osoby mají například strach z ostatních lidí, z výtahů nebo knoflíků. Existuje i strach ze tmy (achluofobie), strach z hudby (melofobie) nebo strach posadit se. Fobie mění postiženým osobám život v peklo.

Člověk je možná nejbojácnějším ze všech stvoření. K tradičním elementárním obavám z predátorů nebo nepřátel se přidávají nejrůznější intelektuální úzkosti a existenční problémy. Prožitek strachu stupňuje rozvinutá fantazie. Sklon k fobiím může souviset s dědičnými predispozicemi a zcela jistě ho ovlivňují i některé chemické látky v našem organismu. Klíčovou roli v tomto ohledu připisují odborníci oxytocinu, hormonu, který doprovází sexuální vzrušení, podporuje mateřské city a vztahy mezi partnery. Jeho nedostatek může vyvolávat citovou frustraci a pocity úzkosti.

 

 

POZITIVNÍ FAKTOR

Chorobné projevy strachu znepříjemňující život představují jen jednu stránku jevu. Přirozený strach může být i pozitivním faktorem, který člověka povzbuzuje a motivuje. Tak to funguje například u mnoha umělců, kteří těsně před vystoupením zažívají pocity trémy. Pokud se od ní dokážou během vystoupení odpoutat, podávají obvykle vysoké výkony. Někteří používají k překonání trémy různé triky. Německý komik Heinz Erhardt si například před vstupem na pódium nasazoval brýle s rovným sklem, aby neviděl publikum, které ho rozptylovalo.

Po přestálém nebezpečí nás mozek odměňuje vylučováním serotoninu, hormonu štěstí. Proto máme na konci filmového hororu nebo po vystoupení z horské dráhy náhlý pocit uvolnění a radosti. Zřejmě by štěstí člověka nebylo úplné bez prožitků strachu.


 

Alergie!!!

Fuj fuj, mám ji taky! :)
 



Teplé jaro bez deště působí obtíže lidem alergickým na pyly. Alergici tak v uplynulých týdnech zavalili ordinace lékařů. Například
na alergologii ve Fakultní nemocnici Brno (FNB) přišlo za poslední tři týdny 150 nových pacientů s akutními potíži. Nárůst je oproti jiným jarům více než
stoprocentní, řekla vedoucí lékařka ambulance Bronislava Novotná.
    Jak lékařka uvedla, pro alergiky je letošní jaro obzvlášť nepříznivé. Kvůli teplu rozkvetlo mnoho alergenů naráz, navíc neprší, takže pyly navázané
na zrnka prachu stále poletují v ovzduší.
    K lékaři tak musí kvůli alergickým obtížím více lidí než v minulých letech. Navíc stav pacientů, kteří normálně na jaře trpí jen lehkou alergickou reakcí,
bývá letos v řadě případů horší. Podle Novotné například někteří nemocní normálně mívají kvůli pylům na jaře ucpaný nos, kýchají, svědí je oči, případně
mají nateklá víčka. Letos se u mnohých z nich projevilo lehké astma, pomaleji než obvykle jim zabírají léky a mnozí nemohou kvůli alergii do školy či do
práce.
    Podle alergologa Ondřeje Rybníčka z II. dětské kliniky FNB se nával alergiků projevuje každé jaro. Dětská ambulance však prý nemůže ošetřit víc lidí,
než kolik povolují smlouvy se zdravotními pojišťovnami, proto se děti, které by netrpěly akutními potížemi a nebyly pacienty ambulance, dostanou na řadu
za několik měsíců.
    Rybníček připravuje několik let pro alergiky web, kde je upozorňuje na aktuální alergeny. Z informací uveřejněných na stránkách vyplývá, že alergiky nyní trápí hlavně pyly dubu, buku, jírovce a ořešáku, ve městech platanu. Už brzy však začnou rozkvétat pyly smrku a borovice. "Začátek
pylové sezony trav očekáváme letos už po 10. květnu," upozorňuje pylový zpravodaj.
    Některým z druhů alergie dnes trpí asi 30 až 40 procent lidí, celosvětově jde o 300 milionů lidí, uvedla Novotná. Dodala, že podíl alergiků v populaci
stále narůstá. Za tímto trendem stojí podle odborníků zejména změna životního stylu. Lidé se stěhují do měst, kde jsou vystaveni škodlivinám z ovzduší,
a tráví více času v místnostech. Jsou v kontaktu s novými látkami, na které předtím nebyli zvyklí. Nepříznivě působí i neustálý stres.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

 

Bolí vás celé tělo?

Masáž zad, šíje a krční páteře

 

 


Je vhodná tam, kde šíjové, trapézové a zádové svalstvo je ztuhlé jednostrannou zátěží, dlouhodobým sezením, zablokované v důsledku nerovnoměrné námahy či nevhodného prudkého pohybu, stresem nebo dlouhotrvající prací u počítače. Uleví při bolestech hlavy a krční páteře, napomůže správnému dýchání a držení těla, odbourá nahromaděný stres, uvolňuje a zlepšuje psychiku.

Provádí se

  • jemným tlakem bříšky palců na svalové úpony a svalovinu podél páteře, v oblasti trapézových svalů, ramen, šíje, spodiny lebeční, hýžďových svalů (uvolňování reflexní)
  • protahováním svalstva celého těla, čímž dochází k uvolňování toku energie v energetických drahách zásobujících životně důležité orgány
  • jemným ošetřováním jednotlivých bodů energetických drah a vyrovnáváním energie mezi nimi, čímž dochází k odstraňování bloků bránícím rovnoměrnému toku energie.

 

Masáž je vhodným prostředkem preventivním i léčebným, zvláště u lidí se sedavým zaměstnáním a u těch, kteří jsou vystaveni velké psychické i fyzické zátěži.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

https://www.komunikuj.cz/masaz_zad.php

 

Jarní recepty pro zdraví - řebříček a popenec



Na jaře se provádí jarní očistné kúry. Patří k nim i změna na zdravý jídelníček, ke které přinášíme inspiraci.

Řebříček obecný je další  zpestření jídelníčku. Mladé lístky mají výraznou kořeněnou  chuť. Popenec břečťanovitý  také stojí za pozornost. Jako všechny jarní rostliny obsahuje  vitamíny (A,C), minerální a biologicky aktivní látky. Lístky  popence jsou drsné, proto je třeba ho velmi jemně posekat,  zejména neprojde-li tepelnou úpravou.


 

Řebříček obecný (Achillea millefolium)

Salát

Velice chutná je směs se šťovíkem a jitrocelem. Mladé lístky  jitrocelu a šťovíku nakrájíme a zalijeme svojí oblíbenou zálivkou. Řebříček  posekáme nadrobno a posypeme salát.

Pomazánka

Běžným způsobem rozetřeme tvaroh (s mlékem, solí nebo  vajíčkem, případně s paprikou a máslem nebo margarínem)  a přidáme hodně drobně nasekaného řebříčku.

Další použití je podobné jako u petrželky nebo pažitky.  Drobně sekaným řebříčkem sypeme chleba s máslem nebo  pomazánkou, dáváme do polévek, nádivek, omelet, obalujeme  sýrové koule a tak dále.

 

Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea

Selská omeleta

Osmahneme brambory a cibuli nakrájenou na kolečka. Vejce rozšleháme  a přidáme usekaný popenec, okořeníme a nalijeme na pánev.

Bramborový salát

Ve slupce uvařené brambory nakrájíme a uvaříme několik vajec natvrdo. Cibuli nakrájíme na větší kostky a vhodíme do vařící  vody. Ihned odstavíme, necháme stát asi 3-5 minut a slejeme.  Připravíme nálev z octa, soli a cukru (můžeme část octa  nahradit vínem). Nálevu připravujeme málo - musí se všechen  vsáknout do brambor. Vychladlé brambory smícháme s vychladlou  cibulí a zalejeme nálevem. Vmícháme nadrobno nasekaný  popenec, opepříme a dobře promícháme. Navrch salátu nasypeme  nadrobno nakrájená vejce a necháme uležet v chladničce.

Plněné brambory

V troubě upečeme brambory se slupkou do poloměkka. Vydlabeme.  Náplň: brambory (vydlabaná hmota), tavený sýr, popenec, máslo, utřený česnek, vejce. Naplnit, 20 min.  zapéct. Na jednu osobu 3 brambory.

Popenec se hodí též na chleba s máslem, do pomazánek, do  bramborové polévky, do nádivek.




 

 

Zdravé ruce


Image Hosted by ImageShack.us


Syndrom karpálního tunelu je onemocnění, které často postihuje
lidi, kteří pracují
na počítači.

NEMOC VZNIKÁ DLOUHODOBÝM PŘETĚŽOVÁNÍM prstů a zápěstí. Pak dojde ke stlačení středového nervu, který prochází takzvaným karpálním tunelem v zápěstí. Nerv přestává fungovat, protože se zmnožuje tkáň v kanálku. Správné fungování nervu je přitom velmi důležité, protože řídí citlivost a pohyblivost ruky. Také ovládá svaly a šlachy, které spojují ruku a předloktím a paží.
Projevy nemoci
Syndrom karpálního tunelu se projevuje hlavně bolestí a brněním či mravenčením prvních tří prstů na ruce, a to nejen ve dne, ale často i v noci. Postižený se bolestí může i probudit. Bolest někdy vystřeluje až do předloktí a ramene. Ráno bývají prsty oteklé a ztuhlé. Chvíli trvá, než je rozhýbete. Postiženému se zdá, že ruka je slabá a nic s ní nemůže pořádně dělat. Ochabují také svaly dlaně. Ne vždy se ale
vyskytují všechny příznaky, výjimečně nemusí postižený cítit žádné problémy ani při závažnější poruše funkce nervu.

I jiné příčiny
Přetížení ruky při práci s počítačem ale není jedinou příčinou syndromu karpálního tunelu. Nemoc mohou způsobovat i hormonální změny, které souvisejí s užíváním antikoncepce, těhotenstvím či přechodem. Někdy
za chorobu stojí cukrovka, snížená činnost štítné žlázy nebo revmatoidní artritida či artróza.

Někdy je nutná operace
Jak se tato zvláštní nemoc léčí? Opravdu dobrému odborníkovi by už z popisu potíží mělo být jasné, o jaký zdravotní problém se jedná. Aby měl ale stoprocentní jistotu, je nutné provést speciální neurologické vyšetření, takzvané elektromyografické vyšetření. To odhalí, do jaké míry je nerv postižen. Mírný stupeň poškození nevyžaduje chirurgický zákrok. V tomto případě stačí injekce steroidů do karpálního tunelu, které zmírní otoky i bolest v karpálním tunelu. Nerv se tím uvolní a problém se odstraní. Většinou se také na postižené místo přikládá dlaha. Vážnější poškození už znamená operaci. Jedná se o malý chirurgický zákrok, která trvá jen několik minut. Někde operaci provádějí ambulantně, pacient tedy může jít hned po zákroku domů. Jinde si ale musí jít před samotným chirurgickým výkonem lehnout na několik dnů do nemocnice. A jak se vlastně operace provádí? Lékař udělá několikacentimetrový řez nad zápěstím a pak zvětší prostor karpálního tunelu. Tím se sníží tlak, který působí na postižený nerv. Podstatná úleva se dostaví do dvou dnů.

Kdy nic nepomůže
Operace většině lidí zcela uleví od bolesti, pokud jste ale svému problému dlouhou dobu nevěnovali pozornost, nepomůže ani dobrý operační zákrok. V takovém případě se potíží nikdy zcela nezbavíte. Připravte se také na to, že po operaci se ruka někdy znehybňuje sádrovou dlahou. Závisí to na konkrétním pracovišti. Rána se hojí ještě několik týdnů. Plně zatížit ruku bude možné až po třech měsících, do té doby by ji měl pacient maximálně šetřit. Jaká každá operace má i tato jistá rizika. Hrozí poranění nervu nebo může dojít k zánětu v ráně. Tyto komplikace ale nejsou časté. Maximálně je omezíte, když si pro zákrok vyberete kvalitní pracoviště.

Důležitá prevence
Vůbec nejlepší je nemoci předejít. To jde ovšem většinou velmi těžce. Počítače vyhodit nemůžeme a jen málokdo si může dovolit luxus pracovat s ním během dne jen krátkou dobu. Zkuste si alespoň v práci dělat časté přestávky a ruce procvičovat. Je například nanejvýš nevhodné pracovat s myší, která je na podložce. V tomto případě se totiž zápěstí a prsty ještě více namáhají, protože jsou v ještě vyšší poloze, než by měly být. Raději proto podložku pod myš ze svého pracovního stolu odstraňte nebo si kupte tenkou.
Gabriela BACHÁROVÁ

Věděli jste to?

•Příznaky syndromu karpálního tunelu, jako je bolest či brnění ruky a zápěstí, můžete zmírnit, když ve stravě omezíte používání soli. Ta totiž zadržuje vodu a přispívá tak ke vzniku otoků.

Další nemoc

•Jinou nemocí, která vzniká z přetěžování rukou a zápěstí, je takzvaná akutní tendovaginitida. Vzniká jako následek mechanického opakování stereotypních pohybů. Například lidé píšící na počítači mají zápěstí i několik hodin zvednuté asi o dvacet stupňů. Prsty se přitom hýbou, ale zápěstí ne, což je nepřirozené. Pak se může rozvinout takzvaný akutní zánět šlachových úponů, které se kříží v zápěstí. Když se totiž zápěstí nestahuje a neuvolňuje, ale zůstává delší dobu v neměnné poloze, ve šlachách se vytváří méně tekutiny, která je chrání. Právě nedostatek tekutiny je příčinou, proč dochází k zánětu šlach. Výsledkem je velmi silná vystřelující bolest v ruce a zápěstí.

Jak se léčí

•Nemoc se léčí podáváním injekcí steroidních protizánětlivých léků do šlachových úponů. Často je také nutné ruku znehybnit i na několik týdnů. Dále se využívají ledové obklady postiženého místa. Součástí fyzioterapie je i cvičení, hlavně protahovací cviky. Vyhlídky na úplné uzdravení jsou dobré, jen se musí s léčbou začít včas a lékař ji musí správně diagnostikovat. Prevencí nemoci je dělat si při práci s rukama a zápěstím časté přestávky a cvičit, hlavně si protahovat klouby.

ruce-1.jpg


 

Novinka: Léky, které se budou kouřit

Zajímavé...
 

Po cigaretě se můžete i uzdravit. Musí ale obsahovat lék.

Cigarety už možná brzy budou zdravé...

Los Angeles - Všechny prášky proti bolesti, které chtějí na trhu uspět, slibují, že jejich účinek bude rychlý.

Jedna farmaceutická společnost, která se specializuje na léky proti migréně, bolesti a akutní nervozitě, přichází s absolutní novinkou, která slibuje účinek během několika vteřin.

Tato kalifornská farmaceutická společnost vyvíjí léky, které bude možné kouřit. Účinné látky se podobně jako nikotin v cigaretách dostanou do plic a krevního oběhu tímto způsobem skoro okamžitě.

Zdravá cigareta

Společnost chce nápad uplatnit nejprve u léku na nevolnosti, který zatím existuje ve formě kapek, prášků a čípků.

Tato látka se někdy podává v nemocnicích pacientům s akutní migrénou i ve formě nitrožilní, která působí sice rychle, ale je nepohodlná a pro domácí použití je nevhodná.

Ve formě vdechovaného kouře je ovšem účinek přímo bleskový a použití zcela jednoduché.

Jestli tedy všechno půjde podle plánu, snad si za pár let budeme moci proti bolesti hlavy zcela legálně dát cigaretu na předpis.

Zdravíweb.cz


 

Stále mladší děti propadají kultu štíhlosti...

To je hrůza...:(
 

Modelka Eliana Ramosová zemřela na podvýživu.

Tato modelka stejně jako její sestra před půl rokem zemřela na podvýživu. Poruchám příjmu potravy propadají i v Česku stále maldší děti.

Kas

Praha - Poruchy příjmu potravy, jako je například anorexie či bulimie, trápí stále mladší dívky.

"V posledních letech výrazně narůstá počet pacientek ve věku od 10 do 14 let," uvádí vedoucí Centra poruch příjmu potravy ve Všeobecné fakultní nemocnici Hana Papežová.

Nejčastěji ale postihují ženy a dívky mezi 15. až 25. rokem, podle odborníků sužují až pět procent z nich. Přibývá však také pacientek ve středním věku. Problémy tohoto rázu se nevyhýbají ani mužům.

"Z epidemiologických dat se zdá, že se výskyt poruch příjmů potravy zvyšuje," říká Papežová.

Týkají se takřka všech věkových skupin - od těch nejmladších až po starší ženy, které se svým vztahem k jídlu bojují i 35 let.

Někdy je to generační problém

V mnohých rodinách se tyto poruchy dokonce přenáší z generace na generaci. Na jejich vzniku se podle odborníků podílejí genetické faktory i vliv prostředí, například vyzdvihování ideálu extrémní štíhlosti módním průmyslem.

Shozená kila u takto postižených žen a dívek nevedou ke spokojenosti. "Čím více sledují své tělo, tím více jsou nespokojené, izolované a nešťastné," popisuje Papežová.

S postupující nemocí ztrácejí zájem o své okolí i o sexuální život. Lékaře však vesměs samy nekontaktují, často tak činí až jejich rodiče.

"Chodí ale i patnáctileté děti a prosí, abychom něco udělali s jejich matkou," dodává lékařka. Pět procent anorektiček pak na následky nemoci umírá.

Chlapci raději cvičí a berou prášky

V poslední době se mezi zájemci o léčbu objevuje stále více mužů. "Jít k lékaři je pro ně ještě problematičtější, my tak vidíme jen vrcholek toho ledovce," upřesňuje Papežová.

Zatímco dívky ovlivňují obrázky vychrtlých modelek, chlapce lákají spíše fotografie známých kulturistů. Extrémně cvičí v posilovnách a užívají potravinové doplňky, kterými postupně nahrazují běžné potraviny.

"Jak jim narůstá svalová hmota a zaujetí vlastním tělem, tak se podobně jako u anorektických dívek zvyšuje jejich nespokojenost," vysvětluje Papežová.

Informace o poruchách příjmu potravy i příběhy pacientů mohou zájemci nalézt na internetových stránkách www.idealni.cz. "Chceme ukázat, že ideální je něco jiného, než si tito lidé myslí," komentoval název stránek jeden z jejich autorů psycholog Jan Kulhánek.

Rodiče by se neměli podle odborníků bát svěřit se svými obavami praktickému lékaři či navštívit některou z psychiatrických ambulancí.

zdraví.web.cz

 

Devět jídel pro klidný spánek...
 

spánek

 

 

Spánek je pro naši psychickou kondici velmi důležitý.Autor: www.sxc.hu

New York - V čem spočívá tajemství sedmi či osmihodinového vydatného spánku?

Američtí doktoři tvrdí, že bychom měli zamířit do kuchyně a dát si některé z následujících jídel či nápojů, které mohou pomoci uvolnit naše svaly, utišit mysl a podpořit vylučování uklidňujících, uspávajících hormonů, serotoninu a melatoninu.

Některé z nich používaly s úspěchem už naše prababičky, jiné patří k modernějším tipům zdravé výživy.

1. Banány: Takový banán je prý vlastně prášek na spaní ve žluté slupce. Nejen, že obsahuje melatonin a serotonin, ale také má v sobě hodně hořčíku, který uvolňuje svaly.
2. Heřmánkový čaj: Heřmánek je standardní součástí čajů na dobrou noc, protože funguje jako mírné sedativum. Je to ta pravá bylinka pro neklidná těla a mysli.
3. Teplé mléko: Není to jen pověra. V mléku je tryptofan, aminokyselina, která má mírně sedativní účinek, a vápník, který našemu mozku pomáhá tryptofan dobře využít. Kromě toho je tu psychologický efekt - teplé mléko nám připomíná dětství a už tím nás uklidňuje.
4. Med: Přidejte si trochu zlatavého medu do mléka či heřmánkového čaje. Cukr má sice povzbuzující účinek, ale pomáhá odklidit z cesty kyseliny, které by mohly přebíjet uklidňující tryptofan.
5. Ovesné vločky: V ovesných vločkách se skrývá spousta spánku. Je v nich melatonin a pocit pohody. Krom toho také příjemně a zdravě zaplní žaludek.
6. Mandle: Hrst této dobroty také pomáhá přivolat spánek. Mandle obsahují jak tryptofan, tak i hořčík, který uvolňuje svalstvo.
7. Lněné semínko: Když vás život netěší a smutek se zdá zastírat vše dobré, zkuste si večerní porci vloček posypat dvěma lžícemi lněných semínek. Jsou plná přírodních omega-3 mastných kyselin, které zlepšují náladu.
8. Celozrnný chléb: Krajíc celozrnného chleba s medem pomůže zvednout hladinu inzulínu, který pomůže tryptofanu dostat se až do mozku, kde je přemění na serotonin a vydá jemný povel: "Je čas jít spát."
9.Krůta: Je nejznámějším zdrojem tryptofanu. Nemá se to přehánět, protože tryptofan nejlépe působí na prázdný žaludek, ale plátek krůtího masa na krajíci celozrnného chleba patří mezi nejlepší přirozené uspávací prostředky, které vám vaše kuchyně může nabídnout.
zdroj: zdraví web.cz

 

Břišní intimita...

Nic není tabu...:)


Piercing

Pálení žáhy, nadýmání, průjem nebo zácpa. Není nikdo, komu by tyhle problémy jednou za čas nedělaly vrásky na čele, ovšem nemluví se o nich: ve společnosti vůbec, s lékařem minimálně. Řešíme je v místnosti, kam chodí i císařpán sám a rozhodně nám tam není příjemně.. Můžeme se jim bránit? Jak?

V České republice trpí poruchami zažívání každý rok stovky tisíc lidí. Každý člověk má údajně opakující se zažívací potíže tak těžké, že mu narušují jeho běžný den. Náchylnější k břišním problémům jsou podle odborných studií ženy. Až šestkrát častěji než muži trpí nepříjemnou poruchou zažívání a dvakrát častěji mají problémy se zácpou. Co s tím?

Pálení žáhy
Pálení za hrudní kostí zasahující někdy až do krku nebo do nadbřišku se nejčastěji objevuje nebo zhoršuje po jídle tučném, kořeněném, sladkém, kynutém, ale i po čokoládě, cibuli, česneku, občas k tomu stačí jen napít se alkoholu. Tento nepříjemný pocit způsobuje zpětný návrat kyselého žaludečního obsahu do jícnu, který je tím bolestivě drážděn. Důvodem je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. Nedokonalé těsnění způsobuje, že žaludeční obsah neproniká pouze po směru, tedy do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu. Úlevu většinou přináší vypití sklenky vlažné vody, velkou pomoc může představovat úprava stravování: snížení objemu stravy, častější a malé porce. Zkuste několik režimových opatření, které vás ani nebudou příliš omezovat a můžete díky nim dosáhnout docela slušných výsledků: nepolehávejte po jídle, nejezte na noc, nekuřte! Omezte sladká a kořeněné jídla, pikantní šťávy, sýry a uzeniny. Nahraďte je potravinami obsahující větší množství bílkovin z masa například krůtí, kuřecí, rybí spojené se zeleninou a ovocem. Pokud nepomůže úprava jídelníčku, objednejte se k lékaři.

 

Nadýmání
Neexistuje tabuizovanější téma než nafouklé břicho, bolesti a nepříjemný odchod plynů! Ulevit si ve společnosti je možná i víc než naprosto nepřijatelné a doma před partnerem? Zamyslete se každá sama! K nadměrné plynatosti (meteorismu) dochází v důsledku rozpínání trávící trubice nadměrným obsahem plynů. Snaha zabránit jí začíná úpravou jídelníčku, konkrétně upuštěním od pokrmů, které obsahují zkvasitelné sacharidy (jablka, kapusta, fazole, banány, ořechy). Nadýmání může podporovat i alergie na některé potraviny, narušená střevní mikroflóra, nadměrné zadržování tekutin nebo zácpa, při které dochází k hnilobným procesům ve střevech. Ruku v ruce s úpravou stravování je třeba pozitivně působit i na střevní floru. Stačí pravidelně konzumovat živé jogurty nebo přípravky, které obsahují laktobacily nebo tzv. probiotika a přidat trochu pohybu během dne. Z přírodních látek můžete vyzkoušet například Smectu či Carbofit. Nemají žádné závažné nežádoucí účinky. Pokud bolesti břicha vznikají náhle a jsou prudké, poraďte se s lékařem.
 
Průjem
Za průjem odborníci označují tři řídké stolice denně. Rozlišují přitom průjem dvojího druhu: akutní (trvá jeden nebo několik dnů) a chronický (trvá několik týdnů). Akutní je nejčastěji způsobem infekcí nebo nevhodnou stravou, chronický neboli dlouhodobý má příčiny různorodé: onemocnění tenkého či tlustého střeva, různé nemoci slinivky břišní, jater a žlučníku. S průjmem se tělo obvykle vypořádá samo, pokud ale trvá déle než tři dny, je na čase vyhledat lékaře. To platí i v případě, kdy ho doprovází horečka, krev ve stolici nebo zvracení. Při průjmu tělo přichází o tekutiny, proto je důležité hlavně hodně pít minerálky, sladký čaj, iontové nápoje a slané polévky. Pokud je to možné, nemělo by tělo hladovět. Na střevo má zklidňující účinek uvěřená mrkev s rýží, banány nebo jemně nastrouhaná jablka.

Zácpa
Většina lidí je přesvědčená, že musí mít stolici každý den. Podle serveru www.ordinace.cz to však není nezbytně nutné. "Rozhodující je pravidelnost a to, že jde o proces nebolestivý. Po každém vyprázdnění většinou nastupuje subjektivní pocit úlevy, což u osob se zácpou velmi často chybí," píše server. Krátkodobá zácpa nás trápí například na začátku služební cesty nebo dovolené, když dochází ke změně prostředí. Někteří lidé však trpí zácpou chronickou, trvající několik dní. Projevuje se únavou, nesoustředěností, bolestí hlavy a oslabením imunity. Zácpa může být mnohem závažnější, než se zdá. Je rizikovým faktorem vzniku zánětů, polypů, hemeroidů a také rakoviny. Fungují na ni projímadla, jejich užívání byste ale neměla přehánět. Co třeba zařadit do jídelníčku větší množství ovoce a zeleniny, celozrného pečiva a produktů s vlákninou? 

https://zena.centrum.cz/


 

Masáže
myspace layouts, myspace codes, glitter graphics

Masáže se v nejrůznějších formách provádějí již tisíce let a jejich blahodárné účinky jsou dobře známy. Dnes hojivou sílu masáží a dalších hmatových terapií znovu objevujeme. Tato účinná forma komunikace působí dobře na každého. Patří mezi nejstarší, nejvíce používané a nejoblíbenější regenerační procedury. Může zmírnit určité bolesti zad a bolest v šíji, které se často objevují zejména u lidí, kteří se hrbí nad stolem nebo u počítače, nebo nevhodně sedí za volantem automobilu.

Dotýkat se, nebo být dotýkán je jedna ze základních lidských potřeb. Matka se mazlí se svým dítětem, partneři se laskají, hladíme i domácí zvířata. Když nás něco zabolí, instinktivně si bolavé místo pohladíme. Masáž je tedy přirozenou potřebou nejen tehdy, když nás něco bolí, ale přijímáme ji právě proto, aby nás nic nebolelo.

Masáží se dá předcházet i civilizačním chorobám, dá se jimi uvolnit stres a masírování samotné je velice příjemná relaxační záležitost. Masáže mohou být prováděny za pomocí různých pomůcek, např. přikládání horkých lávových kamenů, která je samostatnou metodou, ale ve spojení s masážemi velmi urychluje proces harmonizace. V rovině psychické a emocionální pomáhá uklidňující a utišující účinek masáže lidem sužovaným úzkostí a depresí. Umožňuje jim lépe snášet každodenní starosti a problémy a znovu získat sebedůvěru.

Už Hippokrates údajně tvrdil, že všichni lékaři by se měli naučit používat masáže, neboť dokáží probudit hluboké uvolnění, zmírňují duševní a fyzickou únavu, odstraňují bolestivé píchání ve svalech i napětí a pomáhají od bolesti zad.

definice masáže

Masáž je fyz. léčebná metoda , která hnětením, třením nebo poklepem svalstva pomoci rukou nebo speciálních přístrojů zlepšuje prokrvení a snižuje bolestivost svalů. Masáž je jednou z nejstarších léčebných metod (znali ji již staří Číňané a Indové)... Malá československá encyklopedie 1986.Masáž je terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkáně léčit zranění, zmírňovat bolesti a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí. Klient při masáži leží na stole nebo sedí na židli a jeho tělo je přikryto ručníkem, což mimo jiné pomáhá zvyšovat tělesnou teplotu. Masáž může být zaměřena buď na konkrétní část těla nebo na tělo jako celek. Existuje zhruba 150 různých druhů masáží vycházejících z různých kulturních základů. Pravděpodobně nejznámější je švédská masáž.

Dornova metoda

Dornova metoda je jemná manuální technika, která se zabývá přímo spojením kostí, kloubů nebo obratlů.

Za pomoci pohybu a jemné manipulace jsou klouby, obratle i kosti uváděny do původních, správných poloh. Tato technika může být použita při akutních problémech, ale i při dlouhodobých bolestech zad a kloubů.

Manuální lynfodrenáž nazývaná také lymfatická masáž se považuje za nejúčinnější a velmi jednoduchou prevenci proti většině běžných chorob. Komplex lymfatických cest a uzlin je detoxikačním systémem našeho těla.

Reflexologie je masáž plošky nohou, nazývanou také reflexní terapie. Mechanismus funkce reflexních masáží vychází z předpokladu, že na chodidlech se promítá obraz celého těla v jednotlivých zónách, ze kterých lze pomocí jednoduchých technik ovlivňovat do jisté míry celý organismus. Stlačováním a hlazením bodů chodidle pak lze ovlivnit svaly, klouby a vnitřní orgány celého těla.

Relaxační masáž se používá jako technika prevence. Masážními hmaty účinkují v místě působení, ale i na vzdálených místech a v celém organismu. Dochází k odstranění odumřelých buněk pokožky a tím se uvolňují vývody potních a mízních žlázek.

Lomi-lomi, Havajská masáž

Původní obyvatelé Havaje, vzdáleni tisíce kilometrů od nejbližšího kontinentu díky své izolaci vytvořili unikátní přístup k životu a světu. Vyvinuli svou vlastní filozofii, zvanou HUNA a dosáhli skutečné dovednosti v oblasti léčení a napravovování vztahů. Lomi-lomi masáž je její přirozenou součástí.

Máme tady jaro a s ním ALERGIE...

Něco pro alergiky...
 

rosse


Značnou část svého času strávíme v uzavřených prostorách, v zimních měsících dokonce celé dny. Není snad rodina, kde by nebyl někdo s alergií, atopickým ekzémem, chronickým astmatem nebo chronickou alergickou rýmou. Na stránkách www.pokojproalergika.cz najdete mnoho zajímavých rad a tipů pro zařízení vašeho domácího prostředí

 

Co je to alergie? Podstatou je nepřiměřeně probíhající reakce těla na látky cizorodé povahy. Mimo alergeny venkovní působí na člověka stále ve větší míře i alergeny v bytovém prostředí. Nemocí souvisejících s alergií na roztoče významně přibývá, daleko více než nemocí z alergií na rostlinné pyly. Odborníci vysvětlují, že to závisí mimo jiné i na míře větrání, cirkulaci vzduchu v bytě, stylu vytápění a vzduchové izolaci bytů. Značnou část svého času strávíme v uzavřených prostorách, v zimních měsících dokonce celé dny. Výsledky pak vidíme kolem nás. Není snad rodina, kde by nebyl někdo s alergií, atopickým ekzémem, chronickým astmatem nebo chronickou alergickou rýmou.

 

Domácí (bytový) prach je jedním z bohatých zdrojů alergenů - hlavním alergenem domácího prachu jsou pak roztoči. Řekne-li vám tedy lékař, že máte alergii na „bytový prach“, máte vlastně alergii na roztoče bytového prachu.

 

Více se dočtete na Ženě in: https://www.zena-in.cz/

 

Něco o našem mozku...

Mozek...

Mozek je něco, nad čím zůstává rozum stát. Dříve však než si vyložíme, co všechno dnes o mozku víme, si v komprimované podobě zrekapitulujeme nutné penzum znalostí o jevu života ve světle nejnovějších vědeckých poznatků, abychom viděli potřebné souvislosti s činností mozku i neurotechnologií jako takovou. Ostatně prvotním úkolem mozku je být ústředním koordinátorem životních funkcí svého nositele, ať už máme na mysli člověka nebo kteréhokoli jiného tvora, o němž víme, že mozek vlastní.

 

O fenoménu života dnes, podobně jako o mozku, máme na jedné straně tak velké množství vědeckých informací, že je prakticky nemožné je kvalifikovaně utřídit a vyhodnotit. Na druhé straně nám však obrovská suma informací stále chybí, a proto si musíme umět dokreslení bílých míst na mapě poznání alespoň domyslet, chceme-li se při řešení konkrétních problémů pohnout z místa. Se schopností věci domýšlet máme dost pozitivních zkušeností a nedostatek konkrétních znalostí o některých dílčích, i když také důležitých aspektech, nám vůbec nebrání, abychom jej jako celek úspěšně, bezpečně a suverénně využívali. Uveďme si jeden příklad za všechny, který je velmi charakteristický a v němž lze najít celou řadu paralel i průseček s hlavními jevy, kterými se zde zabýváme - je to vysílání, přenos a příjem elektromagnetického modulovaného signálu.

Víme, že rozhlasovým nebo televizním přijímačem na určitou, přesně danou vzdálenost vždy bezpečně zachytíme signál z aktivního vysílače a vždy v normativní kvalitě. Pokud se nám to nepodaří, snadno, rychle a bezpečně najdeme příčinu na vysílači nebo přijímači, protože přesně víme, jaké součástkové vybavení a technické parametry musejí vstupní, výstupní a přenosové náležitosti vysílače a přijímače mít. Jinými slovy, o technických podmínkách fungování vstupů a výstupů víme prakticky vše, ale o tom, co se děje se signálem cestou médiem, kterému poněkud rozpačitě říkáme éter, a proč, nevíme vůbec nic exaktního. Jen se domýšlíme, a často s rizikem omylu, proč ultrazvuk a velmi krátké vlnové délky projdou všemi pevnými, často objemnými překážkami, zatímco jiné vlnové délky neprojdou ani clonou mlžného oparu nebo průsvitným papírem, proč jedny vlny prolétnou kosmické vzdálenosti a jiné nedolétnou přes ulici, jaký vliv má geomagnetické pole Země nadráhu a směr vyslaného signálu, proč se jednou v jediném bodě protnou dráhy signálů různých vlnových délek a nic se neděje a podruhé se navzájem vyruší tak, že nedosáhnou cíle.

Navzdory evidentní neúplnosti informací o podstatě jevu jej úspěšně vytěžujeme mnoho desetiletí a ve stále hojnější míře a rafinovanější podobě. S našimi znalostmi o životě v jeho esenciální podobě a o činnosti mozku jsme na tom velmi podobně, přičemž uvedený příměr nám může sloužit jako útěcha i povzbuzení na cestě za zlepšováním kvality života i kvality mozkových funkcí.

 

KDYŽ SE ŘEKNE FÓBIE...

 

 

Druhy fobií

  • klaustrofobie-strach z utísněných prostorů
  • androfobie-strach z mužů
  • hypsofobie-strach z výšek
  • zoofobie-strach ze zvířat
  • nyktofobie-strach ze tmy
  • neofobie-strach z nových věcí
  • entomofobie-strach z hmyzu
  • melissofobie-strach ze včel
  • tapetofobie-strach z pohřbení za živa
  • hyelofobi-strach ze skla
  • keraunofobie-strach z bouřky
  • gamofobie-strach z manželství
  • agorafobie-strach z volných prostranství
  • aichmofobie-strach z ostří
  • thanatofobie-strach ze smrti
  • eremofobie-strach ze samoty
  • autofobie-strach ze sebe
  • enefobie-strach z alkoholu
  • algofobie-strach z bolesti
  • xenofobie-strach z cizinců
  • demonofobie-strach z duchů
  • ofidiofobie-strach z hadů
  • melofobie-strach z hudby
  • galeofobie-strach z koček
  • gafryofobie-strach z mostů
  • noctifobie-strach z noci,ze tmy a ticha
  • pyrofobie-strach z ohně
  • ochlofobie-strach z přelidněných míst
  • kynofobie-strach ze psů
  • ornitifobie-strach z ptáků
  • ichtyofobie-strach z ryb
  • heliofobie-strach ze slunce
  • anginofobie-strach z udušení
  • hypnofobie-strach z usnutí
  • hydrofobie-strach z vody
  • eisotrofobie-strach ze zrcadel
  • gynofobie-strach z žen

 

Souznění s přírodou je nutné...

Image Hosted by ImageShack.us

Náš život se stává přinejmenším zajímavějším, než byl kdykoliv předtím. Poslední století se vyznačuje takovým nebývalým rozmachem, že nad tím zůstává chvilkami stát rozum. Pomohla nám technika, vynálezy různých strojů a přístrojů, všechno je lehce dostupné, za peníze se dá koupit téměř vše. Kromě jediného. Tím jediným je a vždy bude - NAŠE ZDRAVÍ.
 

Poklad jediný a směrodatný ve všech sférách našeho života. Bez zdraví totiž není nic. Vůbec nic. Nemocnému člověku se nedaří v práci, pokud vůbec může pracovat, nedaří se mu v osobním životě, vždyť u věčně nemocného člověka stojí u druhých na prvním místě především soucit. Nemůže být platným členem rodiny, nic nezvládá, nemůže pomoci, nemůže se s rodinou radovat při různých akcích a jeho život se smrskne na malinké záchvěvy pocitu, že snad na chvilinku by to mohlo být lepší. Není to život. Je to něco, co se životu pouze zdánlivě podobá.

V naší moderní době využíváme převážně tzv. rychlé pomoci. Zajdeme za svým ošetřujícím lékařem, který nám předepíše spoustu léků,pošle nás na mnoho příjemných i nepříjemných vyšetření a jeho resumé je podpořeno další hordou tabletek a zázraky chemického průmyslu. Náš organismus se začíná z našeho pohledu uzdravovat, tělo se cítí lépe, ale málokdo si uvědomuje, že jde většinou pouze o potlačení příznaků, důsledků, vzácně o léčení příčiny. Ve velké pokoře ke klasické medicíně, která hraje nezastupitelnou roli, musíme ale později uznat, že v podstatě všechny chemické léky mají dosti závažné vedlejší nepříznivé účinky. Stává se to, že většina lidí začne konzumovat léky ve velkých množstvích, přidá spoustu léků volně prodejných v lékárnách - vlastně proč ne - přece mi tak pomáhají! Najednou se po čase cítíme o něco hůře, a opět nás začíná trápit semtam něco, a najednou se přidá ještě něco dalšího a dostáváme se pomalinku, nenápadně a plíživě ke hromadění toxických látek v našem těle, což způsobuje nemalé problémy. Jde vlastně o jakousi přiotrávenost, kterou si často neuvědomujeme.

Následuje celkem logický vývoj. Vzpomeneme si naše babičky, na lidi kolem nás, kteří jakýmsi způsobem souznějí s přírodou a jsou zdraví, vždy dobře naladění, netrpí depresemi, ani vysokým krevním tlakem tak jako my a najednou jim začneme závidět. Ruku v ruce se závistí jde i naše zvídavost. Uvědomíme si, že návrat k přírodě je zřejmě nezbytný. Začneme hledat a pátrat. Vyhledáváme přírodní prostředky a zjišťujeme, že fungují, obracíme se na různé osvědčené bylinky, mastičky, bereme si k srdci různé fáze luny, najdeme si něco o detoxikaci našeho přiotráveného organismu a pojednou si uvědomujeme, že se nám žije jaksi lehčeji, že k tabletkám od lékaře navodíme i zdravý životní styl, že se pohybujeme více v přírodě, pijeme bylinkové čaje, věnujeme se pohybu, zdravěji se stravujeme a zůstaneme stát v němém úžasu - FUNGUJE TO! Ano, ctěme klasické lékaře, studovali dostatečně dlouhou dobu na to, aby nás kvalifikovaně mohli léčit, ale nezanedbávejte i druhý aspekt v životě - fyzické i duševní souznění s přírodou. To nás dělá člověkem. Příroda nás vytváří a utváří, vše kolem nás nám předává bioenergetické informace.Pomáhá nám svojí energií a svými léčebnými účinky. Považuji návrat k přírodě za nezbytnou součást života lidstva - jinak vymizí z této planety. Zahubí samo sebe. Udělejme pro to něco. Pro sebe, pro lidi kolem nás, pro naše děti i všechny budoucí generace.Je to naše povinnost, ale zároveň i naše právo. Přeji vám z celého srdce štěstí na této cestě, věřte, že má šťastný cíl.

Autor: Iva Hédlová


 

Smíchem k dobré náladě :)))




V medicíně není moc legrace, ale v legraci je spousta medicíny.

Zatímco náklady investované do vývoje nových léků stále vzrůstají, tu nejlevnější „medicínu“ máme údajně každý v sobě - jde o přirozenou lidskou schopnost smát se. Ne nadarmo říkali naši předkové: Veselá mysl půl zdraví.

 

Smích jako pomocnou léčbu dnes ale doporučují i tak úctyhodné instituce jako je American Cancer Cociety (Americká společnost proti rakovině).

Léčba smíchem dostala dokonce už své učené jméno a nazývá se gelototerapie a zejména ve Spojených státech se na tento způsob léčení specializují nejen psychologové, ale už i celé instituce. Některé nemocnice zaměstnávají kvůli léčivému účinku smíchu dokonce profesionální baviče. V nemocnici sv. Josefa v Houstonu v americkém Texasu vyprávějí sestry a lékaři denně patnáct minut vtipy. Ze zkušenosti vědí, že pacienti mohou tak jít až o dva dny dříve domů.

Na některých anglických a amerických klinikách mají opravdové pokoje smíchu, ve kterých se promítají filmy se známými komiky a klauny, nebo kde rodiče a zdravotní personál baví děti vyprávěním veselých příhod. Z hojivého účinku smíchu však nemají prospěch pouze děti, ale i dospělí a staří lidé. V kalifornských domovech důchodců patří básně a návštěvy klaunů k úspěšnému standardnímu ošetření mozkových poruch či depresí.

V roce 1995 založil indický doktor Madan Kataria svůj první klub smíchu. Od té doby jich vzniklo v Indii i jinde na světě na osm stovek. Zatímco však kliniky v zahraničí fungují na principu nemocnic a smích je provokován vyprávěním komických příběhů nebo sledováním videa, indická terapie smíchem je naproti tomu spontánní a vlastní smích není aktivován ničím konkrétním.

Pro Indy je smích vážná věc, berou ho jako druh tělesného cvičení a především jako lék na všechny tělesné neduhy. Naučili se smát jen tak, bez důvodu. Pomohla jim speciální metoda „řízeného“ smíchu, využívající slabik ho ho ho  a cha cha cha.

Na rozdíl od meditací a masáží není tak náročná na soustředění a přináší úlevu takřka okamžitě, a nejspíš proto získala mezi místní populací záhy velkou oblibu. A tak se pravidelně každý den třeba z parku Prijadaršini v jižní části Bombaje, k nelibosti obyvatel okolních domů, ozývá hurónský řehot.

Léčivá podstata smíchu

Smích působí na celý organismus a především mírní stres, jehož nadměrné a dlouhotrvající působení celkově oslabuje náš imunitní systém. A právě smích posiluje přirozenou obranyschopnost organismu, a tak se nepřímo podílí na procesu léčení mnoha nemocí.

Mimoto má smích prokazatelně pozitivní vliv na dýchání, činnost svalstva, na krevní oběh i nervovou soustavu. U každého srdečného zasmání dochází k prohloubení dechu, čímž je uvedeno do klusu srdce, (profesor William Frey ze Standforské univerzity zjistil, že smích zrychluje puls již po pěti minutách na 130 tepů za minutu. Stokrát se zasmát prý působí jako deset minut veslování), hrudní koš, bránice a plíce. Tato svalová vibrace působí jako masáž na žaludek a střevní trakt, a tak povzbuzuje i naše zažívání.

Pokud se několik minut s chutí zasmějeme, náš organismus to vnímá jako kvalitní aerobní cvičení.

Smíchem se léčily některé nemoci už v dávných dobách, jako například nemoci plic nebo po operacích či pro posílení celkového stavu organismu. Také se věřilo, že smích napomáhá při hojení ran. Smích měl také příznivě ovlivňovat trávení a posilovat psychické a fyzické síly organismu. Bylo prokázáno, že smích harmonizuje činnost vnitřních orgánů, a proto může být pomocníkem při celkové léčbě. Pomáhá při léčení takových nemocí jako astma, žaludeční křeče a migrény. Účinně odstraňuje únavu, likviduje depresivní stavy, bolesti a zvyšuje sexuální potenci.

Jedna minuta smíchu znamená pro organismus totéž, co 45 minut fyzické relaxace. Smích je stejně zdravý jako sportování nebo různé relaxační techniky. Smích je pro všechny orgány výborný vibrační tělocvik, navíc celého tohoto procesu se účastní mozek a intelekt. Smích prohlubuje dech, protože intenzivněji pracují svaly hrudníku a bránice. Když se smějeme, rozšiřují se dechové cesty a do plic se dostává až 3krát více vzduchu než obvykle. Výsledkem toho je, že se perfektně pročišťují plíce.

Smích skutečně prospívá celému tělu. Při hlasitém smíchu stoupá tepová frekvence i krevní tlak, poté však klesnou až pod průměrné hodnoty. Rozšiřuje se výstelka cév, která pak produkuje více oxidu dusnatého, jenž omezuje srážlivost krve a má protizánětlivé účinky. V neposlední řadě bylo prokázáno, že když se smějeme na celé kolo, stoupá ve slinách a v krvi koncentrace imunoglobulinů. Smích tedy zlepšuje obranyschopnost organismu. A dokonce zvyšuje práh bolestivosti, působí tedy jako přirozené analgetikum.

Bolí to? Zasmějte se!

V poslední době odborníci poukazují na to, že smích dokáže rovněž mírnit bolesti. To ovšem věděli už chirurgové ve 13. století, kdy ještě nebyla známa celková anestézie. Emoce totiž významně ovlivňují vnímání bolesti. Většina nemocí v nás vzbuzuje negativní pocity, které však naše utrpení nejen nezmenší, ale naopak zesílí a nejspíš i prodlouží trvání nemoci. A právě smích nám dává možnost se emočně přeladit a dopřát tak našemu organismu lepší podmínky pro léčivý proces.

Dalším důvodem proč může smích mírnit bolest je to, že bolest často souvisí se stresem a se zvýšeným svalovým napětím. Smích ovšem nejen mírní stres, ale často přináší i spontánní uvolnění například od svalových křečí. Smích prý též podporuje produkci endorfinů - tzv. hormonů štěstí v našem mozku, které jsou charakteristické tím, že tlumí bolest a působí příznivě na náladu.

 

10 dobrých důvodů k smíchu...

:o)))

Image Hosted by ImageShack.us

1. Posiluje imunitu

Smích a optimismus posilují imunitu, což zvyšuje odolnost vůči infekcím i nádorům. Dochází k vzestupu imunoglobulinu A, G, gamma interferonu, zvyšuje se počet NK buněk - „přirozených zabíječů“ nádorových nebo infekcí zasažených buněk, T i B- lymfocytů. Některé z uvedených změn přetrvávají nejméně 12 hodin po skončení smíchu.

2. Snižuje stres

Smích snižuje negativní účinky stresu. Brzdí produkci hormonů (dopamin, adrenalin, kortisol), jejichž zvýšená hladina je pro stres charakteristická. Přináší uklidnění organismu a uvolnění svalstva.

3. Cvičí za nás

Vydatný smích dobře procvičuje bránici. Právě ona spolu s mezižeberními svaly svými záškuby stahuje plíce tak silně, že ty pak ze sebe vyrážejí vzduch rychlostí až 100 km v hodině. A tyto zrychlené dýchací procesy mají za následek lepší zásobování všech buněk organismu kyslíkem. Při zvýšeném prokrvení se pak i rychleji odplavují toxické látky z těla. Navíc po šesti vteřinách opravdu „vydatného“ smíchu lze dospět do stavu takového tělesného vyčerpání, jako po hodině urputného cvičení v posilovně. Minuta „normálního“ smíchu působí jako 45 minut uvolňovacích cvičení.

4. Lepší dech

Při smíchu se plíce zbavují podstatně většího objemu vzduchu než za normálních okolností. Právě to může být prospěšné i pro pacienty s onemocněním dýchacích cest a podle některých odborníků i dobrou prevencí. Smích zabírá jako lék prý i proti astmatu.

5. Uvolňuje svaly

Během smíchu se uvolňují svaly, které se na smíchu nepodílejí, po jeho skončení i ty, které byly smíchem aktivovány. Svalové uvolnění může přetrvávat až 45 minut po skončení silnějšího smíchu a díky smíchu se mohou svaly uvolnit ještě více než za pomoci masáže. (Pozor! Při déletrvajícím smíchu se někdy může svalové uvolnění projevit i v nežádoucích partiích svalstva jako jsou vnitřní a kruhové svěrače.)

6. Působí proti bolesti

Účinek smíchu na bolest je už dnes slušně vědecky podložen a může u řady chronicky nemocných snížit spotřebu léků proti bolesti s řadou negativních vedlejších účinků. Pod vlivem smíchu totiž vzniká v mozku zvýšené množství endorfinu, které kromě pocitů libosti i tlumí bolest.

7. Podporuje činnost mozku

Smích prý také podporuje větší propojení neuronů v mozku a tím zlepšuje mimo jiné paměť. Navíc se má za to, že činnost mimických svalů při smíchu působí ochlazování žilné krve v mozku a potažmo stimulaci levé hemisféry, která nejen řídí pravou polovinu těla, ale také odpovídá za veškerou komunikaci člověka s okolím, je zde např. centrum řeči.

8. Zahání negativní emoce

Smích dokáže nejlépe uvolnit nahromaděné negativní emoce jako agresi, úzkost, strach i sexuální přetlak. Bez povšimnutí nelze přejít ani to, že dokáže navodit uvolněný klidný spánek bez moderních chemických pomocníků.

9. Prospívá dutině ústní

Při smíchu dochází i k větší produkci slin, což má blahodárné účinky na „slavné“ ph v dutině ústní.

10. Krášlí tvář

Srdečný smích dokáže výborně procvičit všechny obličejové svaly. Tím se uvolní svalstvo celé tváře i na šíji. Je to nejen dobrá relaxace, ale i prevence proti hlubokým vráskám.

Jak se začít smát hned?

Nejprve se rozhodni, že se začneš ode dneška více smát. Tvé neustálé problémy se nevyřeší stresem a zvýšenými depresemi. Vyřeší se aktivním přístupem a dlouhodobým plánem.

Najdi si sbírku vtipů a čti si alespoň jeden denně

Zajdi do půjčovny pro filmy, které tě naladí


 

 

Ve správných rukou...


 
Zajděte si na masáž, manikúru a pedikúru. Kam? Poradíme vám.
 

Udělejte si dobře: jděte na masáž, manikúru a pedikúru. Poradíme vám, kde nejlépe uvolní vaše napjaté svaly, odbourají bolesti hlavy a zad a kde budou božsky hýčkat vaše ruce a nohy.

Aromamasáž

Potřebujete se zbavit stresu, nahromaděného napětí nebo chcete načerpat novou energii? Vyzkoušejte voňavou masáž neboli aromamasáž obličeje, krku a dekoltu.
Přesná definice aromamasáže zní: soustava velmi jemných doteků a hlazení celého těla, která maximálně uvolní vnitřní napětí. Aromamasáže se provádějí přírodními oleji s přísadou esenciálních a éterických silic. Doteky a vůně působí na emoce, proto je velmi důležité, aby byla při aromamasáži zklidněná také vaše mysl. Vůně rostlinných silic zklidňuje nervy a blahodárně působí na celý organismus. Silice podporují imunitní systém a spouštějí ozdravný proces našeho organismu. Směsi silic pro masáže se volí podle žádaného terapeutického účinku
a psychického stavu člověka. Heřmánek, skořice, santalové dřevo nebo majoránka jsou vhodné pro relaxaci, na povzbuzení se doporučují eukalyptus, fenykl, citron, mandarinka, máta a další. Výhodou vůní je, že se dají použít jak samostatně, tak smíchané dohromady. Oleje terapeut vtírá hladícími a hnětoucími pohyby do kůže, čímž působí na různé orgány i na celý organismus.

Masáž chodidel

Trápí vás stres, bolavá záda, máte oslabené tělo? Mohla by vám pomoci reflexní masáž chodidel.
Je to metoda stará tisíce let, praktikovali ji už staří Číňané, Egypťané a Indové. Vychází z toho, že na chodidlech máme mnoho plošek a akupresurních bodů spojených s určitými částmi těla nebo orgány. Právě mačkáním těchto bodů na ploskách, nártech, prstech, patách a kotnících masér ovlivňuje funkce celého těla a léčí neduhy. Masáž může být trochu bolestivá, na konci ale zažijete příjemný pocit. Reflexní masáž nohou trvá 30 minut a přijde vás na 400 až 900 Kč.

Energizující masáž

Máte před sebou náročné období? Čeká vás zatěžkávací zkouška a potřebujete, aby ji tělo vydrželo?
Energizující, sportovní masáž je profesionálním ošetřením vyvinutým původně pro sportovce. Vyzkoušejte ji, pokud potřebujete sebrat síly na důležitou schůzku, je skvělá, než vyrazíte na víkend na hory. Účinně nabudí a připraví tělo na očekávaný stres nebo fyzický zápřah. Zkušený masér vám doporučí a provede odbornou masáž, případně poradí cvičení a další opatření, abyste se ve vašem těle cítili co nejlépe. Doporučujeme specialistku a fyzioterapeutku Annu Daníčkovou nebo masérku Mílu Frýdovou ze Salonu Ariana. Obrátit se můžete také na odborníky ze Spa & Beauty Clinic z Holmes Place.

Parafínové zábaly a péče

V chladném počasí si naše ruce a nehty zaslouží také parafínové zábaly. Můžete si je v salonech objednat k manikúře a pedikúře, ale i ke kosmetickému ošetření obličeje a dekoltu.
Ošetření rukou zahrnující peeling, masáž, hodinovou manikúru, lakování a parafínový zábal a ošetření nohou čítající hodinovou pedikúru a lakování dokonale skloubíte např. v Salonu Estée Lauder. Oceníte nejen šikovné ruce Renaty Hůlkové.

Lázeňská pedikúra OPI

Každý měsíc přichází značka OPI s novinkami v manikúře a novými kolekcemi laků. Vynikající jsou i produkty pro pedikúru Feet by OPI. Péče v salonech OPI je lázeňským požitkem.
Také v salonech OPI spojíte pedikúru s ošetřením rukou. Vyhraďte si alespoň dvě hodiny, a budete-li chtít nehty na rukou i nohou nalakovat, rezervujte si více času, lak v zimních měsících déle zasychá.

 

(Magdalena Nikodémová, https://www.istylecz.cz/)

 

Potraviny, které pomáhají proti cukrovce

 
Řada potravin dokáže snížit hladinu cukru nebo zlepšuje stabilitu.
foto: https://static.flickr.com/
 
 
 
 

Cukrovku má u nás víc než 700 000 lidí. Příčinou této záludné choroby jsou genetické dispozice, ale hlavně špatný životní styl. Snad nejvýmluvnějším faktem je, že většina diabetiků trpí značnou nadváhou nebo rovnou obezitou.

Riziko toho, že u vás nemoc vypukne, nezvyšuje jen přejídání, ale i nevhodné složení stravy. Tedy hlavně potraviny bohaté na cukry a problematické tuky, především živočišné.

Ovšem také:

  • nedostatek pohybu;
  • některé choroby (typické je třeba to, že se nemoc objeví po prodělané chřipce či viróze);
  • užívání steroidních hormonů nebo diuretických léků.      

Mezi příznaky cukrovky patří především:

  • únava;
  • časté močení;
  • silná žízeň.

U některých lidí se mohou objevit i úbytky na váze. Protože organismus, který nemůže využívat glukózu, získává energii spalováním vlastních tkání. Později se přidávají i další komplikace.

Účinnost inzulínu zvyšuje chróm

Existují dva druhy cukrovky -1. a 2. typu. Lidé s prvním typem (jde o vrozenou poruchu) bývají úplně odkázáni na inzulín. U lidí s druhým typem (u nich jde o poruchu získanou) není pokaždé nutné, aby inzulín brali. Někdy stačí, když berou tabletky (antidiabetika) a upraví si jídelníček.

Odborníci odhadují, že dietou lze nemoc léčit až u třiceti procent diabetiků. Důležité je, aby přitom pacienti vždycky spolupracovali s lékařem. A bez jeho souhlasu nevysazovali žádné léky.

Diabetici by měli při sestavování jídelníčku vědět, že tvorbu inzulínu podporuje niacin, zinek a některé aminokyseliny (leucin, izoleucin, fenylalanin, lysin, arginin).

Niacin (vitamín B3) obsahují například mořské řasy a listová zelenina. Hodně zinku nejdete třeba v dýňových semíncích. Aminokyseliny jsou zejména v masech. Nejlepší bývají masa libová (krůtí, králičí, klokaní, rybí, kuřecí atd.).

Účinnost inzulínu zvyšuje také chróm. Dobrým přírodním zdrojem chrómu je brokolice. V menší míře jej obsahují i některé další druhy zeleniny, dále maso, škeble, kuřata, kukuřičný olej, pivovarské kvasnice, celozrnná mouka, ječmen, černý pepř, játra a sýr.

Při cukrovce je potřeba:

* jíst pravidelně malé dávky;

* nepřejídat se;

* snížit množství cukrů, tuků a smažených nebo kořeněných jídel;

* zařadit do jídelníčku dostatek vlákniny, tedy dost zeleniny, zejména luštěnin, a ovoce, ale také celozrnných výrobků, knäckebrottů, otrub atd.;

* dobré je jíst aspoň dvakrát týdně ryby kvůli zdravým tukům (omega 3 NMK), které přispívají ke stabilizaci krevních tuků a příznivě působí na kardiovaskulární systém, nebo tyto tuky užívat jako potravinové doplňky, které si koupíte lékárně.

Skvělý inulin

Prokázalo se, že pro diabetiky jsou velice vhodné takové druhy zeleniny, které obsahují polysacharid inulin. Ten se rozkládá na fruktózu, která má nízký glykemický index (zvedá jen málo hladinu krevního cukru). Pokud je diabetici 2. typu zařadí do svého každodenního jídelníčku, výrazně se zlepší jejich zdravotní stav.

Hodně inulinu obsahují cibule, artyčoky nebo topinambury. Z bylin pak čekanka obecná, smetanka lékařská, pupava bezlodyžná, lopuch či oman pravý. Diabetikům také prospěje, když budou užívat nať borůvky, kopřivy, jestřabiny lékařské, fazolové lusky a listy šalvěje. Tyto rostliny snižují hladinu krevního cukru a obsahují řadu dalších, velice prospěšných látek.

O tom, do jaké míry vám zmíněné byliny a potraviny mohou prospět, je dobré se poradit s nutriční terapeutkou. Většinou pracují v nemocnicích a ve specializovaných diabetologických centrech

Jana Arcimovičová, Právo

 

Spánek po obědě pomáhá na srdce

... moje řeč :o)

 


Image Hosted by ImageShack.us

Lidé, kteří občas usnou v práci, mají teď výbornou výmluvu. Jak ukázal nedávný společný výzkum vědců z řeckých Atén a amerického Bostonu, na chvilku si po obědě zdřímnout pomáhá zabránit vzniku vážných srdečních onemocnění - a to platí zvláště pro muže.

CHICAGO - Výzkumníci sledovali přes 23 tisíce dospělých, většinou zdravých Řeků, převážně padesátníků, po dobu šesti let a zjistili, že ti, kdo si alespoň třikrát týdně po obědě zdřímli, mají o 37 procent nižší riziko smrti na infarkt a obdobné choroby. Ještě výrazněji se tento trend projevil mezi zaměstnanými muži.

Pokud jde o ženy, počet případů úmrtí byl příliš nízký, než aby bylo možno činit závěry.

Polední siesta patří k životnímu stylu zvláště v zemích s teplejším klimatem.  Dosud se soudilo, že hlavní zásluhu na větší dlouhověkosti obyvatel těchto zemí má lehčí strava plná zeleniny a olivového oleje. Nová studie ukazuje, že svou roli hraje i zvyk si po obědě odpočinout.

fer, Právo
 

 

Dostává vás stres ve velkém?

Ilustrační foto
Ilustrační foto

Nestíhám, nestačím... Současný hektický životní styl přispívá k tomu, že velká část lidí v produktivním věku žije prakticky v permanentním stresu. Rychle vstát z postele a pak honem do práce, kde čeká hromada nedodělané práce a nervózní šéf. Den zakončený "menším" přesčasem a pozdním příchodem domů. Pro mnoho lidí tak vypadá realita všedního dne.

Hodně lidí se nadmíru nervuje ze zadaných úkolů, dělá si neustále starosti o děti, o světovou ekonomiku, o vymírání velryb - rozhodit je prostě dokáže cokoliv a kdykoliv. Cítí se jako věční štvanci, svou nesoustředěností a únavou přispívají ke snížené kvalitě odvedené práce, jejich podrážděnost způsobuje nepříliš harmonické vztahy s kolegy a životními partnery.

Život ve stresu přispívá k poruchám spánku, lidé trpící stresem jsou častěji nemocní,mají problémy s krevním tlakem i se zažíváním. Nedokáží si totiž na jídlo udělat čas. V poklusu do sebe něco "hodí," většinou hodně tučného a sladkého. Takže tukové polštáře utěšeně nabývají na objemu.

Jak se stresu bránit?
> Především je třeba si zvolit povolání, které vás bude bavit a na něž fyzicky i psychicky stačíte. Obtížné úkoly neodsunujte na poslední chvíli a během pracovního dne si najděte chvilku na oddech. Po návratu ze zaměstnání si doma si odpočiňte činností, která práci nijak nepřipomíná.

 

Rozhodně nepodceňujte noční spánek, ten měl by trvat alespoň sedm hodin. Pokud trpíte poruchami spánku, zkuste recepty babiček, jako je například vypití šálku meduňkového čaje před usnutím nebo otevřením okna pro dostatečný přísun čerstvého vzduchu. Pokud žádná z babičkovských rad nezabere, navštivte lékaře. Vyvarujte se pokud možno neodborné sebeléčby, především té na základě "dobrých a osvědčených" rad svých známých.

Proti stresu se dá bránit i meditací, cvičením jógy nebo podobných relaxačních technik. Jejich pravidelné procvičování přispěje po určité době k celkovému zklidnění organismu, upraví se krevní tlak a posílí se imunita organismu. Naučit se zvládat stresové situace trvá delší dobu a vyžaduje trénink sebeovládání. Stresovou situaci si však může člověk usnadnit ale i jednodušším způsobem - tím, že se na chvíli zastaví, pořádně se nadechne a... usměje.

stk|

 

KREV...

Krev není jen životně důležitá tekutina. Lze z ní vyčíst i mnohé o vašem zdraví.




Kdybych tak věděl, co mi chybí. Také se často ptáte, proč se necítíte dobře? Možná máte málo vitaminů či bílkovin. Nebo se v těle zabydlel skrytý zánět, který vám odčerpává energii. Řešení je jednoduché. Pokud máte nějaké zdravotní problémy, poproste svého lékaře o specializovaný odběr krve. Z krve je dnes možné vyčíst téměř všechno! Počítejte ale s tím, že některá vyšetření se nedělají běžně a budete si je muset třeba i zaplatit.
Vitaminy ne
Slyšeli jste už někdy od lékaře, že vám chybějí vitaminy? Kolik těchto důležitých látek v těle máme, to nám během života obvykle nikdo neřekne. A přitom by se tak mohla odhalit nejedna příčina zdravotních problémů. Mnohem častěji se z krve zjišťují minerály a stopové prvky, i když také ne všechny. Z vitaminů je možné z krve určit zejména množství vitaminu A, E a vitaminů skupiny D. Vitaminy skupiny B a vitamin C se takřka nezjišťují, protože se v organismu nehromadí. Pokud nejsou v těle využity, odcházejí močí ven. Vyšetření hladiny vitaminů vám provedou některé velké laboratoře i některá soukromá zdravotnická centra. Může to ale stát i několik stovek korun.
Viry,
nebo bakterie?
Úplně běžný není ani test, který odhalí původce infekce. Lékař pak může okamžitě nasadit účinnou léčbu. A to je v českých ordinacích často velký problém. Ačkoli je rýma nebo chřipka virového původu, léčí se antibiotiky. Ta ale zabírají jen na bakteriální infekce. A naopak na bakteriální nákazy mnohdy praktik nasadí jen paralen proti bolesti. Nevyhnutelná antibiotika zcela pomine. Bez speciálního vyšetření totiž prakticky nezjistí, co nemoc způsobilo. Pacient se tak zcela nevyléčí a problémy se mohou táhnout i týdny. Nemluvě o tom, že naslepo předepisované léky nesmyslně zvyšují náklady na zdravotní péči.
Infekce odhalena
Takzvaný CRP test může odhalit typ nákazy. Vyšetřuje se koncentrace bílkoviny zvané C-reaktivní protein. Ta se v krvi výrazně zvyšuje při bakteriální infekci. Pokud je její hladina v normě, jde s největší pravděpodobností o virové onemocnění. Přístroj, který bílkovinu změří už za čtyři minuty, ale zatím vlastní málo praktických lékařů. Podle některých odborníků je to chyba. Vždyť právě kvůli infekcím klepeme na dveře lékařských ordinací nejčastěji. Někteří lékaři ale tvrdí, že přístroj je poměrně drahý. Stojí kolem třiceti tisíc korun. Východiskem pak je krev poslat do laboratoře. V takovém případě je ale výsledek k dispozici později. Laboratoř ho sice má už za dvě hodiny, ale do ambulance lékaře se může dostat až za několik dnů.
Běžte na prohlídku
Životodárná tekutina poskytuje i další mimořádně cenné informace. V určitém věku má každý právo na zjištění některých látek v krvi. Hladinu cholesterolu a tukových látek vám lékař řekne v 18, 40, 50 a 60 letech. Jde o speciální preventivní prohlídky. Běžně se tyto látky zkoumají až při podezření na nějakou nemoc. Hladinu cukru lze vyšetřit bezplatně každé dva roky, ale až po dovršení pětačtyřiceti let.
Co ještě
Z krve je možné lehce poznat cukrovku, onemocnění štítné žlázy, trávicího traktu či vývojové vady ještě nenarozeného dítěte. Běžně se provádějí testy, které zjistí choroby ledvin nebo jater. To ale není zdaleka vše. Věděli jste například, že rozborem krve se prokáže infarkt? Ukazatelem je zvýšená hladina jistých bílkovin. Krevní vyšetření může poukázat také na rakovinné bujení, kdy se zvětšuje koncentrace látek, jako jsou některé enzymy nebo hormony. Spoléhat na to ale úplně nelze. Zjištěné hodnoty příslušných látek totiž mohou ukazovat i na zcela jiný zdravotní problém, nejen na rakovinu. Krevní testy mají význam hlavně během léčby. Ukazují, zda se postupně zlepšuje zdravotní stav pacienta, nebo se naopak nemoc nedaří dostat pod kontrolu.
Co se děje
po odběru
Zajímá vás, co se děje, když vám sestřička zalepí vpich po jehle a na zkumavku s krví zapíše vaše jméno? Krev chvilku zůstane v pokojové teplotě. Pak se při teplotě od čtyř do osmi stupňů odveze do laboratoře. Pokud to vyšetření vyžaduje, krev se při 2000 otáček za minutu „rozdělí“ na jednotlivé složky. Na dně zkumavky zůstanou červené krvinky a nad nimi jsou bílé krvinky a krevní destičky. Nahoře je sérum, což je vlastně mírně změněná krevní plazma, která má nažloutlou barvu. Zkumavky pak putují do přístrojů, kde probíhají různé chemické reakce. Ty umožňují stanovit požadované hodnoty. Přístroj pak výsledky vytiskne nebo odešle lékaři ke kontrole. I když se téměř všechno dělá automaticky, krev je možné stále prozkoumat pod mikroskopem.
Gabriela BACHÁROVÁ
Odborná spolupráce
prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., přednosta Ústavu klinické
biochemie a laboratorní
diagnostiky 1. LF UK a VFN v Praze.

Průvodce krví

l Člověk má pět až šest litrů krve, která je těžší než voda a má mírně nasládlou chuť.
l Krev rozvádí po těle kyslík, minerální látky, vitaminy a jiné látky.
l Až z poloviny tvoří krev tekutina zvaná krevní plazma. Červené krvinky tvoří pětačtyřicet procent, zbytek jsou bílé krvinky a krevní destičky.
l Krevní řečiště má délku neuvěřitelných 10 kilometrů.
l Člověk umírá při ztrátě 1,5 litru krve.
l Nejvíce lidí, 45 procent, má krevní skupinu A, skupinu 0 má 30 až
35 procent, B pak 15 až 20 procent a skupinu AB jen pět až sedm procent populace.

Na odběr připraveni!

Přijďte nalačno. To dnes nemusí zdravotnický personál před odběrem krve nikomu zvlášť zdůrazňovat. Víte ale, že jíst byste neměli minimálně 10 hodin před odebráním krve z vaší paže? Žádné rabování lednice ve tři ráno! Další „krevní zákon“ zní: ráno se trochu napijte, nejlépe vody. Silný čaj nebo mléko se nedoporučuje. Pokud se ráno napijete sladkého čaje, změní se hodnoty krevního cukru. Dobré není ani mléko, které obsahuje tuk. Krev by pak mohla nepravdivě vykazovat známky poškození metabolismu tuků. Tabu jsou i cigarety, alkohol, stres nebo zvýšená tělesná námaha. Tři kilometry běhu nebo posilovna před návštěvou ordinace opravdu nejsou ten nejlepší nápad. To všechno by mohlo zkreslit zjištěné laboratorní hodnoty.

Jak číst krevní obraz
Krevní obraz je nejzákladnější a nejběžnější krevní vyšetření. Ukazuje, v jakém stavu jsou jednotlivé složky krve. Jak se v něm vyznat?

Erytrocyty – červené krvinky. Když je jejich počet v normě, tělo je dobře okysličováno. Nižší počet erytrocytů signalizuje chudokrevnost, nedostatek železa nebo vitaminu B12.

Leukocyty – bílé krvinky, které zabíjejí škodlivé vetřelce. Je-li člověk nemocný, bílé krvinky se mobilizují. Extrémní nárůst může také znamenat zhoubné onemocnění krve – leukémii. Snížené hodnoty poukazují i na nižší obranyschopnost.

Trombocyty – krevní destičky, které slouží ke srážení krve. Kdyby se krev nesrážela, vykrváceli bychom i při malém poranění. Když je ale trombocytů moc, hrozí vznik nebezpečných krevních sraženin, které mohou zavinit i úmrtí. Nízký počet trombocytů může poukazovat na krvácivé stavy.

Hemoglobin – krevní barvivo, které transportuje kyslík do těla. Na tomto procesu se významně podílí železo.

Hematokrit – tato hodnota ukazuje podíl krvinek v celkovém množství odebrané krve. Vyšší hematokrit může značit dehydrataci, nižší chudokrevnost, šok nebo třeba těžký průjem.

Sedimentace – proces usazování červených krvinek. Měří se doba, za kterou se usadí na dně trubičky. Lehce zvýšená sedimentace značí menší zánět v těle, extrémní hodnoty zase těžší infekce, revmatismus, ale i nádory.

 

Med předčí antibiotika...

Po čaji s medem a citronem sáhne s důvěrou snad každý, kdo cítí, že na něj jde nachlazení. Produkt pilných včelek má však i širší použití v medicínské praxi. Podle zkušeností lékařů z Bonnu dokáže udělat pravé zázraky s ranami, jež se odmítají hojit a s nimiž si neumějí poradit ani antibiotika.

Osvědčuje se hlavně v chronických a úporných případech, při nichž se v poraněních usídlily multirezistentní bakterie.


K léčbě se však nehodí jakýkoli med.


Pouze tzv. medihoney (medicínský med), který se připravuje speciálním způsobem.


Běžně dostupný totiž může obsahovat bakteriální spóry, jež spíš mohou stav pacientů zkomplikovat. (Plus)

 

Je vaše stravování zdravé?!

zamyslete se se mnou...

img222/9468/fleur125ns2.gif

 

Jak se stravovat zdravě v tomto nezdravém světě? Jak si vybírat potraviny, když jeden radí tohle a druhý zase tamto? Jak se naučit správným stravovacím návykům? Na to se určitě ptá nejeden člověk.

Výživa je jedním z hlavních faktorů vnějšího prostředí uplatňujících se jak při vzniku, tak i při prevenci onemocnění. Výživová doporučení se postupně mění podle vědeckých poznatků, což vyvolává nedůvěru.

Avšak naše strava má řadu nedostatků: nadměrný energetický příjem, vysokou spotřebu tuků, nadměrnou spotřebu cukru a soli (tzv. bílých jedů), nedostatečný příjem vitaminu C a vlákniny.

CUKRY

Cukr je zdrojem tzv. prázdných kalorií. Je pouze energetickým zdrojem a neobsahuje žádné další živiny (vitamíny, minerály).

  • Cukr a sladkosti jsou návykem. Jejich spotřebu je třeba snížit!

TUKY

Vysoká spotřeba tuků patří k hlavním chybám naší stravy. Podporuje vznik srdečně cévních nemocí, některých nádorů a vede k nadváze.

Rozlišujeme dva druhy tuků:

1. Nasycené tuky, jejichž nadměrná spotřeba vede ke zvyšování hladiny krevního cholesterolu (LDL cholesterol) Zdroje nasycených tuků: potraviny živočišného původu – vepřové, hovězí maso a výrobky z nich (hlavně uzeniny), mléko a mléčné produkty (máslo, šlehačka, sýry, jogurty), ale i rostlinné produkty jako kokosový a palmový olej, čokoláda.

2. Nenasycené tuky. Optimální přísun přispívá k normální hladině LDL cholesterolu a zvyšuje hladinu HDL cholesterolu, který je považován za ochranný faktor. Zdroje nenasycených tuků: převážně rostlinné oleje (slunečnicový, kukuřičný, sojový, olivový), rostlinná semena (slunečnice, sezam), ryby (makrely, sardinky, tresky apod.).

Co udělat pro své zdraví? Nejdůležitější je snížit celkovou spotřebu tuků a tuků nasycených. Přičemž část tuků nasycených (tučná masa, sýry, máslo) je vhodné nahradit tuky nenasycenými, zejména rostlinnými oleji.

SŮL

Nadměrná spotřeba soli vede u citlivých osob ke vzniku vysokého krevního tlaku a s ním spojených komplikací. Doporučuje se nepřekračovat dávku 6g soli denně. Průměrná spotřeba je však u nás kolem 12g denně. Přitom jen 1/4 se vyskytuje přirozeně v potravinách. Zbytek přidáváme při přípravě, průmyslovém zpracování a dosolování

  • tak jako sladká chuť je slaná také návykem, který lze omezit!

ZELENINA A OVOCE

Jíme málo ovoce a zeleniny! Zelenina a ovoce jsou hlavním zdrojem vitaminů (C,A), minerálů a vlákniny a dalších důležitých látek v naší stravě. Většina druhů zeleniny má jen nízký energetický obsah, takže její spotřebu nemusíme omezovat. O něco větší opatrnosti je potřeba u ovoce, zejména u sladkých plodů (mají vyšší energetický obsah), který je však daleko menší než u ostatních druhů potravin.

  • dávejte přednost syrové ev. mražené zelenině

TEKUTINY

1,5 – 2 litry tekutin denně, v dospívání – 2,5 litru denně. Voda je nejlepším nápojem a to jak z vodovodu, tak balená. Minerální vody pijte s ohledem na vysoký obsah různých minerálních látek (obsah je uveden na etiketě).

  • KOLOVÉ NÁPOJE – jsou pro běžné pití nevhodné (mají vysoký obsah cukru – 110 mg/l a kofeinu – 250mg/l), dále TONIKY (místo kofeinu obsahují chinin – 85 mg/l).
  • KÁVA – většina odborníků se shoduje v tom, že 3 šálky denně zdraví neškodí. Přitom překapávaná káva je vhodnější než „turek“

Velmi duležité je se stravovat pravidelně a mít na stravování dostatek času! A hlavně neopomíjet snídani, která dodá tělu energii do stávajícího dne.

img222/9468/fleur125ns2.gif

zdroj: www.drixx.php5.cz

 

Jak se ubránit zimní depresi?


Simulace východu slunce pomáhá proti zimní depresi

Zdroj: Aktuálně.cz

 

New York - Přestože venku je stále ještě relativně teplo, vlivem nedostatku světla mohou mít citlivější jednici zimní deprese.

Lidem trpícím zimní depresí, které se také říká Sezónní afektivní porucha (SAD) a kterou způsobuje především nedostatek slunečního světla, může poskytnout úlevu přístroj simulující východ slunce. Vyplývá to z nového průzkumu amerických vědců.

Simulace východu slunce a záporná ionizace vzduchu během závěrečné fáze spánku se prokázaly stejně účinné jako terapie jasným světlem po probuzení což je v dnešní době již běžný způsob léčby zimní deprese.

Tato terapie se provádí v jasně osvětlené místnosti po dobu třiceti minut. Simulace východu slunce a záporná ionizace vzduchu probíhají během závěrečných hodin spánku pomocí přístroje umístěného vedle postele.

Simulace východu slunce

99 účastníků průzkumu trpících SAD podstoupilo v rámci průzkumu pět různých terapií: simulaci východu slunce odpovídající květnovému slunečnímu svitu v severním mírném podnebném pásmu, pulzní simulaci východu slunce, jasné světlo po probuzení, silnou zápornou ionizaci nebo slabou negativní ionizaci.

Dlouhodobá simulace východu slunce, vysoká záporná ionizace vzduchu a terapie jasným světlem uspěly více míně stejně ve zlepšení symptomů SAD, uvádějí vědci v časopise American Journal of Psychiatry.

Terapie jasným světlem prospěla 57 procentům účastníků, simulaci východu slunce 50 procentům a ionizace vzduchu 48 procentům. V případě slabé ionizace došlo ke zlepšení pouze u 23 procent účastníků a v případě pulzní simulace východu slunce u 43 procent.

Pokud se domníváte, že trpíte zimní depresí, zkuste si vyplnit osobní dotazník týkající se SAD, uveřejněný na webových stránkách Center for Environmental Therapeutics, www.cet.org. Na stránkách je k dispozici i detailní popis světelné i ionizační terapie.

zdroj: centrum.cz

Zdraví - Kaleidoskop

Zákeřná chřipka


Image Hosted by ImageShack.us

Stejně důležitá jako klid a léčení při chřipce je následná rekonvalescence, upozorňují lékaři. Jinak se nemoc může vrátit nejen s úpornějšími příznaky, ale dokonce vážnými komplikacemi. Víte, jak má taková rekonvalescence vypadat?
1. Tělu musíme dodat více stavebních látek, tedy bílkovin, a pokračovat bychom měli i ve vyšším příjmu vitaminů, stopových a minerálních prvků.
2. Člověk, který prodělal chřipku, by se měl vyvarovat těžkých pokrmů, především tučných a smažených.
3. V jídelníčku rekonvalescenta by měly být ve větší míře zastoupeny i mléčné výrobky a rybí maso. V rybím tuku jsou nenasycené mastné kyseliny, které výrazně podporují imunitu.
4. Ještě několik dní poté, co akutní příznaky chřipky odezní, je potřeba se šetřit, více než jindy odpočívat a spát.
5. Důležité je také nepodléhat smutku a udržovat se v psychické pohodě.

Čas medu
Bylinkový čaj s medem je osvědčeným prostředkem na nachlazení. Med je tedy dobré mít neustále po ruce. Ale jak jej skladovat, aby se neproměnil v tuhou krystalickou masu a neztratil nic ze své chuti a vůně? Včelaři radí, abychom med dávali do dobře vymytých skleněných nebo porcelánových nádob, protože v nich nepřijme žádný pach. Sklenice s medem uzavřeme, a pokud jsou z čirého skla, doporučuje se obalit je tmavým papírem. Med ukládáme do suché, vzdušné a chladné místnosti, která je chráněna před sluncem a hmyzem. Rozhodně by ale v této místnosti neměly být brambory, syrové ovoce nebo zelenina. A i když máme jenom menší množství medu, nikdy jej nedáváme do ledničky. Může tam přijmout různé pachy a chlad urychlí jeho krystalizaci.

Jste zdraví?

Už před několika tisíci lety se v tibetské a čínské medicíně používala pulzová diagnostika, tedy metoda, kdy se podle srdečního rytmu diagnostikují různé druhy nemocí a sleduje jejich léčba. Na principu pulzové diagnostiky je založen i originální český přístroj TeslaGraf. Miniaturní zařízení umožňuje během pětiminutového měření srdečního rytmu posoudit celkový zdravotní stav, stresovou zátěž a další specifické parametry. Základ tkví ve sledování odchylek v intervalech mezi jednotlivými stahy srdce. Moderní elektronika pak okamžitě vyhodnotí případné odchylky a odlišnosti v cyklech srdečního rytmu a upozorní tak na případné potíže, které mohou u pacienta nastat. Přístroj je podle výrobců určen nejenom kardiologům, neurologům, anesteziologům nebo diabetologům, ale i praktickým lékařům, fyziologům, psychologům, sociologům, učitelům nebo trenérům.

Oči a nespavost
Američtí vědci přišli na to, že onemocnění očního nervu a sítnice může vyvolat i nespavost. Porovnávali spánkový cyklus pacientů, kteří měli problémy s očima, s těmi, kdo měli oči úplně zdravé, a dospěli k překvapivému závěru. Mezi pacienty s chorobou očního nervu se poruchy spánku vyskytovaly až dvacetkrát častěji než ve druhé skupině! Odborníci se proto domnívají, že oční nerv by mohl být klíčem k léčbě nespavosti. Oční sítnice totiž obsahuje i receptory, které se nepodílejí na vidění, ale zato jsou přímo spojeny s oblastí mozku, jež kontroluje fáze bdění a spánku.

Image Hosted by ImageShack.us

Pivo, víno, nebo ostré?





Pokud se na novoroční oslavy zásobujete alkoholem, dobře si promyslete, co koupíte! Víte, kterým nápojem je nejlepší si připít, aby prospěl i vašemu zdraví? A kolik skleniček neublíží?

Při vítání Nového roku nemusíte sedět s minerálkou v ruce a závistivě hledět na ostatní. Klidně si dopřejte skleničku nebo dvě. Tvrzení, že alkohol je škodlivý a že se mu musíme obloukem vyhýbat, je totiž přinejmenším přehnané. Potvrzují to dokonce i lékaři. „ Alkohol v umírněném množství je zdravý,“ tvrdí prof. MUDr. Viliam Bada, CSc. A jak své tvrzení vysvětluje? „Dnes máme o alkoholu už tolik odborných informací, že mohu zodpovědně prohlásit, že je v malé míře zdravý, protože je přirozený. Lidský organismus si sám v těle vyrábí jisté množství alkoholu. A tak jej v těle mají i naprostí abstinenti.“ Stejně jako on je mnoho dalších odborníků přesvědčeno, že umírněné popíjení alkoholu je pro některé skupiny lidí prospěšnější než naprostá abstinence. Prospívá nejen srdci, ale také zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu v krvi a chrání před demencí.

Na lačno ne
Typickým příkladem pozitivního vlivu alkoholu na zdraví jsou Francouzi. I když za rok v průměru zkonzumují více nezdravých tuků než Američané, na kardiovaskulární onemocnění jich umírá mnohem méně. Tento paradox připisují vědci nejenom pravidelné konzumaci čerstvé zeleniny, ovoce, ryb, olivového oleje, česneku, cibule, luštěnin, ale i střídmému pití červeného vína. „Ale není pití jako pití! Alkohol bychom měli popíjet hlavně jako součást stolování. Mnoho lidí jej pije na lačný žaludek a tak dlouho, až odpadnou. Většina Francouzů si však sklenici červeného dává k jídlu. Je to i otázka kultury. Kulturní člověk si vybírá, co pije, a umí si říct ne,“ upozorňuje kardiolog Bada. Avšak navzdory mnoha studiím, které prokazují zdraví prospěšné účinky alkoholu, se vědcům zatím nepodařilo přesně stanovit, kolikrát týdně a kolik přesně je třeba alkoholu pít, aby to zdraví přineslo maximální užitek. Názory se liší, i když převažuje ten, že sklenka červeného vína denně je ideální mírou. Někdo dá přednost každodenní sklence při dobrém obědě nebo večeři, jiný si dá raději dvě najednou, ale jen dvakrát třikrát týdně, další svou dávku vypije takřka na ex, za jeden večer. Kdo z nich postupuje ze zdravotního hlediska nejlépe? Pravděpodobně ti první. Alespoň to tvrdí nová studie amerických vědců. Lidem, kteří holdují většímu množství alkoholu, a to třeba jenom o víkendech, totiž hrozí větší riziko poškození jater než těm, kteří si dají jeden nebo dva drinky denně.

Nepodceňujte ho
Alkohol má ale i vážná úskalí, která lidé často podceňují, nebo dokonce vědomě ignorují: „Ne všichni dokonale znají sami sebe, svůj organismus i svou psychiku. A někteří lidé mohou mít sklony k alkoholismu vrozené. I když je genetické testy dokážou odhalit, jsou tak drahé, že se v praxi téměř nevyužívají,“ vysvětluje profesor Bada a doporučuje všem, kdo mají v rodině alkoholika, aby byli ohledně popíjení alkoholických nápojů nanejvýš opatrní. Mohli by skončit stejně jako jejich příbuzní. Závislostí jsou podle něj ohrožení i takzvaní lidoví hrdinové, tedy ti, kteří si hravě poradí s jakýmkoliv množstvím alkoholu. „Je to skupina lidí, která velice dobře snáší alkohol. Má to však jeden háček. V důsledku této mimořádné schopnosti jim chybějí varovné signály. Málokdo na nich pozná, že pili, normálně mluví, pohybují se, a dokonce i řídí. Takoví lidé mohou postupně získat pocit, že jsou výjimeční a že mohou pít alkohol jako limonádu. Nějakou dobu to tak skutečně funguje, ale bohužel ve většině případů to končí závislostí nebo vážným poškozením zdraví.“ Co tedy radí odborník? Dříve, než se vrhnete na skleničku, měli byste si uvědomit, jaký je váš celkový zdravotní stav, zejména pak v jakém stavu máte játra. „Je to nejvýznamnější orgán, který odbourává alkohol. Člověk s poškozenými játry by alkohol neměl pít vůbec. A protože je na alkohol velice citlivý i pankreas, měli by se mu vyhýbat i lidé s chronickým zánětem tohoto orgánu,“ doporučuje lékař. Totéž ale podle něj platí i pro těhotné ženy a lidi se žaludečními vředy.

Těžké rozhodování?
Ženám hrozí v souvislosti s alkoholem ještě jedno nebezpečí. Některé výzkumy naznačují, že i když alkohol prospívá srdci, zvyšuje riziko rakoviny prsu. A pokud žena nepřijímá ve stravě i dostatek kyseliny listové, je toto riziko ještě o něco vyšší. Vědci tuto skutečnost zatím neumějí přesně vysvětlit, ale jedna z pravděpodobných hypotéz je, že alkohol zvyšuje hladinu ženského pohlavního hormonu estrogenu. Právě vysoká hladina tohoto hormonu je spojována s rakovinou prsu. Mají tedy ženy na vybranou mezi zdravým srdcem a rakovinou prsu? Možná vám při rozhodování pomůže fakt, že srdeční onemocnění prokazatelně zabíjejí až desetkrát více žen než rakovina prsu. Ale samozřejmě musíte brát v úvahu i věk, zdraví, stravovací návyky a rodinnou anamnézu. Jste-li kuřačka a vaše matka má nebo měla rakovinu prsu, měla byste se skleničce raději vyhnout.
Aneta GRAINDOVÁ

Víno a životní styl

Léčivé účinky vína se připisují především účinným látkám, které tento nápoj obsahuje. Ale nejnovější studie naznačují, že se za pozitivním působením vína neskrývají pouze účinné látky. Lidé, kteří pijí víno v přiměřeném množství, totiž většinou žijí zdravěji než ostatní. Tuto zprávu přinesl nedávno časopis American Journal of Clinical Nutrition. Informace se zakládají na výsledcích studie, které se zúčastnilo téměř
3000 mužů a 1500 žen.
Jejich průměrný věk se pohyboval okolo
48 let, téměř všichni byli vysokoškolsky vzdělaní a žili ve stejné zeměpisné oblasti. Byli mezi nimi lidé, kteří upřednostňovali různé druhy alkoholu, tedy víno, pivo, destiláty, ale i abstinenti. Avšak jenom lidé, kteří dávali přednost vínu, se od většiny něčím lišili. Měli vyváženější životní styl a byli zdravější. Požívali menší množství nezdravých tuků, méně kouřili a více se hýbali.

Kolik neublíží

Vědci sice zatím neumějí stanovit, jaká míra alkoholu je zdraví nejprospěšnější, ale zato vědí celkem přesně, kolik alkoholu člověku neublíží. Muži mohou vypít maximálně dva alkoholické nápoje denně. U žen je limit ještě přísnější. Povolený je jenom jeden drink. Při překročení této hranice už jsou ohroženy srdce, cévy, játra, ledviny, ale i žaludeční sliznice a trávicí trakt. Avšak pozor! Pod slovním spojením „jeden drink“ si v žádném případě nepředstavujte láhev whisky. Myslí se tím malé pivo, deci a půl vína nebo malý panák tvrdého alkoholu.

Image Hosted by ImageShack.us

 

Bolesti zad...





Sedět vzpřímeně vede k chronické bolesti zad
Američtí a kanadští vědci, kteří tvrdí, že rovné sezení zatěžuje páteř, doporučili sedět v mírném záklonu, aby se předcházelo chronické bolesti zad.
WASHINGTON - "Úhel 135 stupňů těla vůči stehnům se ukázal jako nejlepší pozice při sezení, a ne úhel 90 stupňů, tedy když je tělo rovné, jak se všeobecně
pokládá za normální," řekl Waseem Amir Bashir na výroční lékařské konferenci v Chicagu.

Vědci s pomocí nového systému na využívání magnetické rezonance dospěli k závěru, že při rovném sezení se příliš zatěžuje páteř a vazivo. To podle nich
může po delším čase vyvolat deformace a chronické bolesti kříže.

"Naše tělo není uzpůsobeno pro mnohahodinové sezení, ale moderní život nutí většinu obyvatel planety pracovat v sedě," uvedl Bashir z kanadské Alberty.
Zdůraznil, že podle statistik se bolení zad stalo hlavní příčinou pracovní neschopnosti v USA.

 

Image Hosted by ImageShack.us

 

Artróza - artritida: Když nás bolí koleno...


 

Artróza a artritida jsou kloubní onemocnění, která bývají často zaměňována. Přestože mají obdobné projevy i následky, mají každá úplně jiné příčiny a hodí
se vědět, která je která...

Kolínko mě bolí… pročpak?

Artrózu způsobuje nadměrné přetěžování kloubu, které způsobí jeho opotřebení. Kloubní plochy musí po celý život přenášet velikou zátěž, a ještě navíc s
ní pohybovat. To na nich postupně opotřebí chrupavky. A když jsou chrupavky opotřebované moc, dojde k rozdráždění celého kloubu, a ten začne bolet. Artróza
je tedy porucha mechanická.

Naopak artritida je zánětlivé onemocnění, které se zátěží kloubů nemá příliš společného. Způsobují ji bakterie nebo revmatická choroba.

Nemusí vás pochopitelně bolet jen koleno. Obě tato onemocnění mohou postihnout v zásadě všechny klouby, ale artróza je pravděpodobnější u těch kloubů, které
jsou hodně zatěžované, zatímco artritida naopak často postihuje třeba prsty na rukou, kterým se artróza spíše vyhýbá.

Obě tyto nemoci se shodně projevují bolestí, otokem či zarudnutím kloubu, případně i zvýšením teploty. Pokud vás koleno bolí „čerstvě“, lze sáhnout po volně
prodejných lécích, které tlumí jak bolest, tak zánět (například ibuprofen). Pokud však bolest po užití těchto léků neustupuje, je v každém případě vhodné
zajít k lékaři.

Doktor klepe na kolínko, potom píše recepis...

Lékař provede vyšetření kloubu, které doplní ještě o rentgenové snímky (do kolene je přeci jen špatně vidět). Pokud bude mít podezření, že pachatelem bolesti
je zánět, tj. artritida, vám odebere krev na vyšetření. V případě vážnějších obtíží vás předá do péče ortopeda či revmatologa.

Pokud vám objeví artrózu, bude se léčba odvíjet od stupně poškození. Pokud není chrupavka ještě zcela zničená, je možné užívat kolagenové preparáty, které
chrupavku ochrání a zmírňují její opotřebení, čímž jí udělají prostor pro regeneraci.

Pokud dojde k těžkému poškození, chrupavka se sama regenerovat nedokáže. Pak je na řadě operace. Buďto se jedná o transplantaci chrupavky z jiného místa,
kde není zničená, nebo o částečnou či úplnou výměnu kloubu za umělou náhradu.

Tyto operace však nejsou jednoduché a existuje při nich riziko, že pacientovo tělo se nenaučí náhradu kloubu správně používat a hybnost kloubu se neobnoví
v plné míře. Proto by měl lékař zvážit a vyzkoušet všechny možnosti léčby a k operaci přikročit až naposledy, když už není šance „originální“ kloub zachránit.
Umělé klouby mají mnoho nevýhod: opotřebovávají se daleko rychleji než klouby organické, hrozí jejich vykloubení, zanícení a vznik krevních sraženin. Někdy
ale není jiná možnost.

Artritida se léčí léky proti zánětu, které se buď polykají v tabletách, nebo je lze ve vážných případech podávat injekcí přímo do kloubu. To ale není úplně
bez rizika, zasahovat mechanicky do kloubu je vždy trochu riskantní.

Lidem s nemocnými klouby pomáhají samozřejmě také léky proti bolesti a hole, které kloubům odlehčí a uleví, když se část jejich tělesné hmotnosti přesune
na „třetí nohu“, které artróza ani artritida nehrozí.

Rizika a výstrahy

Člověk nemá moc možností jak poznat, že mu v bolavém kloubu probíhá zánět. Ten ale, když je jeho léčba zanedbána, může v chrupavce natropit spoušť, která
může kloub úplně vyřadit. Proto je lepší nečekat, až nebudete moci k lékaři ani dojít, ale raději ho navštívit, dokud je čas.

Lidem postiženým artrózou navíc prospívá, když svou tělesnou hmotnost udržují pod hranicí obezity. Už tak přetíženým kloubům nesvědčí, když musí nést další
zátěž.
Nadváha je navíc faktorem, který vznik artrózy velmi urychluje a její průběh značně zhoršuje.

Riziko vzniku obou onemocnění zvyšuje dědičný faktor. Artróze napomáhají vrozené vady kyčelního kloubu (vykloubení, dysplazie). Stejně tak artritida coby
revmatické postižení kloubů může mít příčinu ve vaší genetické výbavě.

 

Image Hosted by ImageShack.us

ZÁKLADNÍ ŽIVINY

 




Sacharidy, bílkoviny, tuky


Sacharidy, bílkoviny, tuky – jsou třemi základními složkami potravy. Každá z
nich má pro lidské tělo význam
a žádnou z nich tedy nelze z jídelníčku vyškrtnout (např. tuky mají ve
stravě nezastupitelnou roli
a vyloučení všeho tuku při redukční dietě je tedy velmi nevhodné; stejně tak
škodlivé jsou jednostranné
diety jako např. mrkvová nebo tukožroutská, protože při nich organismus
nedostává všechny živiny které
potřebuje k udržení zdraví).

 

Sacharidy

Sacharidy jsou základním zdrojem energie a doporučovaná
denní dávka ve stravě je asi 45 – 60% energetické dodávky
každý den (podle toho jakého typu je váš metabolismus)

Sacharidy dodávejte do jídelníčku spíše v dopoledních hodinách

zejména pokud se snažíte redukovat váhu.

Ze sacharidů byste měli do jídelníčku zařazovat:


Denně – neloupaná rýže, celozrnné těstoviny, jáhly,
pohanka, brambory, celozrnné pečivo, ovesné a jiné
obilné vločky.
V menším množství (vyšší glykemický index a méně živin) – ovoce, rýžové a
skleněné nudle, bílá
rýže, bramborová kaše, kukuřičné lupínky bez příchutě, 100% ovocné džusy.
Sacharidy, které byste měli z jídelníčku vyloučit, protože jsou buď příliš
kalorické, obsahují nevhodné
příměsi (např. nasycené tuky nebo látky chemického původu) nebo mají velmi
vysoký glykemický index

– bílé pečivo obyčejné, plněné na slano i na sladko, bílé těstoviny,
kompoty, slazené a ochucované snídaňové
cereálie, zapékané müsli, ovocné džusy a nápoje s obsahem cukru a veškeré
cukrovinky, marmelády.


Tuky

Tuky tvoří energetickou rezervu organismu, tuky mají v jídelníčku pokrýt asi
15–20% celkového přísunu energie.

Důležitým pravidlem pro zdraví je vynechat z jídelníčku veškeré tuky
nasycené a naopak zařadit tuky
rostlinné, tedy nenasycené, které mají na zdraví velmi pozitivní účinek –
snižují hladinu krevního cholesterolu,
a tím i riziko kardiovaskulárních onemocnění.

 

Z tuků byste do jídelníčku měli zařazovat:


Do studené kuchyně – panenské (za studena lisované) oleje, zejména olivový,
řepkový a další oleje;
zdrojem prospěšných tuků jsou i všechny druhy semínek a ořechů – denně snězt
 zhruba jednu
polévkovou lžíce nesolených, nepražených a neobalovaných semen a ořechů; na
chleba používejte
místo másla nízkotučné čerstvé sýry (ideálně kozí).
Do teplé kuchyně na vaření, pečení a minutky (smažení a fritování se
vyhněte) – kokosový olej,
kvalitní vepřové sádlo (zcela výjimečně), rafinovaný olivový olej.
Zcela vynechejte – veškeré potraviny které jsou zdrojem nasycených tuků –
sušenky a sladkosti
s obsahem tuku, tukové pečivo, listové pečivo, máslo a výrobky s máslovými
náplněmi, sádlo, tučné
druhy sýrů a masa (kromě mořských ryb), margaríny a tuky na pečení a vaření.
Dodání tzv. omega 3 tuků – tyto látky jsou klíčové pro správnou funkci
nervové soustavy, imunity
a dalších funkcí jak u dětí tak u dospělých. K pokrytí potřebného
doporučeného množství je potřeba
tučná mořská ryba 2× týdně nebo denně kvalitní potravní doplněk s rybím
tukem.
Sunkins® / Klientský informační servis Sunkins / Základní živiny



Bílkoviny

Bílkoviny jsou látky nezbytně nutné pro vývoj a udržení dobrého stavu
svalstva, imunity a dalších tělesných
funkcí. Pokud v jídelníčku bílkoviny schází, můžete také počítat s velmi
pomalou redukcí váhy, zejména
pokud disponujete proteinovým typem metabolismu. Bílkoviny by měly tvořit
cca 15–30% z vašeho každodenního
jídelníčku podle typu vašeho metabolismu.

 

Vhodné zdroje bílkovin:


Rostlinné – luštěniny všeho druhu (všechny druhy fazolí a čočky (ideálně ne
jako polotovar), cizrna,
soja a sojové výrobky - tofu a zejména tempeh, miso a kvalitní sojová
omáčka); rostlinná náhrada
masa Robi.
Živočišné – kuřecí a krůtí maso bez kůže (pokud možno v bio kvalitě),
perličky, slepice, kachní prsa;
králík, telecí maso a občas libové hovězí, zvěřina; mořské plody a ryby
včetně sardinek, vajíčka,
alternativní potraviny jako je Šmakoun; méně tučné mléčné výrobky – tvaroh,
čerstvé sýry, Lučina
a dále všechny kysané mléčné produkty (nedoslazované) – kefír, jogurty či
acidofi lní mléko.
Bílkovinné koncentráty – doplněk k přirozeným zdrojům bílkovin pro
zabezpečení požadovaného
příjmu bílkovin při redukci tukové tělesné hmoty nebo při sportovním
tréninku vyžadujícím zvýšený
přísun bílkovin.
Family In®
V našich programech můžete pro rychlejší dosažení optimální kondice a váhy
využít přípravku Family In.
Jedná se o vysoce kvalitní proteinový koncentrát s obsahem řady minerálních
látek, vitamínů a také
komplexu PinnoThin pro omezení chutí na sladké. Koncentrát Family In můžete
použít pro přípravu nápoje,
zamíchaní do pomazánek, polévek, jogurtů či ovocných salátů a může tak být
účinným a chutným
pomocníkem pro hubnutí i zlepšení zdravotního stavu.

Přípravek je lékařsky schválen pro použití i při onemocněním diabetem.

 

Sunkins® / Klientský informační servis Sunkins / Základní živiny
 

www.sunkins.cz
 



 

 

LEDOVÁ KÁVA



Ledovou kávu lze připravit i doma. Smícháme
2 lžičky instantní kávy se 1/4l ledové vody a 1/4l
studeného mléka, dle chuti přisladíme a rozmixu-
jeme s čokoládovou nebo vanilkovou příchutí Fa-
mily In. Je to výborné a doma skoro vždy po ruce.

 



 

PŘEKYSELENÍ ORGANISMU



 

Jednou z příčin chronických degenerativních onemocnění je vychýlení
základní, takzvané acido – bazické,
rovnováhy. Jinými slovy řečeno překyselení – odchýlení pH (kyselosti) krve a
vnitřního prostředí
od normálu (normální pH krve je 7,35 – 7,45, pH moči může kolísat od 6 do 7).

Překyselení je bohužel velmi častým důsledkem moderního životního stylu.
Hlavními příčinami jsou:

zejména nevhodné složení stravy s převahou kyselinotvorných potravin
kvasné procesy v organismu způsobené nadměrnou konzumací potravin s obsahem
cukru
znečištěné životní prostředí, které klade zvýšené nároky na organismus -
chemické látky a toxiny
obsažené ve vodě, půdě, stravě a ovzduší
dlouhodobé užívání některých druhů léčiv
dlouhodobý chronický stres, který nutí organismus pracovat pod neustálým
tlakem, bez možnosti
regenerace a odpočinku
nedostatečný pitný režim (“zahuštění” kyselých odpadů v organismu

nedostatek vitamínů a minerálů ve stravě
Kyseliny se v organismu přirozeně vytvářejí jako produkty jeho látkové
výměny nebo je přijímáme potravou.
K jejich neutralizaci je zapotřebí zásadotvorných látek, tedy především
minerálních a stopových prvků
a také organických “vitálních” sloučenin obsažených v ovoci a zelenině,
zejména listové. Dokud je v těle
těchto látek dostatek, vše je v pořádku. Pokud je ale stravou nedodáváme,
organismus pro ně sáhne do zásob
(do kostí a zubů pro vápník, do slinivky pro chrom, do nervového systému pro
hořčík atd). To vede
k oslabování celého organismu, protože odčerpané zásoby minerálních látek
poškozují v dlouhodobém
důsledku funkci jednotlivých orgánů a vedou k jejich degeneraci a posléze
nemoci. Organismus také díky
vyčerpané kapacitě není schopen kyselé látky odstraňovat a vylučovat a ty se
pak hromadí na různých
místech – v cévách, kloubech, podkoží atd. a tak nadále snižují funkčnost
orgánů a zhoršují zdravotní stav.

 

Které nemoci může překyselení způsobit


chronická únava
alergie, ekzémy, astma
vnitřní i vnější kožní projevy mykóz a kvasinkových onemocnění
poruchy imunity
onkologická onemocnění
artróza, osteoporóza, degenerativní poškození kloubů
zácpa, průjem
gynekologické záněty a výtoky, neplodnost, poruchy potence
chronické bolesti hlavy, poruchy spánku, deprese
usazování cholesterolu v cévách a následné srdeční i mozkové příhody
zánětlivá onemocnění po celém organismu
cukrovka, metabolické poruchy, nadváha, otoky, vysoký krevní tlak
rterioskleróza, křečové žíly
kazivost zubů, padání vlasů
ledvinové a močové kameny
veškeré zánětlivé procesy v orgnanismu
“Rakovina je „kyselou“ nemocí číslo jedna.“ – Prof. Otto Warburg, nositel
Nobelovy ceny

Svět zdraví® / KNT Academy / Překyselení organism



Kyselinotvorné potraviny

 

jakékoliv maso konzumované ve velkém množství (denně), masné a uzenářské
výrobky, zejména
vepřové, vejce
sacharidy jedené ve velkém množství – hlavně všechny sladkosti a cukrovinky,
bílé pečivo a výrobky
z bílé mouky, loupaná rýže
jednoduché sacharidy i v malém množství včetně marmelád, sušenek, sladkostí,
zmrzlin a ostatních
cukrovinek
nasycené tuky (živočišné tuky, ztužené rostlinné tuky, sladkosti s tukovými
náplněmi, tukové pečivo,
fast food
ořechy (kromě mandlí) a luštěniny
alkohol, nikotin, sycené nápoje, vinný a běžný oce

mléko a mléčné výrobky (výjimkou je čerstvý bílý jogurt a nepasterované
mléko)
(pokud máte v jídelníčku dostatek potravin zásadotvorných, minerálů a
ostatních živin, není zařazení
rozumného množství kyselinotvorných potravin problémem)

 

Zásadotvorné a neutrální potraviny


zejména listová a kořenová zelenina, brambory a všechny ostatní druhy
zeleniny
mléčně kvašená zelenina (kysané zelí, okurky “pickles”)
mořské řasy
olejnatá semena (len, sezam, slunečnice, dýně, mák), bambusové klíčky
ovoce (ovoce je v malé míře v žaludku lehce zásadotvorné, ale ve větším
množství má díky velkému
obsahu cukru okyselující efekt)
Díky velkému pokroku v medicíně se lidé dožívají vyššího věku, ovšem díky
malému povědomí o zdravém
životním stylu a jídelníčku mají lidé kvalitu života ve vyšším věku značně
nižší než by mohla být a na tomto
faktu má překyselení velký podíl.

Pokud tedy nechcete připustit, aby se vše zdraví zhoršovalo jenom proto, že
se špatně stravujete, změňte
svůj jídelníček. Nejde o nic drastického, pouze vynechání určitých potravin
a jejich nahrazení jinými! Vaše
tělo se vám odmění dostatkem energie a pevným zdravím do vysokého věku.

 

www.svet-zdravi.cz
Svět zdraví® / KNT Academy / Překyselení organism

Proč je pro mnohé z nás ranní vstávání tak nesnesitelné


Ranní vstávání u mnohých z nás místo příjemného startu do nového dne připomíná spíše noční můru. Ve snaze si ještě trochu přispat opětovně oddalujeme nepříjemný
zvuk budíku, a stejně nám i tak trvá minimálně hodinu, než se cítíme jako normální člověk. Za většinu z toho si přitom můžeme sami.
Také patříte mezi jedince, kteří ráno oddalují zvonění budíku, jak jen to jde?
Málokdo ráno vyskočí z postele bez problémů. Většinou se mnozí z nás převalují v posteli tak dlouho, jak jen to jde. A i když vstaneme, musíme si dát studenou
sprchu nebo pořádně velký hrnek kávy, abychom se cítili jakž takž jako lidé.

Přitom podle odborníků stačí provést i malé změny v našich zvyklostech a ranní vstávání už nemusí být takovým hororem, citoval server Daily Mail.

Schovávaná pod peřinou

U mnohých z nás bohužel ráno nastane téměř podobná situace. Budík zazvoní, ale stejně máte pocit, že jste nic nenaspali. Cítíte se omámení, nevyspalí, a
dá vám většinou dost práce, než se proberete a vypadáte jako člověk. Pokud se tak cítíte téměř každý den, jsou podle odborníka na spánek, doktora Neila
Stanleyho, na vině zřejmě dva základní problémy.

"První příčinou je nedostatečná doba spánku potřebná právě pro váš organismus. Je pak logické, že vaše tělo není ve formě. Druhým problémem pak může být
nepravidelná doba vstávání," uvádí. I když nemusíte každý den vstávat ve stejnou hodinu a v práci můžete být někdy později, je to možná výhodné pro vás,
ale už méně pro váš organismus.

Tělo má totiž rádo pravidelný rytmus a předvídatelnost. Je tedy více než vhodné nejen uléhat, ale i vstávat ve stejnou dobu každý den. "Lidské tělo má jakého
přírodní hodiny, zhruba hodinu před plánovaným vstáváním se začne na probuzení automaticky připravovat. Hloubka spánku se zmírňuje, začne se zvyšovat tělesná
teplota. Také se uvolňují některé hormony, například kortizol, které vám dodávají energii vstát. Pokud tedy budete vstávat pravidelně v určitou dobu, bude
vaše probouzení mnohem jednodušší," vysvětluje Stanley.

Nejhorší zlozvyk? Opětovné odkládání zvonění

Nejhoršími zlozvyky, které můžeme po ránu udělat, je zaklapnutí budíku s nadějí, že si pospíme ještě alespoň pět nebo deset minut. Vše má opět spojitost
s automatickým nastavením organismu při pravidelném vstávání (lehčí spánek atd.).

Zaklapneme-li budík a usneme, narušíme tím onu "přípravnou hodinu" před vstáváním. Navíc, mnohdy se může stát, že usneme na více než pět či deset minut,
a výsledkem je pak stejně mrzutá nálada, nevyspalost a navíc ještě pozdní příchod do práce.

Zdravotní nebezpečí rychlého vstávání

"Zaklapnutí budíku může být i docela nebezpečné. Pokud totiž během přípravného procesu probouzení opět usnete, upadnete většinou do hlubšího spánku, a další
zvonění budíku za pět nebo deset minut vám tak může způsobit dost velký šok," varuje doktor.

Při hlubokém spánku se snižuje nejen tělesná teplota, ale také třeba krevní tlak. Když pak náhodou zaspíte, a rychle vyskočíte z postele, tělo musí rychle
reagovat, a následně i všechny orgány, především srdce, musí zvládat náhlou aktivitu. Dokladem nebezpečí takového "překotného" vstávání jsou statistiky
o počtu infarktů, které se často stávají právě v ranních hodinách.

Za ranní nevrlost mohou i geny

Z vědeckého hlediska bývá po ránu nevrlá a nepříjemná většina lidí. Pouhých 10 procent by se dalo zařadit mezi "ranní ptáčata", kterým brzké vstávání nedělá
žádný problém. Dalších 10 procent lidí lze pak označit za "noční ptáky", kterým naopak nečiní žádný problém dlouhé ponocování.

"Z části můžeme vinit geny za to, že jsme po ránu mrzouti, nebo vyskočíme z postele raz dva. Specifický základ můžeme zpětně vysledovat v rodinném kruhu,"
uvádí Stanley.

"S interním vnitřním řádem těla souvisí zhruba 12 genů. Ty společně pracují na vytváření proteinů a aktivují hormony, které nás činí v noci ospalými a naopak
ve dne nás udržují v pohotovosti," vysvětluje profesor Russell Foster, neurovědec na univerzitě v Oxfordu.

U ranních ptáčat jsou genové procesy urychleny, a tito lidé jsou automaticky večer dříve unavení. U chronických "ponocovačů" jsou naopak určité procesy
zpomaleny.

Proč je ráno tak těžké vzbudit teenagera?

Rodiče dospívajících potomků jistě nejednou ráno řeší stejný problém, jak dostat svou ratolest z postele. Často tak po marných snahách padnou i dosti peprná
slova o tom, jak je dítě líné a podobně.

"Není na místě teenagery obviňovat z lenosti. Kvůli hormonálním, fyzickým a emocionálním změnám jednoduše potřebují více odpočinku, než my ostatní," vysvětluje
Leon Kreitzman, autor knihy Období života.

"Sexuální hormony, jako testosteron a progesteron, jejichž množství se během puberty zvyšuje, mohou mít velký vliv na tělesný harmonogram, což má za následek,
že se puberťáci probouzejí později," dodal Foster.

Rodiče by tak "lenošení" svých potomků měli do jisté míry podporovat. A to i kvůli tomu, že dostatečně odpočaté dítě prokazuje lepší studijní výsledky.

Bohumila Kunertová,
Novinky

Potraviny prospěšné našemu zdraví – péče o srdce a krevní oběh

 
 

Srdce je sval, který vykonává nepřetržitý pohyb, a proto potřebuje hodně energie. Pokud srdíčko neonemocní, tak se za celou dobu své činnosti neunaví. Je vlastně pumpou, rozhánějící krev do celého těla. Aby tento sval dobře pracoval, potřebuje nejen kyslík, ale také potřebné živiny, které se nacházejí v potravinách.
 
Potřebné potraviny udržují srdce zdravé a jsou nejlepší prevencí různých srdečních onemocnění. Srdeční selhání může mít za následek špatná strava, která srdíčku neprospívá. Nedostatek potřebných látek potřebných pro jeho správnou funkci jsou např. vitamíny skupiny B a některé minerály jako je vápník, hořčík a především draslík. Hromadění tuku v těle v důsledku nadměrné konzumaci soli. Při léčbě srdečního selhání je důležité jíst stravu posilující srdce a omezit příjem soli a sodíku. Konzumací sodíku srdíčko ohrožujete.
 
Abychom udrželi srdce zdravé, musíme jíst velké množství ovoce a zeleniny, které mají antioxidační účinky. Strava má velký vliv na stav a funkci srdíčka. Srdci prospívá jednoduchá strava, složená ze syrové zeleniny a  ovoce, jakýchkoliv oříšků, luštěnin, celozrnných výrobků a olivového oleje.  Denně se má sníst nejméně 5 porcí čerstvého ovoce nebo zeleniny. Můžete si připravit salát z čerstvé zeleniny s olivovým olejem. Také luštěniny jsou pro srdíčko důležité, nejméně dvě porce luštěnin týdně. Místo bílého pečiva se mají konzumovat jen celozrnné výrobky. Snížit  konzumaci cukru, soli a kávy. Vyhýbejte se alkoholu a nikotinu.  Dopřejte si pravidelný pohyb během týdne.


Potraviny podporující srdeční činnost


Vlašské oříšky dodávají  srdci energii, mají velké množství mastných kyselin, vitamínu B, stopových prvků, zinek, měď a mangan. Zinku obsahují vlašské oříšky více než například ryby. Nedostatek zinku oslabuje imunitní systém. Vlašské oříšky spolu s pšeničnými klíčky, prvosenkou jarní a semeny řepky jsou nejlepšími zdroji  kyseliny linoleové, je to mastná kyselina, která snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Konzumací vlašských a jiných olejnatých oříšků se snižuje riziko různých srdečních onemocnění. Dále obsahují velké množství železa, hořčíku, vápníku, fosforu a draslíku. Jsou chudé na sodík, který srdce nepotřebuje. Vyvolávají alergickou reakci.
 
Banány jsou velmi bohaté na draslík. U nás jsou banány hned po jablkách nejvíce oblíbeny a konzumovány. Vynikají obsahem vitamínu B, C, E a kyseliny listové. Jsou bohaté na minerály, ze kterých je nejcennější draslík, hořčík a železo. Díky vysokému obsahu draslíku jsou po avokádu a datlích největším zdrojem tohoto minerálu. Jsou také chudé na sodík, které srdce nepotřebuje. Hrách je přítelem srdce. Obsahuje vše, co srdíčko potřebuje. Je bohatý na vitamíny i minerály. Neobsahuje téměř žádný sodík. Broskve - ideální ovoce pro srdce. Jsou velmi bohaté na draslík a hořčík. Minerály, které udržují pravidelný srdeční rytmus. Denní konzumace broskví je prospěšná při jakémkoliv srdečním onemocnění. Zralé broskve jsou lehce stravitelné.
 
Hroznové víno posilňuje srdce a zlepšuje krevní oběh. Hroznové víno se doporučuje při všech problémech se srdcem. Je bohaté na draslík a hořčík, tedy minerály podporující srdeční činnost. Neobsahuje žádný sodík. Hroznové víno dodává energii buňkám a zlepšuje zdraví arterií, které vyživují srdce. Můžeme také konzumovat hroznový džus a hroznovou šťávu.  Dále rozinky, které jsou velmi bohaté na železo. Mají mnoho draslíku a rostlinné vlákniny. A vysoký podíl vitamínu B. Brokolice je ideální pro všechny srdeční nemoci. Brokolice je zelenina nejbohatší na proteiny, vápník, provitamín A, betakarotén a vitamín C. Je bohatá na draslík, a chudá na sodík, což naše srdíčko potřebuje. Slunečnicová semínka, nejlepší výživa pro cévy, jsou bohatá na kyselinu linolovou a vitamín B a E, pomáhají snížit hladinu cholesterolu v krvi. Hruška je účinná kontrola krevního tlaku. Hrušky mají schopnost snižovat krevní tlak. Kromě toho jsou velmi bohaté na draslík, který srdci prospívá.


Některé potraviny mají preventivní úlohu, zatímco některé nepomáhají. Srdíčku neprospívají některé potraviny. Nasycené tuky, tučná a fritovaná jídla, cukr, alkohol a nikotin.


Stejně jako srdíčko také /arterie/cévy potřebují správnou výživu.
Různé krevní choroby vznikají tím, že krev je nedostatečně vyživována. Krev potřebuje pro svou tvorbu dostatek železa, kyselinu listovou a vitaminy skupiny B. Konzumováním citrusů společně s luštěninami bohatými na železo, listovou zeleninou, obilninami a  rýží dodáme tělu potřebné látky, které naše tělo potřebuje. Strava hraje významnou roli, protože tělu poskytuje základní látky nezbytné pro tvorbu krvinek.


 
Správná výživa cév


Sója obsahuje ze všech luštěnin nejvíce železa. Čočka je bohatá na železo a vlákninu. Pistácie - oříšky s největším množstvím železa. Červená řepa obsahuje hodně draslíku, vápníku a hořčíku. Obsahuje významné množství vlákniny a odbourává zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Všechny citrusy posilňují imunitní systém. Citrón a grapefruit pročišťují a regenerují krev. Zlepšují pružnost cév. Jahody, ovoce s nejlepším antioxidačním účinkem. Jahody patří mezi ovoce s nejnižším obsahem kalorií. Jsou ceněny zejména proto, že zlepšují proudění krve v cévách.


Rostlinná strava, stejně jako bylinky, mají léčivé účinky a pomáhají nám v boji s různými nemocemi.

 

 

Posedlost zdravou výživou má původ v narušené psychice


 

Zaobíráte se často otázkou, co budete jíst následující den, nebo stále počítáte, kolik kalorií obsahuje konkrétní jídlo. Nebo se začínáte stranit rodiny,
kamarádů na hromadných oslavách, abyste s nimi nemuseli trávit společný čas u jídla? Prostě rádi jíte sami. Možná trpíte ortorexií.
Že trpíme ortorexií, se dozvíme často, až když nám začne organismus vypovídat službu.

Ortorexie - posedlost zdravou výživou

Podle serveru mineralfit.cz poprvé pojem ortorexie vyslovil v roce 1997 americký lékař Steven Bratman. Ten založil komunitu zabývající se výhradně zdravou
výživou a po čase začal na svých přívržencích pozorovat znaky posedlosti se všemi jejími negativními důsledky. Rozpustil komunitu dříve, než bylo pozdě a
popsal ortorexii na základě vlastních zkušeností v knize Healthfood Junkies (Fanatici zdravé výživy).

Orthorexia nervosa

Pro ortorektiky je téma zdravé výživy na prvním místě. Vzdávají se potravin, jež jsou uměle hnojené, geneticky upravené či obsahují jakoukoliv chemickou
látku. Nakonec jim zbývá jen zelenina, ovoce a bioprodukty z obchodů se zdravou výživou.

Postupně jim začnou připadat podezřelé i tyto potraviny, zkoumají, kde byly vypěstovány, jak s nimi bylo nakládáno a jejich seznam povolených potravin se
dále zužuje. Nakonec jedí jen velmi málo, často si zeleninu pěstují sami, ale škodliviny obsahuje i vzduch, se kterým jsou jejich produkty v kontaktu,
což je děsí. Ortorektik je pak zcela pohlcen strachem, že by se mohl nějakou potravinou otrávit.

Důsledky ortorexie

Ortorektici konzumují jen nízkotučná jídla, snižují také příjem cukrů. Organismu tak schází řada nutričních látek, dochází k úbytku na váze a v nejhorším
případě až k úmrtí. Posedlost zdravou výživou narušuje kontakty ortorektika s jeho okolím.

Než by zašel za rodiči na oběd či za kamarády na party plnou nezdravého jídla, raději zůstává doma sám. Přesvědčuje známé, aby se sebou také začali něco
dělat, a pomalu o ně přichází.
Anebo vám mnoho času zabírá plánování nákupů a samotné nakupování, organizování si následujících jídel? Trápí vás komplexy z toho, že jste snědli něco nezdravého,
kalorického, tučného či příliš sladkého, až z toho máte snížené sebevědomí. Mějte se na pozoru, můžete trpět ortorexií neboli patologickou posedlostí zdravou
výživou.

Psychologové potvrzují, že úzkostné sledování skladby jídelníčku a neustálé sledování zdravé výživy se může změnit až v nebezpečnou závislost podobnou anorexii
a bulimii. Anorexie se vyznačuje odmítáním veškerého jídla a bulimie přejídáním s následnou touhou zbavit se požitého jídla.

Porucha zvaná Orthorexia nervosa

Odborný název poruchy příjmu potravy Orthorexia nervosa je odvozen z řečtiny, kdy orthos znamená správný a orexis chuť. Psychologické poradny po celém světě
se začínají plnit pacienty s novou poruchou příjmu potravy, již si sledují množství soli, cukru, glutaminů.

Vyhýbají se tučným potravinám, konzervantům, „éčkům“, polotovarům, konzervám, uměle hnojeným produktům, a tento způsob života se jim stává obsesí. Většinu
času tráví počítáním kalorií, nákupů a výživových preparátů, sledováním výživových hodnot a glykemických indexů. Ortorektici už nejí jídlo kvůli chuti
a nepůsobí jim slast, příprava zdravého jídla pro ně není požitkem, nýbrž povinností.

Dietami si nakonec ničí život

Cvičitelka Anička (30 let) o své posedlosti říká: „Pečivo nebo těstoviny jsem už neměla několik let, nemluvě o sladkostech, sušenkách či zákuscích, jakémkoli
mase a dokonce ovoci. Zjistila jsem si informace o rýžové, kodaňské nebo bílkovinné dietě. Všechny možné diety jsem ozkoušela a nakonec si jimi zhuntovala
organismus a zdraví.“

Posedlost zdravou výživou a stravou může být pro naše zdraví paradoxně zhoubná. Organismus začíná stávkovat kvůli nedostatku vitaminů a minerálů. Mohou
se vyskytovat mdloby a motání, bolesti břicha, projevy celkové slabosti a únavy. Neméně často se objevují poruchy paměti a koncentrace, dochází k anémii
nebo dokonce anorexii. Výjimečně dochází ke zvýšení tlaku, vzniku osteoporózy. Z psychického hlediska se člověk může snadno izolovat od kamarádů, kolegů
nebo rodiny, což může vyústit v celkovou depresi.

Známka pocitu méněcennosti, nebo poruchy osobnosti

Jak říká psycholožka Adriana Klosová, původní příčina vzniku této posedlosti se nenachází v defektech organismu, ale v psychice: „Většina ortorektiků, stejně
jako bulimiků či anorektiků, má zkreslený pohled na vlastní osobu. Většinou se hodně podceňují. Ač jsou například štíhlé postavy, považují se za tlusté
a neatraktivní."

Dieta tento problém nevyřeší, spíše naopak - ještě dotyčnou osobu utvrzuje v její nedokonalosti. "Nejčastěji ortorexií trpí ti, již jsou příliš zahleděni
do sebe a koncentrováni na svoji osobu. Avšak nepřetržitým kontrolováním správné stravy naopak ztrácíme schopnost vidět sami sebe a svůj osobní život,“
upřesnila Klosová.

Neustálé držení diet může být známkou komplexu méněcennosti. Nebo si člověk, jenž si neustále hlídá zdravé hodnoty přijímané potravy, dietami nahrazuje
citovou vyprahlost a duševní prázdnotu.

„Ortorektici většinou ani nezpozorují, že jim selhávají funkce organismu. Stále se domnívají, že pro sebe dělají to nejlepší, co mohou. Až vážné oslabení
organismu či emocionální krize je donutí přehodnotit přístup ke zdraví a k vlastnímu skutečnému bytí,“ dodala Klosová.

Karolina Zarzycká,
Novinky

 

 


Jak zatočit se stresem

 

 

V určité míře nám stres pomáhá zvládat problémy a motivuje nás k vyšším výkonům. Přesáhne-li ale pomyslnou hranici, jež je u každého jinde, začne škodit a ovlivňovat zdraví. Proto se naučte mít stres pod kontrolou a v případě nutnosti s ním zatočte.
Stres se stal každodenní součástí našich životů, je téměř esencí dnešní uspěchané doby. Otázka je, kdy motivuje a kdy už spíše ubíjí. V určité míře je totiž stres normální – díky němu se naše tělo připravuje na významnou událost nebo na jakousi formu ohrožení, dodává energii a posiluje sílu vůle, touhu zvládnout situaci. Pokud je ale stres dlouhodobý nebo příliš intenzivní, začne organismus oslabovat, celkově vyčerpávat a odrážet se na zdravotním stavu fyzickými projevy. Zatímco za běžných okolností se lidské tělo zklidní, jakmile vzrušující událost pomine, dlouhotrvající stres může vyústit v srdeční potíže, žaludeční vředy, migrény, chronické nachlazení nebo deprese a úzkosti. K tomu, abyste se naučili svůj stres kontrolovat a nedovolili mu překročit pomyslnou hranici, potřebujete v první řadě změnit způsob, jakým o starostech uvažujete. Přemýšlíme-li o svých starostech a povinnostech, ať už osobních nebo pracovních, naučte se všechno negativní převádět na pozitivní. Neříkejte si, že toho máte tolik, že to zaručeně nemůžete stihnout, že to nezvládnete, jinak budete mít pravdu. Místo toho si v klidu párkrát zopakujte, že vše se vyřeší, vše nakonec nějak dopadne a všechno zvládnete.Pokud si tyto způsoby osvojíte, přimějete své tělo a mysl přepnout na rezervní program – vaše tělo i mysl mají totiž velké rezervy energie, i když se vám zdá, že už jedete nadoraz. Tyto rezervy však lze aktivovat pouze pozitivním přístupem.


MYSLETE  POZITIVNĚ


Psychologové doporučují opakovat si před důležitým jednáním, schůzkou nebo životním rozhodnutím mantru:“ To zvládnu, s tím si poradím, zítra už budu mít vše v klidu za sebou, vím, o čem mluvím.“
ORGANIZACE NADEVŠE 
Budete-li svůj čas dobře organizovat, ušetříte svému organismu více než polovinu stresu. Stačí si vyhradit patnáct minut denně na sepsání všeho, co máte zařídit, co je třeba udělat a kdy s tím začít, aby bylo na všechno dost času. A pak se do toho hned pusťte. Jakmile uděláte první krok, práce půjde daleko snadněji a míra stresu se bude přirozeně zmenšovat, protože budete vědět, že už na povinnosti pracujete. Budete-li naopak první krok odkládat, stejně na něj budete podvědomě myslet a místo odpočinku se budete stresovat víc, než kdybyste problém řešili nebo pracovali. Tím, že se vyhnete časové tísni a nenecháte věci na poslední chvíli, dosáhnete nejen lepších výsledků, ale také se nenecháte zbytečně vystresovat.


RELAXUJTE


Zkuste si každý den vynahradit alespoň patnáct minut na meditaci. Možná, že se těšíte, až po práci přijdete domů a usadíte se k televizi a tuto činnost považujete za relaxaci. Ve skutečnosti se váš mozek vystaví spoustě zvuků, informací a ani na chvilku nevypne. Netvrdíme, že byste se měli vzdát svých oblíbených programů, ale ruku na srdce, opravdu za celý den nenajdete čtvrt hodinky pro toho nejdůležitějšího člověka na světě, se kterým trávíte celý život – sebe? Pokud s meditacemi teprve začínáte a máte pocit, že se nedokážete vědomě uvést do stavu totálně prázdné mysli, zkuste toto cvičení pro začátečníky. Zvolte si slovo, které odpovídá tomu, do jakého mentálního stavu se chcete dostat. Může to být například slovo klid, vyrovnanost, síla nebo láska. Posaďte se na zem do tureckého sedu, ruce volně položte na svá kolena a soustřeďte se na svůj dech, na jeho klidný, pravidelný rytmus. S každým výdechem si slovo v duchu opakujte. Jakékoliv jiné myšlenky či slova vytěsněte z mysli, nyní existuje pouze jedno slovo. Dalšími uvolňujícími prostředky mohou být  horké koupele nebo masáže. Udělejte si z nich malé odměny a dopřávejte si je. Pokaždé, když vám někdo bude provádět masáž nebo když se ponoříte do vany, řekněte si: „Tohle si zasloužím, tohle si dopřeji, protože se mám rád/ráda.“


VYPNĚTE  AUTOPILOTA


Každé ráno polykáte ve spěchu jogurt, zatímco si obouváte boty? Chodíte do práce stále stejnou cestou? K obědu si objednáváte stále stejné jídlo, ke každé kávě si zapalujete cigaretu, to vše pravidelně, zkrátka proto, že jste tak zvyklí? Pokud děláte některé věci stále dokola, děláte je bezmyšlenkovitě, jako robot. Proto vypněte autopilota, vstaňte zítra dřív, udělejte si k snídani vajíčka a v klidu si je snězte. Nemáte ráno doma kvůli rodinnému shonu klid? Jednou týdně zkrátka nechte rodinu napospas samu sobě a jděte někam na loupák a kávu. Dívejte se na lidi kolem sebe, vnímejte nejrůznější vůně, uvědomte si, že žijete. Zvolte si tři věci, které alespoň jeden den v týdnu uděláte jinak než obvykle. Oznamte partnerovi, že v úterý vaří on, nebo ho pošlete i s dětmi do kina a užijte si fakt, že jste sama doma, jen vy, klid a ticho. Tyto malé změny vás probudí k životu a dodají vám až neuvěřitelné množství energie. A vystoupit občas z rutinní šedi je ten nejlepší způsob, jak zatočit se stresem.


HÝBEJTE  SE


Určitě jste to slyšeli mnohokrát, ale něco na tom opravdu je. Pravidelný pohyb je nejůčinnější zbraň proti stresu a depresím. Fyzickou aktivitou se naše mysl a vůle stávají odolnější, pevnější. Tělo spaluje chemické látky, které se vylučují vlivem stresu, a stažené svaly se uvolní. Tělo si vytvoří endorfiny, hormony štěstí a hlavně je prokázané, že fyzickou zátěží, tedy aktivním odpočinkem, se vaše tělo a mysl regenerují až 60 x více než ležením na sedačce.


KOMUNIKUJTE


Ví vaše okolí, co od něj očekáváte? Kolegové v práci, partner, maminka, děti, přátelé? V krizových a zátěžových situacích nesmíte podceňovat fakt, že je nesmírně důležité sdílet s lidmi kolem sebe nejen emoce, ale také informace. Pak nedochází k mylným konstrukcím, udržujete si reálný pohled na věc a také máte velkou šanci, že předejdete tomu, že se situace zhorší. Naopak se vám možná dostane pomoci, podpory a pochopení, které všichni potřebujeme. Zde je důležité slovíčko „všichni“. I všichni zmínění ve vašem okolí mají své starosti a i oni potřebují podporu a pochopení. Pokud ostatním nabídneme to, co sami potřebujeme, o to raději nám nabídnou totéž a více zpět.


OMEZTE ZÁTĚŽ


Je jasné, že ne všechny situace můžeme ovlivnit nebo si zvolit spád událostí. Mnohdy však ano. Zkuste se zamyslet nad vlastním životním stylem. Co vám vyhovuje a co vás stresuje? Lze stresovým situacím nějak předejít? Ujasněte si, co opravdu chcete. Uvědomte si, že nemusíte plnit cizí očekávání a představy, pokud nejsou vaše vlastní!!!!

 

NAJDĚTE SI SVOU HRANICI


Je chvályhodné pomáhat druhým, je obdivuhodné snažit se v práci něčeho dosáhnout a cílevědomost je vždy brána jako pozitivní vlastnost. Zamyslete se ovšem, kde by měly vaše hranice končit, kde už jde spíš o zneužití než o výpomoc, kde na vás někdo klade přehnaně vysoké nároky. A uvědomte si, že je v pořádku říct občas ne. V neposlední řadě je důležité uvědomit si, že plno problémů je mimo vaše možnosti. Jednou ze základních myšlenek buddhismu je, že pokud má problém řešení, je zbytečné se trápit a pokud ho nemá, pak trápení nemá smysl.

 

PEČUJTE O SEBE


Má-li vaše tělo hlad, je unavené nebo nevyspalé, podlehne snáze stresovým situacím a neporadí si s nimi zdaleka tak dobře, jako když má pravidelnou stravu a odpočinek. Vyvážená strava a pitný režim snižují kyselost žaludku zapříčiněnou právě stresem. Stres celkově překyseluje celý lidský organismus a v kyselém prostředí se líbí nejrůznějším chorobám, především pak rakovině. Ve vypjatých okamžicích raději vypusťte kofein i alkohol, mohou přispět k překyselení žaludku, jež vede k nervozitě, podrážděnosti a u některých lidí i nespavosti. Doplňujte tělu pravidelně komplex vitaminů B, vápník a hořčík. Přírodním zdrojem hořčíku jsou hlavně luštěniny, ořechy, fíky a tmavá čokoláda. Dále dbejte na dostatek vitamínu E, které se nacházejí v kvalitních rostlinných olejích, ořeších a semenech.

 

BOŽSKÁ LÉKÁRNA

Když Bůh tvořil, nejprve udělal rozdělení mezi vodami Potom se objevila souš, stvořil  zahradu Eden,
zvířata a ryby ..
Bůh potom stvořil věci, které nutně potřebujete
 (ovoce, zelenina)...
 
To vše před stvořením člověka, než jsme se narodili.
Nejlepší zelenina je když se jí syrová.
Vzhledem k tomu že úroveň vzdělání je nulová, Bůh nám nechal indikace!
Jaké potraviny potřebují různé části našeho těla?
BOŽSKÁ LÉKÁRNA!
PODIVUHODNÉ!

Mrkev vypadá jako
Lidské oko, zřítelnice, duhovka...
Radiální linky připomínají oko
A nakonec, věda potvrdila že mrkev dokáže výrazně zlepšit zrak a krevní oběh.


Rajče je červené a uvnitř má čtyři komory
Srdce má čtyři komory a je červené.
Všechny vědecké výzkumy prokázaly, že rajčata, které obsahují lykopen, 
Jsou opravdu nezbytné pro Srdce a krev.

Hroznové víno svým tvarem připomíná srdce
Každá bobule vína připomíná krevní krvinku
Poslední výzkumy ukazují že hroznové víno je výživné
A revitalizuje srdce a krev.


Ořech vypadá jako mozek, levá a pravá hemisféra,
Mozková kůra - upper cerebrums a mozeček - lower cerebellums. 
I vrásky a záhyby na ořechu
se podobají mozkové kůře.
I ořech je užitečný
Dokáže vytvořit víc jak tři tucty
neuronů nutné pro funkci mozku.


Fazole má tvar ledviny.
Pečuje a zachovává funkce ledvin.
A vypadají přesně na ledviny.

Celer, čínské bílé zelí a rebarbora vypadají jako kosti.
Kosti jsou tvořeny z 23% sodíku a tyto potraviny mají 23% sodíku.
Pokud nemáte dostatek sodíku ve své stravě, Tělo je vezme z kostí,  člověk se „sníží", a kosti se oslabí.Tyto potraviny dají kostem to co potřebují.

Avokádo, lilek a hrušky „se starají" o zdraví a funkci dělohy a děložního čípku u ženy a podobají se ženskému orgánu.
Výzkumy ukazují, že když ženy konzumují jedno avokádo týdně, stabilizuje jejich hormony, zabrání nadměrné hmotnosti po porodu, a ochrání je před rakovinou děložního čípku.
Trvá to přesně devět měsíců, než se dá avokádo jíst,  Od květu až do dozrání;  Existuje více než 14.000 chemických fotolytických výživných složek,  z nichž každý odpovídá jednomu z těchto plodů. (Moderní věda zatím prozkoumala a pojmenovala asi 141).


Fíky jsou plné zrníček a jsou zavěšeny ve dvojicích, když rostou. Fíky zvyšují pohyblivost spermií a podporují jejich množení, bojují také proti mužské neplodnosti.

Brambory vypadají jako slinivka břišní a dokážou vyvažovat glykemický index při cukrovce.

Olivy pečují o zdraví a o funkci vaječníků.

Pomeranč, grapefruit a jiné citrusové plody připomínají žlázy prsů žen...
Pečují o zdraví prsů a o pohyb limfy uvnitř i vně dutin.


Cibule vypadá jako buňky našeho těla.
Výzkum ukázal, že cibule napomáhá k čištění všech tělesných buněk. Provokují také slzení  a tím pročistí epiteliální vrstvu oka.
Dalším spolupracovníkem je česnek, který pomáhá zadarmo odstranit radikálně nebezpečný odpad z těla.


Zašlete prosím tyto poznámky svým přátelům aby i oni je mohli využít.
 


 

© 2011 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode